ttWMkMWll gesprek kwam men onder anderen op quaes» tiën van annexatie. Yon Bismarck zeide daaromtrent: Duitschland kan alleen zulke landen annexeeren, die Het onvoorwaarde lijk ter bescherming zjjner grenzen noodig heeft, of die zoo Duitsch zijn, dat wanneer ook de laatste Duitsche soldaat er uit heen gegaan is, het land altoos nog Duitsch is en Duitsch bljjft. Er zijn in de jaren van 1866 tot 1870 zinspelingen gemaakt op eene annexatie van Nederland, waarop hij heeft geantwoord: Al zouden vijf millioen Ne derlanders geknield om annexatie smeeken, dan zou Pruisen hen toch niet kunnen aan nemen; zij zouden moeten zien hoe zij het voor zichzelven en hunne koloniën kunnen stellen. In een onderhond met een ErrgeLchen journalist, heeft de Heer Sexton, een der anti-Parnellietische leiders, verklaard, dat de beleedigingen,waarmee Parnell zijne vroe gere vrienden hee t overladen, het voor ieder hunner onmogeljjk gemaakt heeft, zich met hem te verzoenen. De Heer Mac Cartby zou van hetzelfde gevoelen zijn en de Heer O'Brien, die thans in Frankrijk vertoeft, zou, na door de beide auti-Parnellieten te zjjn ingelicht, de hoop hebben opgegeven de beide Ierscbe fracties weer te doen in eensmelten. O'Brien wacht te Parijs een bezoek van Parnell af en zijn raad za! lui den, dat deze zich in het privé-leveu moet terugtrekken en zijne vrienden aansporen Mac Carthy te volgeb. Er bestaat echter niet de minste kans, dat de gevallen leider dezen raad zal opvolgen. Staten-Generaal- GEMENG DE BERICHTEND Ned. R. Kath. Volksbond. Op den ln Januari viert de hoogge ëerde leider van het Centrum, Dr. Windt- horst, zijn 80n verjaardag. Van alle zijden in Duitschland stroomen bijdragen bijeen om hem op dien dag een feestgeschenk aan te bieden. Yan alle zijden wordt geklaagd over de wijze, waarop thans met het verkrijg baar stellen der lymphe van Koch wordt te werk gegaan. Yerscheidene geneeskun dige vereenigingen hebben het besluit ge nomen of zijn voornemens te protesteeren tegen de bevoorrechting, die daarbij in de particuliere praktjjk plaats heeft. Dezer dagen begon bjj alle rijkspost kantoren de verkoop ven bijdrage-bewijzen voor de verzekering van werklieden tegen invaliditeit, welke met 1 Januari in wer king treedt. Het verbruik van zuike ver zekeringsbewijzen wordt jaarlijks op 625 millioen stuks geschat. Te Londen heerscht thans groot ge brek aan werk, waarvan de koude en de gestremde scheepvaart oorzaak zijn. Yooral het aantal werkloozen onder de dokwerkers iB buitengewoon talrijk, en ook onder de overige werklieden en sjouwerlieden heerscht groot gebrek wegens het schorsen van den arbeid. Men schat het aantal werklieden, die op 't oogenblik te Londen zonder werk rondloopen, op 90.000. In de Schotscbe spoorwegcrisis is nog weinig veranderd. Beide partijen zijn hard nekkig. Tallooze stoomschepen moeten te Glasgow blijven ankereD, daar steenkolen onverkrijgbaar zijn. Het dagboek van luitenant Jameson is in druk verschenen, en het voorbericht, geschreven door Jameson's broeder en zijne weduwe, is een nieuwe aanval op Stanley. Deze heeft, zoo wordt daarin beweerd, van Jameson den zondebok gemaakt, waar op hp de schuld van zijn eigen nalatigheid en onvoorzichtigheid laadde. Zelfs worden Stanley en Bonny rondweg voor leugenaars verklaard. Het geval van het geslachte negerinnetje wordt in het dagboek evenzoo verhaald als in Jameson's brief aan 'het Emin-comité te Londen; alleen is er nog eene aanmer king bijgevoegd, waarin Jamesou verklaart, dat