gemeld, dat eenige bekende stamhoofden der Indianen in onderwerping gekomen zijn, daarentegen is onder de stammen in Canada, nabg Botineau, de oorlogsdans weder aan gevangen. GEMENGDE BERICHTEN. Aan het slot van een artikel De Surinaamschfi Joden en Het Nieuwswaarin op flinke en krach tige wyze Hét Nieuws van den dag a faire wordt genomen naar aanleiding van een hoogst venij nig en lasterljjk schrijven uit Paramaribo omtrent de Katholieken en de Geestelijkheid in genoemd blad voorkomende, zegt Het Centrum „Voor een blad, dat aanspraak wil maken op toegang in beschaafde kringen, achten wij de op name van het ploertig artikel een onvergeeflijke flater. Men beweert wel eens, dat er Katholieken zijn, die het Nieuws van den dag lezen, 't Is mogelijk! Maar als die Katholieken den smaad, hun Kerk en hun geloof zoo herhaaldelijk, maar thans op zulke ruwe manier door dit blad aan gedaan, niet gevoelig wreken; als zij het lijdzaam aanzien, dat zonder eenigen grond hunne Priesters en Bisschoppen op de meest onbeschofte manier worden aangerand; als zy gedoogen, dat een ter plaatse zeer sterke en overmoedige en door hare ongodsdienstigheid zeer gevaarlijke Jodenbevol- king openlijk wordt opgehitst tegen Katholieke Priesters in de Kerk; als zij zoetsappig verdragen dat de door ons allen hooggeschatte Priesters der Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser, met hun braven en gevierden Bisschop aan het hoofd, worden gescholden voor „schurftige schapen", die moeten worden uitgeworpen dan begrijpen wij van de lijdzaamheid dezer Katholieken niets meer en achten hen volkomen waard om.... het Nieuws van den dag te lezen Ontwikkeling zonder godsdienst. Er zijn nog altijd onnoozelen, die meenen, dat het heil der maatschappij enkel afhankelijk is van de meerdere ontwikkeling des volks, van examens. Met de ontwikkeling verdwijnen armoede en ze denbederf beweren zij. De werkelijkheid logenstraft op deerlijke wijze hun beweren. "Wie zyn het, die thans de gevan genissen bevolken? Zijn het de ongeletterden? De overgroote meerdeiheid, bestaat uit personen, die meer onderwijs hebben genoten dan de gewone burgerman, die zijn stand eer aandoet. Ontwik keling en onderwijs zonder godsdienst ontvolken dus de gevangenissen niet. Zijn het de ongeletterden, die duizenden welke in ons land over de grenzen worden gezet, omdat zij geen middel van bestaan, met andere woorden, omdat ze van bedelarij leven? Zyn het onontwikkelden en ongeletterden, die het lage zedenbederf tot eene kostwinning maken? Zijn het ongeletterden en onontwikkelde», die in dienst zijn van deze zedenbedervers? Zijn het onge letterden en onontwikkelden, die hun geld, hunne eer en hunne gezondheid by deze zedenbedervers vervullen Wie niet heel en al onbekend is met hetgeen de justitie hieromtrent aan het licht brengt, is san het tegendeel overtuigd. Wil men een nog meer slaand bewijs, dat de ontwikkeling geen waarborg is tegen de laagste onzedelijkheid, men wete dan dat in de groote steden tal van personen, die ten koste van den Staat een diploma hebben verworven, om de moe der in de hachelijkste omstandigheden des levens hulp te verleenen, van hun kunde gebruik maken, om de grootste onzedelijkheid te helpen plegen, en zelfs den kindermoord in de hand te werken. De gevallen, die in de laatste tijden aan het licht zyn gekomen, zijn ijzingwekkend, en toch komen van de honderd gevallen slechts enkele aan het licht. (F. IV.) Blijkens bericht van Harer Majesteits Ge zant te Parijs wordt de invoer van Nederlandsch