HIEUW BUITENLAND Elck wat wils De vredesonderhandelingen, Eaterdag 27 Septembsr Derde blad. Langs den Vagelenzangsciun weg, de Leidscbe vaart en den Wagenweg. Iets over de historie van drie oude buitens. TREKJES CV. ge ook te Bloemendaal komt of te O ver veer., steeds ontmoet ge men- schen, maar ziit ge eenmaal den Aerdenhout door, dan wordt het landelijk stil. Was de weg naar Vogelenzang niet bestraat en ging er geen afzonderlijk wandelpad langs dan zou de stilte u verplaatsen naar de 16e df 17e eeuw. Die weg is voor eenige jaren ver breed en sok is voor de veiligheid der wande laars gezorgd, 't Is een prachtweg met afwis selend uitzicht en nu en dan met heerlijke vergezichten, Ze brengt u talrijke herinne ringen voor den geest van de oude Hollandsche graven, die op 't Huis de Ycgelsanch verblijf hielden en nu brengt de verkoop van Woestduin cn Leiduin ons de oude patriciërs die hier eenmaal hun schoone buitens aanlegden voor den geest. 't Is ver van Haarlem, maar neem eens de moeite naar Vogelenzangte wandelen. Wat heerlijk schoone wandeldreven en daar op den draai bij Mariënbosch die dichtbegroeide heu velachtige en boschrijke gronden. 't Geheel heeft inderdaad veel van een der lieflijkste Geldersche landscliappenweg, welke men zich kan denken. Wat verder wandelend komen we aan Lei duin, dat in midden Augustus in zijn geheel is aangekocht door den heer P. G. van fienhoven te Aerdenhout. De oudste gegevens over Leiduin vinden we in 1630 van Liman van Dorjum het buiten ver kocht aan Gerraedt van Teylingcn, burgemees ter van Haarlem, verkocht voor f 3200. Burgemeester van Teylingen huwde met Jöhan Sollengre, wonende te Delft. Deze trans porteert Ti Mei 1643 aan juffrouw Anna Dey- nians, weduwe van Mr, Johan van Bosvelt in le ven raad ordinaris in den hove van Holland de helft van de hofstede buitenplaats) aan de Leyduyn, waarvan dc andere helft de kooperes- se zelf toebehoort, zijnde 8 morgen 543 roeden voor f3750. Cornelia Broers de 'weduwe van Adriaen Bos velt transporteert 20 Juli 1698 de hofstede Ley duin voor f18000 aan Johan van Romswinkel. Johan van Romswinkel Janszoon transporteert 25 Maart 1717 Leyduin met een boerenwoning genaamd de Kakelye voor f 19000 aan juffrou wen Emmerentia en Cornelia van Leon en Mr. Nicolaes van Loon, advocaat."De Kakelye lag aan de Manpadslaan, groot met de duinen of wildernis zeven morgen 492 roeden, belent ten oosten den Aerdenhoutsiaan, ten westen de duinen van Brederode en ten noorden de reeds genbemde Mr. Adriaan van Rosvelt. Mr. Arnol- dus Druyvestein, raad en oud scheper van Haar lem kocht de Kakelye 27 Januari 1687 voor f 4800 van de erfgename van Vrouwe Dorothea Bcrck. Bij akte van 21 Mei 1763 kreeg Mr, Jan van I.oon de Kakeley en zijn zoon Mr, Jan van Loon Jansz. transporteerde Leyduin met de Kake lye voor f36000 aan Johannes Basiiaen van Na men van Scherpenseel. Deze woonde te Haarlem cn transporteerde 22 Januari 1805 de grond van de hofstede Leyduin met een boerderij genaamd de Kakelye, aan elkander gelegen te samen groot 63 morgen voor f 20000 aan Hendrik van Geenhuizeni ook een Haarlemmer. Hij transporteerde de grond van de geamoveerde lofstede Leyduin benevens de weilanden, teelen duingronden met een boerenhuis en schuur genaamd, de Kakelye te samen groot 63 morgen voor f 28000 aan Jan Sebastiaan van Naamen van Scherpenzeel, ambachtsheer van Eemnes, even eens te Haarlem woonachtig. Niet ieder heeft tijd en gelegenheid hierheen te wandelen. Laten we daarom zeggen, dat Leiduin een uur ten Zuiden aan Haarlem ligt in de gemeente Bloemendaal, een anderhalf