Het „edele streven" van Japan VERKADES BISCUITS m 7ItéOAde T&yz&yL Brand op boerderij „Weltevreden" HIROTA 'S GROOTE REDE Kerkelijk Leven DINSDAG 22 JANUARI 1935 Feiten en praatjes Het bandietisme in Amerika Op zoek naar den nieuwsten staatsvijand no. 1 Bandieten overvallen posttrein Met 8000 mark er van door Honderden fabrieken in de V.S. gesloten Omdat zij met verliès werkten Slachtoffers der zee Als hadden komt, is hebben te laat Koningin Emma-Fonds 40-jarig jubileum De omgekomen vee houders herdacht WIE KENT DIEN MAN? Motor tegen boeren wagen Bestuurder overleden; duorijder zwaar gewond Deel van landbouwschuren met 28.000 k.g. stroo door vuur vernield; 3. paarden en een koe omgekomen Oorzaak nog onbekend NEDERLAND—BELGIË Mr. B. van Spaendonck lid der delegatie voor de onder handelingen VERDUISTERING ONTDEKT Onderzoek wordt zeer belemmerd SALARIEERING GEMEENTE- PERSONEEL Minister De Wilde vraagt inlichtingen VISSCHERIJ-PRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND STATENVERKIEZINGEN DOOR AUTOBUS GEDOOD DOODELIJKE AANRIJDING MOTORBARKAS OP DRIFT De barkas gevonden Prof. mr. J. R. van Kan Onteigening in Rijswijk Door kokende koffie verbrand Nationale politiek in vredesdagen Rede Minister Slotemaker de Bruine Rationale politiek in crisisdagen" Dr. J. Buffart Benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht PAPIERFABRIEK ONTSLAAT BENOEMINGEN In het Aartsbisdom H. HART-DEVOTIE IN AZIË Naar de missie Het gewapende conflict, dat in Tsjahar, ten Oosten van de door Japan genaaste Chineesche provincie Jehol, dreigde, is blijkbaar uitgesteld, althans voorloopig. De Chi- neezen, die in tegenstelling met de Japanners beweren, dat het slechts dun bevolkte gebied niet tot Jehol behoort, schijnen hun troepen, wier aanwezigheid den Japanners aanstoot gaf, te hebben teruggetrokken en de Chineesche pers, die al alarm begon te slaan, spreekt nu de verwachting uit, dat de Tsjahar-kwestie in der minne geschikt zal worden. De opvatting, dat de spanning in Tsjahar en de militaire maatregelen van Japan in dit gebied het voor spel zouden gaan vormen voor een nieuwe Ja- pansche usurpatie van Chineesch territoir vol gens dezelfde methoden als die, welke bij de verovering van Mandsjoerije indertijd werden toegepast, is voor het oogenblik niet bewaarheid geworden. Had Japan werkelijk Tsjahar inge palmd, dan zou de weg naar Mongolië voor de Japansche troepen zijn opengelegd en zou de kans op gewelddadige conflicten met Sovjet- Rusland aanmerkelijk zijn toegenomen. Zoover is het echter thans nog niet gekomen, hetgeen intusschen niet wegneemt, dat het op elk door Japan gewenscht oogenblik wèl zoo ver komen kan. De tegemoetkomende houding der geïnti mideerde Chineezen heeft waarschijnlijk tijde lijk de situatie gered. Voor hoe lang? Japan is de eenige, die het weet, Want Japan wikt en beschikt uitsluitend naar eigen goeddunken. Is het niet merkwaardig, dat vlak vóór de dreigen de houding der Japansche militaire macht ten opzichte van Tsjahar, de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio met nadruk de berichten tegensprak, waarin melding gemaakt werd van een aanzienlijke verbetering der betrekkingen tusschen China en Japan? En dat thans, nu er tengevolge van het zwichten der Chineesche regeering, die haar troepen uit Tsjahar terugriep, slechts van een gemakkelijk uit de wereld te helpen „misver stand" wordt gesproken, de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken Hirota in het parlement een groote rede heeft gehouden, welke van z.g. vredelievendheid en vriendelijk heid jegens alle mogendheden, China incluis, overloopt? Kort geleden heeft de Japansche minis ter van financiën Takahasji een ern stige waarschuwing aan de doordrijvers van de Japansche militaire politiek laten hoo- ren