begin januari 1573 aan de koning: 'Ik heb in mijn leven nog nooit iemand ontmoet die beter dan la Cressonnière wist hoe de artillerie op te stellen en te richten.' Correspondance de Philippe II, t.u, p.305) Antony van Goignies, heer van Vendegies (Henegouwen) was aanvoerder van de Waalse haakbusschutters tijdens het beleg. Hij was een al wat oudere officier die nog onder Karei V had gediend. Caspar de Robles, baron van Billy (1527-1585) was stadhouder van Friesland en Groningen van 1568 tot 1575. Hij heeft veel gedaan voor de versterking van de dijken met name rond Harlingen, waar aan de haven een monument staat voor De Robles, 'De stenen man'. Don Antonio de Toledo was aanvoerder van een compagnie lichte ruiterij. Juan Pacheco was aanvoerder van een compagnie lanciers ten tijde van de belegering van Haarlem. Zij waren familieleden van de hertog van Alva. Aurelio Palermo was aanvoerder van een compagnie haakbusschutters nadat hij eerder een compagnie Italiaanse lichte ruiters had begeleid. 18. J. Wijn, Het beleg van Haarlem, Haarlem 1981, p. 40. 19De uitval werd gedaan naar het grof geschut dat aan de Zijlweg stond, buiten de Zijlpoort. 20. herreruelos betekent Duitse lichte ruiterij. 21. Toen Romero in januari 1573 nog niet helemaal hersteld van zijn oogverwonding naar het kamp terugkeerde, nam don Fadrique hem op in zijn woning. Dat Romero daar ook daadwerkelijk verbleef ziet men op een afbeelding toegeschreven aan Thomas Thomasz van het Huis ter Kleef. BARBARA KOOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 35