KENNEMERLAND i HET TERREIN NABIJ DE BROUWERSKOLK De heer Springer acht het terrein voor bebouwing ongeschikt (Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213) BEVERWIJK. VELSEN SANTPOORT IJMUIDEN UIT DEN OMTREK HILLEGOM BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER ZANDVOORT NIEUW-VENNEP VOGELENZANG HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE RADIO-NIEUWS. De Loewe radiolamp De school voor buitengewoon L. O. De toename van het aantal leerlingen der chool voor Buitengewoon Lager Onderwijs naakt het noodzakelijk, dat zeer spoedig wordt overgegaan tot de stichting van een ifzonderlijk schoolgebouw. Zooals bekend waren de leerlingen dier school tijdelijk ge huisvest in de lokalen der Nijverheids- avondschool. Hierin is echter om practische redenen verandering'gebracht in dier voege, dat thans gebruik wordt gemaakt van een tweetal benedenlokalen der Openbare Lagere School no. 12 aan de C. H. Moensstraat. Met toestemming van den Inspecteur van het L. O. is in verband hiermede één klas van genoemde lagere school overgebracht naar een lokaal der Nijverheids-avondschool. Het behoeft geen betoog, dat deze oplossing slechts een tijdelijk karakter draagt. De school voor Buitengewoon Lager On derwijs zal binnenkort, als het aantal leer lingen 35 bedraagt, de beschikking moeten hebben over 3 lokalen voor 3 leerkrachten en over 1 lokaal voor handenarbeid. In verband hiermede heeft de Gemeente architect een plan ontworpen voor de uit breiding van de Openbare Lagere School no. 1 met vier lokalen. Een viertal beneden lokalen zullen dan bestemd worden voor het Buitengewoon Lager Onderwijs. Voor de openbare Lagere School no. 1 blijven dan over 2 beneden- en 6 bovenlokalen. De genoemde vier lokalen voor de school voor B. L. O. worden geheel afgescheiden gehouden van de Lagere School en krijgen ook een afzonderlijken ingang. De kosten van deze voorziening worden globaal begroot op 30.000. B. en W. stellen den raad voor tot deze uitbreiding te besluiten en hen een crediet toe te staan van f30.000. DE R.K. VOLKSBOND JUBILEERT. Gisteravond werd in het K. S. A.-gebouw een vergadering gehouden van de afdeeling van den R.K. Volksbond. De vergadering was wederom zeer slecht bezocht. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer Jac. v. Zutphen, werd o.a. medegedeeld, dat de leden, wanneer zij kwesties hebben van juridische aard, hetzjj over arbeidsaangelegenheden of wat dan ook, gebruik kunnen maken van het bu reau van rechtskundig advies, dat te Haar lem in het gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, zitting houdt iederen eersten en derden Donderdag van de maand van 7 uur tot half negen. De rekening en verantwoording van den penningmeester was door den verificateur in orde bevonden, naar aanleiding waarvan de voorzitter een woord van dank tot den penningmeester richtte. Als belangrijkste punt vermeldde de agenda; bespreking van het 25-jarig besaan van de afdeeling in December van dit jaar. Het bestuur had voorgesteld een feest commissie te vormen uit de voorzitters der onderafdeelingen, welke commissie tot taak zou hebben een waardige viering van het zilveren jubileum voor te bereiden. Er bleek echter weinig animo voor te bestaan. Bij een voor dit doel bijeengeroepen bestuurs raadvergadering waren slechts 4 leden aan- aanwezig en een daarna gehouden leden vergadering was al even slecht bezocht. De yergadering van gisteren was door zes leden bezocht, zoodat het voor 't bestuur wel wat ontmoedigend begon te worden. De voorzitter meende, dat nog eens langs een anderen weg getracht moest worden om een commissie te vormen. Zij moet uit de leden voortkomen. De heer Tromp weet de oorzaak aan de weinige belangstelling, welke de leden voor hun organisatie hebben. Deze omstandigheid houdt velen ervan terug om in een com missie zitting te nemen. De voorzitter was het hiermede eens. Spr. bewonderde zijn medebestuurders. Meer malen hebben zij op het punt gestaan om hun functie neer te leggen. Bestuurswerk onder zulk omstandigheden is hopeloos. Maar ze hebben elkaar zooveel mogelijk trachten op te monteren, waardoor het ge lukt is het bestuur in tact te houden. Verandert het niet, dan zal het er toch van komen dat een nieuw bestuur gekozen moet worden. Slaagt het bestuur er niet in, op de eerst volgende bestuursraadvergadering een com missie