S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws SITTERSemdKAR K.L.M. in nieuwe seizoen De doodslag te Hoogland Haarlem, 22 Jan. MARIA-STICHTING De mijnramp in Joego-Slavië DINSDAG 22 JANUARI 1935 Verbinding met Praag AGENDA De mijn-explosie te Pottville DE AUTO EN DE AGENT Bestuurder reed met gedoofde lichten verder VERTREK KAP. C. A. v. STEEN Werkzaam priester R.K. VOLKSBOND Bestuursraadsvergadering DE HEER P. H. TEUNIS 80 JAAR Bekende figuur in tuinbouw- kringen MUZIEK PIANO-RECITAL GEORGE VAN RENESSE DE ZAAK SCHUDDEBOOM De leden van het Scheidsgerecht Begrafenis J. J. van Scheyndel R.K. Bond van Hotel-geëmployeer den „St. Antcnius" Bakfiets aangereden UIT DEN OMTREK OVER VEEN VOORUITBETALING KRUISWEG 60 Ta.16659 HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN ZAANDAM Vijfmaal daags naar Brussel en terug tijdens de wereldten toonstelling aldaar AmsterdamM ilaan Boerenzoon steekt zijn broer in het hart Requisitoir 23 Januari MET Z'N BEIDJES BILJARTEN B.c. HaarlemHaarlem-Noord Twaalf dooden Tot dusver 12 dooden en 71 gewonden IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Maandagavond omstreeks elf uur reden op het meest rechter gedeelte (de klinkerbestra- ting) van den Rijksstraatweg In de richting van het Soendaplein twee politie-agenten. Vrü nauwkeurig weet men vast te stellen, dat de agent, die het meest links reed, nog 70 c.M. van het asphalt verwijderd was. Toen zij ter hoogte van de Van Nesstraat gekomen waren, naderden kort achter elkaar uit tegenoverge stelde richting drie auto's. De bestuurder van den laatsten auto week naar links om de voor hem rijdende wagens te passeeren. Op dat oogenblik naderde echter uit de tegenoverge stelde richting met groote snelheid een andere auto. De bestuurder van dezen wagen, blijk baar verschrikt door den onverwachten tegen ligger, zwenkte naar rechts en schepte den links rijdenden agent. Deze maakte een com plete salto en kwam wonder boven wonder, zonder noemenswaard letsel bekomen te heb ben op zijn zitvlak terecht. Het rijwiel werd een eind meegesleurd en tegen den trottoir band geslingerd. Het was totaal vernield. De bestuurder van den aanrijdenden auto doofde aanstonds zijn achterlicht en reed met groote snelheid door in de richting van het Soendaplein. De politie heeft aanstonds een onderzoek In gesteld, waaruit bleek, dat de auto, die het ongeluk veroorzaakte bestuurd werd door den 19-jarigen chauffeur De B., wonende alhier. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. 24 Op 18 Augustus 1933 werd kap. v. Steen be noemd tot kapelaan van de St. Jan-parochie, als opvolger van kap. v. d. Lugt, thans gaat hij Haarlem weder verlaten, daar het Z. H. E. den Bisschop heeft behaagd hem te benoe men tot kapelaan te Noord-Zijpe. De scheidende priester heeft zich in den kor ten tijd, dien hij in de parochie St. Jan mocht werken, onder de parochianen een groote sym pathie mogen verwerven. Vooral deea hij zich kennen als een vriend van armen en misdeel- den en het was op zijn initiatief, dat in de parochie St. Jan de zoo uitstekend geslaagde St. Nicolaas-inzamelingen werden gehouden, het Kruimeltjesfonds voor de armen der pa rochie werd eveneens door hem in het leven geroepen en werkt met zoo enorm succes, dat het allerwege navolging vindt. Nog in tal van andere functies, als Propa ganda Club, Leekenapostolaat, Speeltuinwerk en als redacteur van de bladen „Het St. Jansvuur" en „Op korte golf" leverde kap. v. Steen zeer verdienstelijk werk. Vooral ijverde hij steeds voor het liturgisch leven in de parochie. Het is met groot leedwezen, dat de parochia nen van St. Jan dezen volijverigen priester uit hun midden zien vertrekken. "Donderdag 24 Januari houdt de R.K. Volks bond des avonds acht uur een bestuursverga dering voor alle onderafdeelingen. Aller opkomst wordt verzocht voor een belang rijke agenda. Vandaag viert de heer P. H. Teunis, penning meester der afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn 80sten verjaardag. De heer TeuniS, een geboren Haarlemmer, is van zijn jeugd af aan in het tuinfersvak geweest. Jaren lang heeft hij het bekende tuinderabedrijf aan den Kampersingel geleid en tot grooten bloei gebracht. In tuinbouwkringen ls de heer Teunfs een bekende en