vee in Prank rijk weder toegelaten van de zee zijde. Te Maastricht ontstond dezer dagen tijdens een concert, dat vanwege de socië teit Momus in de schouwburgzaal werd gegeven, eene paEiek, veroorzaakt door eene sterke brand lucht. Een groot gedeelte van het zeer talrijke publiek verliet hals over kop de zaal, en alleen aan de tegenwoordigheid van geest van een der commissarissen, die op de piano het Momuslied begon te spelen, was het te danken, nat dit voorbeeld niet door alle aanwezigen werd gevolgd hetgeen zeker tot ongelukken zou hebben geleid. Thans zijn allen met den schrik vrijgekomen en kon het concert eenige minuten later weder doorgaan. Omtrent de oorzaak van de brandlucht loopen verschillende leziogen, waarvan wel de eenige ware zal zyn, dat eene stoof met vuur, door eene dame medegebracht, was omgevallen. Eene eigenaardige tentoonstel ling zal over eenige maanden te Londen gehou den worden, namelijk een brillententoonstelliDg, waar men brillen te zien hoopt te geveu uit alle tijden, van do eerste, onvolkomens af, tot de nieuwste en fijnste toe. Een zonderlinge en wreedaardi ge dynamietaanslag is dezer dagen te Cbateli- neaH gepleegd. Men had daar een dynamietpa- troon vastgemaakt onder den staart van eene koe. By de ontploffing van het dynamiet werd het arme dier geheel in stukken gereten en ook de stal waar het stond, werd zwaar beBchadigd. Een merkwaardig uur was het zeker wel Dinsdag den 30en December van hot afgelopen jaar, des avonds tusschen 10 en 11 uur. Het was namelijk het voorlaatste uur vau den voorlaatsien dag va» het voorlaatste decennium van het voorlaatsc seculum tot het tweede tien tal eeuwen. Een socialist te Piauen, inSak- seu, stond dezer dagen terecht wegens „beleedi- ging van de politie» en werd tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij bij eene collecte in eene opeabare vergadering in vergissing de schaal ook had voorgehouden aan een dieosf- doecden politiebeambte. te voet aflegt, zal dat echter iu Nederland per spoorweg worden gedaan, daar da spoorweg-maat schappijen hebben besloten hun vrachtreductie te verleenen. kelde waar afgenomen had en dat de kleinen nu, uit vrees voor raisbandalingeu, niet naar huis durfden gaan en in het bosch bleven rondzwer ven. Bij Roeaelare is ook een 9-jarig knaapje dood gevroren gevonden bij een boom aan den kant van den weg. Te Sliedrecht heeft men een een voudig en praktisch middel aangewend, om be- hoeftigen, in dezan strengen winter, gebruikte kleederea te verschaffen. Msn liet namtlyk door het dorp langzaam eene kar rijden, waarop ieder zijue overtollige kleedicgstukken kon kwijtraken. Aardig was het te zien, hos velen van de gele genheid gebruik maakten; en hoe de kar, voor zien van eau doelmatig opschrift, tan slotte met een opgestapelden voerraad hare bestemming bereikte. Te Breukelen is de vrouw van den landbouwer J. Van Ginkel door eeu koiijn zoo danig ia den top van een harer vingers gebeten dat na eenigen tij 1 de geheels arm opzwol en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Het is niet het eerste geval waaruit blijkt, dat de beet vau een konijn zeer gevaarlijk kan zijn. In Pruisen werden ge duren da het jachtjsar 18891890 niet minder dan 2,380,000 hazen geschoten; maar ie het jaar 189091 zal het aantal, voor zoover mea thsus berekenen kan, nog aanmerkelijk grooter zijo, minstens 2,500,000 siuks. Over het toenemen in bevolking van verschillende Europeesche "Rijken wordt door bsorfeDairs vaa statistiek het volgende medege deeld, loopende