Leger en Vloot Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. Brieven uit Borneo. Mandel en Nijverheid I aantal van inwoners. Daar geeft de Pries ter-missiebond als orgaan 'n prachtig tijd- pchrift uit, una bellissima rivieta, van 80 blad-zijden per aflevering." Niet alleen in binnenlandsche "bladen en tijdschriften, maar ook in buitenlandsche wordt het nieuwe tijdschrift Het Missie werk om zijn keurige uitgave (gedrukt met goed leesbare letter op mooi papier en gebonden in artistieken omslag) en zijn lij-ken inhoud geprezen. Vooral wordt de aandacht getrokken door de goed bewerkte missiekroniek, waarin de nieuwste nieuwtjes uit de mis- eioneerend© Orden en Congregaties en uit do missielanden worden medegedeeld en een overzicht wordt gegeven van de moei zame maar ook succesvolle werkzaamhe den en van de treurige maar ook tot blij heid stemmende toestanden in de vele mis siedistricten. Niets is minder waar, als wordt beweerd, dat, wie op de hoogte wil komen van het missiewerk, vooral van de Noderiandsche Missionarissen, Het Missie werk lezen moet 2.40.per jaar. Adres: secretariaat van den Missiebond te St. Miehiels-Gestel.) DE. JAN SMIT. WAT DE DOESOENS VAN DEN KROKODIL ZEGGEN. Alle inwoners van .Borneo hebben overeen komende ideeën over de Krokodilallene beschouwen hem als vriend, neen als n familielid, die hen hielp en bet volk van zijn rivier geen kwaad berokkende. Bijna alle spreken hem aan als „grootvader" en wei vreemd in het zelfde woord „Aki." Purnans betitelen hem„Rajah." De gewone bena ming is beraija, buyo, bu-a-yo, bu-a-zo. Allen meenen dat als iemand door 'n krok „genomen" wordt, dat geen krokodil is van die rivier doch dat hij een vreemdeling is, die van een andere rivier waar hij heen gwaad doen kan elders gaat voor een menschenboutje. Kun gedrag bij zulk 'n onheil is ook hetzelfde niet rusten voor een der ondieren gevangen en gedood is. Zijn er vele andere punten van overeenkomst tus- schen Doesoens, Bisaya, Muruts, Kayano, Dyako, dan is toch zeker de idee van vriend krok, niet de minste. Daar de Doesoens mij het beste bekend zijn, zal ik mij alleen tot hen bephlen wat zij denken over den kro kodil. Natuurlijk zijn de Doesoens langs de eene rivier meer conservatief dan langs een andere dezen hebben meer omgang gehad met vreemden vooral Chineezen dan genen ja langs eene rivier Putatan is de bloedmenging zoo groot geweest, dat die Doesoens geen volbloed Doesoen# meer zijn. Daar ook wordt de krokodil als monster en ondier "beschouwd. Volgens het scheppingsverhaal der Does- Kiens (heb ik daar al eens over geschreven) heeft Sinumundu 't vrouwtje van God Kinohoyngan stiekum de aarde met alle boomgewassen en visscnen en dieren ge schapen. Dus cok den krokodil. Dit is dui delijk rlaar valt niet aan te tornen. Edoch vele Doesoens zeggen: degkrok is 'n Doesoen. Hij was een jongen die veranderd is in een fraaiman I Hij is niet gemaakt door Sunu- mundu. En 't bewijs? Een tamelijk-alge- meen sprookje, wat is in 't kort als volgt Een Doesoen ouderpaar had een zoontje met den prachtnaam Tau, die jongen hield dolveel van water. Een tobbe, emmer, pot met water en Tautje was er als de kippen bij om te spelen en te ploeteren en hij kroop er in ook en hield zijn kop onder net zoolang hij maar kon. Hij was 'n duiker al, voor hij Loopen kon. Zoo gauw liij dat kende