geziene persoonlijkheid. Reeds 52 jaar lang ls hij lid van de Haariemsche afd. van Tuinbouw- en Plantkunde en bijna even langen tijd van de Vereeniging voer bloem bollencultuur. Langen tijd was hij ook plaatselijk bestuurs lid van de Ongevallencommissie der Tuin bouw Onderlinge en der Floraliavercenfging. In 1909 werd hij door het hoofdbestuur der Tun- bouw Onderlinge gehuldigd en ontving hij een legpenning met de daarbij behoorende fraaie oorkonde. Het is te begrijpen dat de verschillende ver- eenlglngen waarin de heer Teunis zooveel jaren een belangrijke plaats heeft ingenomen zijn 80sten verjaardag niet ongemerkt hebben laten voorbijgaan. Van de Haariemsche afd. der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant- kundfe, van het bestuur der Tuinbouw Onder linge en van het bestuur der Ploraliavereeni- ging waren bloemstukken binnengekomen. Ontelbaar waren de stoffelijke 'bewijzen van belangstelling die de heer Teunis op zijn feest dag van vrienden en collega's mocht ontvanger. Van den kunstschilder Kamp ontving hij een fraai uitgevoerd glasraampje waarin de Teunis bloem gebrandschilderd was. Het spreekt vanzelf, dat er onophoudelijk vele brieven en telegrammen binnenkwamen. Wij wenschen den heer Teunis,. die het geiuk heeft zijn 80sten verjaardag in goede gezond heid te midden van rijn familiekring te mogen vieren, nog vele gezonde jaren toe. Het werk waarmee George van Renesse gis terenavond voor den Heemsteedschen Kunst kring de eerste programmahelft vulde, getuigt van die doelbewustheid waarmee deze jonge kunstenaar de beheersching nastreeft van het moeilijkste gebied in de pianolitteratuur. Samen toch met de Diabelli-Variaties is de Sonate op. 106 de Hammerklaviersonate wel het hoogste wat de geniale Weener heeft geschreven voor dit instrument. Het is even geniaal van vinding als grootsch van opbouw. Contrapuntiek en fugabouw vindt men hier In hun hoogsten vorm terug, en in het geheel ligt een adembenemende spanning. Er komen hruuske afwisselingen in voor van forte en piano, 'n typisch verschijnsel uit Beet- hovens laatste scheppingsperiode. Het Adagio sostenuto eischt een sterk gespannen concen tratie, terwijl de driestemmige Fuga ten slotte een geweldige technische beheersching ver- eischt en een feilloos muzikaal geheugen. Welnu, voor wat het zuiver technische be treft was de vertolking van George van Renesse gisterenavond bewonderenswaardig. Maar of hij daarmee ook reeds het hooge geestelijke niveau dezer reuzenschepping heeft bereikt? Voor ons althans liet vooral het uiterst moei lijke Adagio sostenuto nog wat aan diepte te wenschen over: enkele malen verloren we, door een wat al te moeizame, trage voordracht, den draad der muzikale gedachte, zoodat som mige passages wat brokkelig en fragmenta risch klonken, en de interpretatie hiervan over haar geheel niet steeds vermocht te boeien. Daarbij kwam nog het voor ons en zeker dus voor den speler zeer hinderlijke stooten van het pedaal, en de niet onverdeeld gunstige accoustiek, vooral bij de forte-gedeelten. Toch hebben we den kunstenaar hartelijk toegejuigd, want zelfs deze nog niet geheel rijpe en vol dragen reproductie van dit meesterwerk ver raadt een hoog meesterschap over vorm en techniek, waarbij nog slechts de inspiratieve vonk noodig is om het geheel te doen uitgroeien tot een feillooze, indrukwekkende prestatie, vol diepen, geestelijken Inhoud en muzikale waarde. Zeker is, dat de muziek van Chopin, van De bussy en Albeniz, waarvan ns na de pauze een selectie werd voorgespeeld, den solist beter ligt. Zijn moderner georiënteerde persoonlijkheid komt hierin volkomen tot uiting. Hier kreeg het muzikaal palet eerst den sappigen kleuren rijkdom, welken we in Beethoven slechts ken nen als ernst en diepte, van een moeilijk te om schrijven, nog veel moeilijker weer te geven innigheid. Sfeer en adequate klebr, ze waren er zoowel in Chopin als in Debussy, het petil- lante rhythme van den Spaanschen dans in Albeniz' Triana, in zeldzame mate aanwezig. Na de inspannende, sterke concentratie ver- eischende verklanking van Beethovens opus, was deze muziek weer volkomen frisch, als een licht verteerbare muzikale naspijs na een uiterst zwaar en gedegen diner. Met een toegift van een bekenden