kon. ned middenstandsbond J. L0TTGERING HERFSTTIJD IS VERFTIJD TWEE7Z BLAD WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 BLADZIJDE 1 SOCIAAL LEVEN De algemeene bondsvergadering te Groningen dER'JERiJ en CHEM. WASSCHERIJ Gr. Houstraat 5a, Tel. 10771 - 11561 LUCHTVAART Een zwerm vliegers over den Oceaan? De staking bij de K. L. M. Vliegmeeting Chicago Evert van Dijk Nieuw type luchtschip Bekende meesters Costes en Bellonte geland Geestdriftige ontvangst De „Graf Zeppelin" naar Amsterdam? SPORT EN WEDSTRIJDEN PAARDENSPORT Tiendaagsche tocht te paard door Nederland Door de Burger Ruitersport- vereeniging DAMMEN Springer te IJmuiden Om het ampioenschap van IJmuiden °P 2, 3 en 4 September komt de Konink lijke Nederlandsche Middenstandsbond te r°ningen bijeen voor het houden van de Al- Eetnoene Bondsvergadering en het 27ste Nationaal Middenstands-Congres. De Alge mene Groninger Winkeliersvereeniging had ach bereid verklaard als gastvrouw op te treden. Het is thans de tweede maal, dat de Bond •e Groningen bijeenkomt. De eerste samen komst had plaats in 1917, te midden van de gaarste en moeilijkste oorlogsjaren; de on derwerpen, welke daar toen behandeld wer den, stonden geheel in het teeken van dien tijd. Evenals de vorige maal had de ontvan gende vereeniging niets nagelaten om het ver wijft der Congressisten in Gruno's. veste zoo aangenaam mogelijk te maken. Ook de plaat selijke autoriteiten bleven daarin niet achter. Het Eerecomitè. Er had zich een eerecomité gevormd, waar- jn zitting namen de heeren jhr. mr. A. W. L. Tarda van Starkenborgh Stachouwer, Com missaris der Koningin in de provincie Gro ningen; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch, Ridder Van Rosenthal, Burgemeester der stad Gro ningen; U. G. Schijthuis, lid van Gedeputeer de Staten van Groningen; N. de Jager, Wet houder van Groningen; W. A. Scholten, groot industrieel; H. J. Harkema, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen; dr. A. M. H. Schepmaa, voor zitter van het Departement Groningen der Maatschappij van Nijverhed en Handel; A. Onnes Fzn., voorzitter van de Vereeniging van Handelaren te Groningen; mevrouw Soersma-Uilkens, presidente van de afdeeling Groningen der Nederl. Vereeniging van Huis houwen; C. A. van Fenema, voorzitter der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer; mr. m. Koppius, rechtskundig adviseur der Algemeene Groninger Winkeliersvereeniging en J. Wester, eerelid der Algemeene Groninger Winkeliersvereeniging. Wie aanwezig waren. De vergaderingen, welke door enkele hon derden personen worden bijgewoond, worden Behouden in De Harmonie. Behalve een groot aantal van de 150 bp den Bond aangesloten vereenigingen, waren ook de meeste Kamers van Koophandel en Fabrieken vertegenwoor digd, terwijl verschillende autoriteiten van ®tad en land aanwezig waren. Er waren ook twee vertegenwoordigers van den Indischen middenstand aanwezig, n.1. de heeren G. C. iGeyse, namens de Middenstandsvereeniging Eoerabaia en W.C. van Meurs namens de Madenstands vereeniging Batavia. Het Congres-bureau bestond uit de heeren ®d. G. Schürmann, Algemeen voorzitter; El- J. Peletier en L. de Groot, vice-voorzitter; A. Ingenool Jr., algemeen secretaris en J. K. W. F. van Bommel en W. J. Mohjn, secre tarissen. Officieele ontvangst ten stadhnize. De Congressisten kwamen in den loop van Dinsdag te Groningen aan, waar te 6.30 uur een reünie in De Harmonie plaats had. Van daar ging men gezamenlijk naar t Stadhuis, ^'aar het Gemeentebestuur het Bondsbestuur *n dé afgevaardigden te 7 uur officieel ont- ving. Hierbij hielden de Burgemeester en de ■Bondsvoorzitter toespraken. De Algemeene Bondsvergadering. Te half negen begon de Algemeene Ver gadering in de bovenzaal van De Harmonie. Na de verwelkoming door den heer A. T. Mejjer, voorzitter van en namens de Alg. Gron. Winkeliersvereeniging, hield de Bonds- voorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, een °Peningsrede. De vergadering droeg overigens een huishoudelijk karakter. Behandeld werden °-m. het jaarverslag 1929-1930, het finantieel hrslag over 1929 en de begrooting voor het iaar 1931. Vervolgens had de verkiezing plaats van drie 1-den