Hirota's verklaringen trekken de aandacht Overval te Deurne Het nieuws van beden Mgr. Schioppa Amsterdam-Rijn kanaal BETERE BETREKKINGEN MET CHINA? Hevige kou in de Ver. Staten SPOORWEG IN 1934 Separatist neer geschoten DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per DINSDAG 22 JANUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19149 pjrf^pefkwarta^T3.58b^voorui*tbetalh^g DACBIAD UITCECEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Japan zou voornemens zijn de ver sterkingen aan de grenzen te verminderen Oosterspoorweg ein delijk verkocht Tal van ongelukken met doode- lijken afloop Een oorlogszuchtige neger Schiet met giftige pijlen Maandagavond brak brand uit in de opslagplaats der N.V. Fijnhouthandel aan de Bloemgracht te Amsterdam Autobusramp in Spanje Versterkingen in den Stillen Oceaan Het Wake-eiland steunpunt voor proefvluchten Auto in kanaal gestort bij Gent Reeds twee dooden Spionnen in Italië De geschatte opbrengst voor- loopig 11 millioen minder dan in 1933 Soc. nationale partij in Frankrijk Scherpe critiek op buitenlandsche politiek Verklar ing der Soc.par t! j in België Geen nieuw Mooney- proces De ranch van den Prins van Wales in de provincie Alberta in Canada, welke de prins voornemens is te verkoopen, daar hij door zijn drukke werkzaamheden geen groote reizen kan ondernemen De vaste brug te Arnhem is bijna gereed Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| iiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiilluiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Generaal Weygand naar Marokko Hij zou bij zijn arrestatie politie hebben bedreigd Ossche moordenaar staat thans in Roermond terecht Oude man beroofd Het misdrijf De getuigen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De Pauselijke Internuntius Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa, beeft een rustigen nacht doorgebracht. De patiënt voelt zich nog zeer zwak. De werkzaamheden stop gezet ZWARE BRAND TE KOBE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT de kleine annonces „Omroepers Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor zie de rubriek TOKIO, 22 Jan. (Reuter). De rede, die de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, in het parlement heeft gehouden, heeft in politieke kringen sterk de aandacht getrokken. In het bijzonder wijst men op de verklaringen inzake de Sovjet Unie en China, zoomede op den wensch, te komen tot een vreedzaam ac- coord, waarbij de economische be trekkingen tusschen de landen on derling zijn geregeld. Men vermoedt, dat Japan na beëindiging der onderhandelingen omtrent den Oost-Chinee- echen spoorweg verdere besprekingen met ver tegenwoordigers der Sovjet Unie over grens kwesties en vooral over een geleidelijk vermin- deren der versterkingen aan de grenzen, op het oog heeft. De woorden, die Hirota tot China gericht heeft, zouden er volgens politieke kringen alhier op wijzen, dat Japan niets nalaat om tot een betere verstandhouding met China te geraken, voor zoover China krachtiger dan tot nu toe optreedt tegen elke beweging van communisti- schen of anti-Japanschen aard. Deze verklaringen hebben des te sterker de aandacht getrokken, nu juist in den laatsten ♦Üd belangrijke besprekingen met Nanking 3Ljn aangevangen. Ten aanzien van de verklaringen van Hirota inzake het vlootvraagstuk wijst men er op, dat het Japan niet te doen is om versterking zij ner bewapening, doch om het afsluiten van een nieuw verdrag, dat opgesteld dient te zijn op den grondslag van beperking der bewape ning. Vermeldenswaard acht men tenslotte nog het appèl van Hirota aan alle landen, onder de tegenwoordige ernstige omstandigheden geen middel tot behoud van den wereldvrede onbe proefd te laten. Na 19 maanden onderhandelen, gedurende welk tijdsverloop 40 be langrijke besprekingen hebben plaats gehad, is vanmorgen een overeenkomst inzake den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg onderteekend. Naar uit de bijzonder heden van de overeenkomst blijkt, vallen onder den verkoop 1 726 K.M. spoor, 2567 K.M. telegraaf- en telefoonlijnen, het geheele spoor wegmateriaal, fabrieken alsmede bosch- en andere gronden. De prijs bedraagt in totaal 170 millioen yen. Een derde hiervan moet contant en 2/3 in goederen worden betaald. Betaling moet bin nen drie jaar geschieden. De helft van het in contanten te betalen bedrag wordt bij onder- teekening van de overeenkomst voldaan. De volgende betalingen worden verhoogd met rente a 3 pet. Voor de goederenleveringen