S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws Mgr. Schioppa Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper I voor 75.000 gezinnen Electrische trein gederailleerd ONZEN OMROEPER Het proces tegen Hauptmann DINSDAG 22 JANUARI 1935 VOOR DEN KANTONRECHTER Heete melk is beter Links langs vluchtheuvel MET 80 K.M. SNELHEID EEN ZIEKE VERVOERD Om haar te sparen! VIOOLRECITAL IN DEN STADSSCHOUWBURG Constant Moerman Personalia Tafeltennis HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klas afd. Zuid Voor het Schooltje in het W oonwagenkamp BLOEMENDAAL Burgerlijke Stand DRIEHUIS BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Bij het voorrijden op het C. S. liep een motorwagen uit de rails Jaarvergadering Zwem- en Polo- vereeniging H.P.C. Lustrum van Pluto Hoe men planeten vindt DE ROODE TULP Het dragen verboden? HET N.S.B.-INSIGNE IS Februari einduitspraak inzake het dragen Eenige vertraging in spitsuur Toestand onveranderd Kath. mannen in den dom van Keulen Kolendampvergiftiging Van de trap gevallen Eerst twee dagen later dood gevonden OUDE BELEEDIGINGSZAAK Echtpaar Abrahams uit de V. D. Japans buitenlandsche politiek Rede van Hirota voor het parlement De mijnramp in Joego slavië Moord op een Engelsch oorlogsschip Tolheffing op nieuwe bruggen Krachtig verzet van Arnhem te wachten SMitiilllllliltlliiiiiiliiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiililiiiliiiiiiiinin; NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ft Maandagmorgen stond terecht, een man die in verzet was gekomen tegen het vonnis van den Kantonrechter. Deze man was door een agent van politie op 16 December op het Sta tionsplein in staat van dronkenschap aange troffen en naar het politie-bureau aan de Sme- destraat overgebracht. Verdachte zei, dat hij aan een maagkwaal leed en als geneesmiddel dagelijks 2 borrels moest innemen. De Ambtenaar van het O. M. merkte op dat de man beter heete melk of thee had kunnen innemen, daar een borrel de maag in dergelijk geval schade toebrengt. Als getuigen werden gehoord de agent, die den man had opgebracht en de inspecteur, die den man op het bureau verhoord had. Beide had- d enkennelijken staat van dronkenschap gecon stateerd. De Ambtenaar van het O. M. eischte drie da gen hechtenis en 1 jaar opzending naar ae Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. daar hij reeds voor de vijfde maal daarvoor voor het Kantongerecht moest verschijnen. Verdachte zei. dat hij dan liever zijn heele leven in Veen- huizen wilde doorbrengen. De Ambtenaar zeide nog, dat hij wel een re- classeerings-rapport wilde aanvragen, maar dat dit niet veel zou helpen. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot drie dagen hechte nis en zes maanden opzending naar Veen- huizen. Op 26 October 1934 reed een autobus op den Rijksstraatweg bij Hillegom in de richting Haar lem. De chauffeur van de autobus, die terecht stond, had den vluchtheuvel die daar in het midden van den weg ligt. links gepasseerd, daar de rechter weghelft in beslag genomen was door een wagen. Hierbij had hij een luxe auto uit de richting Haarlem aangereden. De ambtenaar van het O. M. eischte f 30 boete of 16 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f 20 boete subs. 10 dagen. Gisterenmiddag verscheen voor den Haarlem- schen Kantonrechter iemand voor het hekje, die eenigen twijfel liet omtrent zijn sexe. Op de gebruikelijke vraag van den Kantonrechter: ,,Hoe is uw voornaam en wat is uw beroep?" was het antwoord: „Jacoba, chauffeur." Dit verbaasde de aanwezigen, omdat men door de kleeding van verdachte meende met een man te doen te hebben. Doch toen deed de ambtenaar van het O.M. de ingenieuze ontdekking dat verdachte inder daad een dame was, zoodat het mysterie om- trent den naam meteen was opgelost. De