-IJSHOCKEY- WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN i s Het Hongaarsch parlement MARKTEN Sport en spel NIEUWE FINANCIEELE MANOEUVRE Dagfilm VRIJDAG 6 DEC. I J DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 Stormachtige debatten De burgemeester van Berlijn Hitier vernietigt het besluit tot uit zetting uit de partij REMBRANDTS SIX Een ets van f 100.000 te Londen in veiling VEREENIGDE MISSIO NARISSEN WIJZIGING SCHEPENWET Gelden verduisterd Oneerlijk penningmeester van charitatieve vereeniging De stapelloop van de .Kosarew" Zaterdag wordt het derde Russi sche houttransportschip te water gelaten ZWARE BINNENBRAND IN DEN HAAG Positie der gestrande schepen Kan de Menjanog behouden worden? HOUWER GEDOOD Onder vallend gesteente geraakt TREIN BESCHOTEN Bij den Baardwijkschen Overlaat te Waalwijk VOETBAL ENGELAND—DUITSCHLAND Commentaar in de pers Amsterdam-Parijs Blauwe zes-Stade francais Duitsche grens voor markbiljetten gesloten C GOLFLENGTEN Vs. Salarieering gemeente- personeel BOEDAPEST, 5 Dec. (D.N.B.) In het parlement is het vandaag tot stormachtige debatten gekomen. Naar aanleiding van herhaalde interrup ties van de legitimistische afgevaardigden, die aartshertog Otto den „koning en erf- koning van Hongarije" noemden, verklaarde de voorzitter van den Rijksdag, dat slechts hjj koning was of zijn zou, die met de Heilige Stefaniuskroon was gekroond. Deze verklaring werd door de oppositie met luide protestkreten ontvangen. De voorzitter zeide daarop, dat hij niet slechts het recht, doch ook den plicht had, direct op te komen tegen uitlatingen, die in strijd waren met de grondwet. De minister van binnenlandse he zaken zeide vervolgens nog, dat men, door bij de huidige buitenlandsch-politieke verhoudingen en onder de tegenwoordige omstandigheden van de mo gelijkheid eener restauratie der monarchie te spreken, slechts de openbare meening in het land ernstig op een dwaalspoor bracht. Tenslotte verklaarde hij onder stormachtigen bijval der regeeringspartij, dat de regeering zoo noodig de legitimistische propaganda met dras tische middelen zou onderdrukken. Berlijn, 5 Dec. Wij hebben onlangs meegedeeld, bericht het Handelsblad, dat de dagen van dr. Sahm als eersten burgemeester van Berlijn geteld zijn. Naar wij heden vernemen is met zijn aftreding als zoodanis op 1 Januari as. te rekenen. Intusschen was, gelijk in ons blad eveneens werd medegedeeld, in de nationaal-socialistische partij bovendien het besluit gevallen, dr. Sahm om verschillende redenen uit de partij te slui ten. o.a. ook omdat ontstemming heerschte over de al te snelle koersverandering, die de burge meester na de omwenteling van 1933 had geno men. Dr. Sahm, die reeds daartegen in München in beroep was gegaan, is gisteren op audiëntie bij Hitier geweest, welk onderhoud tot ophef fing van de uitsluiting heeft geleid. Men ver neemt nu. dat Hitier nog verder denkt te gaan en voor dr. Sahm een anderen belangrijken werkkring gereed heeft, welke met zijn ver dienste als jaren lang eersten burgemeester der hoofdstad rekening houdt. Naar wij vernemen, zal op Vrijdag 13 Decem ber aj. bij Christie in Londen in veiling worden gebracht de ets van Rembrandt op Japansch papier van het portret van den burgemeester van Amsterdam Jan Six. Deze ets bevindt zich thans in de nalatenschap van wijlen mr. Emest Innes, wiens bezittingen dezer dagen geveild worden. Het laatst is de ets in veiling geweest bij Mensing <Sz Zn. (firma Frederik Muller Co.) in 1928 bij de veiling van de collectie-Six. Deze ets heeft toen 90.000 gulden opgebracht, zoodat de koopprijs met inbegrip van de veilingkosten ongeveer 100.000 gulden heeft bedragen. In 1929 is de ets tentoongesteld in de Exhibition of Dutch Arts in Burlington House in Londen. Naar ons wordt medegedeeld, wordt als ver koopsprijs van deze kostbare ets in den catalogus van Christie aangegeven een bedrag van 8200 pond sterling. Bij deze opgave wordt geen re kening gehouden met de devaluatie van het Engelsche betaalmiddel, waardoor thans de schijn gewekt wordt alsof de opbrengt in 1928 te Amsterdam veel lager is geweest. Volgens den huidigen koers van het pond sterling heeft de opbrengst in 1928 ongeveer 14.000 pond ster ling bedragen. Op de algemeene wintervergadering, gehou den in het Missiehuis te Tilburg, werd in plaats van Pater Popelier, Scheutist, die niet her kiesbaar was, als bestuurslid gekozen Pater M. v. Es van het Goddelijk Woord. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Schepenwet. In verband met het bij Koninklijke Bood schap van 27 November 1935 ingediende ont werp eener nieuwe Landverhuizingswet is het noodig in de Schepenwet enkele wijzigingen aan te brengen. Hierbij is uitgegaan van het stand punt, dat elke bemoeienis met en elk toezicht op de landverhuizers en op de verblijven aan den wal, waarin dezen zich bevinden, zoolang zij het schip nog niet hebben betreden, wordt geregeld in de Landverhuizingswet, en de Schepenwet slechts behoort te bevatten die voorschriften, welke in acht genomen moeten worden van het oogenblik, waarop de landver huizers aan boord komen. Voorts is het de bedoeling, dat de keuring van de landverhuizers aan den wal geschiedt en mitsdien buiten bemoeienis van de scheep vaartinspectie valt. Door een en ander wordt voorkomen, dat tweeërlei autoriteiten zich op hetzelfde gebied begeven. De gezagvoerders der schepen zullen slechts te maken hebben met de ambtenaren van de scheepvaartinspectie, terwijl omgekeerd laatst genoemden geen bemoeienis zullen hebben met hetgeen niet aan boord geschiedt. Voorts worden op schepen van vreemde na tionaliteit, welke in een Nederlandsche haven landverhuizers inschepen, meer bepalingen van de Schepenwet van toepassing verklaard dan in het algemeen is voorgeschreven ten aanzien van vreemde schepen bij artikel 67 van die wet. Zulks is geschied, omdat de voorschriften, welke krachtens de thans geldende Landverhui- zerswet ten aanzien van vreemde schepen In acht moeten worden genomen, niet meer in hvt ontwerp nieuwe Landverhuizingswet zijn opge nomen. Van deze geiegenneid is voorts gebruik ge maakt om in de Schepenwet enkele wijzigin gen aan te brengen, welke haar oorzaak vinden in het algemeen streven naar bezuiniging. Tegen het verminderen van de kern van den Raaa voor de Scheepvaart van 5 tot 3 leden kan, naar het voorkomt, weinig bezwaar be staan, aangezien de beide daarin thans naast den voorzitter vertegenwoordigde elementen, ook na de beoogde inkrimping, bestendigd blij ven. Verder is een bepaling opgenomen, volgens welke de deurwaarders voor verrichtingen ten behoeve van den Raad voor de Scheepvaart een vergoeding ontvangen volgens het tarief van gerechtskosten in strafzaken. Er bestond nJ. geen reden om den deurwaarders toe te staan hun kosten volgens het dure tarief in burger lijke zaken te berekenen. De Larensche politie heeft Woensdag ge arresteerd en voor den Officier van Justitie te A'dam geleid den 57-jarigen H. J. IJ., wonende te Laren, die verdacht werd van verduistering van gelden, die hij als pen ningmeester van enkele vereenigingen en instellingen onder zijn beheer had. Deze gelden vormden een gezamenlijke waarde van 4000. Verdachte IJ., die 13 jaar penningmeester was van de afdeeling Laren van het centraal genootschap van kinderuitzending en vacantie- kolonies, had van deze vereeniging een bedrag van 1678 in beheer. Dit bedrag stond echter op zijn privé-spaarbankboekje. Het bestuur besloot twee jaar geleden deze gelden op een eigen spaarbankboekje te plaatsen. IJ. werkte dit plan echter tegen, en mede door wisseling van het bestuur werd deze zaak getraineerd. In Maart 1934 werd hij toen onmiddellijk als pen ningmeester geschorst en gedwongen de gelden en de boeken af te geven. Schriftelijk heeft hij toen het bestuur medegedeeld, dat hij de gel