wals van Brahms eindigde dit concert, waarop George van Renesse zich weer onderscheidde als een interpretatief kunstenaar van den eersten rang. J. S. Voorzitter van het Scheidsgerecht dat he denavond de zaak Schuddeboom zal behandelen, is de heer mr. Th. Maassen, vice-president van de Haarl. Rechtbank. Leden zijn de heer A. G. de Koningh, chef der Centrale Werkplaatsen, C. Ooms, lid van het Directorium der N. V. Drukkerij „De Spaar- nestad", mr. F. v. d. Goot en prof. dr. A. A. van Schelven. De laatste twee zijn aangewezen door den heer Schuueboom. In de parochiekerk van den H. Antonfus werd hedenmorgen om half 10 de plechtige H. Requiemmis opgedragen voor wijlen den heer J. J. v. Scheyndel, in leven bijna 55 jaar lid van de St. VIneentiusvereeniging en onder scheiden door Z. H. den Paus met het Eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" De H. Mis werd gecelebreerd door den Weleerw. pater H. Willemse O.F.M. met assis tentie van de Weleerw. paters F. Hunsche O.FJM. en H. J. Smits O.FM., allen kapelaans der parochie. Ook de Zeereerw. caters J. P. Reynenberg O.F.M., oud-pastoor der parochie, en Th. Roorda O.F.M., oud-pastoor der parochie, waren in de kerk aanwezig, evenals leuen van den Bijzonderen Raad van de St. Vincentius- vereeniging, vele Vfncentianen en Broeder- meesters van de Haariemsche Processie naar Kevelaer, waarvan de heer v. Scheyndel zeer langen tijd broedermeester is geweest. De absoute in de kerk werd door pater Wil lemse met dezelfde assistentie verricht. Op het R. K. kerkhof „St. Barbara" te Haar lem, waar hierna het stoffelijk overschot ter aarde besteld werd, werd de absoute verricht door den Zeereerw. pater J, P. Reynenberg O. F. M. Evenals in de kerk was ook op het kerkhof de belangstelling zeer groot. Alle R. K- hotel- en cafébedienden worden opgeroepen voor een groote propaganda- vergadering, welke gehouden wordt op Woens dag 23 Januari a.s. des nachts half éen in het gebouw „St. Bavo", aan de Smedestraat. Het gemeenteraadslid, de heer H. J. Kuiper, zal dan spreken over het groote nut van katho lieke vakorganisaties, vooral voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf, waar de liberale meening met al de gevolgen daarvan hoogtij viert. Hedenmorgen om ongeveer 10 uur kwam uit de Laan van Rozenburg een melkbakfiets, die den Heerenweg opreed in de richting Haarlem. Dit de richting Heemstede naderde met zeer groote snelheid een auto, afkomstig uit Hamburg, welke de bakfiets aanreed en om ver wierp. De materieele schade is zeer groot. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. NED. R. K. VOLKSBOND 28ste Jaarfeest. Ter gelegenheid van het 28ste jaarfeest van de afdeeling Overveen en Omstreken van den R. K. Volksbond, heeft de afdeeling aan leden en donateurs Maandagavond een tooneelvoor- stelling in het gebouw „Domi" aangeboden. De R. K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" gaf hierbij een opvoering van het toorieelspel in 4 bedrijven „Het verleden spreekt',' door Jos. Smits. De voorzitter der afdeeling Overveen, de heer B. C. Lindeman, die opende met den Christely- ken groet, sprak zijn verheugenis uit over de flinke opkomst en richtte een woord van wel kom .speciaal tot den Geestelijk adviseur der af deeling, kapelaan Lampe. Voorts herinnerde hij aan den binnenkort te houden stillen omgang naar Amsterdam en Alkmaar en de bedevaarts tocht naar Heiloo. Hij sprak de verwachting uit, dat velen zich geroepen zouden voelen, hieraan deel te nemen. Tenslotte gaf hij een aansporing, om de in stelling St. Barbara te gedenken. De bijdragen hiervoor konden z.i. voor geen enkelen volks- bonder een bezwaar zijn. Ook eenige andere liefdadige instellingen werden in de welwillend heid van de aanwezigen aanbevolen. Daarna sprak kapelaan Lampe nog een kort woord, waarbij ZijnEerw. de opwekking van den heer Lindeman onderstreepte en een aansporing gaf, zich te gedragen volgens de spreuk aan den wand: „In donkere dagen elkander schra gen." Hierna was 't woord aan St. Genesius. De ver eeniging had op 't laatste oogenblik nog met een groote moeilijkheid te kampen gekregen. Twee der werkende leden waren door ziekte verhinderd geworden op te treden, 't Was ech ter gelukt een paar waardige plaatsvervangers