BI S K MAS U. eli uren en 's nachts in 't geheel niet wer ken. Vrouwen mogen gedurende vier weken na de bevalling volstrekt geen arbeid ver richten; in de daaropvolgende weken slechts met vergunning van een geneeskundige. De landweer moet de schutterij vervangen. Haarlemmermeer, 28 Jan. De begrooting vaa Wanneer de werkman zjjn contract ver breekt, zal de werkgever het bedrag eener week loon kunnen inhouden, mits hij het dan stort ia eeue ziekenkas, of in eeuige andere kas ten behoeve der werklieden. Een werkgever, die het contract verbreekt, kan insgelijks strafbaar worden gesteld. Ter versterking van het ouderlijk gezag over minderjarige werklieden is in bet ont werp de bepaling opgenomen, dat aan min derjarigen het loon enkel onder schrifte lijke controle der ouders of voogden zal wor den uitbetaald. Een der voornaamste eischen in de tegen woordige werkliedenbewegiug is de »iuvoe- ring van werkliedencomités» ter medewer king bij het vaststellen van reglementen in fabrieken enz. Dit punt is niet aange nomen; maar daarentegen worden er nu be palingen voorgesteld tot een scherper toe zicht van overheidswege op de regeling van arbeid, terwijl er tevens aan de werklieden zekere controle wordt verleend ten opzichte van verandering der bestaande voorschrif ten, en er voorts eeue uitbreiding wordt gegeven aan het toezicht der offieiëele fa- briek-inspecteuren. Alles te zamen genomen kan men wel zeggen, dat in de voorgestelde wijzigingen zich de goede wil openbaart om te gemoet te komen aau het verlangen der werklieden naar uitgebreider bescherming. Dat echter de werkgevers zich verzetten tegen het denk beeld om zoo maar eensklaps het kamp der werklieden binnen te springen en op alle eischen toe te geven, is even verklaarbaar als natuurlijk. Ook zij zijn menschen. Zondag jl. heeft Pater Didon in de kerk de la Madeleine te Parijs voor een buitengewoon talrijk gehoor eene boeiende kanselrede gehouden over den bouw in het Pradi di Castello, de nieuwe wijk van Rome in den omtrek van het Vaticaau, van eene kerk genjjd aan deu Heiligen Joachim, Pa troon van Z.H. LeoXIII en die den Paus aan geboden zal worden ter gelegenheid van den vijftigjarigen herinneringsdag zijner Bisschoppelijke waardigheid. De Paus hoopt dat tijdstip over twee jaar te beleveu. Monseigneur Rotelli, Nuntius van Z. U. den Paus, was bij de plechtigheid tegen woordig. Pater Didon had wegslepende oogenblik- ken van welsprekendheid. Hij herinnerde aan de zending van de Kerk en van het Pausdom, die in de wereld den vrede, de ware vrijheid eu de ware beschaving ver tegen woordigeu. Het woord maakte een mach tigen indruk op de dichte schare. De collecte voor de te Rome te stichten kerk bracht fr. 40,000 op. De directie van den Noord-Britschen spoorweg heefc een rechtsgeding ingesteld tegen de aanvoerders der joi gste werksta king. Zij eiseht 20,000 pd. st. schadever goeding voor het verleiden en omkoopen harer beambteD, alsook voor het verspreiden van geruchten omtreutde onveiligheid op hare ljj'neu. Volgens berichten uit Athene ver keert de bevolking in eene onrustige stem ming omdat de Turken bezig zijn in de aan Griekenland grenzende districten ver schansingen op te werpen, forten te bouwen, en op andere wijze zich te versterken. Uit Chili meldt men dat er onder de regeeriugatroepen eene uiterst groote ontevredenheid bestaat. Als President Bal- maceda zich niet met het Congres verzoent, zullen zij in opstand komen. De toestand is Z6er ernstig. Uit Kayes (Senegal) wordt aan de Temps gemeld, dat de Commandant Ruault de overblijfselen van Ahmadan's leger in Voutioume uiteengejaagd eu 300 gevange nen gemaakt heeft. Velen onderwerpen zich, ook Alibouri, Ahmadan is op den loop. De storm, die over het gebeele oos telijke gedeelte der Amerikaaosche Unie heeft gewoed, heeft aanzienlijke schade be rokkend, Bjjue alle telegraaflijnen zjjn ge broken. Nu de Nederlandsche Regeering in haar chris telijk