wel zijn persoon van minder belang is dan de mijne, zou zijn aanwezig heid hier toch zeer waardevol kunnen zijn. De toestand is hier nu zo dat als God niet ingrijpt, dan weet ik niet hoe dit af gaat lopen. Toen de heer van Noircarmes een paar dagen geleden op weg was naar de plek van waar het ravelijn weer beschoten zou worden, werd hij door een kogel uit een haakbus in zijn kin geraakt. Men zegt dat het geen ge vaarlijke verwonding is, en volgens de chirurgijn is hij niet geraakt door een kogel maar door een opspringende steen. Afgelopen maandag, op 29 december, kwamen er 's nachts via het kwartier van de Duitsers in het Bos hulptroepen de stad in: drie vendels Walen en 14 troepen Duitsers, en ook nog een hele goede ingenieur die munitie meebracht. Wij weten nu dus dat ze in de stad een overvloed aan munitie en voedsel hebben. Die prins van Oranje heeft het hier goed voor elkaar: hij heeft de stad naar hartelust volgestopt met zijn soldaten en zit zelf vlakbij met hordes van die lieden, waar nog iedere dag meer van bij komen. Mijnheer, al was ik Hannibal, dan nog begreep ik deze oorlog niet en ik denk ook dat niemand die begrijpt. Daarom zijn er geenzeker weten, het leven is de beste leerschool, en U zult zien... 1 januari 1573 De afgelopen nacht zijn er wel 300 mannen met witte hemden over hun kleding door de Zijlpoort de stad uitgetrokken om een uitval te doen naar onze schansen.19' Op deze plek stonden de volgende wachtposten paraat: van het tercio van Lombardije de compagnieën van don Rodrigo Zapata, Valdés en Artavena, en van het tercio van Napels de compagnieën van Pe- rea, Tordesillas en Montes de Oca. De vijanden doodden twee soldaten en een korporaal; zelf verloren ze niemand, al raakten wel velen van hen ge wond. Hoewel dit feit al schandalig genoeg was, hadden ze kort daarvoor ook nog vanaf de stadsmuur de heer de la Cressionière met een haakbus in het hoofd geschoten. Men zegt dat hij daaraan zal sterven. Hij zal hier ter dege gemist worden want behalve dat hij een belangrijk man is vanwe ge zijn functie als artilleriemeester, is hij ook een zeer goed soldaat. Ook in deze oorlog heeft hij als een zeer goed soldaat gestreden. Het spreekt vanzelf dat zijn ongeluk hier zeer betreurd wordt. Noircarmes, Julian, don Rodrigo Zapata en de heer van Goignies ma ken het allen weer goed, zelfs Julian zonder zijn oog. Degenen die het ge lag moeten betalen zijn de arme soldaten, die bijna allemaal de klos zijn. BARBARA KOOIJ 23

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 25