samen te stellen, dan zal het zil veren jubileum onopgemerkt moeten voor bijgaan. Iets, wat nog nergens gebeurd is en wat toch eigenlijk ook niet aangaat. Hierbij moest de vergadering het laten; er zal moeten worden gewacht op het re sultaat van de bestuursvergadering. Wij, van onzen kant, zouden zoo zeggen: dit zilveren Jubileum moet de aanleiding zijn voor een ferme poging om onzen R.K. Volksbonders wat meer leven in te blazen. Laat men van den Volksbond in Beverwijk straks niet kunnen zeggen, dat hij dood is. En dat zou hij inderdaad zijn, wanneer tr zelf3 voor een zilveren jubileum geen be langstelling meer bestond. Intusschen gelooven we niet, dat het er zoo erg mee gesteld is. Er zijn er onder de bestuursleden die 25 jaar onafgebroken hun functie hebben vervuld. Dat verdient waar deering, maar het is tevens een voorbeeld van echten organisatie-geest, dat voor de leden een aansporing moge zijn tot wat meer interesse voor hun standsorganisatie. Aanrijding. Gistermiddag had op de Breestraat een aanrijding plaats tusschen een vracht-auto van W. en een wielrijder J. H. B. De wielrijder kwam te vallen; tch- ter werd alleen ztin rijwiel vernield. De politie stel^ een onderzoek in. Aanrijding. Gisteren geraakten twee kinderen, terwijl zij aan het spelen waren, onder een auto op den hoek Halve Maan Velserweg. De kinderen liepen eenige ontvellingen op en werden door het Roode Kruis verbonden. De bestuurder, G. V., treft geen schuld. De kinderen, oud 4 en 8 jaar, hoorden thuis bij de familie van N., te Wijk-aan- Duin. Gemeenteraad De raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Woensdag 23 Mei a.s., des namiddags ten kwart over 7 ure precies. De agenda vermeldt1. Benoeming van Zes leden der Commissie van Advies voor den Gemeentelijken Dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling (Rv. 155) 2. Voorstel tot het verleenen van ont heffing der gestelde eischen aan verlofs lokaliteiten ten behoeve van het perceel Meerstraat 84 (Rv 160) 3. Vaststelling vermenigvuldigings-cijfer G.I.B. 1928/29 (Rv 159) 4 Voorstel tot het verleenen van eene bijdrage tan de Vereeniging van Stroom- distributie-bedrijven in Nederland (Rv. 158) 5. Voorstel tot intrekking der verordening, regelende den werkkring der Commissie voor de Landerijen en tot wijziging der verordening, regelende de samenstelling en den worVkrin" der Cmumicie voor Open bare Werken (Rv, 157) 6. Voorstel tot her ziening der jaarwedde van den Keurings veearts, Hoofd van Dienst (Rv. 145) 7. Voorstel tot vaststelling van eene instructie voor den Directeur van het Openbaar Slacht huis, tevens keuringsveearts, Hoofd van Dienst (Rv. 156) 8. Voorstel tot beëindi ging der gemeenschappelijke regeling met de gemeente Wijk aan Zee en Duin omtrent de toelating van leerlingen op de openbare scholen alhier (Rv. 154) 9. Prae-advies op het adres van het Werkloozen-comité betreffende wijziging der steunregeling voor uitgetrokken werknemers (Rv. 153) 10. Prae-advies als voren, betreffende het ver schaffen van productieven arbeid aan werk- loozen (Rv. 151) 11. Voorstel tot slooping der barak vopr besmettelijke ziekten aan de Baanstraat en tot aanleg van een plantsoen ter plaatse (Rv. 152) 12. Voorstel tot vast stelling van een nieuwe Motor- en Rijwiel verordening (Rv. 148) 13. Voorstel tot wijziging der verordening van Politie (Rv. 149) 14. Voorstel tot toelating van een assistent aan de Openbare Lagere School no. 3 (Rv. 146) 15. Prae-advies op het adres van de afdeeling Velsen en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis houders betreffende de vaststelling van een later sluitingsuur gedurende den Zomertijd (Rv. 147) 16. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Groote Houtweg 48 17. Voorste] tot het toestaan van een crediet voor verbetering van het electrisch net in den Wijkermeerweg en den Zuid- wijkermeerpolder (Rv. 150) 18. Voorstel tot uitbreiding met vier lokalen der Open bare Lagere School no. 1 ten behoeve van het Buitengewoon Lager Onderwijs (161) 19. Prae-advies op het vöorstel-Visser/Groot betreffende den bouw van 100 arbeiders woningen (Rv 144) 20. Mededeelingen en ingekomen stukken 21. Besloten zitting. En hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. De stukken liggen ter inzage (ook des avonds op Maandag 21 en Dinsdag 22 Mei a.s. van 79 uur). Concert. Programma uit te