bewustzijn ons den persoonlijken dienstplicht wil op den hals schuiven en den tijd gekomen acht om oud en jong te bewapenen, om zich den last van het militairisme op te leggen, spreekt men in ganseh Europa van het vooruitzicht, dat bestaat van ontwapening. De Europeesche Mogendheden wenschen een einde te maken aan den gewapenden vrede nu de schuldenlast al hooger en hooger gaat stijgen. De volgende opgave zal ons een denkbeeld kun nen geven van dc geld verkwisting, dio de liefheb bers van soldaatje spelen zich veroorloven, en de ontzaglijke (sommen, die van de belastingbetalende burgers worden afgeperst. Nederland behoort tot de kleinere Europeesche Staten, maar heeft in zijn nu reeds meedoen met 1 0 g'oote militaire machten, het reeds zoover gebracht, dat wij ons in de uitgave voor het mili tairisme, geplaatst zien, bovenaan öp de lijst der kleine Staten. (De cijfers duiden franks aan.) Begrootingen van Schuldenlast, oorlog en marine. Rusland 1.044.939.468 22.524.499.900 Erankrijk 927 238.547 28.000.000.000 Duitschland 867.785.846 1.547.255.406 Engeland 738.419.642 17 809.979.560 Oostenrijk. 501.213.960 14.025.223.295 Italië. 403.887.140 11.240.936.860 Spanje 184.172.693 6.275.268.482 Turkije. 154.550.000 2.714.149.365 Kleine Staten. Nederland. 69.436.805 2 130.508.500 België 46.834.732 1.923.118.174 Zwitserland 42.490.806 30.572.000 Zweden. 40.065.750 372.506.625 Portugal 39.512.923 2.991.155.941 Rumenië 34.394.270 851.412.554 Denemarken 23.610.161 290.360.940 Bulgarije 23.281.584 76.545.626 Griekenland 23.267.824 623.883.288 Noorwegen 12.807.000 138.384.000 Servië 9.646.104 280.000.000 Ongelooflijk komt het ons voor en toch is het waar, dat zekere Kapitein der Infanterie in garnizoen te Amersfoort, d» man heet TV. M. II. Anten, eene brochure heeft uitgegeven over het Nieuw Malthusianisme. In deze brochure neemt de schrijver, //een man die beter deed zich met zijne militaire za ken bezig te houden, zelfs de prostitutie in bescherming en noemt dingen die doen blozen. Maar wat nog erger is, naar men ons me- dedeslt, wordt deze brochure onder de soldaten in de kazerne verspreid, zoodat de eenvoudige jongelieden, die nooit van deze vuile dingen (door hun kapitein beschreven) gehoord hebben, nu met het Nieuw Malthusianisme bekend wor den. De schrijver wil dat zij het leeren kennen en beoefenen, het ook aan anderen leeren en doen beoefenen, opdat eene algemeene toepassing zijner vuile theorie kan worden te gemoet ge zien. En dezs leer wordt aan onze kinderen in de kazerne gepredikt, geleerd door een Kapitein der Infanterie wiens sympathie zijne ondergeschikten kunnen winnendoor zijn onzedelijk boek te lezen. Moge ons Christelijk Ministerie en inzon derheid onze Minister van Oorlog, in den nood der tijden er op bedacht zijn nu ontzaglijke sommen door de belasting betalenden opgebracht worden voor eer. leger waarin schaamteloos door een Kapitein Anten de goede Hollandsche zeden in zijne brochure worden vertrapt,er niet langer op aandringen, om de lasten der natie nog te ver zwaren. De Provinciale Bond der R. K. Kiesvereeni' gingen in Noord-Brabant heeft het bewijs gele verd, dat hij niet op losse gronden of naar aan leiding van een waan van den dag oppositie voert tegen de legerwet. De Bond heeft eene ernstige studie gemaakt van de omvangrijke legerwst en hare memorie van toelichting. Teneinde het aan anderen gemakkelijk te maken, het ontwerp van wet tot regeling van den krijgsdienst te beoor- deelenheeft de Bond kort en bondig samenge vat, de meest ingrijpende bepalingen der wet, welke wij hier gaarne laten volgen, opdat ook onze lezers kennis kunnen nemen van deze on zalige wet. Met den verdienstelijken samensteller van dit overzicht zeggen wij, dat nu ieder in staat zal zijn de wet. te beoordeelen en tevens na te gaan, welke groote financieële lastan daardoor aan de natie worden opgelegd. De Provinciale Bond der R.