bjj niet zoo oamenschelijk zou zijn ge weest een dergelijk tooneel bij te wonen, als hij had kunnen gelooven, dat dit wer- keljjk zou plaats hebben. Hij meende tot het laatst toe, dat het te doen was om hem geld af te zetten. De Spaansche Regeering heeft een groot aantal adressen ontvangen, waarin zij( geluk gewenscht wordt met de dezer dagen uitgevaardigde protectionistische besluiten. De Zwitsersche anarchisten hebben te Genève eene geheime bijeenkomst ge- honden, waarin de leden der Regeering zijn ter dood veroordeeld. De President der Vereenigde Staten heelt nu officiëel bekend gemaakt dat de wereldtentoonstelling van Chicago in 1893 zal geopend worden. Twee Machten. De Times maakt gewag van sommige geruchten, volgens welke de Duitsche Keizer het initiatief zou hebben genomen tot een gemeenschappelijk optreden met den H. Vader tot bestrjjding van het socialisme. De Times acht een dergelijk gerucht alleszins de belangstelling waard en inderdaad, het is geenszins onwaarschijnlijk, dat de Duitsche Vorst zulk een initiatief genomen heeft. Dat Wilhelm II hoogen prijs stelt op de me dewerking van Rome tot oplossing der sociale vraagstukken, is duidelijk genoeg gebleken door de warme uitnoodiging, welke hij het Vaticaan deed toekomen ter gelegenheid der Berljjnsche arbeids- conferentie. Het is in het belang van een maatschappelijken vrede vurig te wensohen, dat de geruchten, waar van de «Times" melding maakt, worden bevestigd- Dat de Staat alleen tegen het socialisme niets ver mag, dat dwangmaatregelen, hoe consequent en met hoeveel kracht ook toegepast, het kwaad eer verergeren dan verbeteren, is in Duitschland maar al te duidelijk gebleken. Het akelige fiasco van Bismarck, die jaren lang heeft gedaan en kon doen, wat hij slechts wil de, laat op dit punt niet den minsten twijfel over. Een geestelijk kwaad als het socialisme in de eerste plaats is, moet ook met geestelijke middelen worden bestreden: het kan niet te dikwerf worden herhaald. Eu Wilhelm II schijnt dit uitnemend te hebben ingezien! Centrum De financiëele gevolgen van het groot-mogendheidje spelen. De oorlogsuit gaven van I alië, zegt de Heer L. Haffmans in het VenlooscJi Weekblad, bleven van 187 4 tot tot 1881 tusschen 230 en 240 millioen dobberen. Toen kwam de dure triple-alliance en deed die uit gaven terstond tot 283 stijgen. In 1887 hadden zij het cijfer van 365 millioen bereikt. Zal het nu ge noeg wezen? NeenCrispi, de man der triple-alliance bij uit stek, komt aan het roer en reeds in zijn eerste jaar klommen de oorlogsuitgaven van 365 tot 462 mil lioen. Het jaar daarop zelfs tot 604 Nu is Italië in nood. Nederland! bedenk het wel, groot-mogend- heidje spelen is eene dure liefhebberij. Wie zich aan anderen spiegelt, spiegelt zich zacht. Volgens den Haagsehen briefschrijver aan de Zwolsche Ct. is eene der eerste groote zaken, waaraan de Koningin-Regentes hare aandacht wijdt, de enquête naar den toestand der arbei ders. Zij heeft zich de verslagen doen voorleggen, want zij wil persoonlek weten hoe het er uitziet in de onderste lagen der maatschappij. De Minister van waterstaat heeft aan het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van geneeskunst in antwoord op haar onlangs vermelde adres, doen weten, dat de noodige maat regelen zoowel tot uitbreiding en verbetering der hulpmiddelen tot het verleenen van de eerste geneeskundige hulp op de stations en in de trei nen, als tot verzekering van een geregeld toe zicht op die middelen, in voorbereiding