te krijgen. Daardoor mag 't de vereeniging niet aangerekend worden, dat 't spel een paar ma len minder vlot verliep. Dank zij een zekere too- neelroutine van eenige andere spelers werden hachelijke oogenblikken aardig gecamoufleerd. Over 't stuk zelf kunnen we niet zoo erg en thousiast zijn. Voor een feestavond was 't al te dramtisch. Een vader en een zoon, die allebei ongeneeslijk blind worden door een erfelyk- heidsziekte, een alles opofferend, lief, aardig jong vrouwtje, dat door een medeminnaar om een beganen misstap, (om een doktersreke ning te kunnen betalen) getyraniseerd wordt en bij haar man in een geheel verkeerd daglicht wordt gesteld en daardoor bij den man in on genade valt, een moeder die van haar kind wordt gescheiden, enz., dat waren allemaal van die diep aangrijpende situaties, die de zaal in een voortdurende huilstemming hielden. Ge lukkig, dat vrouw Roelofs, de kamerverhuurster, tusschen al die narigheid, gedurig nog eens weer een vroolijk oogenblikje teweeg bracht. Enfin, zoo droevig als de heele geschiedenis was, zoo blijeindend was de afloop, 't Lieve vrouwtje wordt in eere hersteld, man en vrouw vinden elkaar weer, Irma en haar doktertje krijgen elkaar en de heele familie, de kamer verhuurster incluis, nemen intrek in het rijke bankiershuis, want de rijke papa, door zijn blindheid tot 't inzicht gekomen, dat hij door zijn familie-trotsch 't geluk van zijn kinderen in den weg stond, geeft ten slotte zijn toestem ming, waardoor allen elkaar krijgen en herkrij gen. 't Ontbrak er nog maar aan, dat hij zelf de opgeruimde vrouw Roelofs tot vrouw nam. Over 't spel zelf veel lof. De heer Groen, invaller, vervulde zijn rol met groote handigheid en was 't type van een rijk trotsch man van geld. Jozef, zijn zoon (de heer G. van Kessel) gaf als ongeneeslijke blinde aangrijpend spel te zien. Irma, zijn zuster voldeed zeer wel. Agnes, Jo zefs vrouw (Rie van der Goes) gaf diepgevoeld spel te genieten. Greetje verdient een compli mentje, dat zij in de weinige dagen, die tot haar beschikking stonden, haar zieke zusje zoo waar dig wist te vervangen. Fred Donker (de heer W. Sweyen) gaf een mooie typeering van den jongen, verliefde dokter. Willem van Dalen (de heer E. Huyboom) eveneens invaller, gaf spel te genieten, dat aan beroepsspel niet vreemd was. We verwachten van dezen speler nog veel goeds. Met elkaar dus een zeer geslaagde uitvoering. In Bloemendaal wenschen we St. Genesius een even groot succes toe. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij H. Geeve, Iepenlaan 33, vulpotlood; E. Mulder, Heerenweg 20, rijwielbelastingmerk; J. v. d. Peijl, Iepenlaan 42, broek; Weismuller, Lanck- horstlaan 12, poes; G. Tesselaar, Binnenweg 35, knipmes; A. v. d. Brink, Javalaan 35, wollen das; Knopper, Leidschevaart 23 te Bennebroek, gabardine regenjas, Bruinenberg, Rijnstraat 78, bril; Rijkers, Kastanjelaan 19, vingerdoekjes; E. Kieft, Glipperweg 64, parapluie; G. v. Bakel, Ba- listraat 17, sleutel; Kroon, Drieheerenlaan 47, wollen sjaal; Asterkade 12, portemonnaie met inhoud; Schulp, Ruisdaallaan 21, zilveren arm band; G. Smit, Binnenweg 74, vulpen; B. de Klerk, Raadhuisstraat 14, pak stroo. Personalia Aan de Leidsche Universiteit is bevorderd tot arts mej. D. A. L. Norel alhier. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 14 tot en met 19 Jan. genomen 699 douchebaden en 26 kuipbaden. Aan 31 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 52 volwassenen gebruik gemaakt. Ontspanning Duitsche meisjes Er is een ontspanningsgelegenheid voor Duitsche meisjes van Santpoort en omgeving ingesteld op dep tweeden en derden Vrijdag van iedere maand in de Parochiezaal van de R. K. Kerk van On ze L. V. van Altijdd. Bijstand. RJK. Staatspartij, afd. Santpoort I Maan dagavond heeft bovengenoemde afdeeling ver gaderd in de zaal van Café „Zomerlust". Na vaststelling der Notulen werd overgegaan tot het kiezen van drie bestuursleden, welke periodiek optreden. De aftredende leden, de heeren J. J. Duijn, P. P. Smit en Jac. Oudendijk werden herkozen. De jaarverslagen van secretaris, en penning meester werden onder dankzegging van den voorzitter gearresteerd. Een batig saldo van 42.47 kon worden geboekt. Voor het stellen van candidaten voor de