Stadsnieuws BETER DAN DE BESTE E. R. K, LOTTGERING T Verkeersongevallen i Heringa Wuthrich, Haarlem Eilde batterijen - Ook reparaties O WIJZE VAN SPAREN, IS HET SLUITEN EENER - - LEVENSVERZEKERING BIJ DE - - Levensverzekering-Maatschappij TE NIJMEGEN. VOOR ST00MEN - EN VERVEN - )771 I Sfofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzulgers f150.- Agenda 20 Mei Agenda 21 Mei Het Brongebouw BURGERLIJKE STAND Het Schweltzer-Concert Groentemarkt te Haarlem Vereeniging tot uitbreiding der Verzameling van Kunsten Oud heden in het Gemeentelijk Museum Personalia Jubileum Personalia Het Carillon Bond van Christ. Ger. Jongeiings- Vereenigingen in Nederland Jubileum Ernstig ongeluk op de in aanbouw zijnde H. B. S. aan het Santpoorterplein Zilveren Jubileum Zangkoor „Gregorius Magnus" Muziekuitvoering in den Hout De straatverlichting van den Vogelenzangscheweg Tolle Lege Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem en Omstreken Vrijwillige Burgerwacht Postduivenvereeniging „Columba* Plechtige eerste steen legging der nieuwe R. K. Kerk te Halfweg N.V. Culuurmij. „Pagottan" Gr. Houtstraat 5a Tel. 10771 Personalia Statuten Transporten van zieken en gewonden en Eerste Hulp bij Ongelukken Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken Rerabrandt-Tbeater Het schilderij van Frans Hals Telegraphisch Weerbericht. Tentoonstelling van kantwerken. Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken BINNENLANDSCH NIEUWS De staking bij de Rijnvaart L A ATS TE NIEUWS De wereldvlucht van v. Lear Black Een Fransch kapitein veroordeeld De Tanger-Conferentie Het anti-oorlogsverdrag Zoebkof te Weenen Hulp i.d. Huishouding St. JosephsgezeUenvereeniging, Jansstraat 59 122 uur en half 710 uur geopend. 8half 10 uur verplichte opkomst 8 uur Spaarkas. Gemee itelijke Concertzaal half 2 uur le afcl. Mannenkoren met Eere-wedstrijd ha'f 8 uur Hoogste Eere-afdeeling Man nenkoren en Eere-wedstryd le prijswin naars der le afdeeling Gemengde Koren en Uitnemendheid Gemengde Koren. Zandvoort „Kurhaus" 1 uur le afdee ling Gemengde Koren en Afdeeling Uit muntendheid Mannenkoren. Rembrandt-Theater om 7 uur en 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Haarl. Zang- genot 7 uur Bevolkingsbureau 8 uur Bestuur Handels- en Kantoorbe- di ?nden. St. Jcsephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur Clubavond Damclub „T. en P. Rembrandt-Theater om 7 uur en 9 uur Bioscoopvoorstellingen. APOTHEEKDIENSTEN E Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door: Duym Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 en de firma H. Remmers Zn., Kruis straat 20, Tel. 10354. Er was eens Er vas eens een gemeenteraad, die een pre :es begon tegen een Staalwaterbron V/ij wilden het hebben over het proces, dat de gemeente Haarlem tegen de Maat schappij tot Exploitatie van Staalwaterbron- nen begonnen is, om het Brongebouw in bezit te krijgen. Dat is alweer zoolang geleden, dat de sprookjesverhaaltrant er bij past. Onze bij den aanvang van dit proces ge dane veronderstelling, dat dit proces er een zou worden van langen adem, is treffend uit gekomen. Hier wordt blijkbaar een soort uitpurtingstactiek toegepast, waarvan het resultaat moet zijn dat een der partijen er ongeduldig onder wordt en bereid is een voor de andere partij voordeelige dading te stellen. Naar wij vernemen is dit dan nu ook in derdaad het geval. Reeds meerdere malen is er sprake van geweest, dat