den niet meer in zijn bezit had. Om meer dan een reden werd de zaak toen aangehouden, om zoodoende nog iets van het bedrag te redden. Zoo werd op de villa van verdachte een derde hypotheek geplaatst, gelijk het verduisterde be drag. Het bestuur stelde de jaarvergadering uit, die in Januari gehouden moest Warden tot November, om zoodoende geen valsch finan cieel verslag uit te hoeven brengen. Vóór de jaarvergadering meende men den burgemeester in kennis te moeten stellen van het gebeurde, in verband met het verleende ge meentelijke subsidie. In 1934 kon de afdeeling nog ruim 20 kinde ren uitzenden, doch door de manipulaties van IJ. moest het aantal tot twee beperkt worden. Voorts heeft verdachte IJ. van de afdeeling Laren van de Theosophische vereeniging in zijn hoedanigheid van penningmeester een be drag van 2000 verduisterd en van een verze- kedingsbank een bedrag van 300. 99* Het derde der drie houttransportschepen, waar van de bouw door Sovjet-Rusland is opgedragen aan de Ned. Scheepsbouw Mij. de Kosarew", zal Zaterdag te water worden gelaten. De stapelloop van de beide andere had op 26 October 1.1. plaats. De hellingen van de werf zullen dan nog bezet zijn door twee tankbooten en een stoomtanker voor de Koninklijke Shell, terwijl nog de kiel gelegd moet worden voor een flottielje-vaartuig van de Koninklijke Marine. Even na middernacht is heden de brandweer uitgerukt voor een zwaren binnenbrand, welke was uitgebroken in het sigarenmagazijn van den heer Wellage aan de Brueghelstraat 292, hoek Van der Vennestraat te Den Haag. De brand werd ontdekt door buren. De winkelinventaris is gedeeltelijk uitge brand. De oorzaak van den brand zijn vermoedelijk eenige vonken uit de in den winkel staande kachel. mumna Het bij Egmond aan Zee gestrande motor vrachtschip „Jos Maria" ligt thans met den kop om de Zuid hoog op het strand van Egmond. Het schip stoot niet; de beide ankerkettingen, welke vóór aan stuurboord- en bakboordzijde uitstaan, hangen slap, zoodat er geen kracht op staat. Daar het schip bovendien geen water maakt, kunnen de kansen voor het vlotbrengen goed genoemd worden. Een beslissing over de berging is echter nog niet genomen; wel is aan boord door bergers de situatie opgenomen. De luiken van dé „Jos Maria" zijn verzegeld; voor het bewaken van de lading is dag en nacht een man aan boord. De werkzaamheden voor het vlotbrengen van de „Kerkplein", welke evenals de sleepboot „Drente", waarvan het sloopingswerk zich in vlot tempo voltrekt, met den kop om de Noord ligt, vorderen naar wensch. In deskundige krin gen neemt men aan, dat het schip bij hoogtij en gunstig weer vlot zal kunnen komen. Wat voorts de ter hoogte van Den Helder ge strande Zweedsche houtboot „Menja" betreft, welk schip 32 jaar oud is, vernamen wij van be voegde zijde, dat het vlotbrengen van dit schip nog niet uitgesloten behoeft te worden geacht. Ook hier zal het weer moeten medewerken, ter wijl dan tevens snel zal moeten worden gehan deld. Woensdagavond te half twaalf is in de on- dergrondsche werken van de mijn „Willem Sophie" te Spekholzerheide de ongehuwde hou wer W. J. Slupen uit Simpelveld onder vallend gesteente geraakt en gedood. Het lijk is ge borgen. In drie en een half jaar was in de „Willem Snphie"-mijn geen doodelijk ongeluk voorgeval len. De trein van Den Bosch naar Lage-Zwaluwe, die om 19.27 uur uit Den Bosch vertrekt, is Maandagavond ter hoogte van den Baardwijk- sche overlaat te Waalwijk beschoten, aldus be richt het Dagblad van Noord-Brabant. Vier te Waalwijk wonende handelsreizigers zaten in een tweede klas-coupé van genoemden trein en waren in het kaartspel verdiept. Ter hoogte van den Baardwijkschen overlaat, tusschen den Drunenschen overweg en het Julianaterrein, werd plotseling een ruit aan de noordzijde der coupé getroffen en vloog een projectiel den coupé binnen. Uit het in de ruit ontstane gaatje kon worden afgeleid, dat het