zul len in de komende maanden verdragen worden afgesloten. Rusland wenscht rijst, ruwe zijde, kleine schepen, electrische machines en elec- trische apparaten, koper, thee, sojaboonen enz., doch geen wapens. De Noord-Mandsjoerijsche spoorweg zal met den Ussuri en den Siberischen spoorweg wor den verbonden. Hiervoor zal nog een afzonder lijke overeenkomst worden gesloten. De Sovjet- Russische spoorwegbeambten zullen binnen vijf maanden naar Rusland terugkeeren. De ver goedingen en pensioenen worden door Rusland betaald. NEW-YORK, 22 Jan. De hevige vorst, sneeuwstormen en overstroomingen teisteren het Noorden der Vereenigde Staten van kust tot kust, en veroorzaken vernieling van eigen dommen en nood en ellende voor de menschen, die zich niet voldoende tegen de natuur kun nen beschermen. Verscheidene personen in ver schillende staten zijn doodgevroren. Groote gebieden zijn tengevolge van overstroomingen geheel geïsoleerd en op tal van plaatsen moest ook zonder overstrooming tengevolge van sneeuwjachten het verkeer worden gestaakt. Te International Palls in Minnesota, daalde de temperatuur tot 34 graden onder nul. In Tennessee, Mississippi en Arkansas moesten tengevolge van overstroomingen hulptroepen en reddingsbrigades assistentie verleenen om door het water ingesloten gezinnen uit hun geïso leerde woning te bevrijden. De rivieren in ge noemde staten zijn voornamelijk tengevolge van den regen, die sedert Vrijdag j.I. ononc.erbro- ken neerstroomt, buiten hun oevers getreden. In Minnesota moesten de meeste scholen ten gevolge van de koude en de onmogelijkheid voor de schoolkinderen om in deze temperatuur de scholen te bereiken, gesloten worden. Ten gevolge van den plotseling ingetreden dooi in verschillende streken van het Noord- Westen der Vereenigde Staten is enorme schade aangericht. In het Midden-Westen daarentegen is het nog zeer koud. Tijdens de hevige sneeuwstormen hebben tal van verkeersongelukken plaats gevonden, waar bij in het geheel meer dan 50 personen om het leven zijn gekomen, alleen reeds in Indiana zijn 20 personen gedood. PARIJS, 22 Jan. (Reuter). Zondagavond heeft een 18-jarige neger uit Brazasville (Fransch Congo), die door een gepensionneerd ambtenaar uit de Pransche koloniën was meegebracht en huisknecht was op diens landgoed te Carors, uit tot dusver onopgehelderde oorzaak zijn patroon en diens vrouw aangevallen. Hij bracht den oud-ambtenaar met messteken ernstige verwondingen toe en doodde diens vrouw. Toen de politie den dader wilde grijpen moest zij zich in acht nemen voor de vergiftige pijlen, die de neger vanuit zijn barricade af schoot, totdat de boog onder zijn handen brak. Het schijnt dat de jonge neger door den om gang met stamverwante inlanders uit Ubangi- land, die bij het te Carors liggende Afrikaan- sche regiment waren ingedeeld, deze oorlogs zuchtige neiging heeft gekregen en niet kon wachten, tot hij bij het leger was ingedeeld om van de wapens gebruik te maken. MADRID, 21 Jan. In de provincie Malaga is een geheel bezette autobus in een ravijn ge stort. Drie personen zijn om het leven gekomen en 18 gewond. WASHINGTON, 21 Jan. (Reuter) Naar reeds is gemeld, heeft president Roosevelt het Wake-eiland onder bestuur van het depar tement van marine gesteld. Het eiland, dat een middellijn van ongeveer 1y2 K.M. heeft en tegenwoordig onbewoond is, ligt halverwege Honoloeloe en het Amerikaansche eiland Guam. Naar verluidt, zal het Wake-eiland worden ingericht als steunpunt voor de proefvluchten over den Stillen Oceaan. Algemeen wordt aangenomen, dat deze ver sterkingen, gepaard aan de versterkingen, welke dan op de Aleoeten zullen worden gebouwd, de strategische verhoudingen op den Stillen Oceaan, geheel zullen wijzigen. GENT, 21 Jan. Vanavond heeft nabij Gent een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij tot nu toe reeds twee dooden te betreuren zijn. Een personenauto, waarvan men nog niet weet hoeveel personen er in zaten, reed tegen een boom, waarbij 1 persoon op slag gedood werd. Door den schok kantelde de wagen en kwam in het langs den weg loopende kanaal terecht, alle inzittenden in de diepte met zich meesleu rende. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. ROME. 21 Jan. (Reuter), in het tweede half jaar van 1934 heeft de speciale rechtbank tot verdediging van den staat 21 spionnen veroor deeld tot gevangenisstraffen van 2 tot 25 jaar. Onder de veroordeelden zijn twee vrouwen en een vreemdeling. De voorloopig geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over December 1934 bedragen 7.992.300 en over het geheele jaar 1934 111.252.974. De definitieve ontvangsten over 1933 bedroegen 122.437.753. In 1934 fs dus in totaal ruim 11 millioen minder ontvangen dan in 1933, waarbij we er echter rekening mede moeten houden dat in het totaal van 1934 zich nog drie geschatte maan den bevinden. Trekken we hiervoor een millioen af, dan blijft de totale (geschatte) achterstand 10 millioen. PARIJS, 22 Jan. (Reuter.) Gisteravond vond alhier onder voorzitterschap van den oud- gezant Hennesey, een vergadering plaats van de door hem gestichte en geleide „Sociaal- nationale partij". Wenschen naar staatshervorming werden hier geuit. De buitenlandsche politiek werd becriti- seerd, o. a. het accoord van Rome, omdat Frankrijk zekere gebiedsdeelen in de koloniën aan Italië had moeten afstaan. Men eischte afkondiging van een wet, waar bij geen enkel deel van het nationale gebied zou mogen worden afgestaan zonder volksstem ming. Op binnenlandsch politiek gebied werd geëischt aanpassing van de belangen der stad en van het platteland en versterking van de regeering. BRUSSEL, 22 Jan. (Reutér) De socialis tische party heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt aangespoord het bericht, dat het party-bestuur onafgebroken by een is met kalmte en discipline te ontvangen. In afwachting van de besluiten van het con gres met de vakvereenigingen, mag geen col lectieve actie ondernomen worden. PARIJS, 22 Jan. (Reuter)Generaal Weygand, die wegens bereiking van de leeftydsgrens is afgetreden als voorzitter van den Oppersten Oorlogsraad, is gisteravond naar Spanje ver trokken en zal een maand lang in Marokko vertoeven. 0 WASHINGTON, 22 Jan. (Reuter). Het hoog gerechtshof heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van Thomas Mooney om revisie van het tegen hem uitgesproken vonnis wegens deelneming aan den bomaanslag in 1916, waar bij vele personen om het leven kwamen. Hü slaagde er niet in zyn onschuld aan te too- nen. Het hof weigerde eveneens Mooney ver gunning te verleenen een habeas-corpus proces aanhangig te maken, teneinde den staat Cali- fornië te noodzaken zich te verdedigen naar aanleiding van Mooney's gevangenzetting. Mooney, die sinds 1916 in de gevangenis van St. Quentin zit opgesloten, heeft herhaaldelijk zijn onschuld betuigd, maar geweigerd op eere woord te worden vrijgelaten, daar dit volgens hem zou gelijkstaan met het bekennen van zyn schuld. §i VERWACHTING: Zwakke tot matigen, S Noordeiyke tot Noord-Westelijken wind, H meest betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempera- S tuur. S Hoogste stand: 782.2 te Valencia. Laagste stand: 749.1 te Isafjord. Zon op 7.58 - onder 4.25 - Licht op 4.55 Maan op n.m. 7.50 onder v.m. 8.49 Laatste kwartier 27 Januari SAARBRUCKEN, 22 Jan. (Reuter.) De Saarbruecker Zeitung bericht, dat- gisteren de politie den vroegeren Separatistischen pre fect van Sankt Goarshausen, Meyer wilde ar resteeren, omdat hü verdacht wordt van ver duistering. Meyer ontving de politie verschanst in zün kelder, waar hü de politiemannen met zün re- voliter bedreigde. Meyer werd door de politie neergeschoten, zijn zoon, die zich eveneens verzette, werd ge arresteerd. Mevrouw Meyer is onderwijzeres op een school van de domaniale mijnen. Hedenmiddag om kwart over twee heeft de Roermondsche Rechtbank de strafzaak in be handeling genomen tegen de beide verdachten van den roofoverval op den 75-jarigen H. Geven te Deurne, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juli 1934. De beide verdachten zijn de 22-jarige wielren ner J. P. C. en de 19-jarige P. W. de 3., beiden uit Oss. Deze laatste is dezelfde die eenigen tijd geleden door de Rechtbank te den Bosch tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zün neef G. de B. De 75-jarige alleenwonende Geven, wonende te Klarinette te De Zeilberg, onder Deurne, was in den avond van 3 Juli om ongeveer half elf naar bed gegaan en werd omtrent midder nacht wakker, toen zich twee mannen in zün slaapkamer bevonden. Volgens dezen ouden man boog een der man nen, de langste der twee, zich over hem heen met de bedoeling hem te binden. Geven zag. dat de man een „doekje" voor zijn gezicht had. Toen de oude man probeerde te schreeuwen, zette de andere kerel een elleboog op zijn keel. Ondertusschen bond de langste hem aan han den, armen en beenen vast. Toen de langste zich over Geven heen boog, kon deze duidelijk het gezicht zien, aangezien het „doekje" eenige malen naar voren viel. Bij