zijn en vermoedelijk zeer spoedig in werking zullen treden. De Staatscommissie van Arbeids-Enquête zal thans een begin maken met haar onderzoek ten aanzien van de stoom- en paardenrtramwegen. Allen, die over hiermede verband houdende toe standen uit eigen ervaring inlichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht uiterlijk Don derdag 15 Januari 1891, bij ongefrankeerden brief, onder het adres: Staatscommissie van ar- beids-enquête, 's Gravenhage, hunne namen en woonplaatsen mede te deelen, met beknopte op gave van de onderwerpen waaromtrent zij de Commissie meenen te kunnen inlichten. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren gekozen tot leden der Eerste Ka mer: In de vacature Huydecoper, Mr. E. J. J. B. Cremers, met 39 van de 65 stemmen. De Heer C. .T. van der Oudermeulen kreeg 23 stemmen. Vacature-Blussé: Gekozen de Heer H. A. Nebbens Sterling met 42 van de 67 stemmen. De Heer L. G. C. Van der Kun, kreeg 22 stem men. Aan het einde der zitting van de Eerste Kamer heeft de Minister Hartsen medegedeeld dat de Nederlandsche Regeering den Gezant te Brussel heeft gelast de acte en declaratie van Brussel betreflende de Congo-zaak te teekenen. Beverwijk, 29 Dec. De trein, die Zondag morgen te 6 u. 54 m. van Velzen moest vertrek ken, had een belangrijk oponthoud (om en bij een uur) doordien de spoorwegbrug niet kon worden gesloten. De steenen brughoofden waren door de vorst zoodanig uitgezet, dat de kanten eerst moesten afgehakt worden, waarna de sluiting gelukte en de trein kon passeeren. Toen een paar uur later De IJselstroom van zee naar Amsterdam stoomde, bleek hetdat de brug nu niet op de gewone wijze kon geopend worden; had de sluiting op ongewone wijze plaats gehad, de opening geschiedde op nog vreemdsoortiger manier. De zeeboot verleende daarbij zelf assisten tie; met strengen werd de boot voor de brug gespannen en met vereende krachten gelukte het haar de brug te openen. Nu de Velzervoetbrug in het ongereede is geraakt, is het zeer te hopen, dat men aan de Velzerspoorbrug zulke maatregelen neemt, dat stremming van het verkeer per spoor worde voorkomen. De Eerste Kamer heeft gisteren aangenomen de Indische Begrooting en de Hoofdstukken Huis des Konings, Nationale Schuld en de Middelen wet der Staatsbegrooting; voorts eenige Pro vinciale belastingen en een aantal andere wetten. Op eene vraag van den HeerMelvil van Lijn den verzekerde de Minister Mackay dat een wets ontwerp wordt voorbereid tot algemeene regeling omtrent het gebruik van den titel «Koningin" in plaats van //Koning//. Bij de suppletoire begrooting voor Binnenland- sche Zaken werd tussclien den Heer Alberda en den Minister Lokman een kort debat gevoerd over het stelsel van subsidicering van bizondere kweekscholen. De Kamer iB gescheiden tot nadere bijeenroeping. Eergisteren-nacht is ingebroken inde R. K. kerk te Marsum. Daartoe heeft men eerst ijzeren staren moeten doorrijlen en ver volgens een beschilderd glasraam breken. Ia de kerk, heeft men twee groote ijzeren hangsloten van het offerblok afgebroken en dan inhoud, zqude armengeld, meegenomen. Na eene langdurige instructie, die een aantal hoogst bezwarende omstandigheden voor de beklaagde aan het licht had gebracht, heelt Grietje Woubers Gaaikema, weduwe van Grrjpskèrk Klaas Hellinga, oud 59 jaren, in den Ratste', tijd woonachtig te Roden en s:dert 16 October gedetineerd ïd het huis van bewaring te Assen, aan den rechter van instructie bij de rechtbank te Assen bekend, in de