ra S Het Rl. Onderwijs. Verkeersongevallen- Voornaamste Nieuws f250,- Stadsnieuws. Woensdag 11 Augustus 50ste Jaargang No. 16324 Dit nummer bestaat uit o bladzijden - Eerste Blad Agenda 12 Augustus Het kampeeren te ÏJmuiden. Faillissmenten. Aanrijding;. Goed afgeloopen. Ongeluk bij den sluisbouw. Op stap gegaan. De Schipbreuk van de „Vanadis" Het bouwplan van „Goed Wonen te Beverwijk. Personalia. Enkel gebroken. Programma De Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart. BILJARTEN. Vreemde axamentoestanden. Gevonden dieren en voorwerpen. E. D. O. ZWEMMEN. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphusch Weerbericht DAMMEN. Nederlaagwedstrijden S. D. O. S. D. O. I—D. I. D. I. TDe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij .vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden meskdeeling, 60 et per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden *30 f| jf$ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f" ff n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: OwlfU» verlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen; dw." doodelijken afloop; bij een ongeval met bij verlies van een hand, fJOg een voet of een oog: 1 Ifirwi* bij verlies van een. f CO bij 'n breuk van f F, fi m bij verlies v. een idUi been of arm: ar duim of wijsvinger: andere vinger. De verschijning van het „Jaarboek van hel onderwijs en de opvoeding der R.-K. jeugd in Nederland en KoIonië.n", is ieder jaar op nieuw een. verheuging. Van het lijvige werk van duizend bladzij den schrikken wij niet meer; we zijn daaraan nu al gewoon. We worden daardoor slechts herinnerd aan den durf en het juiste inzicht, welke ons Episcopaat indertijd toonde door de oprichting van het R.-K. Centraal Onder wijsbureau te 's-Gravenhage, van welks om vangrijken en zegenrijken arbeid dat machtige jaarboek telkens weer spreekt. P^ter Cass. Hentzen O.F.M. vervolgt zijn historie van het lager onderwijs in onze dagen met een verhandeling over „de eerste jaren der financieele gelijkstelling" (1920'23), „de uitvoering der lager-onderwijswet en het be- zuinigingsvraagstuk betreffende het lager onderwijs in het eerste stadium", aldus met zijn vroegere verhandelingen een kostbaar stuk onderwijshistorie bijeenbrengend, waar van velen en nog vele jaren met vrucht ge bruik zullen maken. De overige artikelen van pastoor Möller, over het Nijverheidsonder wijs in Nederland, van mr, dr. Bsuns S.J., over het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs, van rector de Groot over de R.-K. Jeugdwerkorganisatie, van W. Burer te Buitenzorg, over het R.-K. Bijzonder On derwijs in Néd. Oost-Indië en van pater Verheyen,. over het R.-K. Bijzonder onder wijs in Suriname, maken dit Jaarboek weer tot veel meer dan een dorre opsomming van namen, feiten en cijfers, tot een kostbare bij drage tot de geschiedenis van het zoo bloeiend Katholiek Onderwijs in heel zijn omvang. Het zou overbodig zijn om dit alles te ver melden voor de betrokkenen of daadwerke lijk belangstellenden in ons bijzonder onder wijs; zij immers krijgen het jaarboek zelf in handen en de practijk leert, hoe zeer zij he; weten te waardeeren. Voor den veel breederen kring echter, die buiten deze direct betrokkenen staat, willen wij wijzen op iets, wat nog altijd het meest onze belangstelling trekt, n.m. den groei der R.-K. lagere school. Hoe staat het daarmee? De directeur van het Centraal Bureau, (ir Th. Verhoeven, geeft in het voorwoord daaromtrent een toelichting, bij de cijfers, el ders in het boek te vinden; een leerzame en noodzakelijke toelichtingl De bevolking van Je R.