en gewezen op de economisch ondraag lijke lasten, welke deze politiek Japan oplegt, Moet Hirota's redevoering als een directe reactie op Takahasji's vermaan worden be schouwd? Zeker is, dat de voorstelling van zaken, welke Hirota gelieft te geven, niet ge heel en al klopt met de tastbare feiten. Even als Frankrijk pleit voor een „paix framjaise" in Europa, evenzoo pleit Japan voor een „pax Japonica" in Oost-Azië. Japan, dat het vloot- verdrag van Washington heeft opgezegd, wenscht een nieuw vlootverdrag met een alge- meene bewapeningsvermindering, welke voor alle contractanten gelijkelijk zal moeten gel den en welke het over het algemeen eiken staat onmogelijk zal maken een anderen te be dreigen. Noch Amerika, noch Engeland hebben op de voorbesprekingen te Londen voor een eventueele vlootconferentie ooren gehad naar dit Japansche plan, omdat zij inzien, dat een dergelijke bewapeningsvermindering over de geheele linie Japan practisch de militaire han den tegenover het machtelooze China zou vrij geven, en Japan zou bevrijden van het econo mische schrikbeeld van een onbeperkten bewa peningswedloop. JapHns positie kan door een afzwakking der andere in het Verre Oosten belanghebbende mogendheden alleen maar win nen, want bij het inwilligen van Japans eisch tot vlootpariteit wordt deze positie, ondanks de totale beperking, versterkt door het verval len van de voor Japan nadeelige vlootverhou- ding, zooals die in het Verdrag van Washington werd vastgelegd. Japan heeft uitsluitend de be doeling zich te behoeden voor een actieve mili taire inmenging in zijn Aziatische expansie politiek, en al de vredeslyriek van Hirota heeft deze eigenlijke bedoeling niet kunnen mas- keeren. Wanneer men bedenkt, dat de Vereenig- de Staten het plan hebben om het eilahd Chuam en het Wake-eiland tot steunpunten voor marine en luchtvloot te versterken en zoodoende den langen lucht- en waterweg tusschen Japan en Amerika gemak kelijker begaanbaar te maken voor zijn militai re macht en er ernstig over denkt om door de landengte van Nicaragua een kanaal te graven, opdat de Atlantische vloot sneller naar den Stil len Oceaan kan worden verplaatst dan thans door het Panamakanaal alléén is mogelijk ge bleken, doet Hirota's verklaring, dat men zich niet kan voorstellen, hoe er tusschen Japan en Amerika; welke door een oceaan zijn gescheiden, een reden tot een conflict zou kunnen ontstaan, al heel wonderlijk aan. Wij vreezen, dat het voor stellingsvermogen van Amerika ietwat grooter is dan dat, wat Japan voorgeeft te bezitten. De hoffelijke buiging in de richting van Japans „vroegeren bondgenoot" Groot-Brittannië, heeft kennelijk de bedoeling Engeland uit het Ame- rikaansche vaarwater te lokken, een illusie, wel ke Japan blijkbaar nog steeds niet heeft opge geven, niettegenstaande de vlootbesprekingen te Londen Amerika en Engeland dichter bij el kaar hebben gebracht. Tenslotte deed Hirota, na verzekerd te hebben alle quaesties met Sov jet-Rusland in vredelievenden geest te zullen oplossen, een beroep op China om mede te wer ken aan de grootsche taak van het handhaven van den vrede en de orde in Oost-Azië, een taak, welke het blijkens de practijk „manu militare" tracht te vervullen. Hij hoopte, dat China begrip zou toonen voor „het edele stre ven" van Japan en eraan tegemoet zou komen, en meende zelfs te mogen constateeren, dat China daartoe een groeiende neiging vertoont. In hoeverre Hirota hier door een kersen-bloe- sem-kleurigen bril kijkt, is moeilijk te zeggen. China heeft weinig reden om enthousiast te zijn voor Japans „edel streven", dat China het ver lies van Mandsjoerije en Jehol heeft gekost. De mogelijkheid echter bestaat, dat China, bewust van zijn machteloosheid, zich onder de supre matie van Japan gedwee zal bukken, en