dame had in haar auto op 11 October 1934 met een snelheid van 80 KM. op den Heerea- weg te Heemstede gereden en een paard en wagen rechts gepasseerd over het fietspad. Zij was deswege veroordeeld bij verstek tot 40. boete subs. 20 dagen hechtenis en kwam nu in verzet tegen dit vonnis. Kantonrechter: „Waarom reed u met een dergelijke snelheid?" Verdachte: „Een zieke dame zat achterin en moest snel naar Amsterdam gebracht worden; ik wilde haar sparen!" De Ambtenaar van het O. M. informeerde of verdachte wel tijdig achter het paard en den wagen had kunnen stoppen bij zoo'n snelheid. Verdachte: „Dat weet ik niet." Kantonrechter: „U wilde de dame zeker be sparen met 't hoofd door de voorruit te vliegen, en bent daarom maar doorgereden." (Hilariteit). Als getuige werd gehoord de agent die de da me had aangehouden. Deze verklaarde dat de snelheid levensgevaarlijk was geweest. De Ambtenaar van het O. M. vond de opge legde straf bij nader inzien veel te licht. De dame had buitengewoon onverantwoordelijk ge reden: met een snelheid van 80 K.M. een zieke vervoeren in een auto met waarschijnlijk on voldoende remmen, en tenslotte rechts passee- ren door op het fietspad te rijden. De oorspron kelijke straf van 40.boete subs. 20 dagen hechtenis, wenschte de Ambtenaar gewijzigd te zien in een hechtenis van 6 dagen en ontzegging van bevoegdheid om een auto te besturen voor den tijd van één jaar. De Kantonrechter bekrachtigde het oorspron kelijk gewezen vonnis, nj. 40.boete subs. 20 dagen hechtenis. Op den vioolavond, die onze jeugdige land genoot, Constant Moerman, a.s. Donderdag 34 Jan. om 20 uur te Haarlem in den Stads schouwburg zal geven, zal de kunstenaar werken van Beethoven. Lalo, Chausson, Paganini, Szy- manowsky, BartokSzekely en Rimsky Korsa koff ten gehoore brengen. De Haarlemsche pi anist Karei de Jong zal zijn medewerking ver lenen. Bij het politiecorps hier ter stede is benoemd tot politieagent de heer H. de Boer, tot dusver marechaussee van de brigade Veenhuizen. Zondag 27 Januari a.s. zal in het Zander In stituut te Haarlem het jaarlijksche tournooi der Haarlemsche Tafeltennisclub worden gehouden. Gelegenheid tot inschrijving bestaat o.a. bij het Secretariaat. Vredenhofstraat 19, Haarlem alwaar men tevens nadere inlichtingen kan be komen. nonv. Dongen; 20 Jan.: d. van R. Roev. Wijk; z. van A. Pitlov. d. Pijl; d. van A. G. C de LeeuwKuilboer; d. van J. M. v. d. Berg— v. d. Wereld; z. van A. Grootde Boer; z. van G. GalamaFolmer; z. van A. P. Sanders Ringeling; z. van A. B. M. DecruGeesing; d. van P. B. J. BrinkmanHuizing; 21 Jan.: d. van M. GriffioenZaaijer. Overleden: 18 Jan.: C. 'F. GerritsenBalfoort, 69 j., Verspronckweg; 19 Jan.: H. v. Delft, 71 j., Ged. Schalkburgergracht; H. v. d. Eijkv. Mun ster 62 j., v. Nesstraat; C. M. J. KeizerAl- phenaar, 36 j., Hyacinthenlaan; H. S. Elling, 60 j., Doelstraat; 20 Jan.: J. Blokker, 75 j., M. v. Heemskerkstraat; A Warmerdam, 71 j., Kam perlaan. Te Heemstede had de wedstrijd „Adolf Kol- ping I" tegen „Ons Genoegen 2" plaats. Jam merlijk kwam deze ontmoeting niet tot een uitslag in verband met het feit, dat de partij aan bord 8 geen doorgang vond. De gedetail leerde uitslag is: „Adolf Kolping I" „Ons Genoegen 22" C. PrinsJ. v. Gijlswijk 11 J. WillemsH. v. d. Berg 02 P. WarmerdamC. v. d. Berg 20 G. de KokG. de Winter 11 J. v. DiemenN. v. Lierop 20 L. v. DiemenC. Warmerdam 02 Th. v. a. NesM. Oetelaar 20 A. C. JansenA. Jansen Voorloopige uitslag 8—6 2de klas afd. Noord In het gebouw van de St. Josephsgezellenver- eeniging aan de Jansstraat te Haarlem speel de T. E. P. 2 tegen S.D.O. I. Ook deze wed strijd bracht het niet tot een einduitslag, daar de partij aan bord 1 moest worden afgebroken. Deze zal door de commissie van arbitrage wor den beslist. Ondanks het minder prettige