projectiel een kleine hagelkorrel (van een flo bert-geweer of revolver) moet zijn geweest. Gelukkig werd niemand getroffen, ofschoon de kogel op de hoogte van de hoofden der inzit tenden naar binnen drong. Vermoedelijk is dit te danken aan het feit, dat de vier heeren in verband met het kaartspel voorover gebukt zaten. Wel werden eenige van hen door kleine glasscherven geraakt. Bij aankomst te Waalwijk werd dadelijk de stationschef van het gebeurde ih kennis gesteld, die op zijn beurt de Waalwijksche marechaus see waarschuwde. Toen de trein 's avonds uit Lage-Zwaluwe te rugkeerde is op het station te Waalwijk de be wuste coupé vluchtig onderzocht, welk onder zoek geen resultaat opleverde. Een wachtmeester der marechaussee neeft den volgenden dag te Den Bosch den coupé grondig onderzocht, zonder evenwel den kogel of verdere sporen daarvan te kunnen ontdekken. Het onderzoek wordt inmiddels met kracht voortgezet. De politie vermoedt, dat het een geval is van verregaande kwaadaardige baldadigheid. AMSTERDAM, 5 Dec. Aardappelprijzen. Zeeuw- sche bonte 2.50—2.80. idem blauwe 2.502.80, id. Eigenh. 22.25, idem Poters 1.701.90, N.-H. Eigenheimers 22.10. Andijker bonte 2.302.50, Andijker blauwe 2 302.50, Drentsche Zandaard- appelen 1.902.30, Duinzandaardappelen 3.50 3.75. Alles per H.L. Aanvoer 159300 kg. AMSTERDAM, 5 Dec. Visch. Kabeljauw per stuk 0.801.60, Leng per stuk 65_90 cent, middel Tongen per kg. 8090 cent, versche Bokking per 100 stuks 1.902.10, Karper per pond 1012 rent. Uit de hand verkocht op het buitenterrein; Bot per pond 25 cent. versche Bokking per 100 stuks 2.402.50, Harder Bokking per 100 stuks 2.40— 2.50, Garnalen per 15 kg. 3.50, gestoomde Makreel per pond 12.5 cent. Spiering per pond 1620 ct. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec. Aan gevoerd werden: 3000 kg. aardappelen: Blauwe Eigenheimers 2.70, Bevelanders 1.801.90, 19000 kg. breekpeen 1.401.80, 8600 kg. roode kool 1.90—6.40, 5400 kg. gele kool 1.40—7.10, 33000 kg. Deensche witte kool 0.70—4.80, 16000 kg. uien: gele uien 1.702.30, grove 2.402.60, gele drielingen 0.90, gele nep 3.603.90, 11000 stuks ruige gele kool 0.70—2.30, 13000 stuks andijvie 0.50—1. GOUDA 5 Dec. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1022 stuks, waarvan: 46 slachtvarkensvette 20 21 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. Lon- densche 1718 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. 272 magere varkens 20.0028, 615 biggen 8.0010. Geldersche biggen 10.0013, 20 runde ren 100.00150. 37 nuchtere kalveren 58.50, 29 schapen 10.0012. 5 bokken en geiten 2.006 per stuk. Handel redelijk. Algemeene markt: 274 partijen kaas: le kwal. met R.M. 23.0025, 2e kwal. met R.M. 21.0022, per 60 kg. Handel matgi. 287 ponden boter: Goeboter 8085 cent, Wei- boter 7580 cent per pond. Handel vlug. 71500 stuks eieren: kipeieren 4.805.20, idem kleine 33.75, eendeieren 2.803 per 100 stuks. Handel matig. GOUDA. 5 Dec Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g a. Aanvoer 55600 kipeieren: 56-58 kg. 4.104.40, 58- 60 kg. 4.404.70, 60-62 kg. 4.704.90. 62-68 kg. 4.905.20, bruine 58-68 kg. 4.505.30. kleine eie ren 3.304 per 100 st. Aanvoer 600 eendeieren 2.602.80 per 100 stuks. HOORN, 5 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 11 sta pels, 5287 kg. Fabr. kl. 17.00, boeren kl. 13.00, boeren comm. 17.50. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 5 Dec. Aange voerd werden: 3000 kg. aardappelen: Blauwe Eigenheimers 2.502.60, 1600 kg. wortelen 0.80 tot 1.20, 35400 kg. roode kool 36.40, idem door schot 26, 10600 kg. gele kool 5.506.90, idem doorschot 1.905.80, 52800 kg. Deensche witte kool 1.805, idem doorschot 23.70, 9400 kg. uien: grove 2.502.60, nep 3.704, drielingen 0.60—1, uien 2.20—2.30. SCHAGEN, 5 Dec. Veemarkt. Aangevoerd werden: 13 paarden 150350, 21 magere gelde- koeien 80120, 28 vette geldekoeien 160200, 8 kalfskoeien 130200, 30 vaarzen 70115, 9 graskalveren 2540, 43 nuchtere kalveren 6— 14, 262 schapen 1622.50, 260 overhouders 8 13, 19 magere varkens 1418 per stuk, 22 vette varkens 4245 ct. per kg., 138 biggen 914, 23 konijnen 0.60—1.25, 12 kippen 0.400.80, hanen 0.150.75 per stuk. Nauwelijks was de groote landenwedstrijd EngelandDüitschland te Londen beëindigd en hadden zich de duizenden toeschouwers door de stad verspreid of de kranten kwamen reeds met de avondedities uit, waarin ellenlange verslagen over den wedstrijd afgekondigd stonden. De „Evening Standard" had als aardige at tentie een volledig verslag in het Duitsch op genomen, terwijl de editie ook in de Duitsche taal was aangekondigd. In het algemeen haalden de bladen het als een verheugend feit aan, dat de wedstrijd zonder noemenswaardige incidenten was afgeloopen. Om acht uur vertrokken de eerste extra-trei nen weer uit Londen en dank zij de uitstekende organisatie vond de uittocht van de vele toe schouwers zonder moeilijkheden plaats. INT. COMPETITIE Zaterdag 7 Dec., 20 u. 15, Kunstijsbaan Zondag 8 Dec., 20 u. 15, Kunstijsbaan Zitplaatsen 0.90 en 1.50. Staanpl. 0.30 la afloop vrij rij den I De mensch van heden beleeft wèl zonder linge dingen: te Berlijn is verordonneerd, dat rijksmarkbiljetten behoudens en kele uitzonderingen niet meer in Düitschland ingevoerd mogen worden; hier doet zich dus het uiterst merkwaardige geval voor, dat een land zijn grenzen sluit voor toevoer van de eigen munt. Officieel wordt gemeld, dat de Duitsche re geering zich tot dezen maatregel genoodzaakt heeft gezien, omdat steeds meer vorderingen in Düitschland werden betaald met bankbil jetten, die, ondanks de scherpe controle, naar het buitenland gesmokkeld waren. Daardoor werd de toevoer van deviezen, welke Düitschland niet ontberen kan, in gevaar ge bracht. Bedoeling is dus, dat het geen zin meer zal hebben, marken, die toch niet meer in Düitsch land ingevoerd mogen worden, naar het buiten land te smokkelen, m.a.w. de gesmokkelde mar ken tot op zekere hoogte waardeloos te maken. Nederlanders zullen voor reis- en verblijf kostenbes trijding niet meer dan 30 mark mee naar Düitschland mogen nemen ofwel van reis- markenchèques gebruik moeten maken ofwel Nederlandsch bankpapier in Düitschland moe ten wisselen tegen den duren, officieelen koers. „Wat zullen voor Nederland de gevolgen zijn van deze nieuwe Berlijnsche oekase?" hebben wij den heer J. A. Schippers, directeur van de Nederlandsche Landbouwbank, gevraagd. „Wat moet er nu gebeuren met de vele marken, wel ke momenteel legaal of niet legaal over de grens gekomen in zijn?" „Naar mijn meening is de voorraad van deze marken in handen van Nederlanders en Ne derlandsche banken niet zoo groot; men heeft reeds geruimen tijd zooiets als den thans ge nomen maatregel voelen aankomen en iedereen is huiverig geweest, bank-marken in bezit te houden; wel zullen vele Duitschers, die uit Düitschland gevlucht zijn vooral joden groote verliezen lijden; bankmarken golden den laatsten tijd 40 tot 45 cent; kunnen deze niet meer als betaalmiddel in Düitschland ge bruikt worden, dan zullen zij misschien op z'n gunstigst als credietsperr-marken genoteerd kunnen worden. Hier staat echter tegenover, dat de koers wel om dien van de reismarken zal moeten draaien; eenerzijds heeft de Duitsche regeering er alle belang bij, de aantrekkelijkheid van het smokkelen naar het buitenland zooveel moge lijk weg te nemen door den koers van de bank-marken niet te steunen anderzijds kan zij de mark in het buitenland niet geheel laten vallen, omdat anders de winstkansen bij het smokkelen naar Düitschland zoo ontzettend groot worden. Niet onmogelijk is het zelfs, dat de mark, indien de daling al te fataal zou worden, van Düitschland uit op peil wordt gehouden! Intusschen zal de nieuwe bepaling weer vele moeilijkheden geven, allereerst voor Duitsche dienstboden, die gewoon waren, marken naar huis te