in dat geval zou het „gele gevaar", waartegen Musso lini zoo ernstig Europa gewaarschuwd heeft, eerst recht tot een bedreiging voor gansch de Westersche wereld uitgroeien, alle mooie praatjes van de Japansche diplomatie ten spijt. NEW-YORK, 22 Jan. Gisteren hebben politiebeambten te Houston in Texas een auto mobiel gevonden, die geïdentificeerd was als die van den gangster Th. Robinson, die sedert 10 October j.l. gezocht wordt in verband met de ontvoering van Mrs. Alice Stoll uit Louisville in den staat Kentucky. Twee verdachten werden aangehouden, doch zij bleken geen van beiden Robinson te zijn. Men gelooft dat Robinson, als vrouw verkleed, heeft weten te ontsnap pen. Een bediende van een benzinetankstation deelde de politie mede, dat een vrouw den auto had verlaten even voor dat de politie beambten ter plaatse arriveerden. De politie-beambten, die deelnamen aan de opsjforing van de gangsters Alvin Karpis en Harry Campbell, de overlevenden van de be ruchte ontvoerders-bende van Bremer, nebben gisteren den auto gevonden, waarin de ban dieten Zondag na het vuurgevecht met de po litie te Atlantic City wisten te ontvluchten. De auto werd gevonden te Doylestown in Penn sylvania, zoodat de politie aanneemt, dat de gezochten in de buurt vertoeven en wel in het heuvelland, dat zich in deze omgeving uitstrekt. In den auto zaten verscheidene kogelgaten, vermoedelijk tijdens het vuurgevecht van Zon dag ontstaan. DORTMUND, 22 Jan. (D.N.B.) In den af- geloopen nacht hebben een drietal gemaskerde bandieten den postwagen van den personentrein RauxelDortmund geplunderd. Zij brachten den trein door middel van de noodrem tot staan en drongen schietend het post-rijtuig binnen. Zfj wisten met ruim 8000 Mark te ontsnappen- NEW-YORK, 22 Jan. (Reuter.) De verctni- ging van hemden-fabrikanten heeft bekend ge maakt, dat in de staten New-York, Pennsyl- vanië en Connecticut honderden fabrieken heb ben moeten sluiten, daar zij niet in staat zijn de loonen op de basis van de bepalingen der Nira uit te betalen en met yerlies werken. Door deze sluiting zijn 20.000 arbeiders werk loos geworden. TOKIO, 21 Jan. (VD) Uit Kanazawa wordt gemeld, dat het Japansche s.s. „Nagasaki Ma- roe", metende 600 ton, in een storm is geraakt en met zijn bemanning van 20 koppen gezon ken is. KARACHI, 21 Jan. (Reuter). Van de 25 in zittenden van een Indisch zeilvaartuig, dat bij een sterken storm kapseisde, zijn er 19 ver dronken. (Ingezonden Mededeeling) Dit gezegde is maar al te waar. Steeds als men deze woorden uit, is er iets gepasseerd, dat meestal voorkomen had kunnen worden. Ook de voor Uw gezondheid nadelige gevolgen van een verstopping kunnen voorkomen worden door bijtijds de bekende ISTIZIN-TABLETTEN te gebruiken. ISTIZIN-TABLETTEN werken prompt zonder schadelijke nevenwerkingen. De stroom vluchtelingen uit het Saar gebied houdt nog voortdurend aan. Om enkele prijzen te noemen: MARIA. 20 ct. per'/2 pond SAN FRANCISCO 22'/Jct.per7!pond PETIT BEURRE 20 et per '/2 pond CAFE NOIR 25 ct. per '/2 pond Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Vereeniging „Koningin Emma-Fonds", heeft het bestuur der Vereeniging gisterenmiddag in Hotel Paulez te Den Haag gerecipieerd. Verscheidene schriftelijke gelukwenschen wa ren binnengekomen. Zoo had de Koningin een schriftelijke felicitatie gezonden, vergezeld van de mededeeling, dat H. M. een gift aan de Ver eeniging zou doen toekomen. Voorts waren nog bloemstukken of schriftelijke gelukwenschen ingekomen van het Koningin Emma Jubileumfonds, van den wethouder van Sociale Zaken te 's-Gravenhage, mr. dr. S. de Vries Czn., van de Ned. Vereeniging van Armen zorg en Weldadigheid, van dr. N. Japikse, di recteur van het Koninklijk Huisarchief; van de Vereeniging H- Vincentius a Paulo; mr. Sark, secretaris