euvel, dat S.D.O. met 8 spelers uitkwam, en hierdoor terstond 4 punten achterstand kreeg, gelukte het haar toch reeds 10 punten te bemachti gen. Hierdoor zal de einduitslag vermoedelijk een kleine overwinning voor de S.D.O.'ers bren gen. De onderscheidene borden brachten de hierna volgende uitslagen: T. E. P. 3 S. D.O. I G. v. d. KroftM. Homburg J. ValkJ. Luiten 02 P. de RaadJ. W. Hubbers 0—2 H. EssenbergF. v. d. Burgt 0—2 W. Lips—L. Luiten 0—2 J. OvertoomN. O. 2—0 J. DijtN. O. 2—0 G. LoogmanC. L. Koster 2—0 G. BonfrerN. Piek 2—0 H. KleinJ. Broers 0—2 Voorloopige uitslag 8—10 Als batig saldo van de Huisvlyttentoon- stelling in het R. K. Lyceum 22.10 Geboren: z. van C. Dinger—Freese. Getrouwd: J. C. Korsman en M. A. Voogdt; R. P. Kuipers en A. M. Costeris; J. F. Linde man en G. Spinder; E. van der Zwaan en H. M. Lindeman. Forensen-reisvereeniging De Forensen- reisvereeniging Kennemerland hield een leden vergadering in 't Huis te Velsen alhier. De voorzitter deelde mede, dat van de directie der Nederl. Spoorwegen bericht was ontvangen, dat zij wegens de tijdsomstandigheden geen verla ging van tarieven kan invoeren. Men besloot evenwel den afloop van het Zwa- nenburgsche proces af te wachten, alvorens met autobussen te gaan rijden. Geboren: 18 Januari: z. van F. M. v. d. Heu velBurgard; d. van E. SeffensWisker; z. van J. G. v. Leeuwen—v. d. Berg; d. van M Wiebes Zwiers; 19 Jan.: d. van M. W. A. J. v. d. Wiel— Rademaker; d. van G. Tiggelmanv. Biezen; z. van C. M. A. WijkhuijzenFortgens; 2 d. van H. j. M. v. d. Broek—Philippo; z. van A. Collig- Een goede verkeersverbetering Langs den Provincialen weg is vanwege Openbare Werken een wandelpad aangelegd tusschen Wipperlein en Sumatrastraat. Voor de drukbevolkte Indi sche buurt is dit voor de voetgangers een groote verbetering. De waarzeggerij is in Tunis nog een bloeiend bedrijf. Onze foto toont twee ge sluierde Oostersche vrouwen, die zich voor het postkantoor hun toekomst uit zand, dat omhoog wordt geworpen, laten voorspellen zichtig politiek onderscheidingsteeken, in casu het insigne van de N. S. B. Hij had dit insigne gedragen op een open bare terechtzitting van de rechtbank. Mr. van Lier concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal op 18 Februari uitspraak doen. commissies, waaruit over het algemeen een op gewekte geest sprak, Bij de bestuursverkiezing werd als voorzitter herkozen de heer A. J. J. Verspoor, als bestuurs leden herkozen mevr. A. Knuijtv. Laar en de heeren A. J. Braam, A. J. B. v. Huisstede en P. v. Goor en in de vacatures mej. T. Wildeboer en den heer H. Bakker. De leden der kascommissie brengen verslag uit over hun bevindingen, en stellen voor den penningmeester décharge te verleenen, hetgeen geschiedt. Vervolgens worden verschillende commissies benoemd, o.a. de Zwemcommissie met den heer P. v. Goor als voorzitter, J. v. Zadel en mevr. Kruyt-v. Laar als leden. Polo-commissie: de heer A. J. Braam, voor zitter en de heeren Huisstede, P. v. Goor, Leye- naar D. Wesseling als leden. Als leden der Kascommissie de heeren J. Schutter, W. Moolenaar, G. P. Bronkhorst en D. v. Tongeren. Bij de seizoenbespreking werd medegedeeld, dat in den geest als het vorige jaar gehandeld zal worden. Voor een te houden feest-sportdag zal gepoogd worden een bijzonder program saam te stellen. Getracht zal worden onder de leden en belangstellenden gelden bijeen te zamelen voor een voor H. P. C.'s talrijke prijzen een waardige medaillekast te krijgen, die dan een plaats zal krijgen in het nieuwe Sportfondsen- bad. Na een geanimeerde rondvraag volgde slui ting met een opwekking om in alles de H. P. C.