van het Groepsbestuur A. degens periodieke aftreding van de heeren A- T. Meijer en H. J. Peletier en wegens be kaken van den heer E. de Korver. Gekozen berden de 1 3eren Agg. M. J. Ackerstaff, Gieren; A. T. Meijer, Groningen (aftr.); en J. Peletier, Leeuwarden (aftr.). Voorts had er een verkiezing plaats van 4 kden van den Middenstandsraad voor het zittingsjaar 1931. Gekozen werden: Voor poep a. de heeren J. K. W. F. van Bommel, s*Gravenhage (aftr.) en J. J. Korff, Amster dam (aftr.), Voor groep B. de heeren L. de Groot, Rotterdam (aftr.)en S. P. Lips, 'sGra- venhage (aftr.). Te voeren acties. Door het Bondsbestuur werd voorgesteld °m opnieuw een actie in te stellen tegen het Beven van cadeaux aan fancy-fairs e.d. door Skelters en het gedwongen plaatsen van advertentiën in gelegenheidsprogramma's e.d. Hieromtrent bracht de heer A. Ingenool Jr., öirecteur van het Bondsbureau, een rapport naar aanleiding van de enquête, welke Pr zake onder de aangesloten vereenigingen 58 gehouden. Aan het slot der eerste zitting werd in be goten vergadering behandeld het voorstel van det Bondsbestuur om pogingen aan te wenden pt het verkrijgen van enkele wijzigingen in det Werktijdenbesluit voor Winkels en in de Arbeidswet 1919. Ook hieromtrent is een Tuête gehouden, waarvan de uitkomsten Verwerkt zijn in een rapport over de practisehe ?*Passing van het Werktijdenbesluit voor winkels. dat voor het Bondsbureau is samen geteld door den heer F. L. van der Leeuw. Na afloop der vergadering werd den Con gressisten in hotel Frigge een gezellig samen- Uu aangeboden. Beden werd de Alg. Vergadering te ,a-iUen voortgezet en kwamen de rapporten er verschillende Bondscommissiën aan de De Bondsfinanciën k Bi de eerste plaats dat in zake de verster- v,g der Bondsfinanciën. Te dien aanzien rl_erb allereerst voorgesteld om de propagan- 7 ter uitbreiding van het aantal aangeslo ten organisaties zoo krachtig mogelijk voort W zetten. Voorts werd aanbevolen om de °r>dscontributie voor de eerstvolgende twee met 25 pet. te verhoogen. Verder werd vr)rgesteld om over te gaan tot instelling Kn het individueele lidmaatschap, dat ver- j^Sen kan worden door een ieder, die lid hiirtan een stands- of vakvereeniging voor den 'dcienstand of in wiens woonplaats zulk h vereeniging niet gevestigd is. Voorts werd Va aan verbonden de verkksbaarhe d tot lid L.n, ver. chiJende colleges (Bondsbestuur. e .^denstandsraad, Hooge Raad van Arbeid or7' een gratis abonnement op het Bonds- en het recht om kostelooze adviezen slott het Bondsbureau te ontvangen. Ten diwX Werd voorgesteld, dat de Bond per in- sj,.eel üd f 0.50 per jaar aan het Meuw- nr°nds zaï afdragen. De Commissie, welke deze voorstellen heeft geformuleerd, bestoud uit de heeren J. K. W. F. van Bommel (voor zitter), J -C. Blankert, S. P. Lips, mr. M. J. Wolff en A. Ingenool Jr. (secretaris). Deze voorstellen, die beoogden een verdere uitbreiding van de outillage van het Bonds bureau mogelijk te maken, waardoor de actie van den Bond nog meer kan worden opge voerd, werden aangenomen. Verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisaties. Vervolgens kwam aan de orde het rap port van de Commissie in zake het verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisaties, welke was samengesteld uit de heeren mr. M. J. Wolff (voorzitter), W. C. van As, H. F. v. Baaren, S. K. Citroen èn dr. C. Visser (se cretaris). De Commissie wijdde uitvoerige beschouwingen aan de mogelijkheden, welke bestaan om de organisaties te versterken. Zij ging daarbij ook na, wat er op dit gebied in Duitschland is tot stand gebracht en gaf o.a. een overzicht van de werking der zoo genaamde Zwangsinnungen. Op grond van verschillende economische en practisehe over wegingen ontried zij het streven naar wette- lijk-verplicht lidmaatschap, doch beval zij aan de moreele verplichting van iederen midden stander om zich in stands- en vakorganisaties te vereenigen, kracht by te zetten door het uitoefenen van economischen dwang. Als middelen daartoe werden genoemd: het uitvoeren, der sociale wetgeving zooveel moge- lyk door de organisaties uit het vrije bedrijf: het voeren van eigen merk-artikelen en het bevorderen van