f3 Sport en Wedstrijden KON. NED MIDDENSTANDSBOND ^maakt blanke tanden SOCIAAL LEVEN Het 27ste Nationaal Middenstandsconères /V"v BoLDOOTS 4f*«PS BINNENLANDSCH NIEUWS Een onvriendelijke prent Congres van Europeesche minderheden GEMENGD NIEUWS Het afgebrande kasteel te Bom RECHTSZAKEN lubraak In een kerk Uitspraak over veertien dagen. VOETBAL Oefenwedstrijd Nederlandsch Elftal Revanche-Wereldkampioenschappen Leidsche Ren- en Tourist vereeniging „Swift" LA WNTENNIS Het Tournooi Duynwijck GOLF Noordwijksche Golfclub DAMMEN Tournée B. Springer PAARDENSPORT Kon. Militaire Sportvereeniging: en Burg. Sportvereeniging MOTORSPORT „Ariel" wimpeltocht naar Domburg KAA TSEN Wedstrijden te Zwolle Na de verschillende prae-adviezen wer den gisterer nog enkele voorstellen van aangesloten vereenigingen behandeld. Afdeelingsvoors tellen. Allereerst een voorstel van de Hoomsche Mlddenstandsvereeniging, om te trach ten te komen tot stichting van een inrich ting, waarin bejaarde middenstanders, die uit zaken getreden zijn, een rustigen en prettigen levensavond kunnen vinden. Het Bondsbestuur adviseerde dit voorstel aan te nemen en een commissie van onderzoek te benoemen Hiertoe werd besloten. De vereeniging „Handel en Nijverheid" te Winschoten vroeg een uitspraak over de al of niet wenscheiykheid van een Winkel sluitingswet, welke zich geheel aanpast bij het Werktijdenbesluit voor Winkels. Het Bondsbestuur ontried ten stelligste om onder de gegeven omstandigheden aan te sturen op een verscherping van de Winkel sluitingswet, waaraan trouwens geen be hoefte wordt gevoeld. De vergadering vereenigde zich met dit praeadvies. Dezelfde vereeniging wenschte de vraag besproken te zien, of handhaving der neu traliteit van den Bond al of niet wensche- lyk is, terwijl de Vereeniging van Amster- damsche Winkeliers voorstelde de Groninger motie-1917, betreffende dezelfde aangele genheid, in te trekken. Het Bondsbestuur had unaniem een af wijzend prae-advies op deze beide voorstel len uitgebracht en betoogde, dat ten on rechte gesproken wordt van de neutraliteit van den Koninkl. Ned. Middenstandsbond, terwijl juist diens kenmerk, dat hem van andere middenstandsbonden ondrescheidt, zijn algemeen karakter is. Handhaving van dit grondbeginsel achtte het Bondsbestuur voor den Bond van vitaal belang Bij behoorlijke doorvoering der Groninger motie kunnen de middenstan ders in hun respectieve kiesvereenigingen wel zooveel invloed uitoefenen, dat ook op politiek terrein voldoende rekening wordt gehouden met de middenstandsbelangen. Ook dit praeadvies werd aangenomen. Op verzoek van de Zwolsche Vereeniging voor Handel en Industrie had hierna aan de hand van een eerstdaags verschijnend rapport van het Bondsbureau, een bespre king plaats van de nieuwe Rijkstelefoon tarieven. waaromtrent een enquête is ge houden. De vereenigingen van Slagerszoons „Jong Amsterdam" en „Jong Den Haag" stelden voor de organisatie van jeugdige midden standers onverwijld door den Bond ter hand te nemen. Het Bondsbestuur kon zich hiermede ver eenigen en stelde voor aan een commissie ad hoe daartoe opdracht te verleenen. Aldus besloten. De Vereeniging van Amsterdamsche Win keliers stelde voor om de winkeliers, die zonder personeel werken, te vereenigen in een afzonderlijke groep C. van den Bond, omdat zij meent, dat daardoor hun belangen beter gediend zullen worden. Het Bondsbestuur achtte zulks overbodig en ongewenscht, omdat deze belangen in de bestaande vereenigingen, welke bijna alle een gemengd karakter hebben, reeds voldoende behartigd worden. Ontkend werd. dat de be- kngen van de kleine ten opzichte van de overige winkeliers a oriori tegengesteld zijn. terwijl geweten werd op het onuitvoerbare en ongewenschte van het maken van een scheiding in bestaande vereenigingen. Ket prae-advies werd aangenomen. Dezelfde vereeniging zou actie gevoerd willen zien voor intrekking der precario- verordeningen in verschillende gemeenten «n speciaal in Amsterdam. Het Bondsbestuur stond sympathiek te genover dit voorstel, doch wees erop, dat deze acties voorloopig van plaatselijken aard zijn. terwijl in de meeste gevallen de betrokken middenstandsvereenigingen reeds diligent zijn. Daarom werd geadviseerd het resultaat van het plaatselijk optreden eerst af te wachten. Aldus besloten. De Vlaardingsche Middenstandsbond ver zocht bespreking van de mogelijkheid tot