-K. lagere schooi is na 1917 gegroeid van 224.768 tot 331.164. Een respectabel cijfer dus, waarop de Aarts bisschop van Utrecht terecht IrotSch mocht gaan, toen hij de vorige maand te Chicago den luister van het Katholieke leven in Ne derland bezong. De toename vertoont ech ter vreemde sprongen' n.m. als volgt. De schoolbevolking vermeerde •ver 1920 met 10814 leerlingen 1921 18291 1922 19860 m 1923 17108 1924 14469 1925 6078 Het valt dadelijk op, dat de toename tot «n met 1922 met groote schokken is gegaan en daarna afneemt, na 1924 zelfs bedenkelijk veel. Waaraan is dat toe te schrijven? Men zou kunnen redeneeren: de zaak gaat slecht, óf wel: het Katholieke onderwijs heeft zijr. ideaal, n.m. alle Roomsche kinderen op de Roomsche school, bereikt. Beide conclusies zijn verkeerd, zooals dr. Verhoeven aan toont. Natuurlijk kunnen de schokken niet zoo groot meer blijven als in de eerste jaren na de financieele gelijkstelling; maar de kleine toename, vooral in 1925, moet toch ook andere oorzaken hebben. En Jie zijn er. De sterftecijfers zijn n.m. in de jaren 1918 en 1919 bijzonder hoog, de geboortecijfers bij zonder laag geweest, tengevolge van den oorlog, de griep, de mindere huv/elijken. In 1918 stierven alleen reeds aan de griep 17396 personen tegen 1550 in 1919 en 2454 in 1920. Ook de kindersterfte was in 1918 en 1919 bij zonder groot, n.m. 13738 in 1918 en 9659 in 1919 tusschen 1 en 4 en 6877 en 4049 tusschen ^5 en 15 jaar, terwijl deze getallen voor 1920 resp. 5677 en 3037 bedragen. Daarbij komt dan nog de stopzetting sinds 1924 van de doorvoering- van het zevende leerjaar. Ziedaar allerlei factoren, welke van invloed zijn geweest op den minderen aanwas van de schoolbevolking op de R.-K. lagere scholen in 1925. Hef is goed, dat we deze cijfers, met de toelichting van een deskundige, vóór ons hebben. Niet onmogelijk krijgen wij binnen kort in een of ander linksch orgaan of op een bijeenkomst van voorstanders van openbaar onderwijs te hooren, dat het met de Katholie ke schciol alweer de helling af gaat, want de aanwas, die in 1922 nog bijna 20.000 was, be droeg in 1925 maar even zes duizènd! Wanneer zulke dingen worden geventi leerd, dan weten wij nu, wat er van waar is. Het Katholieke onderwijs is nog niet ge heel en al het ideaal van: „ieder Roomsch kind op een Roomsche school" genaderd Maar wij zijn daarvan toch niet zoo heel ver meer verwijderd. Het Katholieke onderwijs bloeit met zijn meer dan 1900 lagere scho len, met zijn vele inrichtingen voor middel baar-, hooger- en nijverheidsonderwijs. Deze verheugende overtuiging wordt ons jaarlijks opnieuw door de verschijning van het lijvige en wel verzorgde Jaarboek éan het R.-K. Centraal Onderwijsbureau bijgebracht. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Spoor en Tram S uur Liefdebeurs 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie Leerlingen „St. Genesios" 8 uur Commissarisvergadering half 9. Groote of St. Bavokerk, Orgelconcert half S tot half 9 uur. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetegtraat 11. Eiken Donderdag van 8—934 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo", Smèdestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9)412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende daraek Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijaag- R.E. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd, Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging,N. Groenmarkt 32. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Zooals men weet, was de politiepost aan het strand gevestigd in de barak in de dui nen. Deze wordt thans verplaatst Er is een houten gebouwtie gezet vlak bij de Zuidpier. Het gebouwtje dat netjes grijs geschilderd wordt, heeft een raam aan de zeezijde en ramen aan Noord- en Zuidzijde zoodat de politie het geheele strand kan overzien. Op het gebouwtje komt het woord „Politie" en er bovenop komt wellicht de Ned. driekleur te wapperen. Hier worden 't zuurstofappa raat en de reddinggordels ondergebracht. Voor het toezicht op het strand is dit een groote verbetering. Het gebouwtje zal heden in gebruik worden genomen. Maandag zijn op het nieuwe kampeerter rein de latrines gebouwd voar de kampeer ders. Al zullen de kampeerders er nu niet veel van profiteeren, daar het kampeeren over een paar weken afgeloopen is, het kampeerterrein komt dan toch nog gereed. In 't geheel zijn er reeds een 70 kampeer ders in het kamp geweest. Over 't algemeen moet er echter niet veel animo voor dit ter rein zijn, daar de kampeerders het gevoel hebben, alsof Ze in een concentratiekamp verblijven. Maar of het zal voldoen, zal vo'fiend >aar kunnen blijken. Nader vernemen wij dienaangaande nog, dat thans door B. en W. besloten is, met ingang van Zaterdag 14 Augustus jtet kam peeren op het strand te verbieden. De poli tie heeft diengenen die er thans vertoeven, aangezegd, dat alles uiterlijk Zaterdag moet zijn opgeruimd. 10 Augustus 1926 werden in staat van faillissement verklaard: Gerardus Wouters, winkelier in koloniale waren, zaakdoende te Amsterdam, Reguliers dwarsstraat 8, wonende te Overveen, ge meente Bloemendaal, Rolandsiaan 29. Pro cureur Mr. F. J. Gerritsen, alhier. P, "Visser, reeder, wonende te ÏJmuiden, ge meente Velsen, Kanaalstraat no. 33. Procu reur Mr. G. W. C. Pliester, alhier. J. Scholtens, behanger, wonende te Wor- merveer, Delistraat 8, Procureur Mr. A. Bruch, alhier. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Opgeheven werden de faillissementen van: C. A. de Zwart, kantoorbediende, wonen de te Haarlem, Ripperdastraat 43 zw„ uitge sproken -6 Maart 1926. D. Haan, kleermaker, te Wormerveer, uit gesproken 1 Juni 1926. A. Castien, meubelmaker, te Beverwijk, uitgesproken 27 Juli 1926. J. Eland, los-werkman, wonende te HiRe- gom, uitgesproken 20 Juli 1926. F. A. Zeilmaker, timmerman en aannemer, te Santpoort, gem. Velsen, uitgesproken 15 Juli 1926. Autobotsing in de Haarlem mermeer. Terwijl de heer H, v. D. Maandagavond niet zijn auto op den Hoofdweg te Hoofd dorp reed, kwam uit de Manegelaan in flinke vaart een andere luxe auto aanrij den. Hoewel de bestuurders signalen ga ven, kon toch niet voorkomen worden dat bij het omgaan van den hoek de beide mo torrijtuigen met elkaar in botsing kwamen. Van den auto van den heer v. D. wrd de treeplank en het spatscherm deerlijk gehavend. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. f Tegen een auto gebotst. Maandagavond week de bestuurder van een auto op den Kruisweg te Hoofddorp uit voor een op den weg liggenden hond, die rich niet wilde verwijderen. Op het zelfde oogenblik passeerde een wielrijder, die links van den weg reed, met het ge volg, dat hij tegen den auto aanbotste. De man werd aan hoofd, beenen en armen verwond, terwijl zijn rijwiel ernstig bescha digd werd. Kind onder een auto. Dinsdagmorgen geraakte tegenover- Café „Rijk-Aartz" te Wijk-aan-Zee, een kind onder een auto. Den chauffeur trof geen schuld. Het getroffen kind werd naar den dokter gebracht. Van kwetsuren was wei nig te zien, zoodat het ongeval betrekkelijk nog goed afgeloopen is. Autcbcfsing te ÏJmuiden. Gistermiddag ruim 2 uur had een botsing plaats tusschen 2 Ford-auto's, een personen auto en een bestelwagen. De personen wagen reed door de Breesaapstraat, de be stelwagen kwam uit de Polstraat en wilde de Breesaapstraat indraaien. Juist in de bocht had de aanrijding plaats. Persoon- lijke ongevallen kwamen niet voor, wel kregen beide auto's materieele schade. Hedenmorgen had een aanrijding plaats j tusschen een tram, komende uit de richting Overveen en een handwagen, die de Raaks i brug wilde passeeren. De man die achter 1 den handwagen liep heeft vermoedelijk de tram niet aan zien komen, met het gevolg, dat de handwagen tegen de tram botste, j Door