vergulde slangen. Evenmin wilde ik de vormen eenkleurig beschilderen want dan lijken ze te plat. Met kleurnuances echter kon ik de uitstul pende delen lichter en de verzonken delen donkerder maken. Dan is het net alsof het zonlicht altijd op het reliëf valt, ook bij bewolkt en donker weer. Ik wilde ook graag de natuurlijke kleuren van het verbeelde fruit en de groente nabootsen, zoals het rozerood en geelgroen van appels, het grijsgroen van de blaadjes van de artisjok en het oranje tot oranjegeel van pompoenen. Daarvoor gebruikte ik lijnolieverf. De kleuren mengde ik handmatig op een palet. Het is een traditionele verf waarmee de steen vroeger ook geschilderd zal zijn geweest. De glansgraad kon ik temperen met terpentijn. Eén aspect valt de opmerkzame toeschouwer wellicht direct op. Eén slang is niet verguld, maar beschilderd met wit-zwarte banden. Wit en zwart symboliseren voor mij 'goed en kwaad'. Zeker een pelgrim zal het spanningsveld tussen beide ondervinden. Ze dienen zich onderweg tij dens eenzame en stille uren onherroepelijk bij hem aan en stemmen hem tot nadenken over het diepste wezen van zijn bestaan. In het echt komt zo'n slang trouwens ook voor. Hij is zeer giftig. Een beet van deze Bunga- rus candidus is zelfs dodelijk. De slang in de gevelsteen is dus ook een boodschap aan pelgrims om voorzichtig te zijn wanneer hun pad door Zuid-Frankrijk en de Pyreneeën voert. Het waren drie mooie dagen in de Hagestraat. De zon scheen, de be woners waren enthousiast, een van hen gaf mij zelfs een Jacobsschelp uit zijn vissenaquarium cadeau, toeristen fotografeerden, en elke ochtend werd mij een heerlijk kopje koffie aangereikt van onder het schuifraam van de bestuurskamer. Onder mijn rolsteigertje hoorde ik soms het ner veuze en verwachtingsvolle gedrentel van een bedevaartganger die werd uitgezwaaid door een enkel familielid. 'Pas op voor slangen,' riep ik dan na, maar Sint Jacob beschermt hen vast wel. Olga van der Klooster Architectuurhistoricus en specialist historisch kleurgebruik HAERLEM JAARBOEK 2012

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2012 | | pagina 184