het verstrekken van vergoeding voor het bezoeken van het Congres door officleele afgevaardigden. Het Bondsbestuur achtte een- zoo groot mogelijk Congresbezoek eveneens zeer ge- wenscht. doch deelde mede, dat de Bonds- financiën vooralsnog niet toelaten, dat zoo danige vergoeding wordt verstrekt. Hierbij legde de vergadering zich neer. Ten slotte werd nog op verzoek van de Algemeene Winkeliersvereeniging te Amster- sterdam een uitspraak gedaan over de vraag of de Bond bij de Regeering zal aandringen op uitstel van invoering van de Winkelslui tingswet nadat deze door de Eerste Kamer ?al zijn aangenomen, zulks in verband met de ernstige malaise in het bedrilfeleven. Ten slotte had te half 7 in „De Harmonie" een officleele maaltijd plaats, waaraan ook verschillende autoriteiten aanzaten. De Mg werd besloten met een avondfeest, aange boden door de Alg. Groninger Winkeliers vereeniging. Het nationaal Middenstandscongres. Hedenmorgen te half tien werd het 27ste nationaal Middenstandsconares geopend met een rede van den Bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schiirmann. Aan dien openingsrede ontleenen wij het volgende: Gezamenlijk front maken Weinig konden wij vermoeden, toen wij, na onze vervolg-vergadering te Amersfoort op 24 September van het vorige jaar, gesterkt door de wisseling van gedachten, hoopvol gestemd weer aan den arbeid togen, dat veertien dagen later eene wereldcrisis zou uitbreken, hardnekkig zonder voorbeeld in de geschiedenis, en waarvan zelfs op dit oogenblik het eind niet is te voorzien. Het heeft er veel "an dat het economisch leven in bijna de gansche wereld tot on dergang is gedoemd of al datgene wat moei zaam werd verkregen door den noesten ar beid van voorgaande geslachten, op een maal zal worden vernietigd. Het lijkt of een economische chaos aan staande is. En toch is de toestand minder hopeloos dan men bij het stellen eener vluchtige diagnose zou meenen. Men moet de huidige inzinking van het economisch leven beschouwen in het juiste licht, en dan komt men tot de gevolgtrek king dat deze inzinking moest komen als logisch gevolg van de na-oorlogsche maat regelen op politiek, sociaal en economisch gebied waarbij door elke groep werd ge tracht zooveel mogelilk te bereiken, zonder zich af te vragen of het algemeen belang ermede gediend werd. De kortere arbeidstijd, die beoogde meer dere arbeiders aan het werk te zetten, heeft integendeel het leger der werkloozen zien 1' I groeien, en overproductie met scherpe prijs daling der grondstoffen als gevolg. De wereld neemt toe in bevolking en de consumptie vermindert. Een groot aantal landen tracht het ge stoorde evenwicht te herstellen door ver hooging van invoerrechten met de bedoeling vreemde waren te weren en de eigen in dustrie te helpen. Over en weer past men dit middel toe, waardoor men ten slotte als resultaat zou verkrijgen, dat ieder land slechts voor eigen consumptie zou werken, en overal elders ge sloten deuren zou vinden. Het middel blijkt erger dan de kwaal te zijn. Partieel valt de crisis niet op te lossen. De oplossing zal moeten komen door krachtige samenwerking van alle groepen der maatschappij. Vaak wordt de zich steeds j meer ontwikkelende techniek de mechanisa tie der bedrijven genoemd als de bron van alle kwaad. Dwaling De 'middenstand staat midden tn den strijd, vangt de slagen op, eij, is niet bij machte den toestand te veranderen. Ten minste niet alleen. Wel met medewerking der andere groepen onzer samenleving. Het zal dus noodig zijn, dat men gezamenlijk overweegt, niet wat meö bereiken „wil", maar wat men bereiken „kan". De prijzen in het kleinbedrijf moeten om laag, maar niet ten koste van de winst der ondernemers, daar deze toch nauwelijks groot genoeg is om de dure exploitatie kosten te bestrijden. De wederopbouw van het economisch le ven moet komen door inspanning van aller krachten, door een eind te maken aan den klassenstrijd, door bevordering der nationale eenheid. Wil onze maatschappij voortbestaan, dan is het noodig, dat een ieder loon naar wer ken ontvangt, dat het kapitaal in onderne mingen gestoken rendabel wordt, dat men zijne eischen iets matigt, en dat de overheid zonder aanzien des persoons slechts maat regelen neemt in het algemeen belang. De Koninklijke Nederlandsche Midden standsbond heeft tot plicht zoo krachtig mogelijk mede te werken aan den opbouw onzer