ging hij m poelen ploeteren en plassen, och kleer tjes vuil maken was buiten gesloten. Grooter geworden zwom hij in de rivier, stroom op en af groote afstanden onder water. Hij leerde 'zelfs ademhalen onder water. Hij slikte veel nat en waterdiertjes met het gevolg dat bij schubben kreeg en een staartje groeide. Zijn kop door voortdurend tegen water-m te zwemmen, vervormde zijn snuitje kwam vooruit, zijn voorhoofd werd naar achteren eedrongen. Zijn armen groeiden spierkrach- jig en zijn beenen kwamen meer naar buiten te staan. Hij kwam nog wel thuis om vruch ten en rijst te eten, doch zijn ouders konden hem niet thuis houden. Hij ging altijd weer terug naar 't water, dat zijn element was Eindelijk kwam hij weer eens en vertelde dat het de laatste maal was hij zou niet meer komen. Hij had een huis gebouwd op diepen plaats in de rivier, ver weg had een groote visch als vrouw en kwam om wat van zijn vaderlijk erfdeel halen. Eenige gongs nam hij mee. Dit vreemde paar dan zijn de eerste krokodillen. Alle krokodillen kwamen van hen. Van hem 'n Doesoen dus zijn ze taniilie. Vandaar ook worden de kroks aan gesproken als Tau, Tau Aki grootvader Tau. Oudere Doesoens, die aan de rivier komen c.m te baden of water te halen, zullen vooral oude dames hun armen uitstrekken naar beide zijden en zeggen „Grootvader Tau, maak me niet aan 't schrikken." Bewijs 'n 50 jaar terug werd uit de Papar rivier opgevischt 'n ouden gong, zooals zij ze niet meer maken kunnen. Die gong is een van de instrumenten die Tau meenam uit zijn vaderlijk huis. Dus de geschiedenis is waar1 In sommige ziektegevallen wordt nog be weerd dat de zieke langzaam in een krokodil aan 't veranderen is. Van èèn werd zoo ge zegd en ik ging 'ns kijken, doch van schub ben en 'n staart geen sprake Alleen de kop was 'n bèetje te groot voor het lichaam. Maar er is nog een andere welbekende fa- hel, die houdt dat de Doesoens van de kro kodillen komen, dus juist 't tegenoverge stelde 1 De fabel met vele lange woorden komt hierop neerKinohoygan ging, voor- 4at er menschen waren, op aarde 'n kijkje nemen. Bij 'n krok geschapen door zijn ega heeft hij toen 'n tweeling verzekt de «tamouders der Doesoens 't Is vreemd dat hetzelfde volk zulke tegenstellende meeningen heeftopinies zijn' ius ie Doesoens zijn genaakt door Sinu mundu 2e gemaakt door Kinohoyngan e» Sinumundu samen 3e zij zijn hun natuur lijke kinderen4e zii zijn dan van den krok en k. Volgens bovenstaand sprookje komt? cc krokodillen van een Doesoen 1 Wat is de krok. De krok is 'n Doesoen, die daar hij in het water leeft een waterdicht pakske aan heeft, en 't bewijs ligt in 't volgende 'N Doesoen, Zi Kabanidadab woonde 't is heel lang geleden langs de rivier. Op 'n avond komt er gestommel voor het huis. Kabanidadab gaat kijken door het gaatje in den muur en hij ziet een groote krokodil die daar staat en- zijn naam roept. (Probeer u ook 'ns om dien naam gauw uit te spreken„Kabanidadab, Kabani dadab. De man schreeuwt terug „wat mot je Och'— zegt mh. krok ga 'ns mee met me naar mijn huis, mijn zoontje ligt zwaar ziek de arme jongen heeft in twee dagen niet ge geten en gedronkenkan niet praten, en heeft veel pijn, kom asjeblieft mee, want jij kan 'm wel weer beter maken." Zi Kabani- dabad had niet veel genieigheid ik weet den weg niet, ik verzuip als ik onder water ga, weet