Werkgroep Gebouw Omgeving Bijdrage van Boudewijn Bach Algemeen De werkgroep Gebouw Omgeving spitst haar activiteiten toe op actuele plannen en op potentiële ontwikkelingen met betrekking tot de gebouw de omgeving en het bijbehorende publieke domein. Zij adviseert daar over het bestuur van de vereniging. Waar mogelijk en kansrijk verkent de werkgroep in hoeverre plannen en onvermoede ontwikkelingen kunnen bijdragen aan het behoud van, dan wel een bedreiging kunnen vormen voor het cultuurhistorische karakter van Haarlem, de kwaliteit van de gebouwde en niet-gebouwde publieke ruimte, en in het bijzonder de be scherming van de historische binnenstad. Monumentenzorg De monumentenzorg verkeert in een veranderingsproces. Op landelijk niveau wordt met de zogeheten 'Beleidsbrief Mo/Mo' afscheid genomen van het sectoraal beleid Monumentenzorg. In de plaats daarvan komt een nieuw toetsingsinstrument: de 'cultuurhistorische' waarde als normatief kader. Dit instrument ressorteert voortaan onder de provincies/gemeen ten. Zij kunnen kennis inhuren van een landelijk centrum. Dit stelt hoge eisen aan het gemeentelijke beleid en het ambtelijk ap paraat. Verheugend is dat de werkgroep bijdroeg aan het opnemen van ca.ïooo monumenten op de Haarlemse Gemeentelijke Monumentenlijst. Nu de bescherming van én de financiële middelen tot behoud van monu menten onder druk staan, beraadt de werkgroep hoe - en in welke mate - zij kan bijdragen aan de cultuurhistorische kwaliteit van Haarlem. In de nota Zorg om de monumentenzorg (Nieuwsbrief augustus 2007) heeft de werkgroep een goed instrument om het gemeentelijk beleid kritisch te volgen. Aanvullend gaat de werkgroep aandacht schenken aan histori sche zichtassen en 'vista's'. Daartoe bestudeerde zij de Engelse (zie verder) ervaring om tot een productievere zichtlijn-notatie te komen. Nota 'Bescherming historische binnenstad' Haarlem is de vijfde monumentenstad is van Nederland. Er vinden des ondanks met enige regelmaat grote en kleine inbreuken plaats die de waarde van het stadsgezicht aantasten. Dit vindt mede zijn oorzaak in de trend naar directere en snellere ruimtelijke ordening. Zo dreigt de beschermende werking van de 'traditionele welstand' voor cultuurhis- JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 255