maatschappij, tot heil van ons gan sche volk. Het valt geenszins te ontkennen, dat de tijden moeilijk zijn, dat het pad van den handeldrijvenden. zoowel als van den iudus- trieelen middenstander niet over rozen gaat. Maar wij zijn het niet alleen, die gebukt gaan onder de zorgen van het oogenblik, iedere maatschappelijke groep, ieder indi vidu ziet zijn bestaan bedreigd. Laten wij te- genovei dit collectieve lijden gezamenlijk front maken opdat binnen afzienbaren tijd blijder dagen aanbreken. Elk kwaad kan z'n goede zijde hebben. Mogen de volkeren in de ze tijden geleerd hebben, de komende dagen van voorspoed te kunnen dragen, zonder weer in excessen te vervallen, door hand having der oud-hollandsche degelijkheid en eenvoud. De verkoop door middel van automaten. Als eerste prae-advies kwam hierna aan de orde: „De verkoop door middel van au tomaten." De prae-adviseur Dr. G. J. Otten, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland te Leeuwarden, stelde, na een uitvoerig overzicht te heb ben gegeven van de geschiedenis. de ont wikkeling en de beteekenis van het auto- matenwezen, in het licht, dat ook hier te lande een verdere verbreiding van den au- tomatischen verkoop te verwachten is. Deze zal, mits binnen zekere perken geleid, niet alleen het winkelbedrijf, maar ook den con sument ten goede kunnen komen Gewezen werd in dit verband op de aanstaande in voering van de Winkelsluitingswet, welke deze materie ongeregeld laat. De prae-ad viseur wenschte tusschen de twee uitersten, algeheel vrij laten en absoluut verbod na het winkelsluitingsuur, een tusschen stand punt in te nemen, dat hij als volgt om schreef: Laat den verkoop dcor middel van auto maten ook toe ten tijde, dat de winkels gesloten moeten zijn, met dien verstande, dat uit den automaat, die aan den winkel wordt aangebracht, uitsluitend verkocht worden ar tikelen, die ook in den winkel zelve plegen te worden verkocht en dat vulling van den automaat door den winkelier of zijn per soneel alleen mag plaats vinden ten tijde dat de winkel geopend mag zijn. De prae-adviseur wenschte dus den auto maat als een verlengstuk van den winkel beschouwd te zien en meende, dat hetzij door onderlinsre overeenkomsten, hetzij door wettelijke regeling voorkomen moet worden, dat degenen, die niet een geregelden handel drijven in een benaald artikel, dit door middel van automaten verkoopen. Gemeentelijke bedrijfswinsten. Jhr. J. C. Molerus, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, verdedigde vervolgens zijn prae-advies over „Gemeentelijke bedrijfswinsten". Na uitvoe rige beschouwing van het verband tusschen winstuitkeering der gemeentebedrijven en be lasting, kwam hij tot de conclusie, dat het afschaffen der gemeentelijke bedrijfswinsten hoewel menigmaal hooger dan wenschelijk geacht moet worden onder de bestaande omstandigheden practisch niet mogelijk en niet wenschelijk is. Deze winsten behooren als jaarlijksche bron van inkomsten alleen secundaire beteekenis te hebben. Radicale afschaffing van bedrijfswinsten zou een al- geheele verandering kunnen beteekenen, voor zoover betreft den omvang van den kring der personen, door wier bijdragen het ontstane deficit als het ware goed gemaakt moet wor den. Thans wordt door het mede-bijdra- gen in de bedrijfswinsten door alle ver bruikers; dus door een zoo groot mogelijken kring van burgers, medebetaald aan de kos ten der gemeente-hulshouding. De waarde der schoonheid van het ambacht en het behoud daarvan. Aan het slot van het Congres hield de heer Jac. P. van den Bosch, binnenhuis-ar chitect te Bloemendaal. een voordracht met lichtbeelden over: „De waarde der schoon heid van het ambacht en het behoud daar van." De inleider toonde zich een warm voorstander van behoud van de ambachts kunst. Hij betoogde, dat de cultureele be teekenis van een volk voor een deel bepaald wordt door zijn kunstuitingen, niet helminst op het gebied van het ambacht. Het is dus een maatschappelijk belang om gunstige ont- wikkelingsvoorwaarden te scheppen. Bespro ken werd de beteekenis van de vroegere gil den, die ontegenzeglijk op dit gebied veel tot stand gebracht hebben. Na hun verval is ook de ambachtskunst in waarde gedaald. In de laatste helft der vorige eeuw begon men te pogen hierin verbetering te brengen, om. door de oprichting der ambachtsscholen. Het vakonderwijs geeft echter nog onvol doende; de