voeren door de St. Jozef-Harmonie, dir. J. G. H. Damen op Donderdag 24 Mei in de tent C. H. Moensplein, 's avonds van 810 uur. Marsch Pierrots, S. Vlessing. Une Soirée au Village, fantaisie br., D. D. Belleflamme. Am Fruhlingsmorgen, Grande Valse, F. v. d. Bossche. L'Aurore, ouverture, Aug. Friebis. Pauze. Vaandelmarsch, J. G. H. Damen. Mignon, ouverture, J. R. v. d. Glas. Jour de Tente, ouverture, par L. Blemans. Potpourri Populaire, P. Renaud, op verzoek. Bad- en Zweminrichting. De Beverwyk- sche bad- en zweminrichting zal a.s. Maan dag, 21 Mei, wederom worden opengesteld. De uren van openstelling zijn als volgt: Voor mannen en jongens: Maandag van 79, 24, 67 uur; Dindsag 79, 24, 68 uur; Woensdag 79, 34, 68 uur; Donderdag 7—9, 2—4, 6—8 uur; Vrijdag 7— 9, 24, 68 uur; Zaterdag 7—9, 34, 68 uur. Voor vrouwen en meisjes: Van Maandag tot en met Zaterdag van 1—half 12 en van 46 uur. Woensdag voor meisjes van half 2half 3 uur en Zaterdag nam. half 2half 3 uur voor jongens (kosteloos). Zondags gesloten. Dagelijks van half 12 half 2 is de inrichting gesloten. Voor den raad. B. en W. stellen voor de commissie van bijstand in het beheer der gemeente landerijen op te heffen, zulks in verband met de instelling van een commis sie van bijstand voor openbare werken. B. en W. stellen voor de gemeente te doen toetreden als lid van de Vereeniging van Stroomdistrlbutiebedryvjo in Neder land. Bcsmr tteiyke ziekte. In de week van 6 12 Mei hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Arbeidsbemiddeling. ingescur-ven op 18 Mei 1928. 5 Timmerlieden, 3 metselaars, 2 opperlieden, 1 matrassenmaker, 1 loodgie ter, 5 bankwerkers, 1 stoker, 1 machinist, 1 schipper, 4 betonwerkers, 82 los-arbeiders. Totaal 106. Bedankt De heer Kerkhoff, directeur van het Symphonie-orkest „Cecilia" alhier, heeft als zoodanig bedankt. „Arbeid Adelt" Alhier vergaderde in hotel „De Weyman," de spaarkas „Arbeid Adelt." De brandstoflevering voor den ko menden winter werd gegund aan de maat schappij „Het Anker," filiaal te Amsterdam. Geleverd zal worden eerste kwaliteit Bel gische Anthraciet, de kleine voor 1.80 en de groote voor 2.05 per H.L., steen en gruis vrij. Besloten werd het boekjaar 1928—29 met een maand te vervroegen, dat heeft dus 48 betaalweken en eindigt 1 Juni 1929. De af tredende penningmeester werd bij acclama tie herkozen. Als permanente financieele commissie werden benoemd de heeren G. de Jonge en G. Strijker. Een voorstel om de in- schrijvingsbrieven te openen op den dag der aanbesteding werd verworpen. Hierna volgde sluiting. Naar het concours Het fanfarecorps „Wilhelmina" gaat in Augustus op concours naar Assendelft. Op eigen verzoek dingt zij mede in de tweede afdeeling fanfare. Als verplicht nummer moet zij spelen „Ouver ture Essperia" van R. de Santten. Ook neemt zij deel aan den marschwed- strijd. Het Hoogovenbedrljf. Dezer dagen is een begin gemaakt met de uitbreidingswerken van het opslagterrein. Dit wordt over een lengte van 10 meter uitgebreid aan de zee zijde. De kademuur wordt gebouwd door de Hollandsche Beton Mij. De nieuwe loskraan is intusschen bijna gereed. Getrouwd: B. Sietsema en L. Bruljnlng. Burgerlijke Stand van 10 16 Mei. Geboren: Leentje Adriana Johanna, doch ter van A. Keur en N. L. E. van Oost; Peter Frans Jozef, zoon van J. H. G. P. Matla en H. H. G. van de Klashorst. Ondertrouwd: G. C. Loggers en C. C. van der Werff; Jb. Schuiten en A. Zwart. R. K. Kiesvereeniging Op Hemel vaartsdag des avonds te 8 uur hield de R. K. Kiesvereeniging „R. K. Kring" een buiten gewone vergadering, toegankelijk voor alle katholieken. De opkomst was vrij goed. Wegens familieomstandigheden kon de voor zitter, de heer J. H. M. Balvers, niet tegen woordig zijn en werd de vergadering gepresi deerd door het bestuurslid, den heer C. W. van Maris. Deze opent met den Chr. groet en heet gllen hartelijk welkom, in het bizon der de geestelijkheid van beide parochies en den spreker van den avond Mr. J. B. Bomans. Het zangkoor der St. Martinuskerk zette daarna den avond in onder de uiterst be kwame leiding van den heer P. J. Litjens met het meerstemmige Domine salvum facvan Gielen, dat schitterend werd uitgevoerd. Hierna was het woord aan Mr. Bomans. Deze had tot onderwerp het groote en hooge doel van het Dr. Schaepmanfonds en het R. K. Partijbureau. De redenaar splitste zijn rede in 2 