krachtig te remmen wist de wagen voerder persoonlijke ongelukken te voor komen. Goed afgeloopen. Op het Plein reed gisteravond omstreeks zeven uur nc.a zwaar beladen vrachtauto met tamelijke snelheid. Plotseling brak het rechter voorwiel. De outo reed nog een éindweegs en bleef toen midden op de tramrails staan, Docr burgers en personeel van de N. Z. H. werd de auto van de rails gesleept. Hat tramverkeer naar Heemstede ondervond drie kwai-tier vertraging. Gistermiddag omstreeks 5 uur is op de sliusbouwwerken te ÏJmuiden een ongeval gebeurd, dat belangrijke materieele schade had. Een 3 tons hijschkraan. in de wandeling de torenkraan of „ooievaar" genoemd, is, vermoedelijk tengevolge van overbelasting, omgeslagen. In haar val sleepte zij een kabel mee. waaraan een betongoot bing. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. De kraandrijver, die zien juist in de cabine bevond, kwam er zonder let sel af. De materieele schade is evenwel aanzien lijk. De kraan is vernield, terwijl door het neervallen van de betongoot het betonstor- ten aan het binnenhoofd onderbroken moet worden. Een nachtstoker vond op een Engelschen trawler, tegen den morgen, een minderjari gen jongen, die zich verborgen had. Door de zorgen van den particulieren bewakings dienst werd hij naar het politiebureau gé- leid. Daar gaf hij op te zijn M. H., oud 15 jaar en wonende te Haarlem. Den vorigen dag had hij het ouderlijk •uis verlaten om te zien met een boot of trawler naar zee te gaan. Met het donker worden had hij zich op den Engelschen trawler verborgen, waar de stoker hem vond. In den loop van den dag werd hij naar zijn ouders terug getransporteerd. Maandagavond was er een vergadering in het Koning Willemshuis te ÏJmuiden. De vergadering was slecht bezocht; de voor zitter, de andere bestuurs- en gewone leden waren ontstemd, omdat zoovelen den voor keur gaven aan de genietingen van den zo mer, boven bet bezoeken der vergaderingen. De vergadering begon, onbenullig, zo- mersch. Tot om ruim 9 uur de concierge binnentrad en de vergadering verzocht uit een te gaan, omdat de zaal noodig was voor het helpen van een aantal schipbreukelin gen die juist binnenkwamen. Een scherpe waarheid in zomerschen droom. De verga dering werd opgeheven. Daar waren de menschen. Een 10-tal mannen, meest jonge, krachtige kerels, met baarden, die in 6 we ken niet geschoren waren. Veel verslaan van hetgeen zij spraken, kon men niet; zij spraken slechts enkele woorden Engeisch en Duitsch en 'n ÏJmuiden zijn er niet velen, die Zwcedsch verstaan. Een der mannen was aan den voet ge wond. Dr. van Haselen stelde een voorloopig onderzoek in, om te bepalen of, en op welke wijze, hij zou kunnen 'helpen. Intusschen was de zaak ontruimd en gin gen de menschen daar binnen. Men zag al spoedig de stoere zeelieden in hen, want toen ze goed en wel aan tafel zaten en hun een verfrisschende dronk werd aangeboden, gingen ze aan het schertsen. De dokter kwam met zijn hulpmiddelen terug, ook kwam de Zweedsche vice-consul en eenige politie-autoriteiten. Na eenigen tijd vertrok ken ze weer. Volgens verklaringen van den vice-consul, waren de mannen kapitein O. Hellman en de verdere -bemanning van het Zweedsche visschersvaartuig Vanadis, uit Grebbcstad. Het houten zeilschip was op de Noordzee aangevaren door den IJmuider trawler Plejaden, IJ. M. 44, en gezonken. Bij de redding was een der mannen bekneld ge raakt tusschen de luiken. Hij zal nu eenige Jagen rust moeten houden. Voor het overige zal men zorgen, dat de menschen van goede kleeren, enz, worden voorzien en dan kun nen ze in het Koning Willems Huis blijven tot ze naar hun land kunnen vertrekken. Tot zoover de inlichtingen. Den volgenden morgen waren de mannen door de goede zorgen van den consul nu net jes gekleed. Ze bleken nu