zenden en verder voor de Nederlan ders, die slechts 30 mark mee mogen nemen, terwijl biljetten van 10 en 20 mark haast niet of veel duurder te krijgen zijn; biljetten van 50 mark zijn veel meer in omloop." „Hoe zal onze beurs reageeren?" „Naar ik vermoed: zeer kalm; heel de nieu we regeling schijnt mij meer voor Duitsch- binnenlandsch dan voor buitenlandsch ge bruik: betaling van goederen en diensten in Düitschland met naar het buitenland gesmok kelde, daar gedeprecieerde en in Düitschland weer ingevoerde marken moet voortaan ver hinderd worden. Maar of het gelukken zal?" 9 9 9 9 GODSDIENST 8 00 Hilversum II (Schriftlezing NCRV) 10.30 Hilversum II (Morgendienst NCRV) 11.00 Hilversum II (Leger des Heils- kwartiertje) ORGELBESPELING 11.20 Droitwich (Frederic Bayco) 1.30 Hilversum II (S. P. Visser) ORKEST-CONCERTEN 1120 Deutschlandsender (Omroep orkest) 12.50 Luxemburg 12.50 Brussel I (Omroeporkest) 12.50 Brussel II (Salonorkest) 1.35 Droitwich (Concert) 2.50 Kaiundborg (Instrumentaal ensemble) 3.50 Beromünster (Omroeporkest) 4.20 Droitwich (BBC-orkest) 4.20 Parijs I (Orkestconcert) 5.00 Hilversum II (Ensemble v. d. Horst) 5.15 Brussel I (De Taeye-concert) 6.15 Hamburg (orkest) 6.20 Deutschlandsender (Barnabas von Geczy's orkest) 8.05 Rome (walsenconcert) 8.05 Hilversum II (Stafmuziek v. h. 5e regiment Infanterie te Amersfoort) 8.20 Droitwich (BBC-orkest) 8.20 Brussel I (Symph.-orkest) 8.20 Brusel II (Omroeporkest) 8.20 Milaan (Symph.-concert) 8.20 Parijs I (Concert) 8.20 Weenen (Symph-concert) 8.50 Berlijn - (Omroepkleinorkest) 8.50 Toulouse" (Orkestconcert) 9.25 Luxemburg (Concert) 9.30 Hilversum II fStafmuziek v. h. 5e regiment Infanterie te Amersfoort) LICHTE MUZIEK 10.35 Hilversum I (Zonnekloppeis) -. - .1 Mr1?: - Mi'; Vrijdagavond van 9.059.20 uur houdt Felix Timmermans een causerie voor de microfoon van Brussel II 11.20 Langenberg (kapel) 11.20 Kaiundborg (orkest) 11.20 Hilversum 1 (Zonnekloppers) 11.30 Hamburg (blaasorkest) 12.10 Droitwich (Cinema-orkest) 12.20 Luxemburg 12.30 Hilversum I (Kovacs Lajos en zijn orkest) 12.50 Droitwich (BBC-dansorkest,) 1.40 Hamburg (vroolijk concert) 3.10 Hilversum I (AVRO-Decibcls) 3.20 Deutschlandsender (Amuse mentsorkest) 5.35 Droitwich (BBC-dansorkest) 6.00 Hilversum I (Orvitropia) 6.20 Hilversum I (Orvitropia) 7.00 Weenen „Herbstschlager 1935") 7.35 Luxemburg 8 05 Langenberg (gevar. progr.) 8.20 Deutschlandsender (populair conc.) 8.20 Toulouse (Jachthoornconcert) 9.30 Weenen (pop. conc.) 10.20 Toulouse Cabaretprogr. 10.20 Kaiundborg (dansmuziek) 10.20 Deutschlandsender (dansmuz.) 10.40 Droitwich (cabaret-progr.) 10.40 Toulouse (Argentijnsche muz.) 11.20 Toulouse (militair concert) 11.35 Droitwich (Harry Roy's band) 11.40 Toulouse (dansmuziek) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.15 Hilversum II 11.45 Hilversum I 12.00 Hilversum I 12.20 Brussel II 12.20 Brussel I 1.50 Brussel I 2.20 Parijs II 3.00 Hilversum I 4.00 Hilversum II 4.00 Hilversum I 4.45 Beromünster (dansmuziek) 5.15 Milaan 5.20 Beromünster (marschen en karakterstukken 5.30 Hilversum I 6.05 Luxemburg 6.20 Brussel I 6.35 Parijs II 7.10 Brussel I 8.10 Milaan 8.25 Luxemburg (concert) 9.50 Deutschlandsender (piano) 10.20 Brussel 1 10.30 Hilversum n 10.50 Boedapest 10.50 Parijs II 11.05 Parijs I 11.10 Hilversum I (Jazz-progr.) 11.20 Luxemburg (dansmuizek) 11.40 Hilversum I (pop. pl.) KAMERMUZIEK 12.35 Parijs I (Kamerorkest) 1.50 Luxemburg (Omroeporkest) 3.20 Rome (Parigi-kwintet) 3.20 Milaan (Instrumentaal kwin tet) 3.50 Berlijn Lutz-kwartet) 5.50 Parijs I (Kamerorkest) 8.40 Luxemburg (Omroepkwintet) 1105 Weenen (kwartet) 11.10 Droitwioh (Parkington-kwin- tet) SOLISTEN-CONCERTEN 11.15 Hilversum II (pianorecital) 1.40 Brussel I (zang) 2 10 Hilversum I (Choplnrecital) 3.15 Hilversum II (zangrecital) 5.20 Deutschlandsender (Solisten- concert) 5.45 Hilversum I (zang) 7.30 Kaiundborg (vioolrecital) 7.35 Brussel I (zang) 8.10 Toulouse (zang) 8.50 Kaiundborg (zang) 8.50 Hamburg (pianorecital) 9.30 Parijs II (Solistenconcert) 11.05 Toulouse (zang) OPERA EN OPERETTE 6.50 Boedapest (Uit de Kon. Hong. Opera: „Rip van Winkel" v. Planquette) 8.35 Toulouse (Operette-aria's) 9.05 Parijs I („La petite mariée" operette v. Lecocq) 12.40 Toulouse (Operaconcert) TOONEEL 1.35 Langenberg („St. Nikolaus kommt ins Rundfunkhaus") 3.20 Berlijn Bürovorsteher Prell") 7.35 Deutschlandsender („Der Thr-on lm Nebel) 8.05 Hamburg („Gutenberg") 10.20 Brussel II („St. Nlcolaas", ra- diotooneel) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum I 8.00 Hilversum II 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.00 Hilversum II 10.45 Hilversum I VARIA 10.15 Hilversum I („Het parelsnoer" schets v. Guy de Maupassant, voordracht door R. Numan) 11.00 Hilversum I (,JPe sloof en de vragen'-, voordracht door R. Numan) 12.00 Hilversum II (Politieberich ten) 2.30 Hilversum II („Het verhaal v. d. Kurassier" v. W. C. v. d. Hulst) .2.30 Hilversum I .Over logeeren, gasten en gastvrouw", aoor Lucy Pierson) 5.00 Hilversum I (Na schooltijd) 6.30 Hilversum II („Grondbewer king en bemesting v. d. tuin" door A. J. Herwig) 7.00 Hilversum II (Folitieber.) 7.30 Hilversum II (Literair half uurtje „Polderland" v. J. Kna- pe door H. M. v. Randwijk) 9.00 Hilversum II („De Egyptische Obelisten" door dr. W. D. v. Wijngaarden) 9.05 Brussel II (Causerie: Felix Timmermans) 11.00 Hilversum I (Tien minuten Zinrijke Onzin door prof. Hans Nar) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 «1. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De gouverneur-generaal van Nederl. Indiè heeft het verzoek geweigerd van de Intern. Crediet- en Handelsvereeniging Rotterdam, haar fabriek uit te breiden voor de berei ding van bevolkingsrubber. Een zelfde ver zoek werd ook geweigerd aan twee Chinee- sche handelaren. De Internationale Cre diet- en Handelsvereeniging Rotterdam kan over eenige maanden op dit verzoek terug komen. De op 29 November j.l. afgesloten week staat van de Bank van Frankrijk zal ver moedelijk een verder goudverlies aantoonen van fr. 214 a 3 milliard. Hiermee bedraagt het verlies sinds 18 October toen de aanval len op den frank een aanvang namen ruim fr. 514 d 6 milliard zoodat de voorraad goud op 29 November fr. 66.2 milliard zal beara- yen. Sinds dien datum heeft de goudaf vloeiing opgehouden. De inschrijving op de nieuwe 100 mil- hoen Engelsche 1 pCt. 3 tot 5-jarige schat- kistnotes a 98 pCt. werd gisteren reeds na één uur gesloten. De inschrijving op de 200 millioen 2% pCt. leening a 96% per 1956/61 werd na drie uur gesloten. Op de beurs te Parijs spreekt men in ver band met het succes van de jongste groote t-eeningen in Amerika en Engeland de over tuiging uic, dat, indien Frankrijk kon leenen tot 'n rente van genoemde leeningen a 1 tot 2% pCt., de Fransche begrooting er heel wat beter zou uitzien en de maandelijksche ver valdagen het ministerie van financiën min der zorg zouden baren. Bij officieel decreet is te Rome bepaald, dat tot nader order geen staat van de schatkist en van de Bank van Italië wordt gepubliceerd, evenmin de cijfers omtrent de staatsschulden. De Peruvian Corporation boekte in No vember aan bruto-ontvangsten 76.125 te gen 56.693 in November 1934; in de laatste vijf maanden per einde November 375.790 tegen 309.538 in het overeenkomstig tijd vak van het vorig jaar. De Associated Gas and Electric hebben zich onthouden van registratie bij de Secu rities and Change Committee, welke bij èe wet van alle houdstermijen van openbare nutsbedrijven wordt vereischt. Zij hebben zich tevens bij het proces aangesloten, dat ten doel heeft de intrekking van deze wet, als zijnde in strijd met de grondwet. De Pacific Public Service Comp. boekte in de eerste negen maanden een netjo-winst van 924.367 tegen 588.962 in dezelfde periode van het vorig jaar. Aan dividend