niks af van geneesmiddelen," Doch papa Krok ruimde al die bezwaren uit den weg Ik weet den weg, ik zal je er wel bren gen. Verzuipen doe je niet, want ik heb een waterdicht pakske meegenomen. Je trekt het aan, ga op mijn nek zitten en klaar is keesDe man uit nieuwsgierigheid stemde toe. Hij zei tegen z'n vrouw dat ie naar de Krokken gingstak nog een goede ver snapering achter zijn kiezen klom de ladder af, en bij den oever trok hij de regenjas 'n krokodillenvelletje - aan. Hij klom op den nek van het beest en rrrrt ging het door het donkere water. Een heel eind zwommen ze er dan kwamen zij aan 'n huis juist als 'n Doesoenshuis waar een gong bokte. Zij gingen naar binnen en daar zag Zi Kabani dadab de krokodillen en familie. Moeder en kinders, en 'n paar buren die daar waren op condolatievisite waren allen Doesoens 1 De jasjes en broekskes en jakskes en rokskes hingen langs de wand. Papa Krok trok zijn jas uit en de man deed insgelijks Zij waren Doesoens en praatten Doesoensch 1 De man zag het met eigen oogen en hoorde hen met eigen ooren, wat wil je nog meer Een jongske 1 ag op 'n mat zacht te kreunen. Zi Kabani dadab knielde bij hem neer, 't was 'n ge zwollen keel bezag den keelkeek in den mond en daar in den slokdarm zag hij 'n klein beentje steken. Dat wasde oorzaak van de ongesteldheid. Met 'n stukje ijzerdraad gelukte 't na veel moeite, 't beentje er uit te trekken en het jongske voelde veel ver lichting. Allen keken toe en stonde paf. Verder bleef hij den heelen nacht praten en dronken 'n glaasje gerstenat, de drank de Dcesoens. Dan hoorde hij nog de eerste ge schiedenis, zooals die bij de krokodillen door overlevering was bewaard gebleven. Tau was op hoogen leeftijd gestorven in een vreemd land, ver weg, waarheen hij met kleme kudden gegaan was. Den volgenden morgen bracht papa krok den man weer naar huis en daar vertelde hij zijn vreemd wedervaren aan allen die het hooren wilden en wie wilde dat niet Zoo de metamorp hosis van Tau van twee kanten bewezen 1 Wie durft het nu nog loochenen De krokodillen, familie, eten nu hun bloedverwanten. Die in de riveir leven zijn verwand aan het volk op de oevers. Kroks van andere rievieren komen en pakken men schen. Waarom doen zij dat „O, omdat één er eens iemand geproefd heeft, en die vertelde het aan anderen en gaan de beestjes nog naar een andere rivier enkel en alleen voor 'n menschenhapje." Hoe dat geschied is wordt dus verhaald: Vroeger ware n er geen booten. Als iemand de rivier oversteken wilde, riep hij om Tau Tau aki- grootvader die dan langszij kwam liggen. De Doesoeu klom op zijn breeden rug en 'n paar forsche slagen van opa en hij was over. Op zekeren dag echter ging een meisje (bazadmaagd) over. Lichtzinnig zette zij zich te ver naar achteren. Opa Krok waarschuwde nog „oppassen, kom wat naar voren, want de schubben zijn daar scherp," doch lachend antwoordde ze dat het wel gaan zou. Maar de sterke slag van het ondier deed haar uitglijden zij sloeg haar arm uit voor een steunpunt, en bezeerde haarvinger. Bloed vloeide 11 Heel natuurlijk stak zij de vinger in den mond en likte het bloed af. Aan den overkant vroeg opa of 't pijn deed, doch 't meisje lachte en vroeg gekscherend of opa ook 'ns proeven wilde. Ja de ouwe baas wou wel en zij stak haar arm uit om opa te laten likken. Hij lekte, smakte met de lippen en