flinke menschen, gunstig afstekende bij vele andere beman ningen, die we wel eens in dergelijke om standigheden zagen. De gewonde maakt het goed. Personen, die een oordeel over die zaken kunnen hebben, vertelden verschil lende bijzonderheden. Het verongelukte schip was een groot mode^kotter, ongeveer als de loggers, die de makreelvisscherij uitoefenen en daarvoor reizen van 8 a 9 weken maken. De Vanadis was reeds 5 weken op zee toen in den nacht, van Zondag op Maandag de Ple jaden kwam aanstoomen met 10 miils vaart. Een deel der bemanning van het zeilschip lag te kooi; volgens de mededeeling van der kapitein brandde het heklicht goed. Wel wilde men nog manoeuvreeren om den snel len Hollander te ontwijken, het lukte niet en de Plejaden voer achter op de Vanadis in, die bijna in tweeën spleet en onmiddellijk zonk. Bij deze verhalen werd nog 't volgende opgemerkt: le de bemanning zou in eigen scheepsboot naar de Plejaden toe zijn ge- roeid^ waar ze toen liefderijk werden ont vangen en 2e men zou op de brug van de Plejaden niet over den hoogen steven heen kunnen zien, naar wat vooruit vaart. ^Tenslotte vertelde de schipper, de heer W. Gravemaker, ons zijn ervaringen. Hij was tij dens de aanvaring in zijn hut en was niet gewaarschuwd voor den voorzeiler. Door het geweld van de aanvaring was hij naar boven gekomen en zag toen het zinkende schip langszij van den trawler, zoodat 7 van de mannen konden overspringen. Nog 3, waar van hij een hoorde kermen, waren aan boord toen de schepen niet langer door manoeu vreeren naast elkander waren te houden. Daar het opnieuw bijdraaien van den trawler te veel tijd zou kosten, streek men van de Plejaden een sloep, die op deze trawler bui tengewoon gunstig, in davits geplaatst ziin. Met die sloep noeide men naar de Vanadis. De 3 mannen waren toen al in eigen boot, doch daar ook die vol water liep gingen ze in de boot der Plejaden over en kwamen zoo aan boord. Desgevraagd vertelde ons schip per Gravemaker dat de mannen, die op wacht stonden, hem ook later niet gerappor teerd hebben, een licht t.e hebben gezien. We stelden hem toen de vraag of de hooge kop van het schip ook hinderde. Met zeef groote beslistheid sprak de schipper dat te gen. Vanaf 1918, toen de Plejaden nieuw van de werf kwam, is hij er onafgebroken schip per op, telkens als het schip vaart, en-nog nimmer heeft hij daar last van gehad. Ern stige ongelukken heeft het schip dan ook niet gehad in die jaren. Het Tweede Kamerlid Van den Bergh heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Heeft Uw Excellentie kennis genomen van de beide brieven, resp, op 25 Mei en 28 Juni j.l. 'door den inspecteur van de volks gezondheid G, de Graeff gericht aan B. en W, van de gemeentte Beverwijk, naar aan leiding van eèn door de aldaar gevestigde Woningbouwvereniging „Goed Woaen" aangeboden bouwplan? Is daarbij de bijzondere aandacht van Uw Excellentie gevallen op den passus uit het eerstbedoelde schrijven, luidende als volgt; „Daaraan verbindt zich de vraag, of Uwe Gemeente wel het volledig risico zal kunnen en mogen aanvaarden van een woning-exploitatie op zoo groote schaal als hier staat te geschieden, welke exploi tatie bovendien zal plaats hebben door het bestuur van eene woningbouwvereeni ging, dat daarbij niets te verliezen heeft op wiens gestie en samenstelling de ge meente wellicht op papier, maar in wer kelijkheid hoegenaamd geen invloed heeft en dat derhalve, zoolang het uwerzijds wordt erkend, volledige zeggenschap over de gemeentefinanciën heeft en als die erkenning niet meer plaats heeft, de zaak als regel in zoodanig discrediet heeft ge bracht, dat een voortdurende „strop" on afwendbaar is." en op den volgenden passus uit het tweede bovenvermelde schrijven: „Ik heb het plan in hei geheel niet be licht, maar Uw