uur van het dorp cn 20 minuten van Vogelen zang. De Hollandsche spoor rijdt er midden door naar 'toosten strekt het buiten zich uit tof de Leidsche vaart. In 1850 was de fraaie buitenplaats met daarbij behoorende gronden groot 52-bunders 48 vierkante roede, 11 91 -viers- ellen. Tóen was'Mr. M. A. van Lenncp, wonende te Amsterdam, eigenaar. Er waren toen twee heerenhuizen en een boven het bosch uitste kende koepel. Bekend is ook de wateival die onder een oude steenen brug doorgaat. In het mooie plaatwerk van I.utger met bijschriiten van Jacob van Lennep staat er evenals van vele buitens in onze omgeving een fraaie steendruk plaat. De waterval wordt gevormd cloor een zeer breede en fraaie beek, welke door het afgeloo- pen duinwater ontstaan de plaats doorloopt en- zich in de Leidsche vaart verliest. Laten we nu het mooie buiten met zijn schil derachtige cn bevallige gezichtspunten verlaten om dc wandeling voort te zetten naar Woest duin Dat wekt herinneringen op van jonger datum en 't hart van hen, die de paardensport beminden gaat open. Toen evenwel Bloemendaal de wedrennen op Zondag verbood was het spoe dig gedaan en Woestduin werd weer een buiten, 't Is lang zoo oud niet als Leiduin, maar de naam vermeld reeds dat hier eenmaal woest duin was, men gaf zelfs den naam wildernis sen. In dezen zomer ging Woestduin van den heer Cordemans in eigendom over aan Mr. Dor- hout Mees, oud-burgemeester van Zwolle, thans te Aerdenhout. Deze werd ook eigenaar van Koekkoeksduin. Daar Woestduin gedeeltelijk onder Heem stede, gedeeltelijk onder Vogelenzang lag, moes ten Schout en Schepenen der beide Heerlijk heden bij den koop getuigen op 20 November 1713. 1 October 1715 tranporteerde Spyaert en vrou we Eva Maria Rees van Wissen het buiten voor 16000 aan Jan Trip. De erfgenamen van Jan Trip de jonge, verkoopen het aan Abraham Crómhuyzen voor 20000. Diens dochter Maria verlaat als weduwe Melchior ten Hove het goed na aan haar zoon Daniel, heer van Rhijnauwe Sleburg en den Breul. Deze aanvaardde de hof stede Woestduin, groot 11 morgen 454 roeden met een stuk wildernis an intestato. 4 Augus tus 1753 De erfgenamen van David ten Hove transporteeren Woestduin met nog een huis en tuin gelegen bij het Teylingerbosch groot 2 morgen 259 roeden en nog 25 morgen 467 roeden duingrond en wildernis voor 35500 aan Jan Louis van den Burch. Vóór 1874 werd Woestduin bezeten en be woond door den heer Mr. H. S. Van Van Wicke- voort Crommelin. Toen ging het over aan Jhr, V. J. J. Barnaert te Vogelenzang. Ook is Jhr, Barnaart, na 't herstel van Nederland in 18x3 eenige jaren bewoner van Woestduin geweest, Hij was commandant van den Landstorm te Haarlem, waarheen hij meernalen de reis per trekschuit maakte. We hebben nu al zoo vaak de term wildernis gebruikt. Laten we ze nu eens nader verklaren en meteen iets zeggen van Ipenrode. Dat grenst aan de achterzijde ook aan den weg naar Voge lenzang. Het ligt aan den Wagenweg nabij de terreinen der Amsterdamsche waterleiding, van Haarlem af rechts. Komt ge van Vogelenzang de Leidsche Vaart af, dan ziet ge de bosschen van 't lieve Mariënbosch en 't grootsche Boeken- roode. Maar laten we even naar den Wagenweg teruggaan van Haarlem uit. Nu Groenendaal een publieke wandelplaats is geworden, is het hier drukker en de woorden tamelijk eentoonig„die Allan in da 7oer jaren bezigde, gelden nu niet meer. Fiets, motoren en auto deden daartoe het hare bij. Al heel gauw voorbij de Van Mer- lenlaan krijgen we Ipenrode, zooals we op het ijzeren poorthek lezen. Dat heldere wit van het heerenhuis maakt tegen