in het proces otn het Brongebouw een vergelijk zou getroffen worden, en bleken die veronderstellingen te voorbarig, maar nu schijnt het toch zoo goed als zeker te zijn, dat binnen niet al te langen tijd den gemeenteraad een voorstel zal bereiken om het Brongebouw voor een bepaalde som te koopen. Of het bedrag hoog of laag is weten wij niet, maar in alle geval is het een som, waarmede de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen te vreden is en dir sluit dan ook weer in dat de gemeente Haarlem er niet in geslaagd is om de Maatschappij te dwingen van haar door de gemeente Haarlem verleende rechten af stand te doen. Of de gemeenteraad veel geld moet over hebben om het zelfs niet eens zoo practische Brongebouw te koopen, moeten de raadsleden maar beoordeelen als het voorstel in den Raad komt. Daarbij zullen zij misschien ook overwegen of het maar niet verstandiger is de Staalwaterbronnen met het kavalje te latcu zitten. Het was in een tijd, dat de Gemeente op aansporing van enkele raadsleden tegen alles en iedereen, die in den weg kwam een proces aanging. Uit dien tijd dateeren om er maar enkele te noemen dagvaardingen tegen het Rijk inzake de Infanteriekazerne. Teruggeven moest het Rijk dat gebouw. De „Sociëteit Vereeniging" kreeg een dag vaarding, omdat het niet gauw genoeg de gemeentelijke concertzaal aan de gemeente overdroeg. In dien tijd werd ook het proces tegen het Brongebouw geboren, wijl een raadslid uitgevonden had, dat er feitelijk geen Staalwaterbad meer bestond. In al deze processen heeft de gemeente Haarlem deerlijk aan het kortste eind ge trokken en het eenige geval, waarbij be langhebbenden zich bang lieten maken en het gemeentelijke concertgebouw aan de gemeente Haarlem overdroegen, het eenige geval dus dat de gemeente haar actie won, werd nog een strop, want het Concertgebouw in de Bagijnestraat werd veel te duur betaald door de gemeente en de leden van de Socië teit Vereeniging lachten in hun vuistje, omdat de aandeeltjes prachtig stegen. De advocaat van de Maatschappij der Staalwaterbronnen, Jhr. Mr. van Styrum liet de dagvaarding inzake het Brongebouw kalm over zich komen. Hij oefende zich bestendig in het winnen van tijd. Van alle gelegenheden om de behandeling van de zaak uit te stellen, heeft hij, gelooven wij, ge profiteerd. De gemeente Haarlem moest aantoonen, dat de Maatschappij tot Exploi tatie van Staalwaterbronnen in een toestand gekomen is, dat de gemeente Haarlem de aanstelling kan eischen van scheidslieden, die de waarde van het brongebouw zullen bepalen, een waarde waarvoor de gemeente Haarlem dat gebouw dan mag overnemen. Dat die toestand bestaat, moet dus bewezen worden, maar wordt natuurlijk wetens door de Maatschappij, ontkend. Daarover loopt in een eerste instantie de strijdvraag. Dit erste proces is nu zoover gekomen, dat de pleidooien moeten worden gehouden, maar c n datum is daarvoor nog niet vast gesteld cn nu de vacanties voor de deur staan, zal het p zijn best najaar worden, voordat deze pleidooien gehouden kunnen worden. Het zal we! voorjaar 1929 worden. Dan zou de Rechtl ,-nk uitspraak moeten doen en gesteld al, dat lit vonnis in het voordeel van de ge- meent* Haarlem uitvalt, dan is er alle ge- legenh ld voor de Staalwaterbronnen om van dr.' vonnis in hooger beroeo te komen, daarna van het arrest van het Gerechtshof in Amsterdam eventueel ia cassatie bij den Hoogen Raad. Wal een verschiet