deelneming aan gezamenhj- ken inkoop door vakgenooten; het geven van een zooveel mogelijk geiykvormig uiteriyk aan bepaalde winkels, welke door een inkoop combinatie verbonden zyn (zoogenaamd vrij willig filiaalstelsel)het krachtig bestreden van unfaire handelspraktyken en het voor lichten van het publiek op dit terrein; het bedingen van voordeelige voorwaarden voor georganiseerden by het inwinnen van advies bij rijksconsulenten. De commissie zei aan het slot van haar rapport, dat het vraag stuk hiermede nog niet als afgedaan kan worden beschouwd, doch dat zü slechts een inleiding daartoe had gegeven. De vergadering vereenigde zich met het rapport. Het Cadeaustelsel Door een andere Bondscommissie was studie gemaakt van het rapport der Staatscommis sie tot onderzoek van het cadeaustelsel, ten einde de houding van den Bond te dien aanzien te kunnen bepalen. De Commissie was van meening, dat bestrijding van uit wassen van het cadeaustelsel nog steeds wensclielijk is, terwyi daarbij zekere steun van den wetgever niet zal kunnen worden ontbeerd Nochtans oordeelde zy, dat de conclusies en de voorstellen van de Staats commissie tot onderzoek van het cadeau stelsel in hun geheel niet kunnen worden aanvaard en beval zy aan een nieuw onder zoek, zoowel naar de opvattingen hier te lande over het stelsel als zoodanig als naar omvang en uitwerking daarvan, van regee- ringswege, doch op veel uitgebreider schaal te doen instellen. Indien deze enquête de wenschelijkheid en de noodzakeiykheid van het nemen van bepaalde maatregelen uit- wyst, dan geeft de Commissie in overweging om de bestryding te doen geschieden op zoo danige wijze, dat voldoende rekening wordt gehouden met de omstandigheden, waaron der en de branche waarop de regeling moet worden toegepast, terwyl eventueele organi satorische maatregelen daardoor niet mogen worden belemmerd, doch eerder dienen te worden ondersteund. Een uniforme regeling werd dus ontraden. De Commissie stelde ten slotte voor een keuze te doen uit twee door haar ontworpen methoden: 1. het verleenen van sanctie door den wet gever aan de besluiten van door dezen wer kende organisaties, genomen in op nader te bepalen wyze geconvoceerde ledenvergade ringen en met een overwegende, by de wet verzekerde meerderheid van stemmen van alle betrokken vakgenooten; 2. het invoeren van een vergunningsstelsel, waarby het cadeaugeven in den handel slechts toegestaan wordt bij een door de Ka mers van Koophandel en Fabrieken te ver leenen vergunning, waaraan bepaalde voor waarden kunnen worden verbonden ter ver- mijding van de thans bestaande euvelen, terwyl de erkende organisaties in het be trokken vak advies zullen uitbrengen over de wenschelijkheid van het verleenen der ver gunning en de voorwaarden daaraan te ver- Het Bondsbestuur had zich bereids uitge sproken voor laatstgenoemde methode. De commissie, welke dit rapport uitbracht be- stond uit de heeren A. Spaander, voorzitter; Joh. Balder, J. Cohen, O. Vega, allen Bonds- bestuursleden en F. L. v. d. Leeuw, secretaris. Overeenkomstig het praeadvies van het Bondsbestuur, vereenigde men zich met de tweede conclusie. Oneerlijke concurrentie en uit verkoop wezen. Ingevolge uitnoodiging van het vorige Con gres had een commissie een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid en wenschelyk- heid van verscherping der wettelyke bestry ding van de oneerUjke concurrentie en naar een wettelyke regeling van het uitverkoop wezen. Ten aanzien van het laatstgenoemde adviseerde zy, dat zoodanige wettelyke rege ling vooralsnog niet gewenscht wordt ge acht. By haar beschouwingen over de on- eeriyke concurrentie, kwam zy tot de slot som, dat handhaving van het bestaande artikel 328bis van het Wetboek van Strafrecht wenschelijk is, doch dat daarnevens verschil lende strafbepalingen dienen te worden ge steld, welke gerangschikt kunnen worden on der het begrip „onbetamelijke concurrentie" en als overtredingen dienen te worden gekwa lificeerd, zoodat zy een plaats behooren te vinden in het Derde Boek van het Wetboek van Strafrecht. De commissie meende voorts, dat dergelijke overtredingen slechts vervolgd behooren te worden op klachten van door