den donkeren bosch- rijken achtergrond een zeer bevallig effect. Een lang niet onaardig punt bereikt men der weldra en wel bij een der toegangen tot het wandel bosch van Heemstede, 't Is tegenover die boer derij waar die mooie doorkijk is. Daar vertoont zich door die breede allee met een breed water er langs, de kerk der Hervormde Gemeente van Heemstede in het verschiet. Laten we nu even uitrusten in „de Konijnenberg" tegenover den verste ingang van Groenendaal. Het oude uit hangbord dat zoo'n konijnenberg-vertoonde heb ben we nooit gekend. De echte konijnenberg d.w.z. heuvel met konijnenfokkerij, was op Meer en Berg, naast Bosbeek. Ge zult 't in voorbij wandelen de heuvelen van Groenendaal en even voorbij Bosch en Haven dien zandrug ook wel hebben opgemerkt. Het herbergje de „Konij nenberg" stond eenmaal meer in de nabijheid van de reeds besproken hoogte op Meer en Berg. Te beginnen bij huize Berkemode liggen hier en daar nog min of meer uitgestrekte en met hoog en laag hout gewas beplante duingronden. Deze nu zijn de overblijfselen van de aloude wildernis. Zc geven nu zelfs geen afschaduwing meer van woeste, ontgonnen streken, evenmin als woestduin en Schapenduinen. Woest was het binnenduin langs den Wagenweg nog wel in de tweede helft der 15e eeuw. Trouwens die woeste gronden strekten zich toen uit aan het Spaarne. Het plan tot ontginning werd ont worpen door een der hovelingen van Filips van Bburgondië, daarmede een der oudste voorbeel den gevend van afgraven en in cultuur brengen van duingrond. De herinnering er aan wordt bewaard 111 een grooten gedenksteen van hardsteen in oen muur aan den Wagenweg even voorbij de Koediefs- laan. Ampsing verhaalt er in de 17e eeuw o.a. als volge van een oud Hoveling, volgende het Hof van den Hertog van Philips van Oostenrijk, „desen willende in sijn oude dagen leven zonder gebreck en in ruste, is overkomen met de Gast- luysmeesters van Haerlem dat hij de middel wist om het Gasthuys 's jaers duysend gulden rijker te maken mits dat zij tot dankbaerheyd vast souden staen hem zijn leven lang te ver- screen een eerlijk onderhoud en de treckende te hove, heeft hij voor 't Gasthuys voorhrn verkregen tot een geschenk alle duinen liggende tusschen het Haarlemschebosch en 't gerechte en de wederkomende heeft dit de Gasthuys- meesters aangediend, en de vertoond dat nu maer nodig was alle het sand weg te voeren en 't selve die van Aenisteldam te verkopen voor ballast, en de dus wierden daer seer goede wey- den gemaeckt." De Graaf moest echter zijn toe stemming verleenen. Vandaar dat „de Gast- huysmeesters" van St. Elisabetten Gasthuyse binnen Onzen stede, Filips van Bourgondië oot- moederlijk kwamen bidden, ten behoeve van het gasthuis aan heetten meesteren in erfpacht te geven „een vierkant stucke verwaegde sand- dnynen, onder de banne van Heemstede. Bij octrooi van 5 April 1461 werd dat onder zekere voorwaarden toegestaan. Toen werd de ontgin ning op Ipenrode, vroeger ook Ypenrode ge schreven. Een kwarteeuw geleden leefde daar Jhr. Dmtz van Lennep. Het komt echter op de Leidsche Vaart uit evenals Leiduin. Ipenrode ligt een drie kwartier van de Groote Markt en een kwartiertje van het dorpsplein van Heem stede. De fraaie buitenplaats waarbij het bosch de Gonjer behoorde, beslaat met de daartoe behoorende gronden een oppervlakte van ruim 74 bunders. In de 5oer jaren was Vrouwe Sara Johanna van de Poll douarière van Jhr, Jan Wil lem Calkoen, de gelukkige bezitster. Zij woonden evenwel te Amsterdam De naam Gonjer is nu overgegaan op de bloemkweekerij van den heer Koper te Benne- broek, die in dat idyllische dorp een bloemen magazijn heeft, dat met de beste in onze metro polis kan wedijveren. Ipenrode heeft nog een andere naam gehad n.l. de Voorkoekkoek onder welken naam we het buiten 't eerst aantreffen. 