Vermeldenswaard is dat Barlaeus zijn bijdrage uit de pen deed vloeien op 3 september 1640 op de buitenplaats van de doorluchte heer Joannes Heerewijns te Heemstede, terwijl 'de edele heer Johannes Faber en mees ter Cornelius Padbrué zeer kundig op de chelys speelden.'15' Opdracht aan de magistraat Padbrué draagt 't Lof van Jubal op aan de magistraat van Haarlem: 'Aen den E: Erentfesten, Welwijzen, Voorzienigen, ende zeer discreten Heeren, Mijnen Heeren de Burgermeesteren en Regeerders der Stadt Haerlem.' De tekst van het voorwoord luidt: 'Naerdien het Musijck, buyten allen twijffel, gekent wort onder een der alloudste wetenschappen, en tot verquickinge der bedroefde oft zwaermoedighe harten streckt, en tot noch toe (mijns wetens) niemant gevonden wiert, die den Vinder dezer loflijcke kunste met Lauwerkrans van verscheyden welluydende klancken, en alzoo te vercieren het doorluchtige hooft van onsen jubal, Vader en eerste Vinder des Maetgezangs, en van allerley speeltuigh; met hope van anderen oock aen te prickelen, yet tot zijn gedachtenisse aen den dagh te brengen. Dewijl nu dit Lof van jubal eerst gesproten is op den zoeten oever van het Sparen, zoo vont ick niet ongeraden dit aen uwe E: op te offeren, om het kleene werck door uwe E. aenzienelijck- heyt eenen klaerder glans te geven, en den duisteren nijdt te bescha men met de stralen van uwe E: goetgunstigheyt; en hope dat deze eerstelinghen en vruchten van danckbaerheyt tot onzen jubal, der Musicanten Grootvader, uwe E: zanghlievende ooren zullen smaken, als een bancket van 't gehoor, aengerecht van hem, die is en wenscht te blyven, ter eere van Haerlem, sijne geboorte stadt, Gebiedende Heeren Uwer E. alleronderdanighste C T, Padbrué.' De naar onze maatstaven wat overbeleefde toon was destijds gebruikelijk in een dergelijke opdracht. De serviele teneur indiceert mogelijk ook dat Padbrué iets goed te maken had; misschien verwachtte hij een remune- ratie, misschien ook hoopte hij op een volledig eerherstel na het debakel HAERLEM JAARBOEK 2010

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2010 | | pagina 66