Het verven Uwer mantels, jassen, costuums, enz., enz. geschiedt bij ons op de meest deskundige wijze. den Minister van Justitie daartoe algemeen gemachtigde, rechtspersoonlykheid bezittende vereenigingen, die zich ten doel stellen de ge- heele of gedeeltelyke behartiging der bedryfs- belangen van kooplieden. Men is namelyk van oordeel, dat daardoor voorkomen wordt, dat de klachten het kenmerk van persoon lijken concurrentienyd mede dragen, waar door politie en justitie ook eerder geneigd zullen zyn om in te grypen. De Commissie had bovendien een speciaal artikel ontworpen, houdende een verbod van verkoop van tabaks artikelen beneden banderolleprijs, het veel besproken euvel, waarvan de bona-fide han del reeds jarenlang ernstig nadeel onder vindt, terwyl het publiek er door misleid wordt. De commissie belichaamde ten slotte haar voorstellen in een negental strafwets artikelen, welke zy als een nieuwen titel VIIIA in het Wetboek van Strafrecht wenschte te zien ingelascht. Deze commissie bestond uit de heeren mr. A. J. Romyn, voorzitter; S. K. Citroen, mr. M. S. Kalma, J. A. Neuyen Jr., C. J. de Vrieze, terwyl de heer F. L. v. d. Leeuw aan haar als secretaris was toegevoegd. Het Bondsbestuur vereenigde zich intusschen met haar conclusies, behoudens die ten aanzien van het uitverkoopwezen, waarvan men een wettelyke regeling, waarby de Kamers van Koophandel voor het houden van uitverkoo- pen vergunning moeten geven (het Duitsche stelsel), wel gewenscht achtte. In dier voege werd aan de Algemeene Vergadering gead viseerd, welke zich hiermede vereenigde. Wanneer de gunstige weersomstandigheden van thans aanhouden, kan verwacht worden, dat nog heden of uiterlijk Woensdag een groot aantal Amerikaansche vliegeniers zal starten voor de vlucht over den Oceaan. Van Montreal uit wil de vlieger Errol Boyd in het Bellanca-vliegtuig „Colombia", het vliegtuig van Chamberlin en Levme, naar Londen vliegen. Van Boston uit is Russel Boardman eveneens in een Bellanca-vlieg tuig voornemens naar Dublin te vliegen. Ten slotte willen de vliegers Roger Williams en Ted Lundgren in een Emsco-eendekker een vlucht om de wereld maken met als eerste etappe naar Berlijn. De solidariteit van de buitenlandsche vliegers Onder de berichten over de staking by de K. L. M. is melding gemaakt van de moge- lykheid, dat ook piloten van buitenlandsche maatschappijen zich uit solidariteit bij de beweging zouden aansluiten en weigeren althans passagiers te vervoeren. Voor zoo ver het den dienst op Parys betreft, kan de Parysche correspondent van het „Hdbd." melden, dat daarvan volstrekt geen sprake is. Zooals men weet is de regeling zoo, dat de dienst Amsterdam—Parys geheel normaal wordt voortgezet, maar thans uitsluitend door de Farman-maatschappij. Gevolg is, dat de Fransche piloten thans een zeer voordeelige periode hebben en veel meer vlieguren maken dan anders. Zy zijn daarover zeer in hun schik en hun gevoel van solidariteit gaat in het geheel niet zoo ver, dat zy afstand zouden doen van het buitenkansje, dat de staking van hun Ne derlandsche collega's hun bezorgt. By het vertrek der doorgaande passagiers naar Nederland van Le Bourget bleek eenige malen, dat de reizigers teleurgesteld waren in plaats van het Fokker-toestel, waarop zy gerekend hadden, een Farman te vinden; zy namen daarmee echter tenslotte steeds ge noegen en men kan dan ook niet zeggen, dat het aantal passagiers door de staking verminderd is. Alleen is het thans uitsluitend de Farman-maatschappy, die er het profyt van heeft. Weer een ongeval Vliegend met een snelheid van ongeveer twee honderd mylen per uur is, naar uit Chicago wordt gemeld, capt. Arthur Page van de Marine met zijn machine komen te val len. Page werd met een- schedelbreuk opgeno men. Het ongeval had plaats ten aanzien van zeker 60.000 toeschouwers. Zijn wereldvlucht byna gereed Naar het „Hdbd." verneemt onderhandelt de Nederlandsche Oceaanvlieger Van Dyk reeds eenigen tyd over een nieuwe vlucht en wel een onder zijn leiding rondom de wereld. Desgevraagd vertelde hy, dat het financieele gedeelte wel zoo ongeveer in orde was. Hy is thans bezig te trachten de Fokkerfabriek voor die vlucht te interessee