nog 1 Wij spreken nu al over den aanvang van het proces in sprook- jestran., maar onze opvolgers op den redactie- stoel zouden er hoogst waarschijnlijk half vergane perkamenten uit ons archief op na moeten slaan om te weten, waar dat arrest van den Hoogen Raad op slaat. Maar dan is de zaak neg niet ten einde. Zog lang niet. Dan staat pas vast dat de Maatschappij tot Exploitatie van Staalwater bronnen in een toestand verkeert, dat er scheidsmannen moeten benoemd worden, een door de gemeente, een door de Maatschappij en en derde door beide. Als de Maatschappij dan vertikken zou die lieden te benoemen, dan zou de gemeente Haarlem aan de Recht bank raoeten vragen om een scheidsman aan te wijzen, die de zaken van de Maatschappij behartigt. Ook dat zou weer een proces vorderen. Tenslotte zouden de scheidsmannen een koopsom vast kunnen stellen, waarvoor de gemeente het Brongebouw zal overnemen. Maar de Maatschappij zou met de koopsom niet tevreden behoeven te zijn en zou ook daarover weer een proces aanhangig kunnen maken, dat in lengte het hangende eerste proces overtreft. Het Brongebouw zal tot pulver vergaan zijn, voordat dit proces ten einde zou gebracht zijn. Ziedaar treffend bewezen, hoe in Nederland recht kan worden gedaan. De Gemeente ziet in, dat dit proces een zeer langdradige geschiedenis wordt en streeft nu naar een vergelijk. Beter ware het echter geweest, dat ons gemeentebestuur dat alles van tevoren had overwogen. Gelukkig is ons gemeentebestuur niet in het voeren van processen Geen wonder echter dat het einde van dit proces in zicht is. „Maak er een eind aan, maar vlug", kan ook hiervan gezegd worden. ,.De vraag is maar hoe? Door het Bron gebouw te koopen of door van verdere actie af te zien Het laatste is misschien wel het beste, want bij de bepaling van den koop prijs is de gemeente Haarlem de zwakste partij en wie zal de Maatschappij voor Staal waterbronnen kwalijk nemen als zij, denkende aan de weinig vriendelijke houding van ons gemeentebestuur, daarvan profiteert? Ondertrouwd: 18 Mel. G. Beun en J. H. Schipper. Geboren: 15 Mel. z. van H. LeeneEde- lijn. d. van M. H. SchaapSaeijs. 16 Mei. d. van B. H. Kampde Herder. d. vaai B. v. d. Domhofv. d. Heuvel. d. van M. C. Lodderv. d. Munnik. 17 Mei. z. M. J. v. Impelenv. Straten. d. van A. J. de GrootRosekrans. d. van A. J. C. MiezenbeekWeijers. z. van P. Jansen Diteweg. z. van M. E. A. PietersHom mes. z. van M. S. H. A. Terpoortenv. Weel. d. van E. M. MiezenbeekKlossok. 18 Mei. z. van D. C. v. d. Bergde Jong. d. van C. S. MaurltsSelhorst. z. van S. A. Kuipersv. Weeren. Overleden: 16 Mei. A. M. Engelenberg 70 j., Santpoorterstraat. A. MartensKloos, 83 j., L. Annastraat. S. FreijtagBchuu- rink, 50 j. Linschotenstraat. F. F. Smit Visser, 25 j., Kamperlaan. 17 Mei. W. H. RelndersLeenen, 79 j„ Casteleijnstraat. T. Nunninkv. d. Laan. 77 j., Omvalspoort. 18 Mei. W. Ditmar, 57 j., Berkenstraat. GED. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Ged. Staten van Noord-Holland zullen 6 Juni in verband met de annexatiewet in openbare vergadering behandelen de adres sen van de heeren: P. Elffers, P. G. Dieper- sloot, P. Boxs, J. P. v. Schie, H. Algra, A. Hendriks, F. N. G. J. van Bemmel, S. O. de Haas van Dorsser en C. C. de Wolf. SERENADE Ter, gelegenheid van het 25-Jarig dienst- jubileum van den heer H. Plant, bracht gis teravond om 8 uur het Haarlemsch Politie- muziekkorps, onder leiding van den heer R. van 't Hoff, den Jubilaris een serenade aan zijn woning in de Adriaan Loosjesstraat. Het Schweitzer-concert deelt mede, dat het 1534.20 heeft afgedragen ten behoeve van het ziekenhuis van Prof. Schweitzer te Laarbarone. De netto opbrengst van het concert op 4 Mei, bestemd voor Prof. Schweitzer persoonlijk, heeft 1544.75 bedra gen. Het comité dat van alle zijden tege moetkoming heeft ondervonden, zegt daar voor hartelijk dank. Bloemkool 2035 ct. per stuk, andijvie 2.202.80, spinazie 0.701.25, postelein 1.201.60, per kist; rabarber 820 ct. per bos, sla 410 ct. per krop, wortelen 2530 ct. per bos, komkommers 12—30 ct. per stuk, raapstelen 0.902 per 100 bos, radijs 24 ct., asperge 4085 ct., selderij 5—20 ct., pie terselie 315 ct., prei 812 ct., per bos. Op de gisterenmiddag- gehouden alge- meene ledenvergadering werd het jaar verslag, de balans, en de winst- en verlies rekening goedgekeurd. De heer E. Krelage werd als bestuurslid herkozen. Onze stadgenoot, de heer H. O. Drilsma, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam, voor het doctoraal examen in de Rechts geleerdheid. Op 29 Mei a.s„ zai het 25 jaar geleden zijn, dat Dr. W. E. Merens zijn ambt, van medicus begon uit te oefenen. Dr. Merens is een zeer bekend Haar lemsch arts en heeft vooral in de sport wereld groote populariteit verworven. Bf) Kon. besluit van 15 Mei is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Woerden D. Bakker, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der successierechten te Haarlem. Sedert eenige dagen heeft de beiaardier van de Groote Kerk op de Markt, de heer H. W. Hofmeester, het carillon van andere melodieën voorzien, Met heelslag wordt nu gespeeld: „De klokken luiden" van Philips Loots en met halfslag „Lente Komt" van Jos de Klerk. Op 28 Mei a.s., zal de afdeeling „Noord- Holland" een openluchtsamenkomst houden op het landgoed van den HoogWelGeb. Heer Jhr. Mr. J. W. O. Boreel van Hoge- landen te Velsen. Aanvang des namiddags half 3. De voorzijde van de St. Lidulna-kerk te Haarlem-Noord, zooals deze na den afbouw der kerk zal worden. (Architect Jos. Margry, Rotterdam). Zaterdag 2 Juni a.s., herdenkt de heer S. J. H. Janse, den dag, waarop hy vóór 25 jaar als boekbinder in dienst trad by de firma Joh. Enschedé en Zonen op de afd. boekbinderij. Omstreeks 4 uur gisterenmiddag was de 31-jarige opperman H. Straatman, wonende te Beverwijk op het dok van de in aan bouw zijnde H. B. S. op het Santpoorter plein bezig met het leggen van dwarshoir- ten op de spanten. Daartoe zat hy op één der spanten, toen plotseling één der dwars houten begon te glijden. 8. werd nu door het gewicht van dit dwarshout meegesleurd en viel van 7 meter hoogte bewusteloos op het dak van de school naar beneden. Een dokter die toevallig in de buurt aan wezig was, verleende de eerste hulp. Deze constateerde een lichte hersenschudding en een wervelfractuur in den rug. Het slacht offer is daarna per ziekenauto van den heer Mathot naar de „St. Johannes de Deo" overgebracht, De toestand van S.' was hedenmorgen naar omstandigheden redeiyk wel. (Parochie St. Joannes de Dooper) Donderdag 17 Mei j.l. vierde bovenge noemd zangkoor zyn 25-jarig bestaan. 