-K. Kiezers - vereeniging in Noord-Brabant Opdat een ieder, naar waarde, het Ontwerp van Wet, tot regeling van den krijgsdienst zoude kunnen beoordeelen, vermeent de Boud, niet beter te kunnen doen, dan om, in het kort saamgevat, de meest ingrijpende bepalingen der Wet, ter open bare kennis te brengen. Yan de zeemacht,als zijnde een onderdeel wordt, niet gesproken. Bij elke bepaling is vermeld waar die in de Wet of in de Memorie v. toe lichting is te vinden. Yerdeeling der 40.000 jongelieden, die jaar lijks voor de inlijving in aanmerking komen, (Memorie 21 en 22). Aantal ingeschrevenen 40,000 af zij, die reeds dienen 1,500 Vrijgesteld zouden worden: Eenige wettige zoons 5.200 Wegens broederdienst 10.000 Uitgestotenen 100 Studenten in de godgeleerd heid en R.-K. Ordebroeders 100 Blijft 38.500 15.400 Blijft 23.100 Vrijgesteld zouden worden wegens te kleine maat, kleiner dan 1.57 M. 2.541 Blijft Wegens ziekten of gebreken Af kostwinners Blijft 20.559 2 652 17.907 1.300 Blijft 16.607 Ter inlijving ten hoogste noodig 16.300 Blijven beschikbaar 307 die voor de aanvullingsreserve worden bestemd, Grondslagen der nieuwe Legerwet. Vrij van allen dienst zijn voor altijd o. a. die kleiner zjjn dan 1.55 M. (Wet 46). De geestelijken en de bedienaren van den gods dienst bjj een kerkgenootschap fW. 46). De R.-K. ordebroeder, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoort mits hjj 27 jaar of ouder zij. (W. 46). Tot dien tijd wordt hem van jaar tot jaar vrij stelling verleend evenals aan de studenten in de godgeleerdheid, (W. 44), Wie voor student in de godgeleerdheid en voo geestelijke en bedienaar van den godsdienst bij een kerkgenootschap wordt gehouden, wordt door den Koning bepaald. (W. 41 en 46). Als een student in de godgeleerdheid in 't jaar, waarin hij den leeftijd van 27 jaar volbrengt, nog geen geestelijke of bedienaar van den godsdienst is geworden, wordt de vrijstelling niet meer ver leend. (W 44). Verder is er: Ten eerste. Een leger, bestaande uit: a. Een veldleger en een bezettingsleger groot respectievelijk 45.000 en 30.000 man. (M. 2 en 3 b. Depottroepen 20.000 man (M. 3). c. Reservetroepen 20.000 man (M. 3). Ten tweede. Een landweer groot 50.000 man (M. 3). Ten derde. Eene aanvulliagsreserve (M. 4) be staande in: a. Voordo aanvulling in de gelederen 151,000 man (M. 43, W. 559 b. Voor speciale diensten van anderen aard als met de wapenen 58,500 man (M. 44. W. 259.) Ten vierde. De landstorm, waarin alle nog beschikbare weerbare mannen zijn vervat (M. 4.) TEN EERSTE: a. Het veldleger en bezettingsleger te lande moet,ongeacht het tijdstip van inlijving in actieven dienst, acht jaren dienen, dus gewoonlijk van 2028 jaar (W. 26 De Wet kan echter langer diensttijd opleggen (W. 26). De eerste oefeningstijd voor de onberedsn wa penen 12 maanden (W. 163.) bij de bereden wapenen achttien maanden (W.163.) Die oeteningstijd kan verlengd worden (W. 166—169.) De herhalingsoefeningen duren elk jaar in tijd van vrede zes weken (W. 171.) Zij, die met verlof zijn, m 'eten ten minste een maal per jaar ter inspectie verschijnen (W. 189.) b. Door loting wordt bepaald, wie van het actieve leger tot de depottroepen zullen behooren W. 108.) Zij worden in hun achtjarigen diensttijd in het geheel maar drie maanden geoefend (M. 22.) zonder herhalingsoefeningen (M. 28.) c. Op de Reserve uit het staand leger, zijn alle bepalingen van het veld - en bezettingsleger, sub. a. vermeld, van toepassing, met uitzondering, dat zij voorloopig maar drie maanden geoefend wor den. Dit kan verlengd worden. (W. 164 en 168.) Maar èn depottroepen en reservetroepen be hooren tot de organisatie van 't leger (M. 3.) Verder zijn op allen die hierboven vallen onder a, b of c de navolgende bepalingen toepasselijk lo. dat zij om te huwen vergunning noodig hebben (W. 172). 