eerste helft van October bare 20-jarige; dochter Grietje Hei- linga om hel loven te hebben gebracht door haar op drie verschillende tijdstippen rattekruid, in melk, in thee en in water gemengd, toe te dienen. Het vermoorde meisje dat als «aderlijk erfdeel eene inschrijving op het Grootboek der 21/3 P"ts. Nationale Schuld ten bedrage van 22 000 gulden bezat, terwijl de moeder haar geld bad opgemaakt, zou in November met iemand uit Groningen in het huwelijk zijn getreden. De moordenares had in het begin van dit jaar gezorgd, dat hare dochter haar bjj testament universeels erfgename had ge maakt. Te Antwerpen was dezerdagen, tegenover het «Vlaamsche Hoofd//, een steenko- lenschip gezonken. Het vaartuig werd door het ijs uiteengeslagen en hier en daar zag men stuk ken er van tusschen de ijsschollen. In de nabu rige plaatsen aan de rivier had men last gekre gen, de voorbijdrijvende stukken zoo mogelijk uit het water te halen. Twee jongelieden te Rupelmonde, zoons van schipper Van Wouwe, besloten eene poging te doen om een daarheen g* dreven stuk van het wrak aan wal te halen. Zij voeren er heen en maak ten bet wak aan hunne boot vast. Maar nauwe lijks hadden zij dit gedaan, of hunne boot raskte tusschen twee ijsschollen beklemd; zij lag melde eene zij op een ijsschol en neet de andere in het water, zoo gevaarlijk, dat eene andere daarte genaan drijvende ijvscbol de boot kon doen om slaan. Men achtte de jongelieden verloren. Schipper Van Wouwe liep wankopend keen en weer, en men koo hem slechts met geweld terughouden van eene poging om ziju zoons te redden. Daar kwam zijne dochter met zijn grooten, kloeken hond Simon aan. Zij had het dier een touw om bet iijf gebonden, en de hond, die begreep wat zij wilde,sprong op de ijaschollen naar z:jo jonge mees ters en bereikte hen, nadat men een oogenblik ge meend had dat hij weggezonken was. Met behulp van het door den hond gebrachte touw werd nu de boot naar den wal getrokken. Te Groningen wordt, met uitzo n- deriog van de Dinsdagen, dagelijks in het Waag gebouw van 12 tot 3 uur, voor een ieder, die zich komt aanmelden, brood en warme koffie koste loos verkrijgbaar gesteld. Men meldtons uit Valkenburg van 25 dezer: //Hedennacht werdt door de marechaussees van hier, die van Heerlen en van Maastricht, onder bevel van den kapitein Quadekker, ds hevigen tegenstand gearresteerd: de beruchte dief Hen drik Kennissen, te Weustenraad, een der mede plichtigen aan den onlangs gepKegdsn diefstal te Baexem. De mareohnussao Pieter Van der Brand, geboren te Horst, oud 28 jaar, werd het slacht offer vaa ziju dienstijver. Hij kreeg een schot, in het been en overleed kort daarop. De deugniet loste niet minder dau 5 rerolverschoten op de gewapende macht. «De justitie uit Maastricht arriveerde heden per trein van 11 uur alhier en begaf zich r aar Weustenraad-Klimmen om de lijkschouwing te verrichten. De dader, die echter ontkent den mare chaussee te hebben getroff-n, werd insgelijks daar heen gevoerd. Na afloop van de lijkschouwing wordt hij naar de gevaugenis te Maastricht over gebracht. Onder de patiënten van den Zeer- enw. Pastoor Kneipp, te Wörishofeo, is tegenwoor dig ook de Grout-V izier van Parzië, die aan eene oogziekte lijdt. De te Napels overleden beroemde oudheidvorocher Heinrich Schliemann had een zeer merkwaardigen, zelfs romantischen levensloop. Hij begon als winkelbediende in een Meckieaburgsch landstadje, ging te Hamburg als scheepsjongen aan boord, strandde bij het eiland Tessel, werd