Prov. Staten van Noordholland had het bestuur ge meend, eerst de vergadering zich te moeten laten uitspreken, alvorens met candidaten naar voren te komen, welke zijn genoemd op de be stuursvergadering van de Centrale Kiesver- eeniging in de gemeente Velsen. De heeren P. Molenkamp, M. J. Post, Dijk man en Duijn, gaven vooraf eenige beschouwin gen, speciaal bedoeld om niet alleen maatschap pelijk geschikten, doch vooral ook principieele krachten naar voren te brengen. Na eenige ge- dachtenwisseling werd tot stemming overge gaan, met het resultaat, dat de afdeeling kon opgeven: de heeren H. H. Meijer (Velsen-N.), C. P. Maas (IJmuiden-Oost), W. Groot (Be verwijk) J. P. Nijssen (Santpoort) en J. Heere mans (Santpoort-Station) Inmiddels waren de raadsleden C. Diepen- daal, J. Handgraaf en J. Nijssen ter vergade ring gekomen. De heer Handgraaf gaf eenige toelichtingen voor de rangorde voor de gekozen candidaten. Na de rondvraag sloot de voorzitter, onder dankzegging de geanimeerde vergadering. Van het Plaatselijk Crisiscomité. Gedurende het jaar 1934 is door het Plaatselijk Crisis-Co mité aan crisis-slachtoffers uitgekeerd: A-steun ƒ10963.66. B-steun ƒ8593.10. Totaal 19556.76. De uitkeeringen geschiedden in den volgenden vorm: Geld 1724. Schoenen 2954.25. Kleeding en dekking ƒ11293.70. Vleesch en vet 25.50. Brood 109.66. Kruidenierswaren 702.20. Melk en ver sterkende middelen 400.34. Brandstoffen 154. Hulp aan tuinders 1939.65. Diversen 253.46. Totaal ƒ19556.76. In 1934 liepen de kasmiddelen van het Comi té terug met een bedrag van ƒ3152.26. Het is duidelijk, dat op deze wijze zeker aan de werkzaamheden van het Comité een einde zal moeten komen, niet omdat de noodtoestand voorbij zou zijn, maar wegens gebrek aan geld. Het Comité vertrouwt echter, dat de inge zetenen der Gemeente dit niet willen en opnieuw zullen zorgen dat het werk kan blijven voort gaan. - Er is in den laatsten tijd niet veel met de noodklok geluid; met het oog op den in hét algemeen zeer slechten economischen toestand in de gemeente bleef dit achterwege, maar thans moet toch de hoop worden uitgesproken, dat de publiceering van bovenstaande cijfers er toe moge medewerken, dat zij, die nog iets kunnen missen, dit aan het Plaatselijk Crisis-Comité' zullen afdragen. Vele kleintjes maken één groote!!! R. K. Kiesvereeniging Recht en Plicht. In de Maandagavond gehouden ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging werd mede- deeling gedaan van het stellen van voorloopige candidaten door het bestuur van den Staten- kieskring. Op de vraag of hieraan nog andere candi daten behooren te worden toegevoegd, ant woordde de vergadering in ontkenner.den zin. Tot leden van de Commissie van Advies wer den gekozen de heeren W. A. O. v. Velsen en W. v. d. Voort. Hierna werd een algemeene herziening van het reglement voor de afdeeling' ter hand ge nomen. Naar aanleiding van een door den heer E. Clynck ingediend voorstel werd besloten, aan het bestuur de beslissing te laten of bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad al dan niet een politiek advies zal worden uit gebracht. Voorts werd besloten de voorzitters van de Kern en van de Propaganda Club tot de be stuursvergadering uit te noodigen, wanneer de te behandelen onderwerpen daartoe aanleiding geven. Aan den secretaris werd dank gebracht voor zijn arbeid, aan de samenstelling van het regle ment besteed. Medegedeeld werd nog dat 140 nieuwe leden, dank zij den ijver van de propaganda-commis- sie, voor de vereeniging zijn gewonnen. Burgerlijke Stand. Geboren: Stijntje, d. van G. A. Pel en S. Prins; Arie Max, z. v. A. Lange- wis en M. Jonkhart; Geesje, d. van J. van Wens- veen en G. Overbeeke; Clazina Johanna, d. van G. Dubbelman en P. E. Janse Kok; Cornelia Johanna, d. van J. Dil en H. I. Voogd; Cornelia Maria, d. van H G. Kalman en R. de Vries; Cornells Frederik, z. van P. C. v. d. Brugge en J. de Vries; Femia Maria, d. van J. J. Smit en G. A. Sinkeldam; Johanna, d. van P. Olie en' A. P. K. Roovers; Maria Jacoba, d. van J. G. Suidema en' M. J. Hensen (won. te A'dam). Ondertrouwd: J. de Waal en S. Muller; J. Olof en L. M. van Toom; B. L. P. Bot en G. Groot; J. Garsijn en C. Schoen; J. K. van het Hof en W. Prins; W. F. A. Ebell en