Bodemkaart met de verschillende soorten ondergrond van Haarlem en omgeving. De drie strandwal- len van Haarlem zijn hier nog goed zichtbaar. (Uitsnede uit de Vereen voudigde geologische kaart van Haarlem, rgd 1995) men.1' Deze duinen werden gevormd tussen 5000 en 2000 jaar geleden. De Nieuwe Duinen, de duinen zoals we die nu ook nog kennen, zijn te da teren in de Middeleeuwen. Naast duinen ontstonden er op de strandwal- len uitgestrekte bossen. De strandwallen sloten het achterliggende land af van de zee. Het zee water kon alleen door zeegaten in het achterland komen, zoals onder an dere via een zeegat bij Haarlem. Tussen de strandwallen waren grote en kleine binnenmeren. Doordat de grondwaterspiegel steeg, ontstonden er tussen de strandwallen, op de strandvlaktes, veengebieden. Dit veen wordt ook wel Hollandveen genoemd. De afwatering van dit veen was mi nimaal, waardoor het er moerassig werd. De oudste strandwal ter hoogte van Haarlem ontstond 5200 jaar ge leden. Deze strandwal loopt van Heemstede, waar hij op zijn breedst is, naar Spaarnwoude. Op de restanten van deze strandwal ligt het ooste lijk deel van Haarlem, de Zuiderpolder, de Veerpolder en grote delen van Schalkwijk. Ten westen van deze strandwal ontstond 4600 jaar geleden een tweede, die veel breder was dan de eerste. Op deze strandwal, ook wel Haarlemse strandwal genoemd, ontstond een paar eeuwen later de stad Haarlem. Ter hoogte van de Haarlemse binnenstad is hij ongeveer 600 meter breed. Ook grote delen van Haarlem-Noord en Haarlem-Zuid lig gen op deze wal. De laatste strandwal bij Haarlem, de strandwal Bloemendaal-Over- veen, werd een paar honderd jaar daarna gevormd. Een klein westelijk deel van Haarlem, het Ramplaankwartier, is gelegen op deze strandwal en de oostelijke flank ervan. 3. Strandwil Overv««tvBlc ANJA VAN ZALINGE

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2012 | | pagina 15