4 April 1641 We lezen daarin van wijlen Maximiliaan Laignier. Bij zijn overlijden ziet de weduwe Catharina Goban zich genootzaakt het buiten te verkoo pen met goedvinden der voogden. Kooper wordt dan den eersamen Cornelis Frans van de Wiel, brouwer in het Forteyn binnen de stadt Haerlem. De koopsom was 18,000. Nicolaes Suiker schout van Haarlem had reeds 17 December 1618 aan Lougier verkocht een stuk land van 1255 roe en een van 1257 roe in den banne van Berckenrode, en in 't Z.-O. begrensd door de Jan Oeserlaan. 1 September Jcoclit ComeJis Ir. van der Wielen weer 3 perceelen wei- en hooiland, samen groot 517 roeden aan den Wagenweg gelegen naast zijn andere bezittingen. Het werd geruild tegen ander land en door Schout en Schepen om het recht van de 40 penning op 600 per morgen getax eerd. Juli 1646 vergroot van der Wiele zijn be zittingen weer door den aankoop van 2 stukken weiland ter weerszijden van de Aardenhout- vaart. Franciscus van der Wiele, zeker de zoon van den bierbrouwer uit het Fortuin en dokter in de medicijnen te Haarlem verkocht met zijn broer Pieter de Voorkoekkoek met 17% mor gen weiland voor 18000 aan Cornells Omea te Haarlem op 10 Januari 1652. In 1688 ver zocht Johanne Kriecse, weduwe van Seipio 0- mea, later hertrouwd met Pieter vam der Dues de Voorkoekkoek met 22 morgen land voor f 15000 aan Hendrick Hontum. Pieter Muntkum en anderen transporteerden 29 October 1716 de Voorkoekkoek, groot 22 Guldetmagen, i/uigemeesiex en oc-k een Haarlem- sch patriciër. Hij was gehuwd met Francois Druyven-steyn. Hun zoon en eenig erfgenaam Francois Aer- noud, raad en president schepen van Haarlem deed 30 October 1738 de Voorkoekkoek, nu Ipenrode genoemd, groot 34 morgen 556 roeden voor 28000 over aan Abraham van Tarelink. Koopman te Amsterdam. Deze verkocht het buiten 12 Sept. 1744 aan Constantyn Sautyn, secretaris der stad Amsterdam voor 26000. Hij was getrouwd met vrouwe Catharina Geel- venck. Als weduwe transporteerde zij het bui ten 1 Mei 1760 met liaar broer Nicolaes voor 26000 aan Abraham Dedel. Zoo zien we telkens Haarlemsclie en Amster damsche grooten, waarvan velen een historische naam hebben en nog velen in de handelswereld bekend zijn, als bezitters van buiten in onze schoone omstreken. VAN KEM "EMER. De Raad van Vijf. De Raad van Vijf heeft Donderdagmorgen vergaderd onder voorzitterschap van André Tardieu, daar Pickon in het Palais Bour bon aanwezig moest zijn. Goedgekeurd werd het rapport van de Spitsberger-C-omnrissic, de souvereiniteiit van Noorwegen is erkend jonder bepaald voorbehoud betreffende de rechten, d'cor vreemdelingen verkregen en de mij el-exploit atie. Verder werd de eisch be- handeld van Portugal betreffende de enclave van Kionga ten n. van Mozambique, welke van Duitsck O.-Afrika zal worden geschei den en aan Portugal worden toegewezen. Verder werd* het Galicische vraagstuk be sproken; aan een bijzondere commissie van onderzoek werden de opmerkingen van Pa- darewski voorgelegd, die is opgekomen tegen de eerst aangenomen oplossing, welke in hield de voorloopige plaatsing van Galicië al# autonome provincie onder souvereiniteit van Polen en de definitieve regeling door een volksstemming. Tenslotte stelde de raad gedeeltelijk de grenzen van Polen vast. Men herixunere zich, dat aanden 'kant van Rus land een lijn is vastgesteld, welke