gedeelten, in het eerste zou hij Gemeentezaken. B. en W. vragen mach tiging aan H. Traanberg voor 100 te verhuren een gedeelte van het terrein bij perceel Duinlustweg 2, ter grootte van on geveer 30 M2. Naar aanleiding van ingediende be zwaarschriften tegen aanslagen in het ver gunningsrecht van H J. Houtgraaf en B. D. de Vries, stellen B. en W. voor de aan slagen onveranderd te handhaven, B. en W. stellen voor enkele onthef fingen te verleenen van het bepaalde in de bouwverordening en afwijzend te beschik ken op een beroep van A. v. d. Ham, op j weigering van vergunning tot het maken De bekende tuinarchitect, de heer Leonard A. Springer, heeft het volgende schrijven aan den raad van Bloemendaal gericht: Woensdag 25 April had ik een ontmoeting van een trap in perceel" Bloëmendaalsche- met de heeren de Jong en Lebeau op het weg 65. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 6e suppletoire begrooting dienst 1927. Personalia De stationschef te Me- demblik, de heer Lent, is overgeplaatst in gelijke functie naar het station alhier. bureau van Publieke Werken Uwer Gemeen te, nadat ik met den heer Lebeau e: terrein naast en achter de Brouwerskolk nader had bekeken. Voor het eerst heb ik inzage der Gemeen eplannen gekregen. Deze plannen deden mij zien, dat het bouwbureau zich alle moeite heeft gegeven de mooie omgeving van de Kolk zooveel als mogelijk is te be waren. De hoofdweg, ik erken het, is een nood zakelijk kwaad. De verbinding tusschen de Bakker, z, Ondertrouwd: D. Ch. M. Hetterschy en G. J. van Kleffens; P. S. Ruijgrok en M. M. Esswein; A. R. J. de Bruin en C. E. Kröner. aantoonen de nuchtere feiten van Schaep- ^Ten DQ. mans werken en streven, om na de pauze |en j G w_ van den Bunt_ de gevolgen van dien arbeid nader te be schouwen. Mr. Bomans schetst dan eerst Schaepman als dichter, als prozaist, als staatsman (Volkstribuun in den besten zin des woords), boven alles als priester. Burgerlijke Stand van Vrijdag 11 tot Don derdag 17 Mei 1928. Geboren: A. J. ter Beest—de Geus, z.; J. M. van der Valk— noordelijke en zuidelijke gedeelten der ge meente is onvoldoende, daar alle verkeer de kruising spoorbaanBloemendaalsche weg moet passeeren en dus een hoog liggende weg met viaduct over de spoorbaan noodig is en nergens een beter punt is te vinden. Maar moet nu daarom het overige hooge duinterrein gebruikt worden om aldaar een geheel dorp van arbeiders- en middenstands' woningen te bouwen (waarvoor het boven- De belooning der werklieden. Naar dien ongeschikt is) al zou men zich volgens aanleiding van het adres van de afdeeling het plan bepalen tot het gedeelte westelijk Overleden: H. H. Felderhof, 28 j., over leden te Haarlem; C. J. G. Bontenbal, 14 j.; Zijn rede hebben wij indertijd reeds uit- Bloemendaal van den Nederlandschen van den ontworpen hoofdweg Al moge men voerig verslagen. ■Bond van personeel in Overheidsdienst, be- 1 de aldaar ontworpen zijwegen eenigszins De voorzitter dankt nu namens de verga- "cht de commissie voor georganiseerd Over- j hellend maken, de terreinen van de huizen derma den spreker voor ziin mooi en leer- g J°°r de werklieden, dat uit de in ver- en de tuintjes tusschen de wegen worden zaam betoog en twijfelt niet, of als straks voor is^eblri^n^dat Shi °de ebestaande'IlSoonin- któn °m den duinvorm te kunnea hand" het Bureau een offer gevraagd wordt, zal dit gen der Werkiieden zoodanige onbillijkheden met een dankbaar hart worden gegeven. Spr. bestonden, dat herziening noodzakelijk zou n, uitblijven of de^ geheele dankt ook de geestelijkheid voor hare mede werking tot dezen avond en hare tegenwoor digheid, waarna allen zingen Aan U, o Ko ning der eeuwen en sluiting volgt met den chr. groet. Het Fanfarekorps „Excelsior" Het bestuur van het opnieuw geconstitueerde fanfarekorps „Excelsior" te Hoofddorp, heeft zijne krachtige pogingen om gelden bijeen zyn- duingroep tusschen spoorbaanZanderij- Slechts ten aanzien van den opzichter- vaart en ontworpen weg zal moeten worden doodgraver werd door den Gemeente- afgegraven tot ongeveer de hoogte van den Architect een voorstel gedaan, om dezen ontworpen hoofdweg, die bij de viaduct functionaris een persoonlijke toelage toe tegebracht wordt op 14.50 A.P. als hoogste kennen wegens zijn geschiktheid en voor het werk, dat zijn echtgenoote onverplicht in het belang der begraafplaats verricht. Zonder hoofdelijke stemming werd be- punt. Ik blijf bezwaren hebben tegen den bouw van zulk een groot complex van woningen, sloten te adviseeren, die toelage met ingang omdat dit onvermijdelijk moet leiden tot van 1 Januari 1928 vast te stellen op 100.