gescheiden opleiding voor het ambachtsvak en het kunstnijverheidsonder wijs achtte de heer v. d. Bosch noodlottig. Hij betoogde verder, dat zoowel de economi sche verhoudingen (loon, kostprijs e.d.) als de toenemende beteekenis der machine de ambachtskunst in ongunstige positie bren gen en hij zag naast verbetering van het vakonderwijs, slechts uitkomst in een leerlingstelsel waarbij zoowel aan leerlin gen als aan de leiding der werkplaatsen of fabrieken waar die leerlingen werkzaam zijn. een geldelijke vergoeding wordt toegekend. Zoo noodig moeten centrale vakopleidings- werkplaatsen worden opgericht. Uit een oogpunt van cultuur-historische belangrijk heid, zal de gemeenschap dus de Staat daarvoor de noodige financieele offers moe ten brengen. De beteekenis der ambachtskunst werd door lichtbeelden gedemonstreerd. Een geslaagd protest Volgens de „Ind. Beige" zou de Neder landsche gezant te Brussel bij het departe ment van Buitenlandsche Zaken geprotes teerd hebben tegen het exposeeren in het Egmontpaleis onder de herinneringen aan de gebeurtenissen van 1830 van een prent, waarop o. m. een Belgisch artillerist met een afgesneden been is voorgesteld. De prent stelt voor een gevecht bij en in een park te Brussel, De artillerist heeft een houten been. Onze gezant zou den -"ensch te kennen hebben gegeven, dat de orent zou worden verwijderd, omdat aan het Nederlandsche leger geen enkele gruweldaad in 1830 kun worden toegeschreven. De Belgische regeering zal aan den wensch van den gezant voldoen. Het zesde congres van nationale minder heden in Europa is te Gcnève geopend. De ruim zestig deelnemers vertegenwoordigen 15 verschillende volkeren uit bijna alle Euro peesche landen. Het congres heeft ditmaal twee gasten uitgenoodigd. n.l. mevr. Bakker-van Bos se, lid der minderheden-commissie van de In ternationale Unie van Volkenbondsvereeni- gingen, en den heer Boissier, secretaris generaal der Interparlementaire Unie. De chef van de minderheden-afdeeling van den Volkenbond, de heer Ascarate. en onze land genoot jhr. Van Asch van Wijek, lid der minderhedenafdeeling van den Volkenbond wonen uit persoonlijke belangstelling het congres bij. Op verzoek van het vorige congres zijn ditmaal rapporten over den toestand der verschillende Europeesche minderheden ver zameld. Aan dte hand van deze rapporten, die nog niet onder de deelnemers zijn ver spreid, hoopt het congres de publieke opinie er van te overtuigen dat een nauwere aan eensluiting in Europo (plan-Briand) niet al leen op grond van politieke, economische en andere materieele beginselen zal worden be reikt. maar dat allereerst noodig is dat een geestelijke toenadering tusschen de verschil lende volken als zoodanig tot stand komt. Het congres stelt zich daarbij op het stand punt, dat het niet helpt of staatslieden en diplomaten schoone vredesphrasen uitspre ken. wanneer de volken daaraan geen deel hebben. qj|jnoemde rapporten moeten de openbare meening bovendien duidelijk maken, dat de bescherming, die de Volkenbond den min derheden verleent, nog geheel onvoldoende is, dat het minderheden-vraagstuk nog steeds een onopgelost probleem is en dat de assi mileering der minderheden en de meerder heidsbevolking een onmogelijkheid is wan neer niet de minderheid dezelfde rechten geniet hls de meerderheid wat betreft haar cultureele zelfstandigheid. Het wordt herbouwd Naar „De Tijd" verneemt, zal het afge brande kasteel te Boni worden herbouwd. Wanneer daartoe zal word_.i overgegaan is evenwel nog niet beslist door den heer John Barbou, die te Roosteren ziek ligt. De jong ste zoon heeft op het oogenblik de handen vol met de afwikkeling van den moeilijken toestand, zooals deze na den brand ont stond. Bevestiging van het vonnis gevraagd In Hooger beroep werd Woensdag voor 't Huogsch Gerechtshof behandeld de zaak van den 42-jarigen machinist A. J. R„ ged., door de Rechtbank te 's-Gravmhage ver oor -jd tot twee jaren gevangenisstraf we gens inbraak in de Ned. Herv. Kerk te Kat wijk aan Zee, op 18 April ja. Verd. ont kende de feiten. ids getuigen werden o.a. gehoord de in specteur van politie te Katwijk en de rijks veldwachter, die het onderzoek in deze zaak hebben geleid. Op 26 April j.l. is verd. te Gouda aangehouden en is toen in het bezit gevonden van een koffer, inhoudende een beitel en andere inbrekerswerktuigen. Nadat nog eenigt getuigen waren