zeiha, jé bloed is zoet, erg zoet, laat me nog 'ns proeven 1" Weer stak 't maagdeke haar hand uit, doch booze grootvader greep haar, trok haar in het water en verslond haar Sinds dien zijn de Kroks er op uit een mensch te verschalken 1 Hun eigen kroko dillen zijn nog bevriend, doen geen kwaad, hoewel er een scheiding is gekomen, omdat zooveel vreemde lui nu ook in de rivier ba den en waterscheppen. Het zal niet in het brein van Doesoens op komen een krokodil te dooden. Geen wonder dus dat de rivieren hier wemelen van die ondieren, die een hoogen ouderdom bereiken naar men zegt. Gelukkig worden vele kleine Krokjes door grooteren verslonden 1 Volgens de Doesoens verslindt de moeder-krok al haar kleintjes behalve èène en wat ik van eigen ondervinding weet en ook van anderen g'hooid heb, schijnt die meening te staven. Dikwijls heb ik opgemerkt dat èèn groote krok een kleintje bij zich heeft. Samen zwem men ze op en af, samen ploeteren en spelen ze, samen op zandbanken baden zij zich in de zon, altijd samen, steeds bijeen Als er iemand door 'n krokodil „genomen" (zoo luidt de uitdrukking) is, wat nog ai voorkomt, wordt dat steeds toegeschreven aan een vreemd sinjeur. Dan komen de ton gen los, dat die en die, en zoo en zoo, hier of daar een krokodil gezien heelt met 'n rooden (geliefd) of gelen weerschijn een die zeker niet in de rivier thuis hoort. Een kaai man wordt voorondersteld zijn prooi niet ineens op te slikken, doch hij sloot het lichaam naar zijn hol gewoonlijk een diepen plaats- in de rivier, of veelal ook in een ondiep zij riviertje of kreek, waarvan er honderden in bijna alle rivieren zijn. 's Avonds gaan de mannen en zetten met stokken de zij-rivier tjes in de buurt waar 't onheil plaats had, E» IFt. M» Levensverzekering-Maatschappij ie Nijmegen E Spoorstraat 84. - Opgericht 23 Augustus 1890 E VERZEKERD KAPITAAL pi. m. f 11.000,000.00 KapitaaSswerzekering, Lijfrente, Pensioenen, Studieverzekering, Volksverzekering enz. enz. Een radicae oplossing. Bii de firma C. Baan en Zn., houthalndd te Alkmaar is wegens een loongeschil, een staking uitgebroken, welke 22 man omvat. De werklieden- eischen een weekloon van f 30 bii een werkweek vak 45 uur. De pa troon wenscht f 22 te geven en zou met de 45-urige werkweek genoegen nemen. De lust om zijn zaken voort te zetten, werd hem echter door zulke halfjaarlijksdic loonquaesties ontnomen, en dus heeft hij be sloten, ziin bedrijf te liquideeren, zoodat de ïaak wordt opgeheven en de werklieden zich ontslagen kunnen rekenen.: LandstOr ijl uniformen naar Polen. De Minister van Oorlog deelde in die Tweede Kamer mede, dat het niet practisch was de oude landstorm-uniformen te bewa ren. zoodat hij gemeend heeft ze te kunnen verkoopen aan een veraf gelegen buiten landsche mogendheid. Naar het Persbureau Vas Dias didnaan gaande verneemt, zijn door den nieuwen Poolschen Staat 150.000 van deze uniformen gekocht, welke men biknenkort hoopt te ver zenden. Er is inmiddels eenige vertraging ont staan. doordat dagelijks nog tienduizenden kilogrammen uniformen ik het Algemeen Demobilisatiepark te Zekt binnenkomen, waar groote bedrijvigheid heerscht met de sorteering. De oude versleten uniformen gaak naar de tapijtfabrieken. De Cadetten-school. De Minister van Oorlog heeft het voor nemen de Cadettenschool op te heffen. BLOEMENDAAL. Gemeenteraad. Don