— j vermindering van het natuurschoon en omdat per jaar. j er zeker onvoldoende kosten kunnen be- Aankoop materialenloods. Bij schrijven steed worden voor behoorlijke surveillance te krijgen voorden aankoop van instrumen- ^an 27 APnl J-1- zegden Burgemeester en j tegen het beschadigen door de jeugd, die ten reeds geheel met gunstig succes bekroond 1 Wethouders van Haarlem tegen 1 Jurn a s. I toch al gewend is> daar te doen wat zij wil gezien, zoodat deze vereeniging met hare^f™^ ^difbflde repetition, onder leiding van den directeur pjaats de beschikking noodig hadden tenhellingen tusschen de hoog gele- L. Thuis, spoedig zal kunnen beginnen. In een daartoe gehouden vergadering wer den de statuten en het huishoudelijk regle ment vastgesteld. behoeve van de brandweer. fen wefea vanket bouwcomplex en de diep Weliswaar hebben B. en W. pogingenbggende gronden langs de Zanderijvaart aangewend om hen van hun voornemen te zal toezicht streng noodig zijn. Burgerlijke Stand. van 410 Mei. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van F. Meijer an E. M. Numan; Geertje, dochter van W. Zwemmer en C. Koper; Hermanus Theodorus Carel: zoon van H. T. C. Biick- mann en M J. C. Groen; Ellij, dochter van B. J. Seders en W. Mollema. Overleden: J. E. H. Berkhout, oud 48 jaren; P. van de Geer, oud 31 jaren; G. Zegwaard, oud 79 jaren. Ondertrouwd: T. H. Bossers en N. van der Linde. Strenge nachtvorst Vrijdagnacht heeft het weder zoo hard gevroren, dat op verschillende plaatsen in den Haarlemmer- meerpolder de aardappelen, die er den vori- gen keer nogal goed waren afgekomen, voor een groot deel waardeloos zijn geworden, doordat het loof van dit gewas is afgevroren. Hier en daar in dezen polder zullen dan ook de vroege aardappelen opnieuw moeten worden gepoot. Jubileum Naar wij vernemen, noopt de heer J. G. Huigen, machinist bij de Ne- derlandsche Spoorwegen ter standplaats Hoofddorp, op 21 Mei a.s. zijn 25-jarige dienstvervulling bij genoemde maatschappij te herdenken. Het zal den geachten jubilaris, die bij zijn superieuren en collega's hoog staat aange schreven, op dien dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Uitslag aanbesteding Bij de Woens dag te Hoofddorp gehouden aanbesteding van de stichting van een nieuw kerkgebouw met woning (Ned. Hervormde Kerk) aan derf Aalsmeerder weg te Rijk alhier, werd ingeschreven als volgt J. de Vries te Amstel veen f 26.904 J. Doeleman te Hoofddorp f 26962 J. Sekens te Haarlem f 29.975 Gebrs. den Ouden te Rijk f 30.700 firma Molenaar en Neuteboom te Haarlem f 31.997 A. de Bruin te Mijdrecht f 32.323. De gunning is nog aangehouden. Schip gekanteld In de Hoofdvaart nabij den Lisserweg alhier, is een met zand beladen vaartuig, bestemd voor een in aan bouw zijnde boerderij aldaar, omgekanteld, waardoor de inhoud grootendeels in de diepte verdween. Het kostte heel wat moeite om het schip, dat recht overeind in het water stond, weer bevaarbaar te maken. Burgerlijke stand Van 15 tot 17 Mei. Geboren i Petronella, d. van S. de Waal en P. Dinkelman Martina, d. van D. Hoog kamer en J. Meijer Justina Joanna, d, van B. M. C. v. Loon en C. A. J. Leurs Aagje, d. van J. Wessels en C. v. Veen Christina, d. van G. Kardol en L. K. Kloot wijk. Ondertrouwd t Ambrosius Jan van der Pol 23 j., en Poulina Cornelia Kreeft 22 j. Antonius van Rooden 25 j. en Alida Maria Leiten 25 j. Dirk Poortvliet 28 j. en K. de Ron 25 Cornelis Maria Ruijgvoorn 25 j. en Johanna Meirmans 24 j. Cornelis Martinus van Schooten 24 j. en Trijntje Blokker 21 Cornelis Wiering 47 j. en Jacoba Lammers 41 j Getrouwd Philippus Vos 24 j. en Annigje de With 22 j. Hugo Leonardus Tebbens 23 i. en Petronella Adriana Margaretha Bis schop 21 Pieter Sprangers 25 en Johanna Alida Maria Pabst 23 Markus Leendert Fieman 27 j. en Cornelia Adriana Lagrouw 28 i. Eierenveiling combinatie J. de Groot Aanvoer 13620 eieren. 12000 kipeieren, prijs 5.506.30 per 100; 1600 eendeieren, prijs 4.6—5.00 per 100 stuks; 20 ganzeneieren 13 ct. per stuk. Handel vlug. Eierenveiling E. O. B., Hotel Nijssen Aanvoer 13600 eieren. 