'Rijk herinneren' is nu een term die voor mij onlosmakelijk verbonden is met Ariette Skolnik. Haar inzet, haar passie, haar levensvreugde en haar strijdbaarheid zijn voor mij en veel anderen onvergetelijk. Zij is een inspiratie voor velen. Chris van Velzen 26 januari 1945 - 7 september 2010 Christiaan van Velzen werd in Haarlem tijdens de hongerwinter geboren, zijn ouders waren in 1944 getrouwd. Samen met zijn tweelingbroer was hij een vroeggeboorte, in een tijd zonder couveuse was dat een kritiek be gin van zijn leven. Hij werd geboren in de Jan Haringstraat in huis bij zijn grootouders, waar hij later ook met zijn vrouw Jeanette zou gaan wonen. Zijn vader werkte na de oorlog als bedrijfsleider bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij. De techniek van de scheepswerf zou voor de zoon toekomstbepalend zijn. Grootvader Chris Bennik was een glazenier, die na de oorlog actief was in de restauratie van glas-in-lood ramen. Van hem kreeg hij de liefde voor cultureel erfgoed. Ging Chris eerst nog naar de katholieke Heilig Hart kleuterschool 'bij de nonnetjes', de keuze daar na voor de openbare Julianaschool gaf aan dat zijn ouders al enige afstand namen van de katholieke zuil. Echt kerkelijk zou Chris later nooit meer worden. Zijn latere schoolgang kende enige omzwervingen. Na eerst de hbs in Haarlem, waar hij vooral in de weer was met experimenten met scheikun- dedozen, ging hij via de Mulo naar de hts werktuigbouw in Amsterdam. De studie werd onderbroken door het veel te vroege overlijden van zijn moeder in 1964, en een zwaar motorongeluk. Het gemis van zijn moeder in zijn familie wierp een schaduw over zijn jonge leven en tekende zijn drang naar zelfstandigheid. Na een tijdelijke stage bij de Hoogovens, voltooide hij eindjaren zestig de avond hts in Amsterdam. Hij studeerde af met een opdracht over havenkranen. In die tijd leerde hij zijn Jeanette uit het verre Nibbixwoud kennen, waar ze ook voor de kerk trouwden. Ze gingen wonen in de Jan Haringstraat. Na werkervaring als technisch tekenaar en technisch constructeur bij Ahrend-Cirkel, Zwanenburg, en Conrad Stork in Haarlem, ging hij in 1974 aan de slag bij het oba, het overslagbedrijf van Amsterdam. In het BRAM RIETVELD HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 220