van den Armenraad; van den heerL. Hoejenbos, directeur van Maatschappelfk Hulp betoon en van vele anderen. Ter nagedachtenis van den stichter der Ver eeniging heeft het Bestuur in den loop van den dag een krans gelegd op het graf van den heer Martin van Raalte. Op de linten stond: „Ter nagedachtenis aan den stichter en eerste se cretaris". Een der eersten ter receptie was de vertegen woordiger van den Minister van Sociale Zaken, mr. M. A. Harders, die namens den minister, die verhinderd was. zijn gelukwenschen aanbV'd. Namens den minister deelde mr. Harders mede dat de secretaresse, mevr. B. RitteiSinus, be noemd was tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Namens den burgemeester, die door gemeente raadszitting verhinderd was, wenschte mr. Six de Vereeniging geluk. Jhr. L. den Beer Poortugaal, voorzitter der Vereeniging, dankte de vertegenwoordigers van den minister en den burgemeester voor de aan geboden gelukwenschen. Daar de gemeenteraadsvergadering reeds vroeg geëindigd was, verschenen later in den middag nog de burgemeester en de gemeente-secretaris, alsmede wethouder J. R. Snoeck Henkemans als voorzitter en jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijk als bestuurslid van den Armenraad. Tevens de heeren Wolters, directeur van het Postkantoor te Den Haag; Loudon, dr. C. Fe lix, Eschauzier e.a. Toen hedenmorgen de aanvoerders van vee hun koeien op de Purmerender markt brachten, zagen zij, dat de „parken," bestemd voor de zoo noodlottig om het leven gekomen veekooplieden Box, Hooyberg, Kleiterp en Schreuder, waren afgezet met rouwdoek, terwijl wit zand op den vloer was gestrooid. Het was een stille hulde, welke de Bond van Veehandelaren aan de nagedachtenis van zijn vier overleden leden had willen brengen en welke op de marktbezoekers een diepen indruk maakte. Er werd niet gesproken. Zooals reeds gemeld, bevindt zich op het po litiebureau te Wassenaar een ongevaer 25-jarige man, omtrent wiens identiteit niets bekend is, omdat de man op vragen niet reageert en ook niet op andere wijze. De Burgemeester van Wassenaar verzoekt hun, die eventueel inlich- Geen melkflesschen, doch zijdespoelen voor de kousenjabricatiewaarvan de zijde wordt afgewikkeld. tingen omtrent dezen man zouden kunnen ge- \'en, tot opheldering van dit vreemde geval, zich te wenden tot den inspecteur van politie. Het signalement luidt als volgt: 1.70 Meter lang, tenger postuur, gezicht: scheef-staan de flauw-grijze oogen, wijde neus gaten, dikke lippen, gleufje in kin, afstaande ooren zonder lel, kortgeknipt donkerblond haar, donkere wenkbrauwen, uitstekend strottenhoofd, gekleed met zwarte hooge schoenen, donker gestreepte pantalon, grijze pet, grijze visch- graat overjas, grijs werkjasje, donker grijs col bertjasje, lichtgroene pu c er met zwarte kraag en manchetten, half lange grijze sokken, overhemd wit met dito front en paarse ketting- streep, nogmaals overhemd wit met zwart ge streept, witte onderbroek, alles ongemerkt. Gisteravond is op den Zuiderzeestraatweg tusschen Elburg en Oldebroek de motorrijder Van 't Hull met als duopassagier den heer v. d. Streek, beiden uit Zwolle, in volle vaart tegen een boerenwagen opgereden. De heer Van 't Hul bekwam zoodanige ver wondingen, dat hij ter plaatse overleed, terwijl de heer v. d. Streek in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Zwolle is over gebracht. Omtrent de oorzaak van dit ernstig ongeval is niets bekend. ten in ieder der Kalenderjaren 1932, 1933 en 1934 afzonderlijk, onderverdeeld naar de vol- ;ende soorten: Tariefpost 115 e: versche zeevisch, niet af- :onderlijk genoemd. Idem 115 d: versche haring en versche sprot. Idem 116: gezouten ansjovis. Idem 117 b: gezouten ansjovis. Idem 117 d: gerookte aal, bokking en sprot. Idem 