12000 kipeieren, prijs 5.40—6.10 per 100 stuks; 1600 eendeieren, prijs 4.60—5.90 per 100 stuks. Handel vlug. R.-K. Volksbond A.s. Maandagavond, 21 Mei, zal er een ledenvergadering gehou den worden voor de leden van den R.-K. Volksbond, des avonds om 8 uur. Als spre ker zal optreden de heer J. S. v. d. Akker, met het onderwerp; „Volksbond, Vakorgani satie en Politiek". Alle leden worden verwacht.i doen afzien, doch veel kans op succes meenen zü niet te hebben. Zij hebben intusschen getracht eene zy het dan ook provisioneele oplossing te vinden voor berging van het materiaal, door de hand te leggen op een loods, 19 M. lang, 9.50 M. breed en 3 M. hoog. Door bijzondere omstandigheden is deze loods te koop voor 1700.inclusief alle beves tigingsmaterialen, een prijs, die niet hoog mag worden genoemd, weshalve B. en W. verzoeken h ente machtigen tot den koop over te gaan. Ik begrijp zeer goed de moeilijkheden, waarvoor de gemeente Bloemendaal staat. Overvcen is door de uitbreiding van Haarlem aldaar, beklemd geraakt tusschen de nie«we grens, de duinen en de buitenplaatsan. De gemeente heeft bouwterrein noodig en moest dus trachten een uitweg te vinden en toen de terreinen aan de Kolk te koop waren, die ge legenheid te baat nemen. Maar verondersteld, dat die bouw tot stand komt en de woningen in gebruik worden genomen, dan is het nog de vraag of op den Het ligt in de bedoeling dan deze loods duur de gemeente daarmede geholpen zal voorloopig te plaatsen op het gemeentelijk ^ijn want het hoog gelegen terrein is door terrein tusschen Zeeweg en Tetterodeweg. de eigenaardige ligging, ingesloten tusschen dingsbrigade heeft zich tot B. en W.gewend j spo°rbaan- en Zanderijvaart aan die zijden met het verzoek, om ten behoeve van hare met voor uitbreiding vatbaar en dus alleen werkzaamheden aan het strand de beschik- ten koste van de terreinen tusschen Belve- king te krijgen over een zeewaardig vlet en dère en den ontworpen hoofdweg en verdere een plaatijzeren gebouwtje, daar de tot nog omgevin van de Kolk. Onder verwijzing toe gebruikte wagen niet geheel voldoet.1 naar mijn schrijven van 13 April 1.1. wil ik er Tevens zouden zij bij den politiepost aan i nogmaals bij Uw College op aandringen dit zee een pomp willen maken, opdat niet het J mooie stuk landschappelijk schoon tebe- drinkwater van het paviljoen „De Nieuwe houden en waar noodig te herstellen. Zeeweg" behoeft te worden betrokken. Een, Dit megr noodig Qmdat men n;et en ander vordert een uitgave van rond 1500.-, welk crediet B. en W. aanvragen.weet wat vroeg of laat gebeuren zal met Duin- Bewaking terrein Brouwerskolkje. - Ter lust-Elswout, thans nog beboschte landgoed voorkoming van vernieling, achten B. en W het noodzakeiyk het terrein ten westen van het Brouwerskolkje te doen bewaken, voor loopig alleen op Woensdag- en Zaterdag middagen en op Zondagen. Deze bewaking zal het beste kunnen ge schieden door een plantsoenarbeider, staande onder toezicht van den Commissaris van Po litie en betaald worden uit den post On- ren. Ik geef daarom de gemeente dringend in overweging liever elders terreinen voor be bouwing te zoeken, b.v. aan de Noordzijde van de spoorbaan, waar door ontworpen bouw van Raadhuis, School enz., in aanslui ting met reeds bestaande gemeentelijke opslagplaats, Israëlitische Begraafplaats en gebouwen Haarlemsche Waterleiding het natuurschoon toch al weg is en niemand er aan zal denken daar villa's te bouwen. Al kan ik mij eenigszins vereenigen met het plan van den ontworpen hoofdweg, omdat het nu eenmaal een noodzakelijk kwaad is, moet ik tot mijn spijt bij mijn besluit van 13 April blijven, niet te kunnen medewerken tot het scheppen van een toestand, dien ik in strijd acht met het behoud van dit stuk na tuurschoon, dat de gemeente nu in handen heeft en moet bewaren. Intusschen blijf ik gaarne bereid advies te geven voor het aanbrengen van verbeteringen in den berooiden toestand, waarin de om geving van de Kolk door het publiek is ge bracht. In een anderen brief schrijft de heer Springer nog Tot mijn leedwezen moet ik u bij deze be richten, dat ik moet bedanken voor de ver- eerende opdracht om voor de gemeente plan nen te maken van de bebouwing der omgeving der Brouwerskolk tot aan den Zeeweg bij den Watertoren der Haarlemsche Waterleiding. Bijgaande Memorie van toelichting zal u dui delijk maken, waarom ik zulks niet doen kan. In die