het schijnsel van een door den kleineren vastgehouden zaklan taarn, zag Geven het gezicht, waaraan hy thans duidelijk den verdachte C. herkent. Doordat de andere de lantaarn in de hand hield, kon hij zijn gezicht niet zien, maar vol gens de schatting van Geven moet deze andere 40 50 jaar oud zijn. Het „doekje" waarover Geven spreekt, moet een masker aanduiden. De beide kerels voegden den ouden man toe: „Als je ons niet zegt waar je het geld hebt zitten, snyden wü jou de keel door." De oude man, die in een doekje onder zijn hoofdkussen een zakje met geld, een briefje van 25.een briefje van 10.en twee rijksdaalders had, antwoordde: „Ik heb geen ander geld, dan in mijn vestje, dat onder mijn hoofdkussen l'gt." De indringers hebben nog gevraagd naar geld. dat in een steenen kistje zou zitten, maar Geven antwoordde, dat hü niet meer geld had Ze hadden daarna den man een prop in den mond gestopt en na het geheele huis doorzocht te hebben, zyn ze verdwenen. 's Morgens om 6 uur vonden buren den ouden man in zijn woning. Het was hem wel gelukt den prop uit zün mond te werken, maar hü lag nog steeds gebonden. Geven herkent C. ook aan zijn stem. Boven dien weet hij, dat ze uit Oss kwamen, want dat hoorde hü aan hun taaltje. Geven weet dit. omdat eenige weken van te voren een kip- penkoopman uit Oss bij hem was geweest. Onder de getuigen bevindt zich, behalve de oude Geven, o.m. nog een zekere v. d. P. uit Oss. Aan dezen v. d. P. zou de B. op 4 Juli ver teld hebben, dat hij met C. een kraakje had gepleegd te Deurne en dat v. d. P. het wel in de krant zou zien. Deze v. d. P. zit thans in de gevangenis te Den Bosch, om een gevangenisstraf van tiep maanden uit Ie zitten. Deze straf heeft hij ge kregen voor een roofoverval, dien hij met P. de B. en nog een derde heeft gepleegd. Hü is de zelfde v. d. P. die in de moordzaak van P. de B. voor de Bossche rechtbank verklaarde, dat P. de B. hem gezegd had, dat hü zün neef Gerrit had vermoord. Verder komen er nog twee getuigen uit Deurne, die 's nachts om half twee over het marktplein te Deurne twee fietsers hebben zien rijden, waarvan de een grooter was dan de an dere. De vader van den vermoorden G. de B. heeft verklaard, dat hij op 3 Juli 's middags om circa 5 uur de beide verdachten te zamen in de buurt van Oss heeft gezien. Een en ander was hem verdacht voorgekomen. Onder de getuigen bevindt zich nog een tweetal personen uit Oss, die de beide ver dachten in den morgen van 4 Juli om zes uur samen heeft zien fietsen op den weg tusschen Oss en Heesch. Verdachte p. wordt verdedigd door mr. Ne- derveen. Hirota's verklaringen trekken de aandacht; Oosterspoorweg eindelijk verkocht. De door den oud-gezant Hennesey opgerichte soc. nat. partij in Frankrijk heeft in 'n Maan dag gehouden vergadering scherpe critiek ge uit op de buitenlandsche politiek der regeering. Separatistische prefect van Sankt Goarshausen door politie neergeschoten. Het veertigjarig jubileum van het Koningin Emma-fonds te Den Haag herdacht. Daders van overval te Deurne staan vandaag voor de Rechtbank te Roermond terecht. Tot bijzonder hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht is benoemd dr. J. F. A. M. Buffart, te Den Haag. De voorloopig geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen geven een nadeelig verschil te zien van f 11 millioen, vergeleken bij 1933. Werkzaamheden aan het AmsterdamRijn kanaal stopgezet. O Dezer dagen werd bericht, dat de gunning voor den bouw van de sluis bü Wijk bü Duur stede, die reeds geruimen tijd geleden is aan besteed, wordt opgehouden. Naar wij vernemen, is de oorzaak hiervan te zoeken in het feit, dat het Departement van Waterstaat plotseling heeft besloten de werk zaamheden aan het Amsterdam Rijnkanaal te staken. Welke motieven hiertoe hebben geleid, is niet bekend. Verwacht mag echter worden, dat de vol tooiing van het Betuwe pand (tusschen Ra- venswaaij en Tiel) zal worden doorgezet, om dat dit van groot belang is zoowel voor de scheepvaart als de afwatering. Hierdoor toch zal het vraagstuk van de ver betering van de Linge in het bovengebied van die rivier een groote kans maken om geheel tot oplossing te worden gebracht. TOKIO, 22 Jan. Volgens de bladen heeft in het havengedeelte van Kobe een groote brand gewoed, ten gevolge waarvan 11 loodsen zijn verwoest. Pas na eenige uren slaagde de brand weer er in het vuur te blusschen. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 773.2 .Vorige stand 774JJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1