2o. dat zij,om langer dan 30 dagen buitenslands door te brengen, vergunning noodig hebben (W 186, alinea 3.) TEN TWEEDE: Zij, die bij het leger, hiervoor sub a, b en c vermeld, gediend hebben, gaan na volbrachten achtjarigen diensttijd, voor den tijd van vijfjaren over tot de landweer, dus gewoonlijk van 2833 jaar. (M. 30. W. 26.) De wet kan hen tot langer dienst verplichten. W. 26. W. 252). Zij hebben om te huwen vergunning noo dig. (W. 233). Om langer dan 30 dagen buitenslands te gaan, hebben zij vergunning noodig. (W. 237). In die vijf jaren moet men in tjjd van vrede 14 dagen dienen. (W. 226). De wet kan langer diensttijd opleggen. (W. 228). Jaarlijks moeten zjj eenmaal ter inspectie verschijnen. (W. 239). TEN DERDE: De aanvnllings-Reserve. Tot deze categorie behooren zij, die in tjjd van vrede vrij zjjn van den actieven dienst, bij het leger, vermeld in het eerste geval sub a, b en c en vrjj zijn van de landweer in het tweede geval vermeld. (W. 257), hetzjj dan door uitspraak van den militieraad, hetzjj door loting (W. 257 en 108) en niet kleiner zjjn dan 1.55 M. of door ziekte en gebreken voor eiken uit deze Wet voort- vloeienden dienst ongeschikt zjjn. (M. 43). Hieronder behooren dus o. a. de eenige wettige zoons; de kostwinners en zij, die door broeder- dienst of door broedervervanging vrjj zijn. (M. 43, W. 47, 78). Hieronder vallen ook degenen, die hun dienst, volgens de tegenwoordige Wet, door een plaats vervanger doen volbrengen of aanvullen of hebben doen volbrengen of aanvullen. (W. 47 en 48). Tot het 33e jaar is men in de aanvullings reserve begrepen. (W. 27). De Wet kan dien diensttijd verlengen. (W. 27 en 270). Vrjj van de aanvullings-rgssrve zjjndestudonten in de Godgeleerdheid en de R. K. Ordebroeders beueden de 27 jaar (W. 44, 10 en 11). Deze geheele aanvullings-reaerve is in twee ouderdeelen verdeeld. a. De eigenlijke aanvullings-reserve om de lesmten in het veld- en bezettingsleger in tijden van oorlog aan te vullen. (W. 259, M. 42). Zoolang zjj, die hieronder vallen, moeten die nen, zijn zij aan dezelfde verplichtingen en lasten onderworpen, als zij die tot het eigenljjke leger behooren. ^W. 271). Zjj mogen dus ook dan niet zonder vergunning huwen of langer dan 30 dagen buitenslands door brengen. In vredestijd worden zjj in't geheel niet geoefend. (M. 42). b. Zjj, die buiten de eigenlijke aanvullings reserve vallen, kunnen in tjjd van oorlog van 2033 jaar af (W. 276) tot speciale diensten ge bruikt worden, echter zoo, dat zij geen gevaar loopen van gewond, verminkt of doodgeschoten te worden. (M. 46, 47). De Wet kan dan tot langer dienst verplichten. (W. 276 en 289). TEM VIERDE: De landstorm. Hier onder vallen alle weerbare mannen, die in gewone tjjden en in minder ernstige omstan digheden niet of niet meer aan verplichtingen van 's lands verdediging zjjn onderworpen. (M. 50, W. 293). (Behalve degenen, die bij art. 293 der Wet zjjn uitgezonderd, o. a. de studenten in de Godgeleerdheid en de R. K. Kloosterbroeders beneden de 27 jaar (W. 293 No. 5. W. 44 No. 10 en 11) en zij die kleiner zjjn dan 1.55M. en door ziekte of gebreken voor eiken uit deze Wet voortvloeienden dienst ongeschikt zijn). De duur van die verplichting duurt tot 1 Juli van 't jaar, waarin het 40e levensjaar wordt volbracht. (W. 293). Voor de groote meerderheid van de daartoe geroepenen, zal de duur alzoo bedragen zeven jaar, boven en behalve de reeds verstreken 13 jaren. (M. 50). De Wet kan nog tot langer dienst verplichten. (W. 293). De mannen van den landstorm, die tot aanvulling van het leger of van de landweer gebruikt wor den of tot het vormen van afzonderlijke korpsen, mogen niet zonder vergunning huwen of langer dan 30 dagen buitenslands gaan. (W. 295 en 303). Dus algemeene dienstplicht. (M. 2, 3 en 4). Als iemand vrij is van den dienst bij het ac tieve leger, mag hjj voor zjjn broeder bjj het actieve leger optreden, de vrijgestelde broeder behoort echter bjj de aanvulling» -reserve sub b genoemd. (W. 7078). //Met de vorming van de landweer wordt be oogd eene troepenmacht te verkrijgen, die de te genwoordige