's Morgens 7 uur werd een H. Mis voor de leden opgedragen In de Parochie-Kerk, waaronder algemeene H. Communie. Om 10 Yi uur Plechtige Hoogmis, waar onder werd gezongen de 4-stemmige Mis van „Palestrina", voor Jongens- en man nenkoor, welke Mis voor het eerst werd uitgevoerd. Onder de H. Mis werd een korte toespraak gehouden door den Zeereerw. president. Na de H. Mis werd gezongen: „Ave Maria" van Arcadelt, eveneens voor jon gens- en mannenkoor. Des avonds was er een feesteiyke büeen- komst in hotel Royal, voor de leden met hunne dames, alwaar een diner werd aan geboden. In deze bijeenkomst vond tevens een huldiging plaats van een der zangers, den heer H. A. A. Bogaard Sr., ter gelegen heid van diens zilveren jubileum als kerk zanger. Hem door de leden een cadeau r...ngeboden. In den loop van den dag vond ten huize van den jubilaris nog een huldi ging plaats door de koorknapen. op Zondag 20 Mei 1928, des middags te half 3, onder leiding van Marihus Adam, 2den dirigent. 1. Kriegsmarsch, „Athalia",, Mendelssohn. 2. Schubert Ouverture, Suppé. 3. Wiener Méevl. V'alzer, Sichrer 4. Dollarprinzessin-potpouri, Falï-Fetras. 5. Les Dragons de Viilars, Maillart. 6. Soldatenleben, Keler Bela. 7. La Mascotte, potpouri, Andran. Het eerstvolgende Houtconcert op Don derdag 24 Mei wordt gege*'en in de Ge meentelijke Concertzaal, des avonds te 8 uur. Men schrijft ons: Nu wy reeds zoovele malen over de ver betering en de niet-verbetering van den Vogelenzangschweg geschreven hebben, kun nen wy ook dit punt niet onaangeroerd la ten, nl. de straatverlichting. De Vogelenzangscheweg is vanaf café „Rusthoek", waar de g a s-lantaars beginnen naar Vogelenzang, tot villa „Bunge", waar- het electrisch net begint naar Bloe- mendaal, van pok maar eenig maneschijn buiten rekening gehouden licht versto ken. Zou er nu zooveel geld door de gemeente Bloemendaal uitgegeven moeten worden, om ook dit gedeelte van eenig licht te voor zien? Het is waar, dat op dat gedeelte de men- schen niet huis aan huis wonen, doch ook is waar, dat het een belangrijke en drukke verkeersweg is, In Bloemendaal zelf is toch ook reeds zooveel gemoderniseerd, dat het niet te veel gevraagd zou zijn, ook Vogelenzang zyn aandeel hierin te geven. Het is toch ook gemeente Bloemendaal? Over de wegen als wy ten minste de Leidschevaart buiten beschouwing laten, want dat schijnt nog steeds met zyn steenen kuilen „stiefmoederlijk" bedeeld te zyn kunnen wy hier ten volle te vreden zyn, doch ook de straatverlichting is een belangryk punt. De bochten Het is jammer, dat de Vogelenzangsche weg nog steeds zoo rijk is aan bochten. De eene volgt de andere op. Weliswaar heeft men er naar gestreefd, dit zooveel moge- ïyk te vermijden en er is dan ook wel door verbreeding enz. eenige verbetering ingetre den, doch dat neemt niet weg, dat zy nog veel gevaarlijke bochten bezit. Zoo b.v. da S-bocht, waar de Zwarte- weg op uitkomt, is al zeer gevaarlijk, en op drukke dagen niet vry van ongelukken wy dateeren nog een ongeluk, wat daar vóór twee weken is voorgevallen. Weliswaar is het zeer kostbaar daarin eenige verbetering te brengen, doch on- mogeiyk schynt ons dit niet. Pater F. L. Esser schryft in het school blad van het R. K. Lyceum een kort her denkingswoord aan Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier z.g. Het nummer bevat verder eenige verslagen en stilistisch werk, het gedichtje „De poezie" is een merkwaardige verzame ling van traditioneele vormen en origineele beeldanw»-** Op de algemeene vergadering der My. tot bevordering der Toonkunst, afd. Haar lem en Omstr., gehouden op 16 Mei 1928, zijn de volgende punten behandeld: De commissie, welke de boeken :n be scheiden van den penningmeester heeft nagezien, verklaart deze aceoord te heb ben bevonden en adviseert den penning meester onder dankzegging voor zyn uitste kend beheer te déchargeeren. De rekening wordt goedgekeurd De punten van beschrijving voor de Al gemeene vergadering der My geven geen aanleiding tot ernstige discussie. