hun troepen, waarbij zij meestal voorop reden. In de bronnen is niet na te gaan of de kapitein op enig moment tot de gesneuvelden of zwaar gewon den behoorde. De vriend van de kapitein Met wie correspondeerde de kapitein al die weken zo trouw, bijna dage lijks, uitvallen, bestormingen, tegenslagen, verwondingen en kou ten spijt? Helaas wordt ook de naam van de geadresseerde nergens vermeld. Aanwijzingen uit de correspondentie, gevoegd bij meer algemene kennis over deze periode, wijzen wel in een bepaalde richting. De geadresseerde moet iemand geweest zijn uit de groep binnen de Spaanse gemeenschap die kritisch stond tegenover het beleid van de hertog van Alva en de zij nen in de Nederlanden en jegens de Nederlanders. Te denken valt aan Alva's bedoelde opvolger, de jonge edelman Juan de la Cerda, hertog van Medinaceli die zich als een uitgesproken tegenstan der van zijn beleid ontpopte.15^ Meteen na Medinaceli s aankomst in Nij megen, in juni 1572, was er binnen het Spaanse bestuur een Alva-factie en een Medinaceli-factie ontstaan. Deze facties hadden beide her en der in het land hun spionnen en informanten. Medinaceli had uit Spanje een loyale secretaris meegenomen, Pedro Canales.16' Beide heren waren ontzet over de miserabele toestand waar in zij de Nederlanden na vijf jaar Alva-bewind aantroffen. Medinaceli verweet Alva onder andere dat deze niet persoonlijk met zijn leger naar Haarlem was gegaan maar zijn zoon don Fadrique had afgevaardigd. Me dinaceli zat met zijn standpunt op één lijn met onze kapitein, die in zijn brief van 29 december 1572 misprijzend opmerkte: 'ik begrijp niet wat meneer de hertog van Alva bezielt om niet naar hier, naar Haarlem te ko men'. Het is niet onaannemelijk dat de kapitein vanuit zijn standplaats Haarlem de informant was van de hertog van Medinaceli en diens ach terban. Ik vermoed dat de kapitein zijn brieven schreef aan Pedro Cana les. Voor deze gedachte is bovendien een, zij het dubieuze, aanwijzing te vinden in een brief gedateerd 13 december 1572 aan Pedro Canales. Daarin vertelt een anonieme Spaanse officier, in de Spaanse brontekst opgevoerd als 'een vriend', op levendige wijze over een gevecht met het leger van Lumey dat die dag is gevoerd in de buurt van Heemstede en waaraan hij heeft meegedaan. Het is uiteraard mogelijk dat Canales meerdere vrien den cq informanten in het kamp bij Haarlem had, en dat deze anonieme HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 20