-kleuren te verdedigen. Vrijdagavond hield de Heemsteedsche Zwem en Poloclub H.P.C. haar jaarvergadering in café restaurant Lommeroord. In zijn openingswoord zeide de voorzitter zeker een nog grootere op komst verwacht te hebben. Vervolgens werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den voorzitter klinkt 'n toon van optimisme, van grooten vooruitgang zoowel in clubverband als in de sportprestaties, zoo o.a. de goede naam die H.P.C. vooral dit jaar heeft verkregen, door een Europeesch kam pioenschap, vele successen van de junioren wat veel belooft voor de toekomst van H.P.C. Het verslag brengt een bijzondere hulde aan de mede-bestuursleden van hun prettige samen werking. Het ledental bleek, trots alle malaise, nog iets gestegen, nj. van 261 tot 267. De 300 is al eens gepasseerd, maar op het eind iets terug- geloopen. Dank wordt gebracht aan dr. v. Walsum, die weer medisch adviseur is gebleven. Het verslag herinnert nog aan de prettige feest- en kienavonden. Betreurt wordt, dat de cursus voor de ont wikkeling in de spelregelkennis zoo slecht be zocht wordt. Over het waterpolo is het verslag optimistisch. Uit het verslag blijkt, dat ook de dames H.P. C.-leden een groot aantal successen behaalden in verschillende wedstrijden. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat er een klein nadeelig saldo is. De begrooting was voor het jaar 1935 zóó, dat dit nadeelig saldo zal worden weggewerkt. Vervolgens volgden de verslagen van diverse Op 21 Januari a.s. is het juist vijf jaar ge leden, dat C. W. Tombaugh, technisch- assistent aan 't Lowell-Observatorium te Flagstaff in den staat Arizona (Ver. St.) in het sterrenbeeld De Tweelingen een nieuwe planeet ontdekte, die den naam Pluto ontving. Pluto is een duisterling onder de planeten; zij staat zoo ver van ons weg, cfot het ten eenen- male onmogelijk is haar met het ongewapende oog te zien. Zij heeft zich dan ook aangediend als een kleine lichtvlek in den kijker en als een wit stipje op de fotografische plaat, dat zich in niets onderscheidde van de andere hemellichten rondom haar. Eerst toen men op een tweede foto, die eenige dagen later van dezelfde hemel streek gemaakt werd, een belangrijke verplaat sing ten opzichte van de omringende vaste ster- sen had vastgesteld, kon men daaruit besluiten, dat men hier met een planeet te doen had. Pluto was evenwel niet de eerste planeet die slechts met het gewapend oog kan worden waargenomen. Reeds in 1846 had de Fransch- man Leverrier de planeet Neptunus ontdekt. Deze was eveneens onzichtbaar. Deze ontdek king had plaats op een zeer verrassende manier. Leverrier vond haar namelijk op papier, zonder haar ooit te hebben aanschouwd! De ontdekking van Pluto heeft een lange voorgeschiedenis gehad, die ten nauwste samen hangt met die van Neptunus. In het begin van de 19e eeuw begon te blij ken, dat de in het jaar 1781 door Herschel ontdekte planeet Uranus niet aan het hemelge welf'te vinden was op die plaats, waar de sterrekundigen haar aan de hand hunner bere keningen verwachtten. Zij was in den loop der jaren wat ten achter geraakt. Deze storing in de verwachte snelheid wees op de aanwezigheid van een factor waarmee in de calculaties geen rekening was gehouden, omdat zij niet bekend was. Er waren astronomen, die veronderstelden, dat die storende factor zou kunnen zijn de in vloed, uitgeoefend door een nog onbekende pla neet, wier baan buiten die van Uranus lag. Doch hoe zou men haar vinden? Misschien bevond zij zich zoo ver weg, dat ze slechts met een grooten kijker zou kunnen gezien worden, te mid den van millioenen andere even lichtzwakke sterren. Men moest dus ongeveer weten, waar zij zich bevond. Hier stond men voor een zeer zwa re opgave. Het gold hier niet alleen het bere kenen van de massa van de planeet, doch ook van de baan en zelfs van de plaats op de baan, waar zij zich op dat oogenblik bevond. En dat alles voor een hemellichaam, dat niemand nog ooit