College alleen de bezwaren doen zien van het verleenen van een Overheidsvoorschot ad 100 pet. voor de uitvoering van woningbouw en van het aan de exploitatie verbonden risico, ter wijl daarvan mede het gevolg zal zijn, dat het particulier initiatief weer voor langen tijd onderdrukt wordt"? Is Uw excellentie niet van oordeel, dat de inspecteur door bovenvermelde uitlatingen in een ambtelijk schrijven is getreden in een begin selcritiek op een der grondslagen van de Woningwet, te weten het verleenen van voorschotten aan woningbouwverenigin gen? Acht Uw Excellentie zoodanige critische aantasting van de grondslagen eener wet door een ambtenaar, die tot uitvoering dezer wet is geroepen, toelaatbaar? Mr. J. H. Smits, rechter-plaatsvervanger in de arcndissementsrechtbank alhier, komt als tweede voor op de alphabetische lijst van aanbeveling ter vervulling eener vaca ture van rechter in de arrondissements rechtbank te Assen, Hedenmorgen te ongeveer kwart over 8 had de 48-jarige mej, v. D., wonende v. Oos ten de Bruijnstraat 83, het ongeluk, in de nabijheid van haar woning te struikelen, Waardoor zij een enkel brak. Ter hulp geroepen leden der Roode Kruis Transport Colonne legden een noodspalk- verband en vervoerden haar per lutQ naar het St. Elisabeth's Gasthuis, waar zij ter verdere behandeling is opgenomen. der Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 12 Augustus 1926, 's avonds van half 8—half 9 uur, door den heer Charles Hens, Brussel. 1. Fugue sur B. A .C. H. Fr. Liszt, 2. Cantabile L. Vierne, 3. Parabole des Vierges R. Moulaert. 4. Canon Nadia Boulanger, 5. Improvisation - Caprice Jos. Jongen. 6. Choral la mineur C. Franck. 7. Etude Symphoniue E. Bossi. Het maken van een bad- en zweminrich ting aan de Houtvaart, gemeente Bloemen daal'Heemstede, perceel I en het verrich ten van glas- en verfwerk ten behoeve van de in perceel I bedoelde bad- en zwem inrichting, perceel Jl is door B. en W. van Haarlem gegund respectücvelijk aan: per ceel I G. P. Hetem, te Haarlem, voor de som van 39.100 en perceel II'de N.V. „Rip- perda", te Haarlem, voor de som van ƒ2184, In 't Café van v. Trigt te Schoten werd een nederlaagwedstrijd gehouden, uitge schreven door D. O. S. Er werd gespeeld om een Kenaubeker, aangebeden door den heer Bos, biljartma- ker. Ook waren er eenige luxe prijzen be schikbaar gesteld. De uitslag was: D. 0. S.: Rek-Ers 97, Boerwinkel 125, P. Kobus 125, Samson 50, totaal 397. Vriendenkring: B. A. Copini 125, H. Mceu- wenoord 85, J. v. Trigt 87, J. v. Vliet 125, totaal 422. Hoogste serie P. Kobus met 31 sar. Woensdagavond 7 uur D. V, S., Velzen tegen D. O. S„ Schoten. Zooals wij onlangs meldden, heerscht nog al eenige ontstemming over de zeer eenzij dige samenstelling van dc examen-commis sie voor het afnemen van het examen mid delbaar onderwijs gymnastiek. Onder bovenstaand opschrift schrijft nu de „Residentiebode": „We kregen over de wijze, waarop deze examencommissie op dit oogenblik te Haar lem nog steeds examineert, eenige wel zeer eigenaardige mededeelingen, Volgens een bekentenis, door een dezer examinatoren de vorige weck aan eenige zijner kennissen gedaan (de persoon, die 't ons vertelde, heelt het uit zijn mond ge hoord) zou men bij deze examencommissie aldus te werk gaan: Wanneer alle candidaten, die aan de ge stelde eischen voldoen, slagen, krijgt men een veel te groot aantal bevoegde krachten en dit is niet gewenscht voor het gymnas- tiek-onderwijs. Daarom is te voren bepaald, welk per centage van de opgekomen candidaten mag slagen en daaromtrent wordt.... geloot. Wie een gélukkig nummer trekt, slaagt, wie dit niet doet, ook al heeft hij of zij dan ook aan alle eischen voldaan, zakt on herroepelijk. Ook zou deze zelfde examinator hebben medegedeeld, dat protectie bij deze exa mens natuurlijk