ren, omdat hy natuuriyk een Fokkervlieg tuig voor die vlucht wil hebben. De wereldvlucht zal in 1931 worden ge houden. Naar Boekarest Van Dyk gaat heden met een Curtiss- schoolvliegtuig naar Boekarest in opdracht vr i den Nederlandschen vertegenwoordiger van die Amerikaansche vliegtuigfabriek. De Nederlandsche vlieger zal deze vlucht in etappes maken. Hy gaat eerst naar Neurenberg, maakt daar een tusschenlan- ding, vliegt dan verder naar Weenen, waar weer benzine wordt bygevuld en daarna door naar Boedapest. Den tweeden dag eerst naar Szegedin en daarna naar Boe karest. Van Dyk rekent, dat de expeditie onge veer een week zal duren. Hy moet in Roe menië het vliegtuig voorvliegen voor de militaire autoriteiten. Engelscb—Duitsche besprekingen Naar de Daily Herald meldt, zal in den Duitschen luahtscheepsbouw een prinoi- pieele wyziging worden gebracht, daar dr. Eckener op grond van de ervaringen van de vlucht over den Oceaan van het luchtschip R 100 de voordeelen, welke dit luchtschip tegenover de Zeppelins bezit, heeft erkend. Naar aanleiding van zyn jongste bezoek aan Cardington heeft dr. Eckener met de Engel- sche luchtscheepsbouwmaatschappy reeds de vraag besproken, hoe de voordeelen van beide typen van luchtschepen in een nieuw type vereenigd zouden kunnen worden. Deze besprekingen zyn Intusschen voortgezet en vandaag zal thans te Bristol een nieuwe „De rooker" van Van Ostade, in het Mn seum te Antwerpen conferentie worden gehouden, waaraan de deskundigen /an de Engelsche maatschappij en dr. Dürr van de Zeppelinmaatschappy zullen deelnemen. Hierby zal in byzonder- heden worden besproken, hoe in de toe komst een nieuw type van luchtschip ge construeerd kan worden. Het nieuwe Duit sche luchtschip zal reeds volgens dit nieuwe type worden gebouwd en reeds in den aan staanden zomer voor het transatlantische verkeer in dienst worden gesteld. De Fransche vliegers Costes en Bellonte zyn gisteravond te 6 uur 50 op Curtlss Field (Long Island) vlot geland. Nader wordt gemeld: Nadat in de middaguren bekend was ge worden, dat de beide Fransche vliegers Cos tes en Bellonte met de „Point d'Interroga- tion" in aantocht waren, stroomden de dui zenden naar het vliegveld, waar alles reeds in gereedheid was gebracht om de vliegers te ontvangen op de plaats, die door hen zelf, by hun start te Parys, was aangegeven als het einddoel van hun vlucht. Op het vliegveld werd men van minuut tot minuut op de hoogte gehouden van de vorderingen der koene vliegers op hun laat ste étappe. In alle steden die de „Point d'Interroga- tion" passeerde, lieten de bewoners hun be zigheden in den steek om de beide Franschen met enthousiast gejuich te zien passeeren. Eindeiyk om kwart voor zeven werden zy gesignaleerd. Iedere seconde steeg de span ning, vooral, nadat ook de toeschouwers aan de Iichtelyk bedekte lucht eindeiyk een stip hadden waargenomen, die steeds groeide en ten slotte het Vraagteeken bleek te zyn, omzwermd door een achttal militaire vlieg tuigen, die als eere-escorte tegemoet gevlo gen waren en hen thans naar de landings plaats geleidden. Majestueus cirkelde het vliegtuig eenige malen boven Curtiss Field waar het ten slotte om zes uur vyftig vlot neerstreek. Dit allerlaatste gedeelte van hun enorme prestatie, bleek voor de vliegers nog niet eens het gemakkeiykst. Het terrein was n.l. door voorafgaande regens geheel doorweekt en soppig geworden. De kranige vliegers slaagden er evenwel in hun toestel rustig mid den op het veld neer te zetten en in de rich ting van de eeretribune te taxiën. Op dit moment echter was het enthousiasme der toeschouwers tot zoo'n hoogte gestegen dat zelfs het krachtige politiecordon hen niet meer in bedwang kon houden en zy het ter rein opstormden, waar zy door hun ontzag lijk aantal het vliegtuig tegenhielden. Intusschen waren de escorteerende vlieg tuigen in de hoeken van het vliegveld neer gestreken. Kort na elkaar stapten toen Costes en Bel- onte uit de machinel werden door het pu bliek op de schouders getild en in triomph rondgedragen. Op de officieele tribune hadden tal van autoriteiten plaats genomen, o.a. de Fran sche ambassadeur te Washington en vele leden der Fransche kolonie