gezien had, en dat zich alleen deed bemer ken in een onbeduidende wijziging in Uranus' beweging. Daarbij diende het zóó nauwkeurig plaats te hebben, dat men de plaats aan den hemel kon aanwijzen, waar het zich op een be paald oogenblik bevond. Een Fransch astro noom en wiskundige Leverrier zette zich aan deze ingewikkelde becijfering en bracht haar tot een goed eind. Een Duitsch atronoom, G a 11 e uit Berlijn, die zich juist bezighield met waarnemingen in deze hemelstreek, wees hij de plaats, waar de niéuwe planeet te vinden zou zijn. En in September 1846 vond hij daar wer kelijk een ster, die zich langzaam verplaatste, dus een planeet. Neptunus was ontdekt. Kort na deze ontdekking, die een groote triomf was voor de berekenende astronomie, de hemelmechanica en voor de zwaartekrachtwet van Newton en een geweldigen induk .ge maakt had, verklaarde de Franschman Babi- n e t, dat de baanstoringen van Uranus zelfs door den invloed van de nieuwe planeet nog niet vol ledig verklaard konden worden. Ér moesten nog andere storende invloeden werkzaam zijn. Onder invloed van het zoo juist bereikte succes het was nog in hetzelfde jaar 1846! meende B a b i n e t deze overblijvende storingen te moeten toeschrijven aan nog een planeet, welker baan nog buiten die van Neptunus ge legen was. Hoewel niemand een andere verkla ring had, werd deze opvatting van Babinet algemeen afgewezen. Nog in 1910 stelden Newcomben Gaillot vast, dat de storingen van Uranus ook op an dere wijze te verklaren waren. Doch in het jaar 1915 nam Prof. P e r c i v a 1 Lowell, een specialiteit op 't gebied der pla neten, het in allen ernst op voor de veronder stellingen van B ab i n e t. Hij publiceerde zijn berekeningen, deelde mede, dat naar zijn mee ning de gezochte planeet in 't sterrenbeeld De Tweelingen staan moest en richtte met het oog op het zoeken naar deze trans-Neptuniaansche planeet een sterrenwacht op te Flagstaff, in het gebergte van Arizona. Zijn beweringen werden door zijn vakgenooten met spotgelach ontvan gen en zy beschouwden hem als een fantast, als een zoeker naar een soort Steen der Wijzen. Lowell liet zich echter niet ontmoedigen en rekende verder, tot hij de vermoedelijke vind plaats aangegeven had, doch stierf helaas in 1913. Drie jaar later maakte W. H. Picke ring, de directeur van het Harvard-observa- torium door nieuwe berekeningen de kwestie weer actueel. En werkeiyk na vijftien jaren van stelsel matig fotografeeren van dit stukje van den he mel, ontdekte de Lowell-sterrenwacht in 1930 het lang gezochte hemellichaam op een plaats, die slechts weinig verschilde van die welke haar stichter Lowell had aangewezen. Babinet had dus tóch gelijk gehad en Lowell ook! In Januari werd op een fotografische plaat een streepje ontdekt, dat niet van een ster af komstig kon zijn. Men is toen zeer bedachtzaam te werk gegaan; zeven weken lang heeft men dit object nauwkeurig nagegaan, om er zich van te vergewissen, dat men werkelijk met een pla neet te doen had. Eerst op 13 Maart, toen men zekerheid gekregen had, zond men het tele gram de wereld in, waarin medegedeeld werd, dat Pluto dezen naam had Lowell haar ge geven ontdekt was. Het was de tweede pla neet, die door berekening gevonden was. HENRI VAN DEN MANDELE Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Twee foto's van de streek bij delta Gemi- norum, genomen 2 en 5 Maart 1930. Het door de pijlen aangewezen lichaam bleek in drie dagen een aanzienlijke verplaatsing te hebben ondergaan, en hieruit leidde men af dat men met een planeet te doen had De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, concludeerde heden tot verwer ping van het cassatieberoep van H. P., die wegens het dragen van een roode tulp in het openbaar door de rechtbank te Utrecht is ver oordeeld tot ƒ0.50 boete. Arrest 18 Februari. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. van Lier, nam gisteren conclusie in de zaak van den Officier van Justitie te Roermond, die cassatie had aangeteekend tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij J. J. B te Eind hoven is ontslagen van rechtsvervolging van het hem ten laste gelegde dragen van een op- Gistermiddag omstreeks tien over drie is op het C. S. te Amsterdam tusschen het derde en vierde perron Westzijde een electrische trein by het voorrijden uit de rails geloopen. De trein was bestemd om in te vallen voor den electri- schen trein, die om 15.15 naar Haarlem vertrekt De motorwagen van den trein is bij het pas- seeren van het midden naar het perronspoor gederailleerd. Onmiddellijk zijn alle maatregelen getroffen om den wagen weer in het spoor te brengen. Eenige vertraging in den vertrektijd der treinen in het spitsuur was echter niet te voorkomen. Naar men ons Maandagavond laat ten huize van den Pauselijken Internuntius te Den Haag mededeelde, was in den toestand van Mgr. L. Schioppa sedert Maandagoch tend geen wijziging gekomen. De Katholieke mannen van het Aartsbisdom Keulen hebben Zondag j.l. een „Glaubensfahrt" naar Keulen ondernomen, om gezamenlijk ge tuigenis van hun geloof te doen in den Dom van Keulen. Extra treinen, bussen, auto's hadden onoverzienbare scharen naar de Rijnsche me tropool gebracht. De dom bleek te klein. Ook andere kerken moesten in gebruik worden ge nomen. Z.E. Kard. Schulte leidde de plechtig heid en hield een predikatie over de trouw aan geloof en Kerk. De Kardinaal schreed meer malen door het kerkgebouw, om de mannen te zegenen. Er heerschte groote geestdrift. Het plan is telken jare deze demonstratie voor ge loof en Kerk te doen plaats hebben. Zaterdag heeft zich te Bergen op Zoom een vrij ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan in de fabriek van de firma E., ge legen aan den Noordsingel. In deze fabriek, een regenjasplakkerij, zijn ongeveer 30 meisjes werk zaam uit Bergen op Zoom en omgeving. In een der lokalen brandde een kachel, die de oor zaak was van de kolendampontwikkeling. Het meerendeel der meisjes vertoonde lichte vergif tigingsverschijnselen, doch zij ondervonden daar verder geen nadeelige gevolgen van. Wat ernstiger waren er vijf meisjes aan toe die per autobus op weg waren naar Roosen daal, Oud Gastel en Stampersgat, waar zy woonachtig zijn. Zij werden in de autobus zoo onwel, dat de chauffeur een dokter te Wouw waarschuwde, op wiens advies de meisjes naar het ziekenhuis te Roosendaal werden gebracht zy hebben daar den nacht doorgebracht en zijn Zondagmiddag vrijwel hersteld naar haar wo ningen teruggekeerd. De politie stelt, in samenwerking met de ar beidsinspectie, een onderzoek in. Toen de loopjongen van de firma Pinet te Den Haag gistermorgen aan den winkel Hoog straat 19 kwam, vond hij de deur gesloten. Daarom werd de heer Sch., een zoon van den winkelier, gewaarschuwd, die via een huis van de buren, de zaak binnenkwam. Hy vond zyn vader, den 60-jarigen heer Sch., dood aan den voet van de trap, die naar het bovenhuis voert, liggen in een plas bloed. De politie dacht aan- vankeiyk aan misdrijf, doch een ander onder zoek wees uit, dat de heer Sch. van de trap moet zijn gestort. Dit moet reeds Zaterdagavond zyn gebeurd. De Hooge Raad heeft gister behandeld het cassatieberoep van den oud-ryksaccouritant R. H. te Hillegersberg, die wegens beleediging des tijds van minister Donner in hooger beroep door het Gerechtshof te Den Haag is veroor deeld tot een maand gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De conclusie van den advocaat-generaal luid de tot verwerping van het beroep. 