voorkomt. Ér zou zelfs gezegd ziin: Nu ja, die juffrouw heeft wel iswaar een 5 verdiend maar laten we haar maar mee loten cn daarom een 7 geven! We willen voorloopig op deze za|k niet verder ingaan, maai" waar reeds een klacht bij den minister van Onderwijs is ingediend tegen de samenstelling van deze examen commissie, daar zou het toch ook wel eens gewenscht zijn, dat door den minister eens een onderzoek werd ingesteld naar de wijze, waarop deze examencommissie bij haar be oordeelingen te werk gaat. Want indien de ze examinator inderdaad de waarheid heeft gesproken, dan wordt het toch hoog tijd, dat aan deze examen-commissie spoedig wordt medegedeeld, dat dergelijke metho den in ons land nu eenmaal niet gebruike lijk zijn. Naar aanleiding van bovenstaand bericht, wendden wij ons tot den voorzitter der be treffende examen-commissie, die ons mede deelde, dat hij niet direct in staat was, een dergelijke beschuldiging te bespreken. Eerst moest hij haar zwart op wit onder de oogen krijgen. Daartoe zou hij pogingen aanwen den en zich dan met verschillende perso nen in verbinding stellen. De beschuldigin gen waren echter naar zijn meening zóó ernstig, dat hij oordeelde, dat iemand, die dergelijke zaken vertelt, gerechtelijk ver volgd moet worden. W. Schuring Javastraat 50, Schoten, broekf J. 'Stut, Staringstraat 6. bal; W. Terhoeven, De Witstraat 43, jonge bruine herder; Politiebureau Smedestraat, gele hond, Fauna; J. Th. Meyer, Bronsteeweg 24, herdershond Fauna; Tames, Zuid- Polderstraat 118, gele hond Fauna; H. de Jong, Potgieterstraat 6, potloodhouder sleutel en ketting; Keyzerswaard, Gen. Joubertstraat 1 rd. zw. wit poesje Fauna; Craye, Floresstraat 104, grijze poesje Fau na; Wiejant, Kinderhuisvest 17to zw. wit poesje, Fauna; J. Vastenouw, Groot Heilig land 42, gr. wit poesje, Fauna; J. Been, Z. Brouwerstr. 11, loterijbriefje; J. John, Lombardsteeg 6, muts; P. J. Stringer, Camp- huysstraat 16, damesmantel; G. J. v. d. Bosch, Smedestraat 37, portemonnaie m. i.; J. Edelhausen, Merkmanstraat 12, potlood; G. D. Brandt, Vrouwenhekstraat 1, rijwiel- 'belastingmerk in étui; Politiebureau, Smedestraat, rozenkrans; Wed. Spruyt, Uitenboschstr. 14, Heemstede, speldje; C. Tams, Rijpstraat 13, kinderschoentje; M. Roose, Oudeweg 81, taschje m. i.; Brug wachter van de Langebrug, hondentuig. RIJKSPOST SPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulpkan toren over de maand Juli 1926. Aan boven genoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 287.965.78 (Hieronder 186. formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 400 ad f 1.van 1 cent, Schoolsparen.) en te rugbetaald 282.098.53; derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 5,867.25. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 204. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatschuldboekjes ingeschre ven nominaal 3500. en afgeschreven 3450. derbalvê meer In- dan afgeschreven 50. Het aantal nieuw uitgegeven staatschuld- boekjes bedroeg 4. Gisteravond hield de vereeniging E. D. O. een ledenvergadering in De Korenbeurs. De voorzitter, de heer Steenkist, opende de vergadering, hij hoopte dat de hedenavond te houden besprekingen zouden zijn in het belang van E. D. O. De notulen werden be houdens een kleine bemerking goedgekeurd. Bij de mededeelingen deelde de voorzitter mee, de uit te voeren verbeteringen aan de ingang van het terrein, tevens dat dit jaar seizoenkaarten zullen verkocht worden. Aan de orde is thans de reglementsherzic- ning, hier worden, enkele wijzigingen aan gebracht. Bespreking 30-jarig bestaan. Na eenige bespreking werd de volgende feest commissie benoemd de heeren: Formenoy, Klootwijk, Fucbs, Loukamp, Jordaan en J. Drayer. Na enkele vragen beantwoord te hebben in