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. G. E. A. JBroese van Groenau en O. Manderink Vinke worden by acclamatie herkozen. Voor den heer W. F. Bloemendaal, die ook is afgetreden doch zich niet herkies- baar stelde, wordt de heer dr. J. M. A. Smits benoemd. De heer P. Dyserinck legt ziln functie als secretaris wegens drukke werkzaamhe den neer, en wordt door den voorzitter be- De Vry willige Burgerwacht Haarlem, houdt de Jaarlijksche Algemeene Vergade ring Woensdag 23 Mei a.s., des avonds te 814 uur, in de tuinzaal van Café Brink- mann, Groote Markt. Behandeld zullen worden: Jaarverslag. Rekening en Verantwoor ding. Verkiezing Bestuursleden. En wat verder ter tafel zal worden gebracht. Wedvlucht Hal. L. Gimbrère 1. 5, 14, 15; M. C. Fheres 2. 6, 10, 11, 19, 21; F. J. Neu- man 3, 9, 16; G. Mollema 4, 8; P. H. Boeree 7, 13, 17, 18, 22; J. Broekhof 12. Eerste duif 12.16.6, laatste duif 1.10.15. Wedvlucht Lier. F. J. Neuman 1, 10, 11, 14, 8, 9; P. H. Boeree 2, 13; M. C. Fheres 3, 17; L. Gimbrère 4, 21, 22; J. Broekhof 5; J. F. Bonké 6, 8, 9, 12, 23; G. Mollema 7, 16, 20; C. Janus 15. Eerste duif 10,11.51; laatste duif 10.32.5. dank voor alles, wat hu ifi deze functie voor de afdeeling gedaan heeft. Dr. J. M. A. Smits wordt thans met het secretariaat belast. Als afgevaardigde naar het hoofdbestuur worden benoemd de heeren Mr. M. van Toulon van der Koog en dr. J. M. A. Smits. Op 25 Mei a.s. zal de plechtigheid plaats hebben der eerste steenlegging voor de nieu we parochiekerk te Halfweg door den Hoog eerwaarden Heer L. A. A. M. Westerwoudt, Deken van Haarlem. Om 9.3Q uur zal in de oude kerk een plech tige H. Mis worden opgedragen, waarna om streeks 10.45 uur do steenlegging op het nieuwe terrein zal volgen. In de hedenmorgen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Cultuurmij. „Pagottan," alhier, werden balans, winst- en verliesrekening goedge keurd. Het dividend werd bepaald op 30 terwijl als commissaris herkozen werd de heer L. Kuiper, alhier. Den 22sten Mei herdenkt mej. Wezelen burg, den dag, dat zij 35 jaar geleden als kantoorwerkster in dienst trad op de Oude Werkplaats van de Nederl. Spoorwegen, en daar zy in Aug. van dit jaar haar 65-jarigen leeftijd bereikt zal hebben, is het plan, dezen dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Cultuur Maatschappij „Kenteng" alhier. Woensdagavond heeft in het Roode Kruis- gebouw, Kennaustraat 9, het examen plaats gehad ter verwerving van het Roode Kruis Diploma als Helper (helpster). Daar dit examen is afgenomen in tegen woordigheid der doctoren van den Ongeval- lendienst der gemeente Haarlem, werden de geslaagden hierdoor gelijktydig lid van den Ongevallendienst. Ingeschreven waren 30 candidaten. Een 10-tal kon wegens het late uur niet meer worden geëxamineerd en zal hiervoor nog een nadere oproeping ontvangen. Van de 20 geëxamineerden slaagden 14 (7 dames en 7 heeren), waarvan 1 der dames en 1 der heeren met een speciaal woord van lof van den voorzitter der examencommissie. De 61ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken wordt gehouden op Dinsdag 22 Mei 1928, des namiddags te T/2 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Mededeellngen. 