derdagmiddag te 2 uur vergaderde de raad dezer gemeente, dader voorzitterschap van den burgemeester. Eek vacature. De heer Koolhoven is afwezig. Door den heer Noorman wordt een aan merking op de notulen gemaakt. Deze ver melden dat op het schrijven van den heer G. M. Klomp, secretaris der afd. Bloemen, daal van den Ned. Bond van Werklieden in "openbade diensten, om aan de concierges van scholen een uitkeering van 200 te ver strekken, afwijzend was beschikt, omdat de raad op 6 Nov. i!a deze reeds een. beslissing had genomen. Dit laatste is een abuis, want de zaak is nog in onderzoek. De voorzitter beaamt dit. Het eerst werden daarna de geloofsbrie ven van het nieuwe raadslid, den heer jhr. mr. E. H. E. Tedikg van Berkhout, den op volger van den heer jhr. mr- P. Teding van Berkhout, onderzocht en goedgekeurdu. Daar na besluit de raad tot toelating. Puatl. Ingekomen stukken. De heer J. G. van Kessel stelt voor om een bedrag van 10.000 van gemeentewe ge beschikbaar te stellen tot leniging van den nood der Oostenrijksche en Hongaar- sche bevolkikg en dit bedrag onder de be staande Comité's te verdeelen. Het dagelij-ksch bestuur adviseert afwijr zend, omdat het z.i. niet °P ben weg ligt van een gemeenteraad om in deze richting gelden beschikbaar te stellen, hetgeen een soort van belasting beteekent. De heer Van Kessel verdedigt zijk voor stel en wiist op hetgeen door de particulie ren en vooral door de arbeiders is gedaan, waarin de gemeentebesturen moeten volgen. De heeren He Waal Malefijt en De Roo van Alderwerelt verdedigen het standpunt van B. en W., waarbij de heeren Bispinck en Bijvoet zich aalnsluiten. De heer Schulz ondersteunt het voorstel van Kessel. De heer Hogenbirk. acht het een princi- pieele fout. indien het voorstel werd aange nomen. De heer Noorman verdedigt het voorstel. De heer Vak Kessel bepleit nogmaals zijn voorstel en wijst op hetgeen, de raad van Weenen heeft gedaan voor de slachtoffers van de aardbeving in Messina. De raad zou zich onsterfelijk belachelijk maken, als hij dit voorstel verwierp. De heer Vain Nederhasselt is het met B. en W. eens wat het verstand betreft, maar hij laat liever zijn gemoed spreken en wil daarom met den heer Van Kessel meegaan, al is dit misschien fet de logica in strijd. De heer Bispinck protesteert tegen de uit lating van den heer Vak Kessel. dat de ge meente zich belachelijk zou maken. De heeren Hogenbirk en dr. Bornwater motiveere'n hun stem tegen het voorstel, om dat zii vinden dat dit afbreuk zou doen aan het .particulier initiatief. Het voorstel in stemmikg gebracht, wordt verworpen met 4 stemmen vóór, die der hee ren Schulz. Noorman, Van Nederhasselt en Van Kessel. B. en W. stellen voor een verguld zilv. medaille te geven aan de Nationalen Schiet wedstrijd van landstormafdeelihgen. Wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, die der heeren Schuiz, Noorman, Verdegaal en Van Kessel. B. en W. stellen voor aan den Minister vak Financiën een adres te richten, waarin verzocht wordt om de gemeente Bloemendaal .ten behoeve van het kadaster, te doen herme- al. Speren worden aan lange dunne bamboes I ten en de uitkomsten daarvan te doen weer- gebonden, en de bodem bestokenI geven in kaarten op een schaal van 1 op (Wordt vervol ga). I 1000. Een spoedige aanvang der opmeting van een gedeelte zal aan te