de Pool- sche troepen niet mogen overschrijden. Over eengekomen is, dat de gebieden, gelegen ten W. van die lijn definitief aan Polen zullen worden gegeven zonder vooruit te loop-en op het lot der gebieden ten O. van die lijn. JIT ENGELAND. De strijd tegen de woekeraars. De „Board of Trade" is bezig een tweede lijst te ontwerpen van de artikelen, welke onder de wet tegen de woekerwinsten zullen vallen. O.a zullen er ook onder vallen boe ken, kachels, toiletartikelen, vulpenhouders en potlood... De dreigende spoorwegstaking. De conferentie tusschen de spoorwegmau- nen en Sir Erie Geddes. den minister v\n het vervoerwezen, werd na twee en een hall' uur geschorst. Er werd toen een officieele mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd werd, dat de kwestie volledig en openhartig betsproik«n was. Er word. togen middafffi vier uur een nieuwe bijeenkomst belegd. De directeuren der verschillende spoorweg maatschappijen hebben geconfereerd met den premier, Erie Geddes en den minister van arbeid Horne. UIT BELGIE. De reis van koning Albert. Koning Albert heeft volgens „Radio" in een interview aan boord van de „George Washington", waarmede hij op weg is naar de V. S„ toegegeven, dat hii een crediet ten behoeve van België zoekt in de Vereenigde Staten. i-,Teruggave van vee. Den 15en October zullen de Duitsehers be ginnen met het vee terug te geven, volgens de bepalingen, hun door het vredesverdrag opgelegd. Het vee zal in afgesloten ruimten strehg onderzocht worden om vast te stellen 4 6.vv,„of het aan de gestelde vereischten voldoet. morgen 531 roe met nog drie stukjes weiland Men denkt een duizendtal stuks per dag te aamen ruim 25morgen voor ƒ20900 aan Abraham j kunnen ontvangen. Het ministerie-van landbouw heeft de var kens geweigerd, omdat de Duitsche varkens aan de pest en trichine lijden. In ruil zal Buitschland 34.000 schapen en bovendien 35 duizend stuks pluimvee leveren. T IT DUITSCHLAND. Hoe do communisten den heilstaat voorbereiden. Gisteren deelden wij het een en ander mee over de plannen der Beiersche communisten, tot opriching van veemgeriehen. Ziehier nog enkele nadere bijzonderheden omtrent een. tegen München beraamden aanslag. Te Pasing, di-cht bij München, werd oulanga een communist gevangen genomen, die zonder linge schrifturen bij zioh droes in geheim schrift en één document in de Duitsche taal. Dit documenti gedateerd begin September 1919, deelde het een en ander mede over de organisatie tot een nieuwe omwenteling ia München. Het bevatte de volgende voorschriften: De rijks weer moet 's morgens vroeg in de kazerne, liefst in den slaap, overrompeld en- gearresteerd worden. De communistische troe pen. die hiervoor te zorgen hebben, dienen den avond te vuren zich» in alle stilte, te concentreeren iu, naburige huizen. Tijdens den nacht moeten de woningen van officieren streng bewaakt worden. Een officier die zijn tfoning verlaat, met de duidelijke bedoeling zich naai zijn troepen te begeven, moet zonder waar- schuwing dood geschoten worden. Bekende monarchistische officieren zijn onmiddellijk, doch onbloedig, uit den weg te ruimen. De toegangen tot de kazernes moeten onmid dellijk met machinegeweren worden bezet. Ook van vlammenwerpers moet gebruik gemaakt worden. Alle onderofficieren dlienen. in hemd en onderbroek, met twee dekens, in een spe ciale ruimte gebracht te worden onder strenge bewaking. De soldaten moeten in .bed blijven. Snelheid is dringend geboden. Het is beter dat in het eerste uur drie man sterven dan in bet tweede dertig. De wapens en ammuni tie in de kazerne moeten