gehoord die verdachte op den bewusten avond in de tram van Leiden naar Katwijk hebben aan getroffen, nam de procureur-generaal, nu de Visser, requisitoir. Spr. achtte uit tal van aanwijzingen de schuld van verd. b-- w-zen. Verdachte staat bij da politie hoogst on gunstig bekend. Spr. vraagt bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger pleitte vrijspraak wegens onvoldoende bewijs. De nationale ploeg wint met 121 van een Noord-Hollandsche combinatie Degene, die hierboven het woord „oefen wedstrijd" leest en dan vervolgens de cijfers van het resultaat beschouwd, zal ongetwij feld de schouders optrekken. En inderdaad als een nuttige oefenpartij voor onze ploeg, welke Zondag 14 September a.s. tegen de Belgen speelt, kan deze wedstrijd moeilijk worden beschouwd. Daarvoor was de tegen partij te zwak, zoo zwak, dat het spel van beide teams meer dan een klas verschilde. Er schuilt veel waars in 't gezegde dat men speelt, zooals de tegenpartij dit toelaat. Nu, deze Noord-Hollandsche combinatie heeft de nationale ploeg laten spelen dat het een aard had. De balbehandeling, het positie spel, schieten en koppen, het was alles zoo veel beter bij de in het rood spelende natio- nalen, dat de hooge cijfers, waarmede de match door hen werd gewonnen, volkomen worden verklaard. Het was een spel van kat en muis, zoodat wij, ondanks het goede werk der vermoedelijke nationalen, geen verwach tingen kunnen koesteren, die in overeen stemming zijn met bovenstaande cijfers. De spelers in de roode party overtroffen vaak de stoutste verwachtingen, hetgeen echter voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan het feit dat by de tegen- party niemand de verwachtingen maar eenigszins benaderde. Beginnen wij b.v. met Kos, die het doel verdedigde, dan zy geconstateerd dat de R. C. H.-er lang niet den indruk maakte dat hy zyn plaats in een dergeiyk team waard is. Aan de doelpunten kon hy niet zoo heel veel doen, al hadden er toch zeker twee of drie voorkomen moeten worden. In de verdediging haperde het ook al. Rep deed soms aardig werk, doch het trappen van Prevost was meestal slecht. De middenlinie, waarin we Ruys van R. C. H. ontdekten kon gewoonweg niet in de schaduw staan van die der tegenparty, terwijl vóór Verkerk ontzet tend tegenviel en de jeugdige De Bock van Bloemendaal voor een dergelpke ploeg met Van Kol en Van Heel tegen zich, zeker nog niet geschikt is. Het zou ons te ver voeren om de spelers stuk voor stuk onder de loupe te nemen. Het was aan de zijde der Noord- Hollanders maar een heel matig eerste klasse peil en wanneer er geen betere spelers be schikbaar zyn dan krygt de Technische Com missie gemakkeiyk werk. By de elf Noord- Hollanders was er niet één die voor een plaats in een vertegenwoordigend elftal in aanmerking zou kunnen komen. Vermelden we verder nog dat de belang stelling op het Ajax-terrein niet groot was en dat de elftallen speelden onder leiding van den heer Katoen, die op niet al te besten voet leefde met den buitenspelregel. De elftallen luidden als volgt: Voorl. Nederl. elftal: P. Odük de Hollandiaan H. A. Vermetten A. H. van Kol H. B. S. aanvoerder Ajax v. Kesteren J. v. d.Wildt G. H. v. Heel H. B, S. V. U. C. Feyenoord G. J. Landaal, W. Tap, P. van Reenen, Kools, A.G.O.V.V. A.D.O. Ajax N.A.C. E v. d. Heyden, Wageningen O C. Mulders, P. Strybosch, P. Verkerk, Ajax Ajax R. C. H. Ch. E. de Bock, Th. J. Adam. Bloemendaal H. V. V. C. Bakker, A. Ruys, E. W. Sterk Z. F. C. R. C. H. 't Gooi C. Prevost, Rep R. C. H. Z. F. C. G. Kos R. C. H. Noord-Holl. Combinatie Reeds na vyf minuten spelen kon van Reenen de score openen toen Kos niet tijdig inliep. Hard knalde de Ajaxied no. 1 in het Noord-Hollandsche doel. Tap volgde dit goede voorbeeld door het scoren van een zeldzaam mooie goal, even later gevolgd door no. 3. Nog voor de rust verhoogde Van Reenen den voorsprong tot 4—0, zoodat het resultaat, mede gezien de verhouding in het veld, reeds voor niemand een probleem meer was. De vraag was maar hoeveel het zou worden. De nationalen schiepen wat dit betreft reeds direct na de hervatting de stoutste verwachtingen. Het feit dat men Strybosch by de Noord-Hollanders had vervangen door van Kesteren had weinig om 't iyf. Wel bracht Van Kesteren er even den gang in, doch aan den anderen kant ontpopte nu Strybosch zich ook ineens als een aanvaller met een uitstekend schot, waaraan het goede werken der nationale halflinie niet vreemd was. Kools speelde nu op Van Kesteren's plaats, d.i .rechtshalf. Spoedig loste Strybosch een hoog schot. Kos bleef staan en kon hierop voor de vyfde maal den bal uit zyn doel halen. Van Reenen maakte het halve dozyn vol, nog geen vijf minuten daarna gevolgd door no. 7 van Tap's voet. Van Reen (3) en Strybosch brachten den stand op 110, waarna eindeiyk de rechtshalf der Noord-Hollanders (Sterk) met een ver hoog schot tegenscoorde. 