o?er de jaren 18611880. Geboort. Sterfgev. Toeneming.' op 1000 inwoners berekend. Noorwegen 30,3 16 9 13.9 Engeland 35.3 21.9 13.4 Duitechland 35 1 26.8 12.3 Zweden 30 9 19.2 11.7 Nederland 36 2 24.6 11.6 Denemarken 31 2 19.7 11 5 Spanje 39 3 29.7 9 6 België 31.8 22.8 9.0 Oostenrijk 39.7 31.1 8.6 Italië 37.1 30.0 7.1 Zwitserland 30 6 23.6 7.0 Hongarije 42 8 38.7 4.1 Frankrijk 25.9 23.6 2.3 Eiank'ijk staat dus beireff.nda de jaarlijksche toeneming vaa bevolking op de laagste sporf.Sedert is deze toeneming nog weder afgenomen en bedrsagt, volgens Lsvasteio, nu nog slechts 1.3 per duizend. Hongariji hetfte.-nzoo getinge bevolkingtoenemiDg omdat het sterftecijfer er zoo groot is, 't welk door geen ander land wordt overtroffen. Het kleinste sterfiecijfer heeft Noorwegen. Het Hof van Appèl te Brussel heeft eindelijk uiispiaak gedaaD in het proces, den S aat aangedaan door de weduwe en de kinderen van don heer Verliogfcec, kapelmeester der Guides, die bij het spoorwegongeluk van Groenecdael om kwam, en hun eeue schadevergoeding van 83,500 franks toegestaan. In het Duitsche hospitaal te Lon den overleed esn jongentje van 8 jsa', Heurv James Bristow, san hevige brandwonden. De kleine was met zijn 3jarig zusje in de kamer alleen gelaten. Het zusje wisrp de brandende petroleumlamp omver en hare kleertjes geraakten in vlam. Do moedige jongen trok zijn zusje da kleertjes van het lijf, maar de vlam deelde zich nu aan ziju eigen kiceren nate en toen hij zijn zusje gered had, dacht hij eerst aan zich zelf. Hij scheurde zich r.u ook de brandende lappen van het lijf, maar de heldhaftige jongen had reeds te ernstige brand wonden gekregen. ZLja zusje wss gered, maar hij bezweek. Die dappere jorgen had de «tof in zich voor een heldhaftig man. Dezer dagen heeft de Heer Wing- field Digby eigenaar van het kasteel Shoiborne (Bugeland), de bevolking van den omtrek genoo- digd om een geheelen os te zien braden op het ijs. Men begon te 6 uur 's ochtends en te 6 uur 'savonds was hot beest gaar, waarop het in stuk ken gesneden en uitgedeeld werd. Te Wambrechies (België) is ver- ledeu Donderdag een wagen met bseiwortelmoes orngvvallen juist by een troep behoeftigen, die stoudea te wachten op eene brooduitdeeling, met het droevig gevolg dat vier vrouwen ouder de pappige massa bedolven en verstikt werden. Zij laten te zomen 20 kinderen na. Acht anderen werden gekwetst. Een ingezeten dor gemeente Op- sterlaod ontwaarde, dat eeu koppel wilde gan zen dorst hadden. Hy vulde een voorwerp met jenever en plaatste dit op ten afgelegen land, terwijl hij zich voor het oig der vogels wist te ver bergen. Spoedig kwamen zij aanvliegen en dron ken vau liet vocht, waardoor zij bedwelmd wer- deu.Het gelukte den aan par schaats er 12 t« be machtigen, die hij per stuk voor 50 conts ver kocht. Bij de uitdeeling van brood en kcffi-i te Arnhem verlangde eergisteren ecu der bezoekers een kop ktffia eo geen brood. Nadat hij het gevraagde had opgedronken,verzocht hy aan de commissie een dubbeltje ter band te mogen sullen; Meer kon hij niet geven, hij had de koffie maar eens willen proeven. De gift werd dankbaar aangenomen. Prinses Stephanie van Oosteeryk treedt op als beschermvrouw der Weener indus trie tegen da nadeelen der Mac Kialeywet. Zij geeft nl. het voorbeeld om alle sieraden voor coiffure en loiiet van parlemoer te dragee, om daardoor den vooruitgang der industrie zooveel mogclyk te bevorderen. Nu men te Parijs bij wandelingen ea Naar aanleiding van den thans heerechenden strengen winter