28 Januari zal de Hooge Raad arrest wijzen. Naar „De Vrijzinnig Democraat" mededeelt, hebben de oud-wethouder van Amsterdam de heer Abrahams en zijn vrouw voor het lidmaat schap van den Vrijzinnig Democratischen bond bedankt. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zyn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dogeiyks bereikt hij 75.000 ge zinnen. Hy zal O dus zeker van dienst kunnen zyn. FLEMINGTON, 21 Jan. In het verdere ver loop van de behandeling van het proces tegen Hauptmann trachtte de verdediger Reilly het bewijs te leveren, dat in de laatste 24 uur ge tracht is minstens twee getuigen a décharge door dreigementen te intimideeren. Een getuige wordt volgens den verdediger gevangen ge houden. Een ambtenaar van het Amerikaansche De partement van Financiën verklaarde, dat op 2 April, den dag der betaling van het losgeld voor baby Lindbergh, Hauptmann slechts 303 dollar op de bank had staan, terwijl zün actief den dag daarop steeg met 44.486 dollar. Verder kocht Hauptmann nadien herhaalde malen voor groote bedragen aan aandeelen, terwijl hy vóór 2 April nooit transacties van een dergelijken omvang verrichtte. TOKIO, 21 Jan. In een heden in het Ja- pansche parlement gehouden rede verklaarde minister Hirota, dat Japan streeft naar een nieuw vlootverdrag, dat in overeenstemming is met den geest der ontwapening. Men kan zich niet voorstellen aldus zette Hirota uiteen dat er ergens een motief voor een conflict tusschen Japan en de V.S. zou bestaan, twee landen, die gescheiden zijn door de breedte van den Stillen Oceaan. Hirota achtte het overbodig te zeggen, dat de góede verstandhouding tusschen Japan en Engeland een waarlijk belangrijke bijdrage tot den Wereldvrede vormt. Wat de betrekkingen van Japan in het Verre Oosten betreft, verklaarde de minister, dat de regeering voornemens is de vreedzame ónt- wikkeling van de betrekkingen met Sovjet- Rusland te bespoedigen door een regeling van de nog hangende kwesties. Japan rekent op de medewerking van de overige staten van Oost-Azië bij het in stand houden van vrede en orde in dit deel van de wereld. Spr. hoopt derhalve, dat „China zich niet ontoegankeiyk zal maken voor de feitelijke noodzakelijkheden van dezen toestand en het edele streven van Japan deelen zal." BELGRADO, 21 Jan. (V.D.) De in den loop van den avond alhier ontvangen berichten over het mijnongeluk in Sajetsjar bevestigen de in de „Frawda" reeds geuite vrees, dat eenige honderden mijnwerkers daardoor zouden zijn getroffen. Zoowel de officieele alsook de particuliere be richten echter melden, dat het aantal slacht offers niet grooter is dan 24. Daarvan is de helft om het leven gekomen, terwijl de an deren met min of meer ernstige verwondingen geborgen konden worden. Uit Belgrado is een commissie van onderzoek naar de plaats des onheils vertrokken. LONDEN, 21 Jan. Tegen den marinier Lecnhard Brigstock, van den Engelschen krui ser „Arethusa" is heden een aanklacht inge diend wegens moord op den officier Hubert Deggan. Brigstock wordt er van beschuldigd, Deggan om tot dusverre onbekende motieven, met een scheermes de keel te hebben afgesne den. Het slachtoffer was Zaterdag in de kajuit van de in Chatham liggende kanonneerboot „Marshal Soult" dood gevonden. In de Maandag gehouden Raadsvergadering van Arnhem heeft burgemeester Bloemers o.m. verklaard, dat het dageiyksch bestuur der gemeente zich met alle kracht zal verzetten tegen de plannen tot tolheffing. B. en W. zul len alles doen om recht te verkrijgen, zy zul len daartoe in overleg treden met Gedeputeer de Staten en het gemeentebestuur van Nüme- gen. Dezer dagen zal met deze colleges een con ferentie worden gehouden. Ook B. en W. voelen weinig voor een com promis en zullen in elk geval beginnen met vol- ledigen vrijdom van tol te eischen. Zij weten de geheele burgerij achter zich.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4