onaangeroerd blijven, tot tegenbevel komt. De wapens en ammunitie op de soldaten gevonden, moeten gegeven wor den aan de bezettingstroepen. Niemand mag do kazerne verlaten zonder legitimatie- op straffe van doodschieten. Tegelijkertijd met de bestorming van alle kazernes moeten alle openbare gebouwen, hoeken van straten en pleinen bezet worden. Wie zioh daartegen verzet, wordt uoodgescho. ten. Iedere gewapende burger, die niet behoort tot het roode leger, wordt doodgeschoten. Spoorweg-, telegraaf- en telefoonverkeer moe ten onmiddellijk op houden. In den nacht ma re heer en do roode troepen naar de bij München liggende dorpen niet over de wegen, dook over de velden en be zetten doze. Ge enmensch mag München verlaten of naai de stad gaan. Een strijd met de wapens is onvermijdelijk. Het commando van de treepen moet een 1,mis leidend'' afschrift van dit plan ia handen ge speeld worden door „spionnen." Plunderen wordt met den dood bestraft. IJzeren tucht is noodzakelijk. Begin December moet het gebeuren. Tot zoover het document. Nu het plan ontdekt is, heeft het commit nistische blad te Münohen. de .,Rote Fahne", al ivoor oen niouiv middel en wel dit: ,,Niet stijging van de product©. doch sabo tage van de producte is van nu af bet parool. Het apparaat van de kapitalistische produc tie raakt in wanorde, zoodra do arbeidspres tatie tot een minimum wordt beperkt. Om van. diifc wapen gebruik te maken., is er een groote organisatie noodjg. Een kleine groep, die zioh plotseling onttrekt aan bet afgesproken tempo van de arbeidsprestatie, houdt bet bedrijf tegen, veroorzaakt onrust en wanorde, dwingt de productie tot onrentabiliiteit. En deze on- renlabiliteit is de hoop van het socialisme. Wij hebben dit nieuwe wapen gevonden en zullen. er gebruik van maken." Waarlijk een verbluffende openhartigheid! De Thüringscho staten!. De „Vos&ischo Zeitung" meldt: In dien volks raad van Heuss werd bet wetsontwerp betref fende de veroenigintg van zes Thuringscke staten, met de stemmen der sociaal-democra ten tegen die der burgerlijke partijen aangeno men. l ïpasBBWWH De sollicitatie. B. den 15-9-19. ..Den Heer P. Noppes te H. j Mijnbeer. Naar aanleiding van Uw sollicitatie van 9 dezer hebben wij de eer U mede te deelen, dat wil gaarne een onderhoud met U zouden hebben, om. zoo mogelijk. tot een overeen komst te «eraken. .4 !i -mJow-J Wii stellen U hiertoe in de gelegenheid op Zaterdag a.s. des namiddags te 8 uur ten onzen kantore. W.-straat 99. De reis kosten zullen U worden vergoed'. Zonder tegenbericht verwachten wü U °P voormeld tijdstip. Hoogachtend, Direotie Deux knop p enf ab riek „Janka." 'Toen Piet Noppes dit schrijven ontving Kpxong ie 'n meter van %'n stoel omhoog, vloog tfn doodeljjk verschrikte moeder om den hals •n gaf lux at zeventien, zoenen, greep a'n tien- yarig zusje om haar middel en danste 'n paar Jotnuten met haar de kamer xond. totdat ze zioh gillend had losgesjord. ging met de poes fcaatsenballen en liet 't beest 'n paar drie- en Vierdubbele salto's maken en begon ten laatste Ben reeds «©noemden brief op aller'beminnei Mjkste wijze te liefkoozen. Teen z'u moeder juist voldoende adem en ipoaitieve had herkregen om te spreken, vroeg fa met bevende angst-stem aan haar man, die ftet binnenstapte, of direct 'n boodschap naar Heerenberg zou sturen, 0f 't nog 'n half uurtje «Hi aanzien. De man stemde met 'n philosofkch knikje 'oor 't- laatste en nam kalm het stuk papier onder de handen van ziiin vijftien-jarigen zoon vandaan, die met een etralend-zegevierende uitdrukking! op z'm gelaat aün vaders „brief- studie" volgcüe. „Ia dat alles" oniverechiMiade vader en schoof het papier van zioh af, dat onmiddel lijk door d© overige huiagenooten begeerig werd besprongen ter verslinding de» inliouda. „Of dat alles is braniade Piet met 'a roode Meur,'t is toch zeker al 'n reuze- bof, dat je antwoord krijgt.Henk. Danes en Wim Slabbing en Harri Liiiee bobben alle maal wel twintig keer op. 