gewerd de Arnli. Ct. da volgende opgave zijner voorgangers, begin nende met dien van 820 op 821. Ia 823 maat het van 22 Sept. tot 12 April 824 schrikbarend sterk heobea gevroren. De winter van 993 zou zoo streng zija geweest, dat er in Juli nog ijs lag Van November 1075 tot einde Mei 1076 werd de Rijn te voet gepasseerd. Als een sterk contrast dit-ne, dat iu Januari 1186 vele vrucht- boomsn in bloei stonden en dat in Februari 1289 de. aardbeziën rijpten. Na 22 Febr. 1340 had men vijf weken aneeuwkouie. G;dureude den wiuter 13641365 reed reen drie maanden met vracht wagens over den Rijn. Hevige koude kwam daar op voor in 1401-1402, 1407-1408,1435-1436. Van Nov. 1442 tot Mei 1443 hield üe koude zonder ophouden aan. Zoo gaat de serie voort: 1459—1460, 1485—1486,1513—1514. In 1556 viel zeer veel sneeuw. De strenge winter van 1569 tot 1570 duurde tot Mai en hervatte zich reeds in September daaraanvolgende. Grimmig was de winter van 1607 1608; van Nov. 161325 Maart 1614 viel er veel sneeuw. Is 16801681 en 17081709 kwauun velen van koude om. De Russische winter van 1740 is bekend. Dan nog volgen de winters van 1784 en 1789, als hekeud door hunne strengheid. Van half Novem ber tot half December 1806 had men in Wur- temberg zulk zacht weder, dat bloemen, die niet tegen de koude herland ziju, in de open lucht opgroeiden eu de lentevoids rondvlogen. Na 17 D cenaber viel evenwel eene strenge koude in, dis aan de heerlijkheid eensklaps een linde maakte. De strengste winters in deze eeuw zijn die van 1829—1830, 1837 1838, 1842 -1843 en die vau 1879—1880. Sedert Kerstmis is alle verbin ding met Helgoland afgesneden, waar gebrek asn levensmiddelen begint te ontstaan. Groote drij vende ijsvelden beletten hst eiland te naderen, welks 2000 inwoneis gewoon zijn geregeld weke lijks proviand aangevoerd te krijgen uit Hamburg. Een bekend BrusseUch bankier reed op kundige wijze op den vijver van Ter Ka- mer,n zijn naam in hit ijs. Esn viertal Brusse laars lieten de voetteekening uit het ij3 kappen en daarbovon zetten: „Goed voor 5000 frs., be taalbaar op zicht, ten voordvele der -armen». De ch que werd meteen rijtuig naar het bank ierskantoor gevoerd, en de bankier gaf hevel zijne voetteekening te hoaore ren.jSz non e vero enz. De Franse he academie van ge neeskunde heeft voor het jaar 1891 eeue prijs vraag uitgeschreven batrtffsnde de waarde en werking van versche, lauwe en gekookte melk op de kindervoeding. Da besta verhandeling bij den secretaris der academin inkomende zal met een prijs van 1000 franks worden bekroond. Als belooniug voor buitengewone diensten, in deze drukke dagen san het spoor wegvervoer, is door de Hull. IJzeren Spoorweg maatschappij san het personeel, dat psr week betaald wordt, 8 dagen extra loon over December en begin Januari uitbetaald. Het personeel, dat per maand wordt uitbetaald, zal later worden bedacht. Misschien interesseert het onze lezeressen te vernemen, dat H. M. Koningin Wil- helmina in het wit rouwt. Bij feestelijke gelegen heden zal zij een witten kasjter sluier dragen. Du gewone hoofdbedekking is een zwart rond hoedje. De met blauw gevoerde pelsmanteltjes zijn door zwarte, met ren witten zoom vervangen. Een muzikale hond. Een Franschvak- blad getft een verhaal van een hond, dia muziek beoordeelt. Dit wonderdier is in Darmstadt te vinden bij eeae familie, die trouwens ook wel wat wonderlijks hoeft. Zij bestaat uit. acht personen, liefhebbers van mnziek, die voor hun genoegen van den ochtend tot dsn avond concerten gevet. Het hoofd des