bevelen zijn met het oog op het in exploitatie komen van bouw terreinen langs den ongeveer 5 K.M. langen Zeeweg Goedgekeurd. Door Jacob van der Mijie, te Vogelenzang, wordt gevraagd waarom hij, als los werk- mak niet op de voordracht voor vast werk man geplaatst is. Gaat naar B. en W. om prae-advies. Voorts is ingekomen een schrijven van be woners van den Boekenrooderweg en Voge- lenzangscheweg, met verzoek om aansluiting aan het electrisch net der gemeente. De voorzitter zegt. dat dit buiten de be voegdheid van den raad ligt. Besloten wordt dit verzoek bij de P. E. N, te overleggen. hi de schoolcommissie worden de aftreden den herkozen, n.l. mej. Reinierse en dr, Lenz De besturen vak de R.K. Volksbonden Vo gelenzang en Overveen verzoeken voor de werkende klasse een toeslag op de melk, daar deze haast niet te betalen is. B. en W. adviseeren afwijzend, want indien de Raad hiertoe besluit, moet hij ook op an dere levensmiddelen toeslagen geven. Na eenige gedachtewisseling wordt het ver zoek verworpen met drie stemmen voor, die der heeren Noorman, Schulz en Van Kessel. Punt 3. Vrijstel litag art. 10 bis bouveror- dening. Ontheffing wordt verzocht door den heer W. Kromhout voor het bouwen van een wo ning aaln den Vogelenzangscheweg. Toegestaan. Pamt 4. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aak de O. L. School te Vogelenzang wordt benoemd mej. G. M. Meeter De voordracht vermeldde: 1- mej. A". G. G Kranenburg te Haarlem, 2. mej. O. M. Meeter te Haarlem, 3. mej. T. Zweers, te Dalmsholte (gem Dalfsen). Punt 5. Uitgifte in erfpacht van grond. B. en W. stellen voor op eenige kader om schreven voorwaarden aan de woningbouw- vereeniging „Bloemendaal-Noordr in erf pacht te geven een terrein ter grootte van 2080 vlerk. M. voor den bouw van vier wekingen. Goedgekeurd. Punt 6. Vaststeling suppletoire begroo ting 1019. Wordt goedgekeurd op een bedrag van 15.874.20. Punt 7. Betaling uit den post van onvoor zieke uitgaven. Wordt goedgekeurd op een bedrag van f 2.22G.23M!. Punt 8. Wijziging raadsbesluit ad. 1 De cember 1919 inzake aankoopen van grond. De voorzitter antwoordt dat door hem dit verzoek ik de e.k. vergadering van 't college van B. en W. zal worden ter sprake ge- wacht. De heer Noorman zegt dat in de maand Juli is besloten onft kleedinggeld van de politieagenten van 75 op 100 te brengen Hem is echter gebleken, dat aak de agenten maar f 87.50 is uitgekeerd. Dit vindt spr. een benepen uitvoering vatf®*t raadsbesluit. De voorzitter antwoordt dat in 't raads besluit staat, dat de verhooging met 1 Juli zal ilngaan, zoodat B. en W. 't raadsbesluit correct uitvoerden. De heer Noorman antwoordt, dat 't dan een schadepost voor de agenten zal worden. De voorzitter betwist dit en verklaart in de geheime zitting wel meer mededeelingen te zullen doen. De heer Van Kessel bespreekt de loonen, die de losse werklieden maken en verzoekt dat aaln hoi evenveel loon als aan de vaste zal worden uitgekeerd. De heer De Waal Malefijt antwoordt, dat de losse weiklieden zich nimmer bij hem over hun loon beklaagden, hoewel spr. steeds voor een ieder toegankelijk is «n klachten aan te hooren- Hij vindt niet goed dat de menschen haar den heer Van Kessel gaan, die dan maar dadelijk alles ik den Raad brengt. Verder betoogt spr., dat wanneer men- de loonen die de losse werklieden dies zomers