'n advertentie ge schreven.... en nooit 'n taal of toeken.... An zeo'n hrief van ie zien ze al gauw of je geschikt bent of niet." ,'t Ta in elk geval 'n begin" bemoedigde juffrouw Noppes wüjsgeerigje mot 'r tooh eerst geweest zijn wille ze over .ie kenne oordeeden." /Natuurlijk-bromde vader, die door de ge beurtenis langer dan gewoonlijk op z'n eten moest .wachtenae je d'r nipt geweest bent kenne ze ie niet." „Den „heer".... den heer P. Noppe» staat 'r"-pcohte Piet horst-zwellend. Z'a oogen vraten als 't ware de keurige sohrijfmachine- lettertjea.heel voorzichtig, alsof ie van porceletin was. vouwde hii dien brief dicht en 'borgde hem in e'a verrafelde zeelig-cente- portefeuille. Teen werd er gegeten en gesproken. Zaterdagsmiddags, ruim 'n half uur voor dat de trein zou vertrekken, wandelde Piet al op 't perron heen en iveor, opschepperig zui gend aan 'n twee-cents-cigaretje. Op z'11 hoekige confectie-pakje prijkte 'n hagelwitte platte boord, die versierd! was met 'n stijf-ge- streken. piekorig-uit-wiekendo iavallüère. 't Waa omatreceks half een. 'n Groot aantal jongens en meisjes van zijn leeftijd, komende uit H. B. S. of andere on der wijsinriebtingen. wachtte eveneens op 't treintje, dat- -hen naar huis zou brengen en Maandagmorgen weer zou komen halen. Et" waren 'n paar jongens bij» die Piet kende en al heel spoedig was hii met hen in druk bfluf- gesprek over de reuze-betrekking, die ie zou krijgen. 1 De trein kwam hinnenzuchten. Piet's clubje bemachtigde al heel handig 'n zoo goed als leege coupé en installeerde zich alsof 't 'n. eigen woonwagen was. P'iet zat aan 't raampje, recht tegenover den eenigsten passagier, die niet tot 't „etudee- rende" gezelschap behoorde. 't Was 'n heer van buitenge wonen omvang. Z'n vest zat strak als 'n trommelvel om den zwaren hangt-buiik, die ongeveer vergeleken kon worden met een tot berstens gevulden meelzak. De kleur van zijn baal, glim mond-vet hoofd <ïeed denken aan zem-m-ar.ïonaiacdio van zijn deed denken aan zalm-mayonaise, die van ziju grooten l)ukkol-tjes-nous aan 'n rijpe aardbei van abnormale afnmeting. Vorm en aanschijn van den meneer waren voor de jongelui al direct een aanleiding tot- het openen van een drukken draadlooze-tele- grafie-cEienet. waarvan de hondard-kilo-passa- gier gelukkig niets merkte, zwaar-verdiept als hii was in z'n lectuur.^ De bijzondere en „stille" aandaokt voor de voortbrengselen der drukkunst bleek echter spoedig een oorzaak te hebben. De meneer had namelijk 'blijkbaar nogal coupieus geluncht en had' veel moeite zich te ontrukken aan de ai te liefkozende armen van Morpheus. Tot stil genot der jonge reizigers maakte hot hoofd de koddigs'te ■bewegingen. Nu eens neigde het met zoetelijke deinjnkjes zijwaarts, dan weer ging het .mot n schok van den trein plots met 'n ruk naai' voren, evenals den tak van 'n boom die den genadeslag krijgt, terwijl het dikke Uif met- 't gobonk van den wagon mcedrii'dc. De jongens trokkiM dé kniëen op van plezier en het duurde niet lang of ..de raad-van- zeven" was in een geheimzinnig fluisterge sprek gehUld. Toen dit ophield werd de conclusie der ge- ifèimè zitting in daden -omgezet.' Allen namen een of ander ebuk let»werk