P. C. van Daatzelaar. Gehuwd: D. van der Lingen met A. de Vries; H. A. Wijnands met G. Mulder; C. Kok met N. J. de Boer; P. A. de Roo met E. K. A. Post. Overleden: Maartje Roet, oud 80 j., wed. van M. Eijdenberg; Huijbert van de Stadt, oud 85 j., wed. van G. C. M. van Brederode; Cornelia Wit, oud 62 j„ geh. met W. Snip; Trijntje Bleeker, oud 81 j„ wed. van H. Poppen (overl. te Utrecht); Stijntje, oud 1 dag, d. van G. A. Pel en S. Prins; Trijntje Koerse, oud 62 j„ geh. met D. de Graaf; levenloos aangegeven: een kind van D. W. de Knyff en IJ. E. Kee. Naar ons ter oore komt is de K.L.M. voor- neemens in verband met de wereldtentoonstel ling, welke dit jaar in Brussel zal worden ge houden een zeer frequenten luchtdienst van Amsterdam en Rotterdam op de Belgische hoofdstad te openen. Deze dienst zal aanvangen 1 April en in stand worden gehouden tot 6 October. Meit zal niet minder dan vijfmaal daags gelegenheid hebben naar en van Brussel te vliegen. Deze dienst zal in hoofdzaak met de Douglas-machines wor den gevlogen. De beste verbinding is omstreeks negen uur in beide richtingen, terwijl men in den loop van den dag die diensten zal onderhouden en tenslotte nog een dienst in de avonduren. Thans is ook vastgesteld dat de nieuwe K.L.M.-lijn op Praag 1 April in exploitatie zal worden genomen. Deze lijn zal worden gevlogen in samenwer king met de Tsjechische luchtvaartmaatschappij. Deze heeft de laatste jaren in het zomer seizoen RotterdamPraag gevlogen en nu zullen beide maatschappijen de verbinding in stand houden. De route is vastgesteld als volgt: Amsterdam, Rotterdam, Essen, Halle-Leipzig-Praag. Voorts geeft deze lijn in Praag doorverbinding met Weenen en Boedapest. Men vertrekt uit Amsterdam om 10.40 uur en arrivert in Praag om 15.35 uur; men kan dan om 17.20 in Weenen zijn en om 19 uur in Boedapest. Ook heeft men in Rotterdam aansluiting op en voor Londen. Vooral in Tsjecho-Slowakije bestaat voor deze permanente verbinding groote belangstlling. De lijn zal worden gevlogen met de F. 18 types, de machines welke thans op de Indië- route worden gebruikt. Ook omtrent de nieuwe K.L.M.-lijn Amster damMilaan zijn thans nadere bijzonderheden bekend geworden. Deze dienst zal worden gevlogen in samen werking met de Duitsche en Italiaansche maat schappijen en zal ook dagelijks onderhouden worden. De route is AmsterdamFrankfortMilaan. Men vertrekt om 13.30 uur uit Amsterdam, is om 15.05 uur in Frankfort; vliegt vandaar over de Alpen naar Milaan, waar de machine om 17.45 uur aankomt. De passagiers vinden hier nog aansluiting op den nachttrein naar Rome en Genua. In omgekeerde richting kan men des morgens reeds vanuit Rome vliegen om 7.10 v.m. en ver trekt van Milaan om 10.30 uur om eveneens via Frankfort om 15.45 uur op Schiphol aan te ko men. Hier vindt men dan aansluiting op Londen, Hull, Liverpool en Scandinavië. De verbinding met Milaan acht de K. L. M. van groot belang, omdat door deze lijn veie nieuwe mogelijkheden geschapen worden, wat betreft het verkeer met Rome, Turijn en Genua eri voorts met het geheele Noord-Italiaansche merengebied. Een belangrijke factor is ook nog, dat het verkeer AmsterdamFrankfort en ook dat van FrankfortMilaan vrij belangrijk is, zoodat het tusschenstation uit dat oogpunt bijzonder gelukkig gekozen is. (Ongecorrigeerd.) Hedenmorgen stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht de 22-jarige boerenzoon H. B. uit Hoogland (U.), die op 6 November van het vorige jaar zijn boer, den 29-jari- gen A. B. met een mes on 't hart stak, ten gevolge waarvan deze overleed. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Ha. velaar, officier van justitie was Jhr. mr. Twiss Quarles van Ufford, rechters mrs. Kaars Sey- pestein en van Regteren Altena. De president vroeg aan verdachte of hij be kende, dat hij op 6 November les avonds zijn broer met een mes had gestoken. Verdachte: „Ik wist niet, dat ik een mes in mijn handen had, ze zeggen, dat ik toen mijn broer gestoken heb." De president herinnerde verdachte er aan, dat hij voor den rechter-commissaris heeft ver klaard, dat zijn broer hem met een knuppel op het hoofd en op de beenen had geslagen. Daarna had hij, verdachte, een mes gepakt en zijn broer een steek toegebracht. Direct