Memorie van Toelichting schrijft hij o.m. Na ontvangst der plannen voor het maken van een weg vanaf de laan langs Duinlust achter de Brouwerskolk om naar den Zeeweg, is ondergeteeèende het terrein nabij de Brouwerskolk gaan inspecteeren en moet hij tot de conclusie komen, dat het hooge duin terrein allerminst geschikt is voor midden stands- en arbeiderswoningen. Had men hem voor den aankoop advies ge vraagd, hij zou zeker den aankoop voor dit doel sterk ontraden hebben. Hier is hoe wel reeds sterk beschadigd door het publiek nog een mooi stuk landschap selijk schoon, dat waarlijk de moeite waard is behouden te blijven. Wanneer overgegaan zou worden den ge- projecteerden weg uit te voeren, zou men moe ten beginnen met de mooie boomgroep bij de jachtopzienerswoning te vellen en een groote doorgraving te maken, wat bij de voornoemde woning tot groote moeilijkheden zou leiden of de helling zou te sterk worden. Het doel schijnt den weg te maken over het kaal getreden duinvlak achter het dennen- boschje bij het voormalig ontspanningslokaal. Alleen het westelijk daarvan gelegen duin zou bebouwd mogen worden, want het zou zeker natuurschennis zijn het terrein tusschen Bel védère en den ontworpen weg te verwoesten. Oïn den weg daar te brengen tot de hoogte van 14.50 pi. A. P. van de ontworpen viaduct over de spoorlijn zouden ook weder enorme grondverplaatsingen geëischt worden. -Wat nu betreft het terrein ten Noorden van de spoorbaan Overveen-Zandvoort, valt hier niet veel meer te bederven. Het eens zoo mooi begroeid terrein is totaal verwoest en gebrach t tot een ware zandwoestijn, afgegraven door de gemeente en overgeleverd als het is aan het Vandalisme van het publiek. De omgeving van den met zooveel kosten aangelegden Zeeweg is hier totaal bedorven en niet meer goed te maken. Aanvankelijk is men aan het begin van den Zeeweg begonnen villa's te bouwen als "uit breiding van het villapark het Kweekduin. Wie zal daar nu mede doorgaan als er arbei derswoningen komen Eigenaren van zulke villa's kunnen wat besteden aan aanleg, be planting en onderhoud van bijbehoorende tuinen. Acht de gemeente het noodig een verbin dingsweg te maken van den Duinlustweg naar den Zeeweg, dan dient deze ook zoo gemaakt te worden, dat het natuurschoon ook voor de toekomst behouden blijft niet alleen, maar verhoogd wordt. wo„v1f„n i recht. 7. Vaststelling 6e suppletoire begroo- Aangezien evenwel die extra-uitgave bij i bloemenbezoek bevracht met stuifmeel en I tmg dienst 1927. 8. Beslissing i^ke toeken- het opmaken van de begrooting niet kon dit op den kop meedraagt. j 8' g worden gerekend en dan ook niet gerekend j Eenige flesschen met aarde, afgestaan is, stellen B. en W. voor dezen post metdoor Prof. Joh. Westendijk, bevatten de 1038.te verhoogen. OPTOCHT „VOLKENBOND EN VREDE" Het fiksche regentje, dat gisteravond van 7 tot 8 uur viel, dreigde den voorgenomen optocht met muziek, georganiseerd door de afd Bloemendaal van „Volkenbond en Vrede" in de war te sturen. Toch waren om 8 uur ongeveer honderd personen, meest school kinderen, aanwezig op den hoek van Ter Hoffstedeweg .en Bloemendaalscheweg. Toen het zoo goed als droog was, ontplooide Sur- sum zijn vaandel, dat Donderdag nog weer met nieuwe lauweren werd getooidde trommen werden uit de wasdoeken zakken te voorschijn gehaald en de stoet werd geformeerd Nadat Sursum 3 maal de melodie van het Vlaggelied had gespeeld, zwak begeleid door de woorden van het Volkenbondslied, en nadat three cheers voor den Volkenbond waren aangeheven, werd onder marsch- muziek geloopen naar Bloemendaal. Onder weg sloten zich nog velen bij den stoet aan. In goede orde werd de voorgeschreven weg afgelegd. Voor het postkantoor in het dorp werd nog eenmaal het Volkenbondslied ge speeld en gezongen. Bij het Panne koekenhuisje werd, nadat het lied voor de derde maal ten gehoore was gebracht en het Wilhelmus was gespeeld, de stoet ontbonden. DE TENTOONSTELLING VAN AARD- ORCHIDEEEN IN HET PANNE- KOEKENHUISJE. In het Pannekoekenhuisje is de tentoon stelling van aard-orchideeën gisteren gereed gekomen. Als gewoonlijk is ook deze expositie goed verzorgd en is er voor den plantenliefhebber veel te genieten. Bij het binnenkomen van het gebouwtje, wordt het oog geboeid door eenige vazen met mooie soorten tulpen, een geschenk van den heer J. Roes, kweeker te Heemstede. Een