115 c: niet levende aal en zeelt; niet evende snoekbaars. Idem 115 b: levende aal en zeelt; levende snoekbaars. Idem 119 a: Oesters. Idem 119 c: mosselen. Voorft gelieve men op te geven voor welk factuurbedrag in Rijksmarken men sedert 1 Januari 1935 reeds van ieder der genoemde vis- scherijproducten heeft uitgevoerd naar Duitsch- iand. Hedennacht omstreeks twee uur werd op de boerderij „Weltevreden," Amsteldijk bij de Kalfjeslaan een knecht wakker door het ge rucht en den reuk van brand. Hij stelde een onderzoek in en bemerkte tot zijn groote ont steltenis, dat de vlammen hoog lekten uit de aangrenzende landbouw-schuur. Onmiddellijk maakte hij alarm. De boer zelf, de heer J. W. Vink, lag met longontsteking ernstig ziek te bed, maar zijn huisgenooten na men onmiddellijk hun maatregelen. Gepoogd werd drie paarden en een koe, welke zich in de brandende schuur bevonden, te redden. De dieren waren echter reeds gestikt. Inmiddels had een zoon des huizes den brandmelder Am steldijk hoek Kalfjeslaan in werking gesteld en weldra gierden de sirenes der Amsterdamsche brandweer langs den duisteren Amstel. Met groot materiaal verscheen de brandweer ter plaatse. Vijf slangen werden uitgelegd. Het vuur woedde aan de voorzijde van de groote landbouwschuur, in een gelijkvloersch gedeelte waar paarden en koe waren ondergebracht en op een zolder, welke diende als opslagplaats voor 28.000 kg. stroo. Hier vond het vuur gretig voedsel en de dakbedekking van de schuur was dan ook in korten tijd weggebrand. Gelukkig was de wind van het huis af, waar door de woning en de stallen met 53 stuks vee geen gevaar liepen. Het krachtig ingrijpen der brandweer wist den brand tot het grootste deel der schuur te beperken: het achterstuk, dat door een steenen muur van het brandend ge deelte was gescheiden en dat diende als berg plaats voor landbouwwerktuigen bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Verondersteld werdt, dat een landlooper onder dak heeft gezocht in de schuur en onvoor zichtig met vuur is omgegaan. Er is echter niemand gezien. De Minister van Economische zaken heeft aan den heer ir. F .H. E. Guljé, vertegenwoor diger van het centraal instituut tot bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Ne derland en andere landen, op zijn verzoek om gezondheidsredenen ontheffing verleend van zijn aanwijzing als lid van de delegatie voor de onderhandelingen met België over de regeling der handelsbetrekkingen en in zijn plaats als vertegenwoordiger van voornoemd centraal in stituut aangewezen mr. B. J. M. van Spaen donck te Tilburg. SOERABAJA, 21 Jan. (Aneta) Naar de „Indi sche Courant" mededeelt is op het kantoor van den sectiebeheerder der Irrïgatieafdeeiin- gen Pekalen Sampean en Kenrjion fraude ont dekt. Zelfs bij benadering is niet vast te stel len welk bedrag hiermede gemoeid ts. De fraude werd ontdekt bij de uitvoering van de Tang- goel-werken en moet dateeren uit den tijd voordat de Provincie bemoeienis met aeze wer ken had. Het onderzoek wordt <en zeerste be lemmerd door het ontbreken van tal van administratfeve bescheiden. Evenmin kon wor den nagegaan welk personeel daar indertijd werkzaam was. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen verzocht hem een opgave te willen verstrekken van de tegenwoordige salarissen en loonen met inbegrip van toelagen, inkomsten uit gemeente lijke nevenfuncties e.d., zonder aftrek van het pensioenverhaal en indien aanwezig van de salarisschalen van ieder der functionarissen, wier bezoldiging door den Raad geregeld wordt, alsmede van de in de gemeente bestaande kor tingen, kindertoeslagen, diplomatoelagen e.d. Voorts wenscht Z. Exc. inlichtingen te ont vangen betreffende het aantal ambtenaren, werklieden enz. dat in de onderscheidene ge meentelijke functies werkzaam is. Met het oog op een te treffen regeling voor den uitvoer van visch naar Duitschland, die verband zal houden met de betaling, wordt ex porteurs der volgende visscherijproducten ver zocht zoo spoedig mogelijk op te geven aan den Inspecteur der Visscherijen, hoofd van het eerste district, Heerengracht 2 te 's-Graven hage: het factuurbedrag in rijksmarken van de naar Duitschland uitgevoerde visscherijproduc- In de Statenkieskringen Ridderkerk en Dor drecht is jhr. mr. D. J. de Geer, Minister van Staat te 's Gravenhage, aanvoerder van de Chr.