Als gezamenlijk project gold een onderzoek naar de geschiedenis van de Damstraat en het Slepershoofd, met de waag en de kraan. Aanleiding daartoe was het voornemen van het Noord-Hollands Archief om over dit onderwerp in het jaar 2013 een kleine expositie te maken. Het onderzoek heeft niet geleid tot een publicatie. In het volgende verslagjaar zal bezien worden hoe dit onderzoek voortgezet zal worden, en tot welk eindresul taat dit voor de werkgroep zal leiden. In het verslagjaar werd ook weer diverse malen een beroep gedaan op de kennis van de leden door exter ne vraagstellers; in de meeste gevallen werden die vragen doorgezonden vanuit het secretariaat van de vereniging, maar in enkele gevallen werden vragen ook direct aan de werkgroep gesteld. Geprobeerd werd de vraag stellers zo goed mogelijk verder te helpen. Diverse individuele leden werkten door aan hun eigen onderzoek, zonder dat dit tot een afrondend resultaat leidde. Hans van Felius deed onderzoek naar de vervolging van sodomie in Haarlem in de achttiende eeuw, en naar de brouwnijverheid in Haarlem. Het eerste onderzoek leidde tot een kleine inleiding tijdens een van de historische cafés, door de vereniging in samenwerking met onder meer het Noord-Hollands Archief georganiseerd. Het tweede onderzoek leidde tot een lezing voor de vereniging in de Hoofdwacht. Dick van Gijlswijk zette zijn onderzoek naar het onderwijs in Haarlem voort; in het kader daarvan gaf hij een voordracht tijdens een internationaal congres in Genève, en publiceerde hij een artikel in het jaarboek 2011. Klaas de Jong zette zijn onderzoek naar de wijk Zuiderhout voort; op een stormachtige zaterdagochtend leidde hij de leden van de werkgroep door de wijk rond. Barbara Kooij en Mat- tanja Schwenke zetten hun onderzoeken naar de Spaanse bronnen rond het Haarlems beleg, en vroedvrouwen in Haarlem voort. Gedurende het laatste kwartaal werd enkele malen over de toekomst van de werkgroep vergaderd. Een notitie werd opgesteld om als basis te dienen voor een nieuw werkplan, dat in het komende jaar geschreven zal moeten worden. Werkgroep Gebouw Omgeving Bijdrage van Wiebe Damstra (waarnemend voorzitter) en Ronald Fukken (voorzitter) De Werkgroep Gebouw Omgeving zet zich in voor het behoud en de versterking van de kwaliteit van de gebouwde omgeving in Haarlem. Dat JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2012 | | pagina 255