bijzonderheid bij deze tulpen is de mooie, forsche roode Mendel- tulp, een kruising van een Darwintulp en een vroege tulp. Rondom deze vazen zijn takken van 10 verschillende populieren, o.a. van den balsem-, ratel- en zilverpopel gerangschikt. In de „zaal" trekken enkele mooie tee- keningen van Dr. J. P. Thijsse de aandacht, voorstellende, hoe een homeml zich bij het bacteriën, die voor den groei van eenige orchissoorten een levensbehoefte zijn. Daar deze bacterieën niet in den grond aanwezig zijn, is het onmogelijk een orchidee te ver planten. Eenige schaaltjes met kiemplantjes van orchissen, gevonden in Thijsses Hof, be wijzen, dat deze zich ook door middel van zaad kunnen voortplanten. Een mooie verzameling van orchideeën, waaronder de in Nederland zeldzame vliegen- orchis (waarvan eens een exemplaar is ge vonden op Duin- en Kruidberg), de zeer zeldzame poppen- en vanille-orchis is zeer de moeite van het bestudeeren waard. Op den schoorsteenmantel prijkt een alleraardigst mandje, vervaardigd van or- chideeënstengels, een prachtig stukje Indisch vlechtwerk. Niet minder interéssant is de verzameling Fransche orchideeën, waarvan wij alleen de spinne-orchis en het vrouwenschoentje noemen. Naast deze verzameling is wat planten- lectuur uitgestald, 't Zeer oude „Kruiden boek van Dodoneus", zou menig planten liefhebber zeker gaarne in eigendom be zitten. Vermelden wij ten slotte nog de teeke- ningen en foto's van K. Hana, de inzending van de kweekerij „De Teunisbloem" van den heer C. Sipkes, (onder welke laatste inzending de aandacht trekt de orchis hy- brida, een kruising van orch. fusca en orch. militaris) en de gedroogde exemplaren, dan hebben wij niet alles genoemd, maar toch genoeg om te bewijzen, dat de botanicus en de plantenliefhebber hier heel wat van hun gading vinden. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Cultuur Maat schappij „Pagottan" alhier. Gemeenteraad.- Openbare vergadering van den Raad der gemeente wordt gehouden Donderdag 24 Mei 1928 te 14 uur ('s nam. 2 uur) op het Raadhuis te Overveen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvrage van 'n crediet voor aankoop materialenloods ten behoeve van Publieke werken. 3. Aanvraag van een crediet voor aanschaffing van een vlet c.a. en een gebouwtje voor de reddings brigade. 4. Aanvraag van een crediet voor toezichfc op de tereinern bij het Brouwers- nen werklieden. 10. Ontheffing bepalingen der Bouwverorde ning. 11. Voorloopige vaststelling uitbrei dingsplan voor Rüpegom. 12. Voorloopige wijziging van het uitbreidingsplan voor Groot Bentveld. No. 5. Mooi succes Door de Harmonie „St. Jacobus" Is op het concours te Utrecht J.L Zondag beslag gelegd op twee 2e prijzen, ni in den Marschwedstrüd met 51 punten en in Concertwedstrijd met 88 punten. Serenade Dinsdag 22 Mei a.s. zal door de Harmonie-muziekvereeniging „St. Jaco bus" een serenade worden gebracht bij het echtpaar J. v. Geldorp te Penningsveer en wel van omstreeks 89 uur. Een en ander is ter eere van de 50-jarige echtvereeniging van het echtpaar. Philips contra Tasseron In den octrooistrijd om de Loewe radio lampen was een nieuwe phase ingetreden, toen de firma Philips den importeurs Tasse ron te 's-Gravenhage dagvaardde op grond, dat de Lowelampen behalve op het octrooi, wftarvoor reeds gedagvaard was (en in welke kwestie de Octrooiraad Tasseron resp. de firma Loewe in het gelijk heeft gesteld door het aan de rechtbank uitgebrachte advies, dat de Loewelamp geen inbreuk maakt op octrooi no. 13345) mede inbreuk heeten to maken op het eveneens aan de firma Philip® toebehoorende octrooi 10155, oorspronkelijk hier te lande verleend aan de Fransche uit vinders Brillerun en Beauvais. In deze nieuwe procedure beriep gedaagde er zich op, dat de firma Loewe een actie tot nietigverklaring van het octrooi in kwestie voorbereidde en vroeg hl) schorsing van de behandeling der procedure, totdat in de in te stellen nietigheidsactie was beslist. Dit ver zoek heeft de rechtbank te 's-Gravenhage, derde Kamer, thans afgewezen met bepa ling, dat de hoofdzaak weder zal worden af- kolkje. 5. Verhuur van grond nabij het geroepen ter rolle van 19 Juni a.s. Brouwerskolkjs aan H. A. Traanberg. 6. Re- De nietigheidsactie zal binnenkort aanhan- clames tegen aanslagen in het vergunnings- gig worden gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7