-Historische lijst geworden. Zaterdagavond omstreeks half negen is op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam de 59-jarige mej. J. M. Lodder, uit de Wattier- straat, bij het oversteken van den rijweg on der een autobus van den dienst naar Schiedam geraakt. De vrouw was op slag dood. Het lijk is over gebracht naar het Ziekenhuis aan den Cool- singel. De autobus is voor onderzoek door de politie in beslag genomen. Voor de Maastrichtsche rechtbank stond Maandag terecht de chauffeur J. H. S. uit Maastricht, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte die met een autobus geregeld mijn werkers naar Lutterade vervoerde, overreed on der de gemeente Beek den voerman V., die later aan de bekomen verwondingen is overleden. Het O. M. eischte tegen verdachte J. H. S. een maand hechtenis en voor een jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta). Na bh het eiland Maratoea fs een drijvende flesch gt vonden, waarin een bericht, waarbij werd medegedeeld, dat de motorbarkas „Faraon" in de Zuid- Celebeszee op drift is geraakt. Hierin bevinden zich zeven Amerikanen en Inlanders. Alle schepen zijn gewaarschuwd om uit te kijken. BATAVIA, 22 Jan. (Aneta) Blijkens een bericht, ontvangen van den hoofd-inspecteur van scheepvaart te Manilla, is de Launch Faraon, waaromtrent een bericht in een flesch is gevon den, reeds in Soeloezee aangetroffen. BUITENZORG, 22 Jan- (Aneta) Op ver zoek is eervol ontslag verleend aan het lid van den Raad van Ned. Indië, prof. mr. J. v. Kan, onder dankbetuiging voor de vele en goede dien sten aan den lande bewezen. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor de demping van 'n doodloopenden zijtak van de Rijs wij ksche vaart, genaamd 't Mallegat, gelegen in de kom der gemeente Rijswijk (Z„-H.). Zaterdag jJ. heeft het dochtertje van 18 maanden der familie B. aan de Noordenburg- laan te Voorburg een kan gloeiende koffie over het lichaam gekregen. Het werd terstond naar het ziekenhuis ver voerd, waar de kleine kort daarna is overleden. Voor de Kamerkiesvereeniging van de Chr, Hist. Unie sprak gisteravond in het A.M.V-J.-, gebouw te Amsterdam, prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine, Minister van Sociale Zaken, over: In omgekeerde volgorde deze punten behan delend, beantwoordde spr. de vraag, hoe wij tegenover de crisis moeten staan, met de op merking, dat de eenige werkelijke oplossing, waardoor met name de teisterende werkloosheid wordt weggenomen, deze is, dat het bedrijfs leven wordt hersteld en dat het de beschik bare krachten weder kan opnemen. Het moet er bij ons volk ingehamerd worden, dat dit de eenige normale weg is. Naast het werk, dat beoogt, het normale her stel niet onmogelijk te maken, staat ten tweede de enorme taak, om zoo lang het noodig herstel roept, het leven zooveel mogelijk dragelijk te hou den. Onze werkloozen moeten arbeid vinden en alle krachten zullen moeten worden ingespan nen, om den jongeren de gelegenheid te bieden te werken, d.i. hun capaci teiten te gebruiken en te ontwikkelen en voor een tijd ontheven te zijn aan den nederdrukkenden nood van lediggang. Prof- J. B. Slotemaker de Bruine Bovendien zal men moeten pogen, hetgeen thans nog bestaat op het