De Kruisbergh wordt gevolgd door een 4- stemmig tweedelig lijdens motet in het Latijn, O vos omnes qui transitisper viam op een middeleeuwse passietekst, ontleend aan de klaagzangen van de profeet Jeremiah. Hierm valt het gebruik van dissonanten op, die het motet een moderne uitstra ling geven. Het gaat vooraf aan het eveneens 4- stemmige O triste spectacu- lum! 0 crudele supplicium. De Klaght over de tweedraght der Christe Princen heeft als appendix twee motetten: Cantate Domino canticum novum. (3-stemmig) op psalm 97: i-3a en Dapacem Domine/ Ecce quam bonum et quamjucundum op psalm 132.1, een canonisch 8-stemmig dubbelmotet van oecumenische strekking. Het eerste is in barokke concertato stijl geschreven, het tweede verraadt door de ingenieuze compositiewijze de hand van een groot vakman. De Kruisbergh is Padbrué's eerste geestelijke werk. De korte, maar mo numentale compositie met haar expressieve klankschilderingen verraadt duidelijk de invloed van de barok. Meerstemmige gedeelten worden af gewisseld met eenstemmige passages met declamatie van de tekst. Zeer onlangs heeft musicoloog Simon Groot een heruitgave gepubliceerd, die volledig recht doet aan de oorspronkelijke druk (zie bijlage). Amsterdamse drukkerijen Bij deze uitgave heeft Padbrué gekozen voor een drukker buiten zijn woonplaats. Het kan zijn dat dit verband hield met Vondels domicilie of dat een Amsterdams adres meer prestige gaf. Zeker is dat Broer Jansz. (1579/90-1652), een leerling van de grote Sweelinck en een van de belang rijkste uitgevers in Amsterdam, veel verstand had van de muziekdruk praktijk. Jansz., oorspronkelijk letterzetter, was in 1641 officieel benoemd tot stadsdrukker van Amsterdam. Alleen al de diverse stadsplakkaten moch ten uitsluitend door de stadsdrukker worden gemaakt, een lucratief voorrecht. Jansz. moet een handig zakenman zijn geweest met oog voor vernieuwing. Al vanaf 1618 had hij het initiatief genomen tot het drukken van 'couranten'. Een andere noviteit was de door hem opgezette Catalogus universalis, die hij van 1640 tot 1652 uitgaf in navolging van de catalogus van de jaarlijkse boekenbeurs te Frankfurt. In verschillende edities daar van worden de volgende werken van Padbrué onder het lemma 'Neder- duytsche Boecken' vermeld: 1640 11, 87 Kruisbergh/en klaght over de tweedracht der Christen Princen/in 4. Cornelis Padbrué, musicijn van Haerlem HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 56