en des winters maken bij elk natelt, zij ge middeld evenveel als dte vaste verdienen. De beer Van Kessel merkt op. dat als ie mand bii hem komt, hij de menschen ten antwoord staat en dat f niet aangaat hem te verwijten dat hij tot hem gekomen klach ten in den Raad gaat uitbuiten. In dit ge val had spr." de klacht reeds aak den wet houder jjersoonlijk overgebracht, maar hij had daarna niets meer van den wethouder gehoord. Hij was dus wel genoopt om de zaak in de openbare raadszitting ter spra ke te brengen. Verder houdt 8pr. vol dat de losse werk lieden onbillijk worden behahdeld. De heer De Waal Malefijt zegt de klacht van den heer Van Kessel te hebben onder- zocbt. De heer Van Kessel herneemt, dat de wethouder daarvan aan hem niets gezegd heeft. De heer Schultz, die zich bij den heer Van Kessel aansluit, doet opmerken, dat z.i. de werkliedën het recht hebben om tot een ver dediger van hun belangen te komen, wak- neer zii kunnen, en dat 't bekend is. dat de arbeiders met hun klachten 'niet gaarne naar hun patroon gaan, al ontvangt dan de wet houder een ieder welwillend. De heer Noormah oordeelt dat men den tijdeliilcen werklieden 't maximumsalaris van de vaste moet toekennen. De heer Hogenbirk merkt op, dat door aanneming van 't salarisrapport met 1 januari aan de losse werklieden 't maxi mumsalaris van de vaste zal worden uitge keerd. Daarop sluiting der openbare zitting. Na heropening der openbare zifting be sloot de Raad1 tot aakkoop van eenigeö grond van jhr- Barnaart nabij de Traliebrug in Vogelenzang. Verder werd besloten tot den aankoop vak 4200 vierk. Meter grond schuin tegenove® het raadhuis aan den Bloemendaalscheweg voor de som van 40.000 om op dezen grond een nieuw raadhuis te bouwen. B en W. stollen voor om het raadshof, sluit tot .aankoop van het BloemendaaL sche Bosch aldus te wijzigen, dat het be paalde bij A, le, gelezen wordt ate volgtj le. ten behoeve van het perceel, bij 't kadaster der gemeente Bloemendal be- ken d in seotie A no. 2486 en ten laste van- bet hierboven als Bloememlaalsche Boself omschreven terrein, wordt gevestigd da Erfdienstbaarheid, houdende verbod om op y? SF bijgaande door Burgemeester en Wethouders gewaarmerkte kaart- met gele kleur aangegeven terrein (kadastraal be kend gemeente Bloemendaal sectie A noa 3506, 2609 en 2894), villa's of woningen (Zo£ der bovenwoningen), bestemd ter bewoning door één gezin (een en ander met aanhoo- rigüedd) te doen verrijzen van een min- dere huurwaarde dan van twee duizend gulden. Goedgekeurd. Punt 9. Verharding Zeeweg. Omtrent de verharding van den Zeeweg waarover in de vorige zitting uitvoerig van gedachten gewisseld is, heeft de heer, J. de Jong, gemeente-architect, een rap port uitgebracht, waarin hij meedeelt, dat de verharding dezelfde zal zijn als in zun rapport van 5 November is vermeid met alleen dit verschil dat de inspuiting der wegen met teer vervangen zal wor den door slakken-cement. Dit materiaal is als bindmiddel uitstekend. Aanlegkosten en onderhond zijn hierdoor aanmerkelijk minder. Die verharding van den weg van d© schietbanen van Overveen naar de grens van Zandvoort zal bestaan uit 2 zijwegen van 5. meter breedte en 2 rijwielpaden van 15 meter breedte. De weg op Zandvoort's gebied zal zijn overeenkomstig het raads besluit van 10 Maart 1919. De totale begrooting luidt: op Bloemendaal's gebied: 374.200.