4. a. Her benoeming van den heer mr. A. J. R. Mauritz te Bloemendaal voor den tijd van één jaar met ingang van 1 Juli 1928; b. Aanstellinr, in vasten dienst van den heer L. Wegerif te Haarlem, met ingang van 1 Mei 1928. 5. Subsidie-aanvraag: 1. Pressa te Keulen; 2. Nederlandsche Vereeniging v. Auto-Snelwe gen. 6.Concept-schrijven aan den Bond van Bedrijfsautohouders met rapport van de Comm ssie voor Verkeer en Vervoer inzake de klasse-indeeling van niet-rijksvegen in Noord-Holland. 7. Concept-schrijven Bureau aan Burgepieester en Wethouders der ge meente Haarlem inzake de toepassing van de precario verordening op een steiger Noorder Spaame. 8. Concept-schrüven aan Burge meester en Wethouders der gemeente Haar lem inzake eventueels voorstellen uitbreiding huurkoopstelsel. 9. Concept-schrüven Bureau aan den Minister van Financiën inzake ver plaatsing In- en Uitkiaringsdienst van IJmuiden naar Amsterdam en Zaandam. 10. Rapport van den heer Beijnes over het ver handelde op het congres van den Bond voor Materialenkennis. 11. Rondvraag. 12. Beslo ten vergadering. Het was een goede gedachte van de direc tie van het Rembrandt-Theater, om de machtige Ben Hur-film nog eens voor den dag te halen. Dit filmwerk met zijn massa regie, en zijn enorme wagenrenners, zün ga leien en zeegevechten en zijn talrijke schit terende opnamen is waard om niet vergeten te worden. Zooals men weet werd dit werk vervaar digd naar den geiyknamigen roman van Edgar Wallace en speelt in den tijd van Christus' leven op aarde. De Romeinsche overheersching over de jo den en hun verdrukking vormen de basi3 waarop de acteur heeft gebouwd. Prins Hur, van het eeuwenoude Joodsche huis Hur, is de hoofdpersoon in het lijdend voorwerp, maar tevens ook de overwinnaar. Deze rol wordt uitstekend gespeeld door den bekenden filmacteur Romans Novarro. Ook de wüze, waarop de Christusfiguur wordt uitgebeeld, is zeer sympathiek. De regisseur heeft gevoeld, dat hij onmachtig was om deze heilige figuur juist uit te beel den en zich daarom slechts bepaald tot een aanduiding. De orkestleider, de heer N. Snoeck, heeft voor deze film speciale muziek gemaakt, die het zeer goed doet. Daar in de minder dan Ben Hur-achtlge kleeding van de acrobatische transforma tie-act op rolschaatsen op behoorlijke wijze zal worden voorzien, zoodat geen fatsoen lijk mensch er meer aanstoot aan zal nemen, behoeven we gelukkig een ontrading tot bij wonen van het programma niet neer te schrijven, wat zeer zeker velen zou spijten vanwege de overweldigende hoofd film. Naar wü vernemen, is het schildery van Frans Hals, dat eigendom is van het R. K. Kerkbestuur te Akersloot en tot voor kort berustte in de R. K. Pastorie, aldaar, thans geplaatst in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem, waaraan het in bruikleen Is af gestaan. MOTORONGEVAL Een meisje geraakte te Nieuw-Vennep door ontijdig den weg over te steken onder het motorrijwiel 44233 H. De bestuurder met zuster, die op de duo gezeten was, sloegen door 't snelle remmen tegen den grond. Alle drie bekwamen slechts lichte kwetsuren; de motor was licht beschadigd. Onder een anto Twee zoontjes van den landbouwer J. Tensen te Nieuw-Vennep geraakten, doordat zy te zamen op een rijwiel gezeten aan den ver keerden kant van den weg reden, onder een passeerden auto. Het eene knaapje brak een been, het andere had lichte kwetsuren, de motor was licht beschadigd. Den bestuurder der auto treft geen schuld. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Acureiri. Laagste barometerstand 745.1 rnJM. te Hernösand. Verwachting: matige, tijdelijk wellicht toe nemende W. tot N. wind, meest zwaar be wolkt met waarschijnlijk regenbuitjes en op klaringen, weinig verandering in tempera tuur. De welbekende fa. Gez. Corbière houdt wederom in haar zalen aan de Groote Hout straat een fraaie tentoonstelling van kant werken. Een rijkdom van kantwerken is daar uit gestald. Er is kant voor gordijnen, voor allerlei kleedjes, voor kussens, ja voor wat niet al. Er is een keur van fijne artikelen op dit gebied, welke een lust voor het oog is. Onder deskundige voorlichting, kan men daar rustig genieten van het vele mooie, terwül de entrée geheel vrü is. Olympische Spelen te Amsterdam. Gedurende de Olympische Spelen te Am sterdam wordt in het Stadion een Eerste Hulp-post betrokken, waarvoor ook de Haarlemsche Transport Colonne is uitge- noodigd om dezen post te bezetten op ver schillende wedstrijddagen. Voor de eerste maal was een ploeg der Haarlemsche Colonne in het Stadion aan wezig op Hemelvaartsdag, den openingsdag. Ook de Nederlandsche Rijnvaart neemt er aan deel Slr.i'.s Woencd~,;cchtend neemt oo': de Nederlandsche Rijnvaart aan de sla ng deel. Het personeel van meer dan 20 N~ier- landsche sleepbooten heeft te Duisburg- Ruhrort het werk gestaakt en is daarop ont slagen. De Nederlandsche reeders nemen geen sleeporders meer aan. In de haven van Mannheim is eveneens 't werk gestaakt. Alleen in de haven van Karlsruhe en Frankfort wordt nog gewerkt. Naar United Press verneemt», wordt het in Cairo ttwüfelachtig geoordeeld, of de H.-N. A. D. P. met v. Lear Black en de piloten Gey.endorffer en Scholte, Kaap; iad wel zal kunnen berei. -v de landings terreinen te Malakal en Mongalla 01 dei water staan, zoodat een landing daar dus onmogeluK zal zyn. PARIJS, 19 Mei. De krijgsraad te Pa rijs veroordeelde kapitein Loste wegens het aannemen van omkoopgélden by bestellin gen voor den militairen luchtdienst tot 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstra/ De straf werd voornamelijk opgelegd in verband met de prestaties van den kapil 2ir in den oorlog. PARIJS, 19 Mei. De deskundigen van de Tangerconferentie hebben Vrijdag een nieuwe zitting gehouden. De besprekingen Ioopen steeds om de door Italië gestelde eisehen. Het einde der onderhandeling wordt in den loop der volgende week verwacht. Het Britsche antwoord LONDEN, 19 Mei. Het Britsche ant woord op de nota van staatsecretaris Kellog van 13 April inzake het anti-oorlogsverdrag zal heden te Washington overhandigd wor den. In Amerikaansche regeeringskringen weet m enslechts, dat het antwoord de aan vaarding van de voorstellen van Kellogg be vat. Het antwoord van de Japansche regee ring wordt te Washington spoedig na het Britsche antwoord verwacht. WEENEN, 19 Mei. Gemeld wordt, dat de zwager van den ex-keizer Zoebkof te Weenen is aangekomen, na een excursie naar Noord-Afrika. HU was in gezelschap van een jongedame, Mutzi. Hij zou voorne mens zijn zich over Praag naar Boekarest te begeven. 2T goed k. werken, biedt zich aan in 1:1. R.-K. burgergezin, met hulsel, verkeer. Inl. Mevr. TERVOOREN, KJeverparn- weg 200,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2