de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. BELGIË—HOLLAND. Dc H. P. C.'er A. J. Braam is aangewezen om mede te zwemmen in de estafetteploeg die a.s. Zondag voor den aanvang van den waterpolo-wedstrijd BelgiëHolland over 4 X 200 M. tegen de Belgen zal worden ge trokken. Dit is wel een zeer mooie bekroning van de successen, die Braam in den iaatsten tijd op den iangeren afstand heeft weten te boe ken. Wij twijfelen er niet aan of hij zal een aanwinst blijken te zijn voor onze nationale ploeg. Actie ter verzekering van eCn veilig ver keer. De gehouden besprekingen met de En- gelscbe autoriteiten over hel invoerverbod van vieescb in Engeland. De kosten van hst levensonderhoud te Amsterdam. Bezoek van Amcrika&nsche professoren; aan ons land. Terugbetaling van pensioen-premies aan landbouwonder wijzers. Herdenking der cycloon-ramp te Borculo. Het Congres te Versailles neemt na een rumoerige zitting het regeeringsvoorstel aan. De actie onder de Fransche mijnwerkers is als mislukt te beschouwen. Het referendum onder de Eritsche mijn werkers: de voorsteilen der geestelijkheid verworpen. Noodweer in Zuid-SIavië, De sneltrein WeenenAgram ontspoort. Moordaanslag op den premier van Irak. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m. 7.57. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.01, Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 11 Augustus. Hoogste Barometerstand 764.1 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 747.7 m.M. te Thorshafn. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Augustus: Matige, Zuidelijke tot Westelijken wind,' meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog re genbuien, weinig verandering in tempera tuur. Nederlaagwedstrijden S.D.O. De uitslag van den tegen D.J.D. gespeel den wedstrijd is S.D.O. I—D.J.D. I 1. A. SchieringTli. A- Kok 20 2. P. G. van EngelenJ. Kok 20 3. G. Roet—J. Klein 1—1 4. W. HopstakenTh. v. Turnhout 20 5. G. RumpC. Kok 20 6. A. v. d. HaakJ. v. Dijk 20 7. G. KraakJ. Fritoo 11 8. Jos. Obdam—R. Kok 02 9. T- Swart—P. Beelen 02 10. P. SpanjaartJ. v. Veenendaal 02 12—8 Alvorens deze wedstrijd een aanvang nam, nam de heer H. Blokdijk voorzitter oer Damclub D.J.D. het woord, en overhandigde na een hartelijke toespraak een prachtige medaille aan de jubiieerende vereeniging „Sterk door Oefening." De voorzitter van S.D.O. de heer W. Hopstaken bracht na mens zijn vereeniging een woord van dank aan D.J.D. voor haar blijken van sympathie. Hierna werd begonnen. De gedetailleerde uitslag ts als volgt: S.D.O. I—D.J.D. I. 1. A. SchieringB. v. Langen Hermans 0-2 2. P. G. van EngelenN. Hoksbergen 20 3. G. RoetG. J. Blokdijk 20 4. W. HopstakenH. 'Blokdijk Sr. 20 5. G. RumpH. v. d. Mey 11 6. A. v. d. HaakG. de Lange 02 7. G. KraakA. Diels 11 8. Jos. ObdamW. Omske 02 9. SpanjaartJ. Veltman 20 10. H. HomburgNieuwendijk 11 11—9 Hieronder laten wij een der gespeelde par tijen volgen. G. J. Blokdijk met wit. G. P. Roet met zwart. Wit1. 33—28, 17—21; 2. 31—27, 21-26; 3. 39—33, 11—17; 4. 37—31, 26 37; 5. 42 x 31, 7—11; 6. 31—26, 20—24; 7. 47—42, 18—23; 8. 44—39, 12—18: 9. 41—37, 8—12; 10. 50—44, 2—8; li. 37—31, 17—21; 12. 26x17, 12 21: 13. 31—26. 11—17: 14. 46—41, 6—11; 15. 41—37, 1—6; 16. 34—30 15—20; 17. 30—25, 10—15; 18. 40—34, 24—30; 19. 35x24, 20x40; 20. 45x 34, 15—20; 21. 44—40, 20—24; 22. 40—35 4—10; 23. 34—30. 23—29; 24. 28—22, 17x28; 25. 32x34, 21x41; 26. 36x47, 18—25 27. 33—28, 23 x 32; 28. 38 x 27, 13—18; 29. 39—33, 8—12; 30. 42—57, 10—15; 31. 43—38, 9—13; 32. 38—32, 18—23; 33. 34—29, 23x34; 34. 30x39, 13—18; 35. 29—34, 12—17; 16. 37.—31, 18—23; 37. 34—30, 15—20; 38. 49—44 5—10; 39. 48—43, 10—15; 40. 44—39, 3—9; 41. 43—38, 9—13; 42. 47—41, 23—29 43. 41—36, 29—34; 44. 27—21, 34 43; 45. 21x12, 43—48; 46. 32—23, 1318.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1