als schip breukeling 1 aar Amtb'rdam gebracht, trad daar bij de firma F. C. Q,ue« als loopjongen in dienst, klom van lieverlede iot boekhouder op, ging als agent voor de firma B. K. Schiö ier naar St. Petersburg, vestigde daar een eigen groothandel, bracht daar mede gedurende den Krim-oorlog een vermogen bijeen, trok zich toen Id 1863 uit den handel terug, en wijdde zich als rijk man aan zijne lievelingsstu die, de Griekscha archeologie, waarvan de resulta ten zijne beroemde uitgravingan te Troja waren, die hij op eigen kosten volbracht. Prins Carl, op éennadejongste zoon van Koning Oscar van Zweden en Noorwegen, heeft eene overeenkomst met eene Fiaecbe vereeni- ging voor walvischvaDgst gesloven, ten eiode eene walvischvangst op een der schepen mee te kunnen maken. De zakkenrollers no San Fran- cisco, St. Louis en andere Amerikaaoeche steden hebben eene nieuwe methode voor hunne rooverijen uitgevonden. Zij laten namelijk op straat den een of andereu voorbijganger zijn gouden horlogeketting of een ander sieraad ontrukken door een daarop afgericht aBpje. Zij dragen het diertje los op den schouder; op een gegeven teeken springt het los op zijn slachtoffer en het is met zijn buit verdwenen onder den wjjddn mantel van zijn meester, voor de bestolene van den schrik bekomen is en weet wat hem is gebeurd. Tot dusver is htf der politie nog niet gelukt een van de vierhandige dieren of hunne leermeesters te vatten. üitPer oambuco wordt eene nood- lottlge aanvaring bericht tusscben het Britsche schip Taloolcdar en het Duitsche schip Libussa. Berasge- uoemd vaartuig zonk en de kapitein en twee-en- twintig anderen verdronken. De PraDschs ingenieur Gamhault heeft in eerreniging met daD Heer Sonnet oen nieuw logsysteem, vgraphisch log//gecoemd, uitgevonden; dat. zonder bizondere behandeling nauwkeurig de snelhoid der vaart aaneeeft en voortdure.d den atgelegden weg opteekent. Het kan zoowel in de wachtkamer als in de kajuit van den kapuein wor den aangebracht. Onlangs hebben te Havre proeven met dit instrument plaa's gevonden. Het graphisch log (berust op het beginsel dat door het zeewater tengevolge van de snelheid vau het schip een zekere druk werkt op eene gebogen ^buis zooals bij de manometers en brengt een wijzer in beweging, die zich langs een in graden verdeelden quadrant beweegt. Deza wjjzer geeft de snelheid van het schip aan. Een te Pest zeer bekend acteur, Lsjos Banedek geheeten, is tengevolge van het gebruik van blanketsel, waarschijnlijk door een woudjein ziju gelaat, aan bloed vergiftiging gestor ven. Ook een eeuwfeest. Alvorens het jaar 1890 ten eiude spoedt, willen wq nog maiding maken van eene bizouderheid, die ons welwillend werd medegedeeld. In 1790 werk Bobbink, de groot vader van den tegenwoordigen titularis, beaoerad tot de hoogste betrekking teZutfeo co sedert is onze St. Walburgstoren avond aan avond door een Bob- bink beklommen, om er zijn verheven ambt van torenwachter uit te oefeten. (Nieuwe Zutfensche Courant Te Memphis werd een neg er, die tegen eene ijzeren kolom leunde, door de aanraking daarvan met een afbrekende telcphoon-geleiding, op de plaats gedood. De Volendammers hebben den Heer Reekers, lid der Tweede Kamer, aan wieo zij het te danken hebben, dat zij wederom met den won- derkuil mogen visscbeb,een geschenk aangeboden, dat een monumentaal karakter heeften vervaardigd is in de fabriek van de Hoeren J. M.Van Kempen, ZoueD, te Voorschoten. Het bestaat nit eene zilveren zee, waarin twee kotters met