gebied van het be drijfsleven, zooveel mogelijk in stand te houden. Wat het politieke betreft, zeide spr., dat aan de Regeering de critiek niet mag worden ge spaard. Evenwel moet deze critiek zich aan voorwaarden binden, omdat naar spr.'s mee ning er stroomingen en gedragingen zijn, waar door de gezonde volksinvloed en het recht der critiek bezig zijn zichzelf te ondergraven en op den duur onmogelijk te maken. Spr. wees op het gevaar van bemoeizucht en demagogie, om tenslotte te wijzen op de noodzakelijkheid van durf en verantwoordelijkheid als eisch vaa een gezond politiek volksleven. De eisch, dat het werk nationaal geschiede, beteekent, dat wij allen het samen moeten doen. De groote meerderheid van ons volk zal het zeker weten te waardeeren aldus spr. wanneer de Ministers met elkander, maar even goed wanneer allen, die verantwoordelijkheid dragen, met elkander in zich voorzetten, om aan ons volk een betere toekomst te bereiden en om, zoolang deze toekomst nog toeft, om den- nood draagbaar te doen wezen. Het college van curatoren van het fonds ten behoeve van de Indologische studiën te Utrecht heeft tot bijzonder hoogleeraar in het burger lijk- en handelsrecht en de burgerlijke rechts vordering van Ned.-Indië benoemd dr. J. F. A. M. Buffart. De heer Buffart werd 3 Augustus 1876 te Kampen geboren, promoyeerde 29 Maart 1898 aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap en legde 21 Juni 1899 aan de Rijksuniversiteit te Leiden het z.g. aanvullingsexamen voor de Vereenigde facul teiten der rechtsgeleerdheid en der letteren af. radicaal voor benoeming bij de Ned.-Indische rechterlijke macht. Vanaf 1899 tot 1909 was hij in verschillende functies bij de rechterlijke macht in Ned.-Indië werkzaam, o.a. als voorattter van eenige land raden en als lid van den Raad van Justitie te Medan. In 1916 werd hij belast met de waarneming van de betrekking van president van de Wees- en Boedelkamer te Soerabaja. Van Sept. 1919 tot Sept. 1929 was hij voorzitter van de alge- meene vereeniging van rubberplanters der Oost kust van Sumatra (A.V.R.O.S.). Voorts is de heer Buffart lid geweest van den gewestelijken raad van Pasoeroe an van de ge meenteraden van Medan en Soerabaja, van den plaatselijken raad van het cultuurgebied der Oostkust van Sumatra, en van 1922 tot 1924 lid van den Volksraad. In Nov. 1929 is dr. Buffart gerepatrieerd en is daarna oa. geweest toe gevoegd deskundige aan de Nederlandsche dele gatie der Internationale arbeidsconferentie te Genève in 1930. De heer Buffart woont thans te Den Haag. De Berghuizer papierfabriek te Hattum heeft wegens het stilleggen van twee machines, negentig van haar arbeiders met veertien dagen moeten opzeggen. De slapte in het bedrijf doet nog voor verdere ontslagen vreezen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan dfen zeereerw. heer W. A. J. Blaisee op zijn verzoek wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag verleend als pastoor te Drempt, en heeft benoemd tot pastoor te Drempt den zeereerw. heer M. P. Batenburg, heeft verder benoemd tot pastoor te Dronrijp den zeereerw. heer B. J. J. Bloemen, en tot pastoor te Om men den zeereerw. heer S. de Bruin. Dezer dagen gaat Pater Mateo ss cc. naar Azië, om daar zijn kruistocht voor het H. Hart en van het Intromsatiewerk te beginnen. 24 Januari vertrekt hij van Marseille en be geeft zich rechtstreeks naar het Groot-Semi narie van Tokio, om daar zijn kruistocht in Japan te beginnen. Van Japan gaat de apostel van het H. Hart naar Mandsjoerije, China. Inöo-China en Hindoestan. Vanuit Boulogne sur Mer zijn met de High land-Princess naar de Missie van Brazilië ver trokken pater Franciscus Stienen OFM. uit Weert en pater Norbertus Beaufort OJ.M. uit Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9