te New York, on der wie Borotra en Carpentier, terwyl ook kolonel Lindbergh aanwezig was, welke in het byzonder zyn bewondering uitsprak over de buitengewone wijze, waarop de beide Fran sche vliegers na een dergeüjken tocht hadden weten te landen. Eindeiyk slaagde men er in de „Point d'Interrogationin de hangar te brengen, waar de eere-wyn werd rondgediend. Costes en Bellonte echter hadden vooreerst meer in teresse voor het toestel dat hen over den Oceaan gedragen had. Zy onderwierpen het dan ook oogenbllkkeiyk aan een grondig on derzoek, hiermede bhjk gevende den ver- moeienden tocht, welke precies acht en dertig uur en 19 minuten geduurd had, voortreffe- ïyk te hebben doorstaan. Intusschen was het donker geworden en flitsten herhaaldeiyk de magnesiumlichten der persfotografen op. Nadat eenige sprekers o.a. de Fransche ambassadeur en kolonel Lindbergh, de beide vliegers eenige harteiyke woorden van wel kom hadden toegesproken, dankten Costes en Bellonte voor de hartelyke ontvangst. Hierna werden zy naar hun hotel gebracht ten einde een welverdiende rust te genieten. De Firma Wambersie en Zoon, Hoofd agenten voor Nederland voor de Zeppelin- tochten, deelt ons mede, dat een reis van Fried dchshaf en naar Amsterdam werdt overwogen en wel: afvaart van Friedrichs- hafen te ongeveer 7 uur v.m. op 18 Octo ber, aankomst te Amsterdam ongeveer 15 uur; terugreis 's nachts; landing 's mor gens, ongeveer 7.30 te Friedrichshafen op Zondag 19 October. De Burger Ruitersportvereeniging organi seert dit jaar voor het eerst een 10-daagschen tocht door Nederland, de door de mooiste streken van ons land gaat. Alle parcoursen van iederen dag worden voorgereden door personen, daartoe door het bestuur ultge- noodigd, die geheel op de hoogte zyn van het terrein en ook inderdaad aan de deelnemers de mooiste gedeelten kunnen laten zien. Zeer dikwijls vallen juist de mooiste gedeelten in terreinen, die aan particulieren toebehooren en waartoe de toegang verboden is. Het is hun, die de parcoursen uitgezocht hebben, mogen gelukken, veelvuldig toestemming te verkrygen om by uitzondering over die ter reinen te ryden, waardoor de tocht nog des te Interessanter wordt. Voorts is er naar ge streefd, dat de trajecten omstreeks 35 a 40 K.M. zyn, zoodat dit voor ongetrainde paar den geenerlei beletsel is om meerdere dagen aan zulk een tocht deel te nemen. De geheele rit is opgezet uitsluitend voor ontspanning, doch het nuttige is tevens de belangstelling voor hun paarden en de conditie waarin deze verkeeren op te wekken. Op 28 Augustus vertrok het gezelschap van ongeveer twaalf deelnemers uit Arnhem tot het afleggen van het parcours naar Apel doorn. In totaal zullen ongeveer 25 ruiters aan den tocht, die naar Groningen leidt, deel nemen, doch aan ieder is het toegestaan, daar te beginnen, waar dit hem 't geschikst hjkt, zoodat dan ook het gezelschap steeds wisse lend is. Slechts vyf deelnemers hebben in geschreven voor den geheelen tocht. Het eerste parcours werd voorgereden door mejuffrouw Wurfbain uit Rheden, de secre taresse van de Arnhemsche Carroussel Socië teit. Het weer was buitengewoon warm, dit ver hinderde echter niet, dat men volop genoten heeft van de prachtige terreinen, waarover gereden werd. Het kasteel Roosendaal werd bezichtigd en Baron van Pallandt had toe stemming verleend over den Imbosch te rij den. Men ging daarna door de Loenensche bosschen naar Loenen, waar 't gezelschap om streeks den middag de lunch gebruikte. By de inspectie van de paarden bleek, dat het warme weer duchtig zijn invloed deed gelden. Een langdurige rust werd daarom te Loenen gehouden en men vertrok 's middags, voor gereden door Jhr. v. Coehoorn v. Sminia over Beekbergen naar Apeldoorn. Er werd op al deze parcoursen veel gestapt, niet alleen om, de paarden rust te geven en ze zooveel moge- lyk voor den volgende dagen te sparen, maar ook om volop van het schitterende landschap te kunnen genieten. Dank zy de welwillende zorgen van den majoor der marechaussée Boellard te Apel doorn kon in de marechausséekazerne gestald worden, want de besproken stalling werd onvoldoende geoordeeld. Alvorens te dineeren werd vastgesteld, dat steeds een