daarop was ver dachte naar buiten gegaan. Als deskundige werd gehoord, dr. B. J. Man- sens, prosector aan het Pathologisch Instituut te Utrecht, die een secie op het lijk verrichtte. Deze verklaarde, dat de verslagene A. B. in zijn linkerzijde bij de achtste rib met een mes was gestoken. Het mes was doorgedrongen tot het hart, ging door de linkerhartkamer heen en kwam uit in de rechtervoorkamer van het hart. De doodsoor zaak was een bloeduitstorting in de borstholte en de steek in het hart zelf. Kort na den mes steek was het slachtoffer overleden. De verdediger, mr. Schuitemaker, vroeg aan den deskundige, of het mogelijk is, dat A. B„ nadat hij gestoken was, nog een knuppel greep en daarmee naar zijn broer sloeg. De deskundige achtte dit niet uitgesloten want, aldus dr. Mansens, daar zijn gevallen van bekend. Verdediger: Werd er slechts eenmaal ge stoken?" Dr. Mansens: „Ja." Een broer van verdachte, de 23-jarige land bouwer P. B„ werd vervolgens als getuige ge hoord. Hij lag in den avond van 6 November reeds te bed en eveneens zijn broer A. B„ toen laatst genoemde opstond en zich naar beneden begaf. Getuige hoorde, dat er beneden in het verlof- vertrek, tevens voorkamer, ruzie werd gemaakt. Getuige stond op en ging naar beneden. In het achterhuis kwam hij zijn broer A. B. tegen, die uit de voorkamer was gekomen. Zijn broer H. (verdachte) kwam zijn broer A. (slachtoffer) achterna geloopen en ging dezen te lijf. Ge tuige had niet gezien, dat H. een mes in zijn hand had toen hij naar achteren kwam. Doch wel zag getuige, dat H. zijn broer A stak met een broodmes, dat hij in zijn hand had. Toen A. gestoken was viel hij nog niet ter stond, doch sloeg eerst nog met een knuppel naar H. Hij zakte daarop in elkaar en bloedde hevig. Voordat H. stak had getuige niet zien slaan door A. Voorts verklaarde getuige, dat er altijd wel een beetje ruzie op de boerderij was. A. was de oudste en wilde de leiding hebben, waar de an dere broers niet mee accoord gingen. A. was niet de gemakkelijkste, doch een speciale veéte tusschen A. en G. bestond er niet. 9 Zijn broer H. was volgens getuige nooit erg lastig en geen driftig mensch. De laatste jaren dronk hij geen sterken drank, omdat hi) leerde voor agent van politie. Men zegt, aldus getuige P. B„ dat hij dien avond wel had gedronken. Mr. Schuitemaker merkte op, dat A. (slacht offer) ook voor zijn moeder vaak onaangenaam was en dat zat allen anderen dwars. De volgende getuige S. van de G„ een 21- jarige landbouwer uit Hoogland, die samen met verdachte en nog twee andere vrienden op den bewusten avond in de verlofkamer zaten te kaarten, vertelde, dat er ruzie ontstond tus schen A. en H. A. liep de kamer uit en B. liep hem achterna. Getuige ging ook naar achteren en zag toen, dat P. zijn broer H. in bedwang hield, terwijl zij beiden op den grond lagen en A. zijn broer H. met een knuppel op de beenen sloeg. Getuige had niet gezien, dat A. gestoken werd, doch wel zag getuige, dat A. in elkaar zakte. Getuige kon niet zeggen of er al gestoken was, toen A. met den knuppel sloeg. Na het hooren van de getuigen werd door den president verdachte wederom een verhoor afge nomen. President: „Je dronk nooit en waarom dien avond wel?" Verdachte: ,,Dat raadsel is niet op te lossen." President: „Was het grootdoenerij tegenover de anderen?" Verdachte (aarzelend)„Ja." Verdachte weet niet meer waar het mes lag. Hij kreeg een klap met den knuppel op het hoofd en viel op den grond. Toen werd hij op zijn beenen geslagen. Hij sprong overeind en zwaaide rond met iets, dat hij in zijn handen had. Uit alle verklaringen blijkt, aldus de officier, dat, hetgeen verd. vertelt over een klap op zijn hoofd, niet waar is. Verd. stoof aan op zijn broer, ondanks het feit, dat hij gewaarschuwd was, dat deze met een knuppel achter stond. Van noodweer is geen sprake, te meer niet, om dat verd. de voordeur uit had kunnen gaan. Uit de houding van verd. blijkt, dat hij niet veel berouw heeft van zijn daad (verd. breekt in snikken uit). Ten slotte eischt de officier wegens het opzettelijk toebrengen van zwaar lichame lijk letsel, den dood ten gevolge hehbend, zes jaar gevangenisstraf met aftrek v»n de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Schuitemaker, pleitte uiterste clementie. Uitspraak 5 Februari. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur Rechtskundig Bureau 8 uur Slagers 8 uur Bakkers 7 uur Cursus R. K. Volksbond 8 uur Comité Winterhulp Actie 8 uur. Schouwburg Jansweg R. K. Haarlems Ge mengd Tooneel „Thalia" „De Privé-secre- resse," kwart over acht. Gemeentelijke Concertzaal Haariemsche Bachvereeniging 8 uur. Voormalige Meisjes H. B. S. Krocht Ten toonstelling van Goede en Goedkoope Voeding, 7 tot 9 uur. Vereenigingshuis „Doml," Overveen R. K. Volksbond, afdeeling Overveen, 8 uur. Waaggebouw, Spaarne Tentoonstelling werken Cor Visser, 25 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 Tentoonstelling, 95 uur. Kunstzaal „Reeker", Wagenweg Tentoon stelling, 104 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 104 uur. Palace „Een vrouw, een vriend, een lied". Op het tooneel „Willy Astor", 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Turandot, Prinses van China". Op het tooneel Gonjou-Bros 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater „Zonen van een vader," 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Malle gevallen," 2.30 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Grafische Bond, 8 uur; Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur; Bestuur Spaarkas „St. Nicolaas", 8 uur; Proza, 8 uur; Christelijk Nationaal Werkmans- verbond, 8 uur; R. K. Kellners, half één ('s nachts). Café-restaurant Gebr. Brinkmann Groote Markt, Jaarvergadering Ned. Natuurhist. Ver eeniging, kwart over 8. Gem. H. B. S„ Santpoorterlaan Tentoon stelling Historische Diorama's, 2.305 uur en 7.309 uur. Stadsschouwburg „Afkloppen", kwart over 8. 25 en 79 uur. stelling, 107 uur. Op het tooneel Gonjou-Bros, 2.30, 7 en 9.15 u. Eenige weken geleden verscheen een schetsje in deze courant over twee hondjes, die Moe der niet meer kon verzorgen en die dus reeds aan den onverbiddelijken dood waren prijsge geven en net nog bijtijds door een dieren vrienden als pleegkinderen werden aangeno men, die zou trachten ze groot te brengen. En 't is gelukt, mét de zuigflesch zijn ze groot gebracht en nu ongeveer vijf weken oud. Steeds informeerde ik naar de kleine vier voeters, en geregeld waren de berichten gunstig, lederen dag zag men wat anders: gestadigen groei, oogjes die open gingen, het eerste loo- pen en nu hoor ik met trots groote verhalen over hun ondeugden. Vanmiddag mocht ik ze even zien en het is aardig, vooral als men bedenkt met hoeveel zorg ze zijn groot gebracht. Een eere-saluut aan dit bewijs van dierenliefde. Vraagt men of pleegmoeder haar kinderen wil missen? Antwoord: Voor gëeh düizericFHulden. -«f.(«KV .-'...ai. 'v„" v<-7 v- ».i Maandagavond werden de openingswedstrij den gespeeld voor de „friendly game" tusschen bovengenoemde vereenigingen. Vooral de party C. v. d. BergHoutkoöper was zeer spannend. De gasten waren iets sterker en namen een voorsprong van 102 caramboles. De uitslagen zijn: Haarlem-Noord B. C. H. A. Denker—G. W. Metz 200—113. C. v. d. Berg—Houtkooper 150146. G. BroertjesD. Kroon 7564; Totaal 425323. Woensdagavond voortzetting in het clublokaal van Haarlem-Noord. BELGRADO, 22 Ja>. (Reuter) Het aantal dooden tengevolge van het mijnongeluk by Sajetsjar bedraagt, naar men thans definitief heeft kunnen vaststellen, twaalf. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets officieel bekend gemaakt. De geredde mijn werkers verklaren evenwel, dat de explosie té wyten is aan defecte mijnlampen, waarvan er ook thans nog een groot aantal in verwaar loosden toestand verkeeren. Bovendien had het werk den voorgaanden dag, een feestdag, stil gelegen, zoodat de schachten niet gelucht wa ren. By het begin van den arbeid had geen analyse van de schacht plaats gehad. Waar schijnlijk heeft zich echter methaangas opge hoopt, dat door een defecte mijnlamp is ont vlamd, en zoodoende het ongeluk heeft ver oorzaakt. De ontploffing was zoo hevig, dat zy op een afstand van 13 K.M. kon worden gehoord. Het transport naar de ziekenhuizen leverde tenge volge van de hooge sneeuw vele moeilyk- POTTVILLE, 22 Jan. (Reuter) De ontplof fing in de mijn „Gilbérton" heeft tot dusver 12 dooden en 71 gewonden geëischt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2