111. Tot groot vermaak van jong en oud vol tooide Strybosch tegen het einde het dozyn, waarna Katoen spoedig inrukken blies. Voor de liefhebbers van doelpunten was het een middag om nooit te vergeten, 's Heeren Hirschmans gezicht drukte echter overduide- ïyk teleurstelling uit. En terecht. Een mooie herfstavond en een fraai pro gram, de revanchewedstryden der Wereld kampioenschappen, dus een tamely k goed bezet Stadion. Begonnen wordt met een sprintwedstryd voor amateurs in 3 ritten over 1 K.M. elk. Uitslag eersten rit: 1. Hofma. 2. Van Egmond. 3. Karstens. 4. Van Ryn. Uitslag van den tweeden rit: 1. Van Eg- mond. 2, Homma. 3. Karstens. 4. Van Ryn. Bij dén derden en laatsten rit wordt Hom- ma door de drie andere ryders geheel inge sloten. In de laatste bocht weet hij echter te ontsnappen en wint met een flinken voor sprong. Uislag: 1. Homma. 2. Karstens, 3. Van Eg- mond. 4. Van Ryn. Totaal klassement: 1. Homma 4 punten. 2 Van Egmond 6 punten. 3. Kartens 8 punten. 4. Van Ryn 9 punten. Van de 3 ritten voor race-motoren voor be- roepsryders, elk over 4 K.M. wordt de eerste gewonnen door Herkuleyns, die byna op het nippertje zyn voorsprong aan Quaglieni ver liest. Uitslag. lste rit: 1. Herkuleyns 2 min. 19 3/5 sec. 2. Quaglieni. 3. Scheffer. 4. Helders. Uitslag tweéde rit: 1* S^Skul^pos 2 min. 15 3/5 sec. 2 Quaglieni 3. Scheffer. 4. Helders IK ronde achter. Uit slag derde rit: 1. Herkuleyns 2 m. 62/5 sec. 2. Scheffer. 3. Quaglieni. 4 Helders. Totaal- klasement: 1 Herkuleyns 3 punten; 2 Quag lieni 7 punten; 3. Scheffer 8 punten. 4. Hel ders 12 punten. Onder applaus rydt de Nederlandsche kampioen op den weg, van der Heyden, een eererondje in het kampioensshirt. Dan volgt een wedstryd voor beroepsrijders en onaf- hankeüjken over 5 K.M. Met premies voor elke twee ronden. Uitslag 1. Engelmoer. 2. Ooms. 3. Bakker. Voor hen, die geen enkele premie of eind- premie wonnen, wordt een troostwedstryd gereden over 4 K.M., waarvan de uitslag is: 1. Den Hartog. D. Scheltes. 3. Bouquet. 4. van Aurich. 5. Pijn. Dan volgt als laatste nummer voor de pauze een wedstrijd voor amateurs over 10 KJVL met 4 klassementen. Het eerste klas sement wordt gewonnen door Looyen, het tweede door Scholten, het derde door Buis en het laatste door Engelmoer. Einduitslag: 1. Engelmoer 17 punten. 2. Looyen 13 punten. 3. Buis 12 punten. 4. B. van Dyk 12 punten. 5. Tevels 9 punten. Na de pauze kwam de match voor stayers achter groote motoren, over 100 K.M., nadat de wereldkampioen Möller onder de tonen van het „Deutschland iiber alles" een eere ronde had gemaakt. Alle deelnemers aan het wereldkampioen schap zyn aanwezig met uitzondering van Schlebaum. In zyn plaats ryden de Hollan ders v. d. Wulp (achter Slesker) en Bleke- molen (achter Kaser). Paillard neemt de leiding, gevolgd door Blekemolen, Grassin, v. d. Wulp, Liiuppi, terwül Möller en Krewer achteraan komen. Na 18 ronden verovert Grassin de tweede plaats, terwyi v. d. Wulp Blekemolen de derde plaats afsnoept. Door bandenpech komt v. d. Wulp, die zich tot nog toe uitstekend gehouden heeft, op de laatste plaats, doch hy weet op Kre wer de zesde plaats te veroveren. Even later weet Blekemolen op Grassin de tweede plaats te heroveren. By een tegenaanval laat de Franschman echter los en wordt nu ook door Lauppi ge passeerd, die zyn plaats echter spoedig weer moet afstaan. De eerste 25 K.M. zyn gereden in 20 min. 13 2/5 sec. Dan waagt Blekemolen een aan val op Paillard. Beide renners raken los maar de Franschman heeft het eerst weer zyn motor te pakken. Grassin maakt echter van de gelegenheid gebruik om naar voren te schieten en den kop /e nemen. Door motor- en bandenpech raken Bleke molen en v. d. Wulp ieder een ronde achter. Ook Lauppi moet er aan gelooven. Als er byna 50 K.M gereden zyn, doet Blekemolen een aanval op Paillard, die los laat en bo vendien nog pech krygt, waardoor hij