tor hand! en gin gen zioh ijverig zitten verdiepen. De uiterste vleugelman scheurde een tiental blaadjes uit z'n eohrift en. vermurwde deze tot propjes. Spoedig viel het eerste schot» dat doei trof oj> de weeke 'kussen-hand van den sluimerenden dikkend. Even maakte hii het geluid van 'n varken, dat met (genoegen- zijn maai verorbert en krabde met ziiu sauciisjesrvingers over het getroffen plekje. De tweede papieren kogel ketste af op voor melden mayonaise-schedel. De meneer slaakte een diepen kreun-zuoht en sperde de traan- aokbige oogen wiid open.... de jongens stu deerden alsof ae naar 'n zwaar examen moesten. De dikzak keek oven wantrouwig rond. toen mees ten die oogen weer noodwendig dienst wei-geren en sohelpten knapperig dicht. De breede mond nam echter de taak der -oogen en begon zich liefelijk te openen met kleine zak-stootjes, terwijl het ro-ofd naar achteren boog en zich tegen het schot aan vliid'e.... het geleek toen veel op de beelte nis van -een ouderwetschen gaper aan dien gevel van een drogist-winkel. Twee projectielen misten t-oen uoel en het derde 0, toeval kwam preeaee in de ei vormige mond-opening terecht, liet was pre cies of de meneer zoo juist met z'n gewichtig zitvlak oi> 'n overeind staand kopspijkortje was terecht gekomen.... zeo geweldig was de sprong, welke hii maakte. Uit z'n mond kwam 'n geduid als van 'n olifant, die z'n slurf reinigt. Het meercndeel der kwajongens kon zioh niet meer goed houden en barstte uit in 't- ratelend gelach. Alken Piet hield zioh met groote moeite ernstig en bleef met geweldig doorzettingsvermogen „blokken. Maar juist daardoor laadde hii allo scliuld op zie!» en allo fiolen van toorn des dikken meneers kwamen op hem noer. Om wei-gevoegelijk te blijven moet de gloeiende vloed van scheld en andere woorden, die door den geplaagde in Piet's gelaat wer den uitgebracht, achterwege blijven. De ij»o- lykst-e -dreigementen moest de kleine Merk itt ontvangst nemen en hii deed! in stilte oef dankgebed, dat hii nog ternauwernood wt ontkomen aan de kennismaking mot des heerei heipaal-ar men. Voordat de vertoornde aan het station B, ziin beklag ken indienen was het troepje jon gens reods als 'n koppel opgejaagde eenden verspreid. Piet Noppes had nog ruim drie kwartier don tijd, voordat hii zich op het kantoor der dcur- knoppenfabriek moest presentoeren voor de vacature van jongste bediende. Hii gebruikte deiae voor het bekijken van de schamele be zienswaardigheden van het kleine stadje. Op het vastgestelde uur zat ie in de spreek* kamer der firma en wachtte in nerveuze span* aing op de groote dingen» die te wachten ston den. 1 Eenige oogenblikken later hoorde hij 'n zekeren stap in d© gang, gaande in de richting van de spreekkamer. Beleefd stond ie op en deed z'n best om zich 'n flinke houding to geven. Toen gin« de deur open» Als Piet op hetzelfde oogenMLk 'n heel vat ijawater over z'n mager Uif had gekregen, had ie niet erger kunnen schrikken. Z'n. ge zicht werd zoo wit als z'n schoons boord en z'n oogen puilden uit als die van 'n stervende visch. 1 In de deuropening stond de dikke menceir van de spoorcoupé. I In «oen drie seoondea stond Piet Noppe# weer op straat en vergat door den schrik om te gaan huilen. Toen ie weer in den trein zat schoten hem de woorden van ziin vader te binnen: „natuuav lijk.ale je d'r niet geweest bent kenne u je niet." Toen begreep ie, dat een kennismaking wei eens te vroeg kan komen. Thuis maakte hij: opnieuw -kennis. Met 'n voorwerp, waarmee m©a kleeden klopt. - EK N«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 9