Gooise activiteiten en relatie met Frederik van Eeden ik toen naspeurin gen deed. Jongens, die ervan hield bepaalde onderwerpen diepgaand te bestuderen door uitgebreid archiefonderzoek en grondige documentatie, bleek bezig met het verzamelen van gegevens over de Haarlemse periode van deze bijzondere architect. Toen ik in 1985 in Haarlem kwam werken, ontmoette ik Jongens al snel in levende lijve, onder andere als medebestuurslid van de Vereniging Haerlem. Jongens was in veel opzichten een laatbloeier. Hij was pas in 1976, twee jaar voor zijn pensionering, bestuurslid van Haerlem gewor den, een functie die hij overigens met veel plezier vervulde. Bij zijn af scheid als hoofd Monumentenzorg reikte de voorzitter van de Vereniging Haerlem Hans Phaff hem de zilveren legpenning van de vereniging uit, een onderscheiding waarmee Jongens zich erg verguld toonde. Bij zijn afscheid als bestuurslid van Haerlem tijdens een diner in de Hoofdwacht op 30 november 1987 hield Jongens een bewogen speech, geheel op rijm! Naar ik van de familie begreep heeft Jongens de Vereniging Haerlem via een erfstelling testamentair bedacht. Een bijzondere geste. Schrijven deed Jongens graag, maar, zo verzuchtte hij eens: 'ik maak niets af'. Veel zelfstandige publicaties zijn inderdaad niet uit zijn pen ge komen. Jongens schreef een belangrijk hoofdstuk in het nog steeds waar devolle boek Brinkmann aan de Grote Markt. 4000 jaar geschiedenis Hartje Haarlem (1982) en samen met Bart Uittenhout en Loes Vroom het gedenk boek 'Sterck en weldoortimmerd. Een kwart eeuw restaureren in Haarlem (1983). Toen het bedrijf Openbare Werken in 1979 vijftig jaar bestond kwam Jongens met een aardig boekje met notities over de geschiedenis vanaf de zeventiende eeuw van dit bedrijf onder de titel Een kiek van de stadsfabriek. Een ongepubliceerd artikel van Jongens (overigens wél aanwezig in de bi bliotheek van het Noord-Hollands Archief) vormt de basis van het boekje 60 jaar Schoonheidscommissie in Haarlem dat Piet Roos en Pieter Jongens in 1989 samenstelden. In het Jaarboek Haerlem schreef hij een in memoriam van de secretaris van de Schoonheidscommissie Jan Voogel (1993) en van de stadsarchitect Breuning (1995). Zijn hele leven hield Piet Jongens van het schrijven van gedichten en korte teksten. In Openbaringen, het personeelsblad van Openbare Werken, schreef hij er tientallen. Over monumenten en ambtenaren, maar ook 'denkertjes' en 'fxlosofiën'. Bij zijn afscheid op 24 november 1978 in de Gra- venzaal van het stadhuis werden deze gebundeld en in boekvorm in een zeer kleine oplage uitgegeven. Een enkel voorbeeld. 208 HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 210