op de preferente aandeelen der dochtermij. is 159.889 betaald tegen 165.850 het vorig jaar, zoodat aan het surplus 8 764.477 (v. j. 423.11) werd toegevoegd. De president van de General Motörs Sloan verklaarde, dat de situatie in Ameri ka thans beter is en zich een nieuw vertrou- iven ontwikkelt. De politieke inmenging echter in het economisch systeem kan er slechts toe leiden, dat de industrie wordt belemmerd in haar pogingen, om bij te dra gen tot de vermeerdering van de welvaart. De regeeringsmaatregelen moeten daarom worden gestaakt, voor het te laat zal zijn. Iedereen moet begrijpen dat, hoe meer de regeering doet, des te meer door het indi vidu wordt verricht. Volgens „Iron Age" wordt de Amerikaan-- sche staalproductie in het midden der week op 57 pCt. der capaciteit geraamd tegen 56 pCt. de vorige week. De gemiddelde dage- lijksche ijzerproductie was in November 7.9 pCt. hooger dan in October. In het begin van December bedroeg de productie 70 095 ton per dag, tegen 67.655 ton per 1 Novem ber. ■JS De New-York Tel. Co., een dochtermijvan de American Tel., boekte in November 5588 nieuwe aansluitingen tegen een daling van 1677 in November 1933 en een daling van 14.519 in November 1932 In de eerste elf maanden was het aantal nieuwe aansluitin gen 18.302 tegen een daling van 301 in de overeenkomstige periode van 1934, 116.716 in 1932 en 228.855 in de eerste elf maanden van 1932. In de periode September—November heb ben de Amerikaansche spoorwegen te sa men 270.000 ton rails en materiaal voor de reparatie van rails besteed, tegen 36.000 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. De Dollar noteerde gisteren te New-York 1.4755 tegen 1.4749 eergisteren. Het Pond Sterling beivoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.27147.29 (v. slot 7.28%), de Frank op 9.719.72% (9.72V*) en de Dollar op 1.47%—1.47% 1.4711/16). De cultuurmij. „Goalpara" keert een in- terim-dividend uit van 5 pCt. of 25.per aandeel, tegen een interim-dividend van 6 pCt. en een totaal dividend van 13 pCt. in het vorig jaar. Het comité van zes, gevormd uit de Christe lijke, moderne en RK. algemeene bonden van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst, kwam dezer dagen te Den Haag in vergadering bijeen, o.a. ter bespreking van de circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken van 7 Nov. j.l. betreffende salarieering personeel der lagere publiekrechtelijke organen. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat de circulaire op de belangrijkste punten tegen spraak vormt met de richtlijnen als in het rapport van de commissie-Schouten omschreven, welke door de regeering als richtlijnen bij haar toezicht op de salarisregelingen voor de lagere organen is aanvaard. De overmatige invloed, welken de minister van Binnenlandsche Zaken op de gemeentebesturen uitoefent, heeft tot gevolg, dat een fatale verlaging van de ambte naren- en werkliedensalarissen plaats vindt. Bo vendien leidt de omstandigheid, dat de minister van Binnenlandsche Zaken bepalad heeft, dat niet meer de bij collectief contract vastgestelde loonen maatstaf zijn, tot groote onbillijkheden en tot een onjuiste berekening van het plaatse lijk loon- en levenspeil. Bovendien werd de aandacht gewijd aan de zeer bijzóndere positie van sommige groote ge meenten, waaraan de regeering in belangrijke mate aandacht schenkt ook in verband met de financieele positie der gemeenten. Er zou n.L gebleken zijn, dat gemeenten, die in aanmerking komen voor financieele hulp van de regeering, in bijzondere mate gedwongen worden een lagere salarisregeling in te voeren. Overwogen werd het uitgeven van een mani fest aan het Nederlandsche overheidspersoneel. Ter vergadering werd ten slotte medegedeeld, dat een bespreking met den minister van Bin nenlandsche Zaken was aangevraagd, waartoe de minister het comité heden zou ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2