gezius is de leider van het orkest en speelt violoncel; de drie zoons strijken viool; eoce der dochters heeft da piano voor hare rekening; de andere blaast op de fluit en do moeder op de hobo; de schoonmoeder verwerkt haar slecht humeur op de pauken; zelfs de keukenmeid wordt niet met rust gelaten en krijgt de bazuin ter be speling. Prettig voor de buren; zij stoppen zich allen de ooreu dicht en de houd, die hiertoe het ver mogen mist, koos de wijste partij en ging er van door. Doch de familieiader wilde dat uitloopen niet langer dulden; hij liet het beest naast, zij» stoel liggen en dwong bet de concerten bij te wonen. Zoodra er nu valsch gesp eid werd, wat nog al eens gebeurde, tikte de orkestdirecteur met den strijkstok tegen zijn stoel; maar dsar de hond er vlak naast lag ontving die de slsgen et protesteerde da8r natuurlijk tegen door te jankon. Langzamerhand nam de liefde voor de kun6t bij het dier toe. Hij begon te begrijpen, dat elke tik, dien hij ontving, correspondeerde met een valschen toon. Al heel spoedig behoefde men hem slechts aan te kijken en hij jankte op het goede oogenblik. Vervolgens kon by ook die leiding missen eu jankte van zelf: bij was muziekcriticus geworden. Van nu af kon men hot dier meenemen naar een theater of naar een concsrt; zoodra er een verkeerde noot werd gespeeld, begon by te jankeu en ging hij te keer tot zijn baas hem tot rust bracht. Naar men zegt, ziju er heel wat muziekuitvoerin gen, waar de hoed nu wordt geweerd. Het Engolsch muziekkorps van het „Lfg«r des Heils", bestaande uit 36 personen, zal den 23 dezer eeu bezoek aan ons land brengen. Hoewel dat Leger iu Engelaud zijne tochten altijd Dat de controle op de groote En- gelsche spoorwegen nogal iets te weaschen overlaat, blijkt uit het feit, dat de Great Western Railway Companyna de instelling van een bizouder kaar tjes-onderzoek, aan het station te Acton, in twee dagen tijds niet minder dan twee a drie honderd gevallen constateerde, waarin hare passagiers of geheel zoader plaatsbiljet reisden, of gezeten waren in eene lioogere klasse, dan waarop han kaartje recht gaf. Hoewel het grootste dsel der overtred rs min of meer gegronde verontschuldigingan wist aan te voeren, werd toch tegen een zestal hunner eene gerechtelijke vervolging ingesteld. Vier van dtzcu voadeo 'i hat verstandigst op de vragen van den rechter maar liever in hrt geheel niet te antwoorden. Zij werden tot eeue flinke grldhoete,subsidiair zeven dagen gevangenisstraf, veroordeeld. Uit bet feit,dat eerst zeer onlangs in Engeland een spoorwegkaar- tjes-versalsching op groote echsal werd ontdekt, mag men eveneens aflriden, dat het bekende time is money niet altijd en overal gelden mag, en dat het aauwendeu van te weinig time voor eene behoorlijke controle dikwerf de reden is, dat et of in't geheel geen of te weinig money door de batrokkeo maat schappijen wordt ontvangen. Te Keulen is het water van den Rijn zoo laag, dat de fundamenten der pilaren van de brug over den Riju zichtbaar zy» en in de haven maer dan eeu schip op het droge ligt. Togen het gebruik van ongewas- schen of o.' geschii.1 fruit wordt door Dr. Schnirer iu de Weener Meiizinische Presse w sr eer-B ernstig gewaarschuwd. Hst is namelijk bij verschillende proeve» gebleken, dat het op vruchten (vooral de in grootss eden verkochte) verzamelde stof gevaarlijke ziektekiemen,o. a. tuberculose-bacillen kan bevatten. Drie Gukeesche biggetjes bv. werden iogt spoten met water, waarin druiven waren afgewasschen welke in een der straten