volle zeilen bezig ziju met den won- derkuii te vitschen. D-za kotters, geheel opgetuigd, bevatten ieder twee Volendammers, dia naar bet leven genomen zijn, en het juiste type dezer vis- schers uitmuntend, teruggeven. De kotters zijn oauwkeurig naar de natnur nagebootst. Op het kolossale voetstuk, waarop de beide schepen prijken, is een schild aangebracht, waarop tusschen kunstig gedreven dotfqneo en attribuieu vau zeevaart het volgende geëmailleerde inschrift prijkt: «Huldeblijk van de Volendammers aan Mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Geuerasl, 1890." Uit Harlingec wordt ons gemeld: Johannes Koehoorn, oud 86 jiar, verpleegde in het armenhuis te Hesg, ongeveer 9 uur gaans van hier gelegen, heeft verleden Woensdag da reis van daar tot hier nog in den tijd vau 3 uren op schaat sen gedaan. Met een voorrij ier een suppoost nit het gesticht ving bij den tocht aao Daar Saeek, met het voornemen om ia laatstgenoemde plaats op de tram naar Harlingea te gaan, maar het schaatsenrijden beviel zoo goed, dat de hoog bejaarde rijder besloot den ga^schen tocht over het ijs te maken. In Frankrijk werden gedurende 1889 515 wolven gedood, waarvoor da Regeering 35,720 fr. aan premië. betaalde. Het aantal in 1888 daar te lande gedoode wolven was 505, Professor Baccelli, te Rome, heeft verklaard, dat hij bij de toepassing van Koch 's middel op lupus-lqders schitterende uitkomsten verkreeg en dat bij, opgrond vin de tot dusver waargenomen resultateo, ook genezing van zijn longtering-paiiëdten zeer waarschijnlijk acht. //Wie de wonderbare uitwerking van Koen 's methode nog wil loochenen//, zeide hij, «is een kwakzaher, al werd hij ook tot dusver als een licht der weteu- Bchap beschouwd.// Dr. Péne, te Parijs, heeft in het gasthuis St. Louis Kocbs geneesmiddel toegepast op drie lijdels aan strottenboofd-tnbercnlose. Een van deze is geheel genezen, eeD ander, wiens longen waren aangedaan en die fistels had in den omtrek van bet strottenhoofd, is herstellende ec de fistels zijo genezen, en ook de toestand van den tierden is veel ver heteroo. a. heeft hij zqn stem, die hij verloren had, teruggekregen. Te Madrid zijn twee melaatschen met Koch's middel ingespoten,aanvankelijk met gunstig gevolg. Ook een Australisch geueeskundige, Dr. J. W. Spriogthorp, uit Melbourne, is naar Berlijn over gekomen om de nieuwe geneeswijze te bestudeeren. Een oude zonderling, een moderne Diogenes, is dezer dagen te Hermsdorf, in Sdezië, oterledeu. Dete man, die veel geld bezat, at nooit iets auders dan haringen en dronk niets dan waters Een hemd en kousen waren weelde-artikelen, welke hij nooit droeg, zelfs niet bij felle koude. Men vond den ouden man, die ongehuwd was en geheel alleen woonde,voor eenige dagen dood op een hoop papier, welke hij als bed gebruikte. Ia de Zondag-namiddag door de Afdeeliog Amsterdam gehouden vergadering trad de Wel- eerw. Heer H. F. Rikmenspoel als spreker op, met een rede over de opvoediug der kinderen en de aan het huwelijk voorafgaande verkeering vau jongelieden. Ten opzichte van het eerste stelde hij vele wanbegrippen aan de kaak, welke vele ouders in onzen «h u m a n e n t ij d« omtrent de opvoeding koesteren, en aangaande het tweede wees bij er terecht op, hoe dikwijls zonder voor uitzicht en tegen den wil dsr ouders verkee- ringeo worden aaugekuoopt en hoe daaraan meestal de grondslag ontbreekt, welke voor een Christe lijk huweljjk «en onmisbaar vereiachte is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2