paarden-inspectie zou plaats heb ben, waarby de deelnemers aanwezig kon den zijn. Het bestuur had daarby de mede werking van den heer Klebe, directeur der Rotterdamsche Manége verkregen, die er in toegestemd had, dat deze inspecties verricht werden door den pikeur, den heer Galtzer. Tot groote voldoening kon worden geconsta teerd dat de deelnemers over het algemeen sterk vertegenwoordigd waren by deze in spectie, waaruit bleek dat de toestand van de paarden hun zeer ter harte ging. Daarenbo ven wordt op deze wyze veel ondervinding door de deelnemers opgedaan, en kunnen deze gezelschapsritten opvoedend werken. Den volgenden dag werd in verband met het warme weer om 8 uur vertrokken, een uur, waaraan de deelnemers eerst eeniger- mate moesten wennen, doch hetwelk zoo bleek te bevallen dat op den verderen tocht steeds om 8 uur vertrokken werd. Het par cours werd ditmaal voorgereden door den lui tenant der marechaussée van Walt Meyer, die het gezelschap voerde door de Kroon domeinen over Niersen, Elspeet, naar Sta- verden, waar de terreinen en het kasteel van den heer Jacobs bezocht werden, die ook welwillend hiervoor toestemming had ver leend. In de Zwarte J3oer te Leuven, waar het ge zelschap omstreeks 11 uur arriveerde werd geluncht. Na een toch door het Leuve- numsche bosch en over de Elspeetsche helde kwam men vroeg in den middag te Nun- speet aan. Het bleek, dat de paarden in veel betere conditie waren dan den eersten dag, het geen zeer zeker kan worden toegeschreven aan het minder warme weer, doch ook aan de buitengewoon rustige wyze waarop het ge zelschap voorgereden werd. De heer v. Walt Meyer heeft door zyn kalm tempo en juiste indeeling daarvan het gezelschap doen inzien, dat vooral by warme temperaturen men ook wel degeiyk grootere trajecten kan afleggen, mits daarby uiterst rustig gereden wordt. Het parcours van den dag naar Nunspeet was 37 K.M., terwyl dat van den vorigen dag 38 was. Zaterdag zou afgelegd worden Nunspeet Epe. Waar de omstreken hier zooveel beziens waardigs gaven, werd het geheele terrein zig- zagsgewijze doorkruist, opdat men veel van het natuurschoon te genieten zou krijgen. De heer v. Walt Meijer was verhinderd, ook dien dag voor te ryden, doch had het par cours op de kaart gegeven aan den secre taris mr. Hoogenbergh, die dit voorgeschre ven parcours heeft voorgereden. Voor de lunch ging het voorbij de waschkelk naar het Soerel en verder over Tongeren, de Te pelberg, den Gordelschen berg, het Gortelsche bosch en het Vierhouterbosch naar Vierhou ten, waar geluncht werd, terwyl na de lunch wederom gereden werd naar het Soe rel en toen over de Oldebroeksche heide, waartoe de commandant der legerplaats Olde- broek welwillend toestemming had verleend, en de bosschen rondom Epe naar Epe. Dit traject was iets langer en bedroeg 45 K.M., doch van het natuurschoon kreeg men zoo veel te genieten, dat niemand eenige bekor ting zou gewenscht hebben. Den volgenden dag vertrok men uit Epe naar Olst, waar het gezelschap opgewacht werd door den luitenant der cavalerie J. B. v. Eekelen, die dien Zondag zou voorryden. Het landschap bevatte ineens een geheel an der karakter en ging thans langs de kas teden. Het verschil viel zeer duidelijk op, temeer waar men te paard op plaatsen ko men kan, waar men noch per fiets noch per auto vermag door te dringen. De paar den waren in goede conditie doch er was op gerekend, dat de derde dag een grooter traject zou beslaan, zoodlat in verband hiermede het parcours in totaal 35 K.M. bedroeg. Het ging langs de kasteden Hoenlo, Spyker- bosch, Boxberg naar Wezepe en vandaar over den Spekhoek naar Heeten, waar gepic- nict werd. Daarna werd een bezoek gebracht aan het kasteel van Baron Bentinck te Schoonheeten, die eveneens welwillend toestemming had ver leend om over, zyn terreinen te ryden. Door de weilanden ging het toen op Raalte af, waar men zeer vroeg in den middag aan kwam. Het gezelschap was in dien tusschentyd ge slonken. Eenigen waren afgevallen omdat zy te vermoeid waren om verder te gaan, an deren omdat zij voor korten tyd hadden in geschreven. Daarenboven bestond bhjkbaar, omdat men de terreinen daar beter kende, meer belangstelling voor