vier ronden achter raakt. Möller ligt nu op de tweede plaats De eerste 50 K.M. zyn ge reden in 39 min. 35 sec. Grassin, die de leiding heeft, zit ingeslo ten tusschen Krewer. die op de derde plaats voor hem ligt, en Möller die op de tweede plaats achter hem aanjaagt. De Franschman slaat verschillende aanvallen van den we reldkampioen af. Krewer loopt echter ge stadig in, en als er nog 60 ronden te rijden zyn, passeert hü Möller en verovert de twee de plaats. En een ronde later passeert Ble kemolen Grassin en neemt zyn lap terug, onder geweldig applaus van het publiek. De wereldkampioen is afgezakt en krygt van Grassin, die opgejaagd wordt door .Kre wer, zün eersten lap. De Franschman ver slapt dan plotseling. Krewer neemt de lei ding, gevolgd door Blekemolen, die een prachtpositie heeft en dan plotseling weder om pech krijgt doordat zyn zadelpen breekt, waardoor hij ineens weer- een ronde achter raakt. Krewer, die Grassin gelapt heeft, heeft nu onbedreigd de leiding. 75 K.M. zyn gereden in 59 min. 55 sec. Dan verovert Blekemolen weer de derde plaats en tracht vergeefs de tweede plaats op Möller te veroveren. In de laatste ronde krygt Grassin zyn tweeden lap en dan gaat Krewer als eerste over den eindstreep. Ble kemolen, die derde is, wordt geweldig toe gejuicht. Uitslag: 1. Krewer (Duitschland) in 1 uur 18 min. 15 sec. 2. Möller (Duitschland) 700 M. achter. 3. Blekemolen (Nederland) 710 M. achter. 4. Grassin (Frankrük) 1150 M. achter. 5. Paillard (Frankryk) 2950 M. achter. 6. Lauppi (Zwitserland) 9 ronden. 7. v. d. Wulp (Nederland) 9% ronde. Ingevolge de besluiten der Sport-Commis- sie voor de Nationale Wielerwedstryden, ge organiseerd door de Leidsche Ren- en Tou- ristvereeniging „Swift" op Zondag 7 Sep tember a.s. op het sportterrein van A. S. C. te Oegstgeest,. zyn er contracten afgesloten met de navolgende renners: By de afdeeling Onafhankeiyken en Ama teurs: J. v. Rossum, kampioen van Neder land 1928; W. Graafmans, 2e winnaar Kamp. van Ned. 1930; G. v. Parys, C. v. Ryn; H. v. wyk; J. J. Looyen; J. W. de Wolf; B Bont- veld; J. v. d. Ende; B. Siegel; H. J. Dieter- man; Jac. Schaft; J. v. Dyk; C. Muus; F. Kesselaar; A. Ruüs; Th. Wurzer; J. Riet hoven; W. Severynen; I. Hiddens; B. Schulte; F. Raaymakers; J. C. Spyker; F. C. Leysse en A. de Jonge. In de afdeeling nieuwelingen: J. Schoon; G. Kuypers; N. de Vries; G. v. d. Ruit; H. v. Hoejen; S. Ziesel; A. Dykstra; J. Verschoor; G. Pelser; C. Rynders e.a. Na het verrüden der wedstrijden door bo vengenoemde renners, welke bestaan uit sprint, inhaal, handicap om geld of kunst voorwerpen ter waarde van f 200, zullen de leden der uitschryvende vereenigingen persooniyken rit ryden over 20 ronden evenals de Junioren een wedstryd over 5 ronden. Dit alles ter gelegenheid van het 11-jarig bestaan van „Swift." Dinsdag en Woensdag luidden de uitsla gen: Dames-enkelspel: Mej. Borggreve slaat mej. de Kajnper 6—1, 6—2; mevr. Spronk slaat mej. Roos w. n. o.; mej. Verster slaat mej. v. Nop 62, 61; mej. Renses slaat mej. v. d. Stadt 64, 4—6, 9—7; mej. Ver ster slaat mevr. Spronk 6—2, 6—2; mej. Borggreve slaat mevr. de Ruiter 6—1, 4—6, 64. Gemengd dubbelspel: Mej. Grimberg en Borgerding slaan mevr. en den heer Fer- werda 8—10, 6—2, 6—1; mej. Kerster en Aanstoot slaan mej. Langendonk en Frant 6—4, 6—1. Heeren-dubbelspel: Dr. Eysvogel en Roe land slaan Klok en Nieman 3—6, 64, 62. Dames-dubbelspel: Mevr. Spronk en mej. Nop slaan mej. Reyenga en mej. Grimberg 2—6, 6—4, 6—1; mej. v. d. Linden en mej. Renses slaan mevr. de Lugt en mevr. Wil- lemse v. Hezel 6—2, 6—0; mevr. Huystee ea mej. v. d. Stadt slaan mevr. Spronk en mej. Nop 75, 63; mevr. de Ruiter en mej. Verster slaan mevr. Kühn en mevr. Melse 5—7, 6—4, 6—4. Trooslronde Heeren-enkelspel: Aanstoot slaat Ijzer 64 4—6, 7—5; A. D. de Groot slaat De Winter 6—1, 6—4; Plak slaat v. Asten 6—2, 6—1; v. Tetering slaat M. de Groot 62, 61. 