schutterijenin hare bestemming als reserve van het leger, met voordeel zal kunnen vervangen. De redenen waarom de schutterijen voor het aangeduide doel minder geschikt zyn, moeten alzoo leiden tot het stellen van den eisch, dat de gebreken, die de regeling van de schut terijen kenmerken, bjj de inrichting van de land weer worden vermeden en dat aan laatstgenoemde de voor haar weggelegde taak met vertrouwen moet kunnen worden opgedragen. Wordt aan dezen eisch niet ten volle voldaan, dan zou de nieuwe wettelijke regeling van den militairen dienstplicht, strekkende tot oplossing van het zoo dringende vraagstuk der hervorming en uitbreiding van de levende strijdkrachtengeacht moeten worden op een der voornaamste punten, waarvoor zij aan dejorde is gesteld, te falen". (1) (M. 30). En wat leest men dan over die regeling. lo. Een vierde tot een vjjfde der landweer is in acht jaar tijd maar 3 maanden geoefend, (M. 32). 2o. De landweermannen zijn na expiratie van actieven dienst over het geheele land verspreid en zijn niet allen woonachtig in het district, waaruit hun bataljon wordt gevormd. (M. 32). 3o. De landweer wordt in zijn vijfjarigen dienst in het geheel maar 14 dagen geoefend. (W. 226). 4o. Voor het kader der landweer zijn niet aan wezig de benoodigde le en 2e Luitenants. Men hoopt dat daartoe verschillen 'e ontwik kelde en beschaafde jongelieden voor te ge bruiken zullen zijn. (M. 27) en ook op gepensi- onneerde officieren. fM. 35). Wellicht zullen er ook van't leger beschikbaar zijn. (M. 35). 6o. Met juistheid is nu niet aan te geven, waarvandaan de Kapiteins en de Hoofdofficieren voor de landweer moeten komen. Men hoopt op eenige beschikbaren uit het leger, ook op gepensionneerden of met verlof uit Ne- derlandsoh-Indië hier aanwezige officieren en ook voor den rang van Kapitein op Landweerluitenants, die daarvoor de noodige inspanning zullen overhebben. (M. 35, 36.) 6o. De oefening der landweer, gedurende die veertien dagen in tijd van vrede, geschiedt onder officieren, die niet tot de landweer behoo ren. (M. 41). 7o. In enkele dagen, ten hoogste in een paar weken is de landweer marschvaardig. (M. 39). 8o. De wapenen en uitrusting voor de landweer zullen voor het meerendeel in Rijksmagazijnen worden opgelegd en niet in handen der man schappen zijn. (M. 173). De Bond verneemt, dat nu een ieder in staat zal zjjn de wet naar waarde te kunnen beoor- beoordeelen en tevens na te gaan welke groote financiëele lasten daardoor aan. de natie zullen worden opgelegd. W. P. A. MUTSA.ERS, Vice-Pres. Jac. W. Van den BIESEN, Secr. W. PRINZEN Fzn. P. Van GILSE. F. W. M. MANDERS. M. L. MOMMER3TEEG. W. A. FICK. G. H. SIMONIS. H. F. Van ERP. J. Van LIESHOUT. J. A. H. Th. BORRET. (1) Wjj onderschrappen. Volgens De Echo is de verbolgenheid over de benoeming van den Hser Van Son tot Bur gemeester onder de Nieuwer-Amstelaren zoo groot, dat er zelfs sprake van is, dat verscheiden leden van den gemeenteraad hun ontslag zullen nemen. Ie Leiden gaat een adres aan de Provin ciale Staten van Zuid-Holland rond, waarbij de onderteekenaars, allen medische studenten en de klinische lessen in het academisch ziekenhuis volgende, zich aansluiten bij de adressen der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van geneeskunst en der Nederlandsche Vereeniging voor psychiatrie, strekkende om de Staten te verzoeken de totstandkoming van een krankzin nigengesticht met kliniek nabjj Leiden te be vorderen, en zulks zoowel in het belang der verpleegden uit deze provincie als in dat van het onderwijs in de psychiatrie. Een particulier telegram uit Batavia meldt het overlijden van het vijandige Atjheesche op perhoofd Tengkoe di Tiroe. Amsterdam, 28 Januari. Ter beurze liggen twee adressen ter teekeniug, het eene van Bunge Co. c. s. tegen de beurs voordracht, het andere van Van Eeghen c. s. daarvoor. Beide adressen worden druk onderteekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2