de Veluwe en voor Drente dan voor Overijssel. De afwezigen hadden echter ongelyk, want het volgend parcours, gaande van Raalte naar Ommen, heeft zich gekenmerkt door byzon der mooie stukken, speciaal door schitterende vergezichten. Het werd voorgereden door Jonkheer W. G. van der Wyck, die reeds een. avond te voren in Raalte was aangeko men. Op den avond van zyn aankomst werd nog een inspectie gehouden van de paarden, blykbaar omdat Jhr. Van der Wijck zich wilde richten naar de zwakste onder de paarden, wanneer hy zyn tempo's wilde in- deelen. Het bleek echter, dat geen der paar den ook maar iets mankeerde. Weliswaar waren er op den tocht reeds eenige paarden afgevallen wegens drukkingen of kreupelheid, doch de paarden, die ingeschreven hadden voor dit parcours, waren in uitstekende con ditie. Zeer toevallig waren hét op één na de paarden van de ruiters, die alle tien dagen mederijden en er mee in Groningen hopen aan te komen. Daar aan het volbrengen van den geheelen tocht een medaille verbonden is, hadden zy onderweg den bynaam gekre gen van ,4e medailleridders.Het waren de dames mevr. J. Meier—'Tamson, mej. Reinders Abbring en de heeren J. Verloop, R. Hoger- werf en H. Marcella. By hen was nog in het gezelschap de secre taris der vereeniging, die echter vanwege den 4-daagschen wedstrijd niet mede naar Gro ningen gaat. Het bleek, dat Jhr. v. d. Wyck ook by zyn tempo-indeelingen den deelnemers geen moei- ïykheden in den weg wilde leggen om hun doel te bereiken. Hy heeft een schitterend parcours uitgezocht en dit voorgereden op een wyze, die alle bewondering afdwong. By aan komst te Ommen waren de paarden dan ook nog zeer frisch. Het parcours liep van Raalte door het Hol teveen naar den Luttenberg en vandaar door de Hellendoornsche bosschen naar Hellen- doorn, waar koffie gedronken werd. Na de lunch ging men wederom door het Hellen doornsche bosch over den Eelerberg, langs het Overyselsch kanaal naar den Lemelerberg en den Archemmerberg. Een tocht als dezen zal men niet spoedig vergeten vanwege het schitterend natuurschoon, dat hy biedt. De Archemmerberg mocht betreden worden, dank zij de welwillende toestemmmg van Jhr. van der Wijck. Het gezelschap kon tevens het terrein zien van de Cross Country, die aan staanden Donderdag gereden zal worden door de deelnemers van den wedstrijd der Konink- lyke Militaire Sportvereeniging en der Bur ger Ruiter Sportvereeniging. Zooals men weet, zal dqze vier-daagsche wedstryd even als de gezelscliapsrit eindigen op Zaterdag middag te Groningen, waar dan tevens het 10-jarig bestaan der Groninger Ry- en Jacht club gevierd zal worden en den daarop vol genden Zondag het concours zal worden ge houden. Zonder eenige vermoeienis kwam men te Ommen aan, vanwaar men den tocht verder hoopte voort te zetten over Hardenberg, Hoogeveen, Emmen, Assen, en Zuid-Laren naar Groningen. Den laatsten dag wacht bet gezelschap een bezoek aan de Cross Country by Eext in Drente, de laatste van den af- standswedstryd. Men is thans de tweede helft van den gezelschapsrit genaderd en de deel nemers zijn over het verloop daarvan uiter mate enthousiast. Vanaf Ommen wordt het gezelschap wederom aanmerkelyk grooter, daar zich steeds meer personen er by voegen; by aankomst in Groningen zal het uit onge veer 20 personen bestaan. In verband met de te verwachten groote belangstelling voor de blindparty en simul taanseance van den wereldkampioen B. Springer op Vrydagavond 5 September as., heeft het bestuur der Damclub „IJmuiden" alsnog besloten voor deze gelegenheid beslag te leggen op de concertzaal van het Thalia- Theater, Breesaapstraat te IJmuiden. De stand van den wedstryd om het dam kampioenschap van Groot-IJmuiden luidt thans No. Spelers 1. H. de Boer 2. Barend Dukel 3. J. Smit 4. L. Koetsier gesp gew.rem.vrl.pnt. 9 8 0 1 16 9 7 1 1 15 9 6 0 3 12 9 2 3 4 7 Thans resleeren nog alken de paaycu Dukelde Boer en SmitKoetsier. Woensdagavond a.s. zullen deze partyen gespeeld worden. Waneer de Boer slechts remise speelt, legt deze definitief beslag op den kampioenstitel. De party Smit—Koetsier heeft dus geen invloed meer op het eindresultaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5