2e ronde: R. Frant slaat Swolfs 61, 6J; G. Hillen slaat A. Huizer 57, 63, 62; C. Borgerding slaat J. A. C. Stokmans 62, 63; A. de Groot slaat G. Aanstoot 60, 36, 86; H. Sikkes slaat Derkinderen Jr. 62, 64; T. Der Kinderen JGz. slaat Krygman 6—2, 6—1; M. C. Wyd slaat Gat- sonides 6—2, 64; G. Hillen slaat R. Frant 64, 62; C. Borgerding slaat A. de Groot 6—3, 6—4; M. C. wyt slaat T. H. Derkin deren 6—4, 3—6, 8—6. De uitslagen van den derden dag van de Noordwyksche Golfweek. georganiseerd door de Noordwyksche Golfclub, luiden als volgt: Halve eindstryd: Palace-Hotel-wisselbeker: J. W. Henny 20 slaat den heer H. Binnen dijk met 1 up Mrs. Cremer Ladies Cup Finale: Mevr. Furnee 28 slaat mevr. Tod 19. W. F. Heukelom-wisselbeker: mevr. Noor duin 16 slaat mevr. Rankine 14 met 4 en 3: mevr. N. Carp slaat mevr. von Löbenstein 24 met 1 up; mevr. de Bruine Groenveld 16 slaat mevr. Tod met 3 en 2. De wereldkampioen B. Springer speelt 3 September te Zwijndrecht een blind-party en daarna simultaan. Op 4 Sept. zal Springer simultaan spelen in Grand Hotel Coomans te Rotterdam. Te IJmuiden wordt gespeeld in de groote zaal van het Thalia Theater, een blind-party en daarna simultaan. De opening der party wordt door een hul diging voorafgegaan. Op 7 September is Springer gast van Philips Dam Verg. te Eind hoven. Te Amersfoort wordt gespeeld op 8 Sept. en te Nyverdal op 9 Sept. De tournée zal eindigen met een simultaan-séance in „De Galer-" Laan van Meerdervoort 419 te Den Haag, alwaar door het „Residentie Dam-Ge- nootschap" pogingen in het werk worden ge steld het Ned. record simultaan spel door Springer te laten verbeteren op Woensdag 10 Sept. Ten einde deze poging te doen slagen heeft het bestuur deelname kosteloos openge steld voor spelers welke niet zijn aange sloten bij een vereeniging. Gisteren ving te Oldenbroek de vierdaag- sche afstandsrid aan, georganiseerd door de Koninklijke Militaire Sportvereeniging en de Burgerruitersportvereeniging, van Amersfoort naar Groningen. De twaalf militaire ruiters legden heden 63 K.M. af Voor de cross-country bedroeg de snelheid 12 K.M. en er na 11 K.M. De cross-country, die gehouden werd over een afstand v. 8 K.M. had den volgenden uitslag: 1. Luit. van der Hoog, 12 min. 58 sec. Deze ryder kreeg echter op het parcours 16 minu ten strafpunten. 2. Bischof van Heemskerk 13 min. 36 sec. 3. Luit. Pahud de Lortanges 13 min. 53 sec. 4. Luit. Koerma van Vos 14 min. 23 sec. 5. Luit. Ilcken 15 min. 19 sec. Ritmeester Westerouwen van Meeteren leg de den afstand af in 14 min. 19 sec. en kreeg 5 min. strafpunten. De ruiters van de Burgerruitersportver eeniging legden gisteren 50 KM. af, terwyl de cross-country 10 K.M. en na afloop er- afstand van 6 KM. De snelheid bedroeg voor de cross-country 10 KM. en na afloop er van 9 K.M. De uitslag luidt: 1. Hr. Hoogenbergh 11 min. 40 sec. 2. Mej. Stolk 13 min. 31 sec. 3. mej. Tideman 14 min. 51 sec. De militairen reden van Amersfoort tot Staverden, waar de cross-country aanving tot Millingen. Vandaar reed men naar de Legerplaats Oldebroek. De burgerruiters begonnen te Ermelo en volgden verder hetzelfde parcours. Het weer was mooi en de paarden zyn in goede conditie. De Haarlemmer Weychert winnaar Een Koninginnedag om nooit te vergeten voor hem, die het Ariel motorrywiel gewon nen heeft in den Wimpeltocht naar Domburg, welke Maandag j.l. georganiseerd was door de Zeeuwsche Ariel Club. Het was lang geen slecht idee om dezen dag voor zulk een wedstryd te benutten, want thans werden alle rijders uit alle oor den van ons land in de gelegenheid gesteld mede te dingen en zoo stonden er inschrij vingen geboekt van ryders uit Groningen en Friesland, alsmede uit Zuid-Limburg, Noord- Holland en zelfs uit het buitenland. De heer Siemens uit Groningen won den prijs voor dengene, die, 's morgens gestart zijnde, den grootsten afstand had afgelegd; hy kwam n.l. van Hamburg, terwyl de heer Kakebeeke den prys won voor den groot- sten afstand met onderbreking door te Parijs te starten. De gelukkige winnaar van het motorrywiel was de heer F. J. Weychert uit Haarlem, terwyl resp. 2e en 3e de heer Polderman uit Koudekerke.en de heer Lindenberg uit Wol- versdyk waren. In totaal werden 30 prijzen uitgereikt en zoo mag deze dag dan ook uitmuntend ge slaagd genoemd worden. Voor den komenden Zondag staat o.a. op het kaatsprogramma de jaarlyksche kaats - party, door elkaar loten, te Zwolle. Evenals het vorige jaar hebben wederom tal van kaatsers van byna alle buitenafdeelingen voor deze wedstryden ingeschreven. Ook „Frisia" wordt door een vyftal leden ver tegenwoordigd, n.l. D. Goodijk, S. Broersma, K. Rijpma, N. Bosma en P. Bokma. Verder deelt het bestuur van „Frisia'* ons mede, dat 14 September as. de tweede le- denwedstrijd van dit jaar door deze vereeni ging gehouden zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7