—; op Zandvoort's gebied: 156.345.— onvoorziene uitgaven 19.450.—- Totaal 550.000.—. Na eenige gedaeiiteuwisseling wordt overeenkomstig dit advies besloten, met alleen den heer Verdegaal tegen. Punt 10: Verkoop grond Bentveld. B. en W. stellen voor hen te machti gen om den grond langs den Bentvelds- we-g ad 5.— per vierk. meter te ven- koopen en dien langs de Vei (Paan ad 4. Wordt aangehouden, nadat de heer Bornwater heeft bepleit de instel'ing van een gemeentelijk grondbedrijf en de voor zitter heeft toegezegd dat B. en W. tegen de volgende vergadering zullen Indienen een voorstel tot instelling van een ge meentelijk grondbedrijf. i Pmit 11. Verleening van" voorschot voon don bouw van middenstandswoningen. Goedgekeurd. Toen het eerste beelott zoiidlieï dst'ommissie nog niet ingekomen, nu wel. Punt 12, Aankoop grond voor verschil lend© doeleinden. Wordt behandeld in geheime zitting. Punt 13. Vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag. V ordt behandeld in geheime zitting. Punt 14. Verhuring van Dnnenbnrg. Goedgekeurd. Bij de rondvraag merkte de heer Van Nederhasselt op, dat hem Is gebleken, dat 't adres aan den Minister Inzake een hoogerê beaoldinging van 't personeel van het herhaliugsonderwije is verzonden zon der eenig© argumenteering; wat zal ma ken dat aan het adres geen aandacht ge schonken zal worden, Hjj verzoekt alsnog een argumenteering aan den minister te< zenden. D(E BRAND DER V TE NAARDEN. Aan een uitvoe rig verslag van den brand in het Nieuwsblad „Vooruit" voor 't Gooi, zij nog het volgende ontleend: Tonlnen vet werden op den weg en in den sloot gerold, doch ruim een 800 tonnen elk met een inhoud van f 500 waarde, verbrand den geheel. De aangerichte schade wordt op ongeveer twee millioen gulden geschat, hoewel geluk kig alles tegen brandschade is verzekerd. Ruim 80 arbeiders zijn echter door dezen brand werkeloos geworden. Het is nu gebleken, hoe gevaarlijk het was dit bedrijf in een routen gebouw uit te oefe nen. Nimmer had coscessie tot uitbreiding mogen gegeven worden, indien er geen flink steenen gebouw aanwezig was geweest. Wij betwijfelen dan ook en vele inwoners ho pen het van harte dat die lucht en water bedervende industrie hier weder zal geves tigd worden. Ook de eigenaar de heer A. E. Dudok van Heet, heeft, geen plan om de fabriek daar weder ted oen opbouwen, wegens de moeilijkheid en de kosten, verbonden aatu het transport van gronstoffen én fabrikaat. Berging van' Scheepsdeelen. Men schrijft ons uit Ameland: De berging van de beide scheepsdeelerr der „Liberty Glo," die op Ameland gestrand zijn. is door de Shipping Bo^rd opgedragen aan de fir ma Dirkzwager te Maassluis. De kostbar» lading, bestaande uit katoen, manufacturen, mais. olie in vaten en relieïgoederen zijn reeds gedeeltelijk geborgen. Met behulp van het bergingsvaartuig Buffel zijn zware an kers op staaldraden uitgezet en wordt de lossing krachtig voortgezet. Het achterschip is geheel in tact en men is er in geslaagd stoom te maken, waarmede de lossing ge schiedt. Bii het eerstvolgende flinke water getijde denken de bergers het achterschip hetwelk juist bij de brug is afgegleden en 7- g. geen water maakt, vlot fc brengen ea naar Del f zii 1 te sleeoen -was genomen, was h-et advies van de ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6