vau Weenen te koop gestaan hadden en vau deze drie diertjes stierven twee san tuberculose. Dr. S. dringt daarom er op aan, dat frnitverkoo- pers verplicht worden, de vruchten goed bedskt te houden en dat men vruchten, welke niet geschild kunnen worden, herhaaldelijk afwas che voor men ze gebruikt. Op den laten Jaosari is b ij den landbouwer H. Hass, t Midden-Beemtiter, een lam geboren, dat liep te dartelen in de sneeuw. Id een wagen tweede klasse van een trein der Lasowo-Sebastopol spoorweg-maat schappij, in Rusland, zaten oulaugs de agent Drey- fusz eo da koopman G. Nu en dan kwamen twee mannen, die er erg verdacht uitzagen, in den wagen eu keken onderzoekend rond. Hoogstwaarschijnlijk was hun doel, den slapenden Dreyfusz, die steeds groote geldsommen bij zich had, te berooven. Da tegenwoordigheid van den koopman we3 echter hinderlijk voor de spitsboeven en toen een der twee langs G. liep, blies hij hem eeu bedwelmenden damp in het gelaat, zoodat de man kort daarop in aleap viel. Middelerwijl wachtten da twee mannen op het balkon ven bet rijiuip. G. ontwaakte spoedig weder uit de bedwelming en ging evenzeer naar buiten, om frissche lucht te scheppen. De beide boeven vielen toen op hem aan, gooiden hem eeu peis over het hoofd en doorzochten zy ue zakken. Toen zij b merk te», dat zij uiet met den agent te doeu hadden, wilden zij den man op den spoordijk slingeren. G., die eeu sterk man is, wist dit echter te verbindt ren en nu riep de eene schurk den andere toe: „s eek hem een mes in het lijf.» Oaza koopman beat echter den aanvaller in de hand, zoodat de kerel het mes liet vallen. Do tweede roover ontrukte, tijdens de worsteling, den aangevallene eeae portefeuille met vijfduizend gulden e.n hierop sprongen de beide deugnieten van het balkoD opdoa wegen verdwenen in da duisternis. De Koning van Dahomey heeft in zijn ryk eene ridderorde ingesteld, de zwarte Ster, en daarmede..al zijne ambtenaren begiftigdl De President der Franeche Republiek outviag het groot kruis. De strooper en zijn vijand! In den Slaogenbsrg, onder Ambt-Doetichem, moet een opzichter der jacht bijDa zijn bevroren. Hy had 'a Bvouds post gevat bij het huis van een stroop- r. Deze zag hem staan en kroop onder de wol (of bij gelijk had met zoo'n weertje). 'sN.chts,onge veer te 3 uur, wordt de strooper wakker eu kykt eens door het raam, of de jachtopziener er nog is. D.-za staat nog trouw op dezelfde plaats tegen een boom. Ds strooper gaat naar hem toe reet het oog merk hem mede te deelen, dat hij wel naar huis kon gaan, daar hij nu toch ontdekt is. De man is echter geheel bewusteloos. De s rooper pakt zijn vijand op ea legt hem in zija eigen wsrm bed. Toen de op zichter geheel hersteld 's morgens ontwaakte, was hij, natuurlijk, niet weinig verbaasd, zich iu het bed van den strooper te bevinden. Te Sloten is proces-verbaal opge maakt tegeu een kastelein, die in een teut op het ijs sterken drank als //ijsmadeira" tapte, zonder vergunning. Te Spanbroek, alwaar evenals op andere plaatsen gedurende vriezend weder byten gehakt worden voor het geval van brand, heeft men dezer dagen daarmede moeten ophouden, omdat de slooten en slootjo tot den bodem waren bevroren. In een bosch bij Fourmies(Franseh departement Noorden)heeft men drie knapen dood gevroren gevonden. Ds jongens, si-ids eeaigan tijd weezen, werden door ean smokkelaar gebruikt om verschillende waren over de grenzen te smokkelen. Het echynt dat een grenswachter hun de gesmak-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2