Tien jaren electrische treinen We luisteren naar. FINANCIEN DE OCEAAN POST Goederenwagon ontspoord Muntcorrectie en vaste lasten ERVARINGEN DER N.S. Dagfilm RADIO-HOLLAND WOENSDAG 30 JUNI 1937 Onderhoud met den heer C. van Rietplaatsvervangend chef van het C. S. te Amsterdam Electrificatie is service Internationale olie industrie Congres in Palacehotel te Scheveningen Rede minister Steenberghe GRAFSCHENNERS IN INDIË Schedel moest geluk brengen bij dobbelen KWAKZALVERIJ GESTRAFT Haagsche kantonrechter legt 900 boete op Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Hoogovenbedrijf gaat staal maken Uitbreiding van het bedryf met een Siemens-Mar tin-oven ONREGELMATIGHEDEN TE ROTTERDAM DE KONINGIN NAAR DEN RUIGENHOEK Vergadering Ned. Bond van huis-, grondeigenaren en bouw ondernemers Donderdag 1 Juli MIDZOMERNACHTDROOM Openluchtspel in de Zaanstreek VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK Jaarvergadering te Hilversum Examen Nijverheidsonderwijs LEENING GOUDA DAMMEN SPRINGER—RAICHENBACH De een-en-t winti gste partij EEN SCHEEPSKRANT! N.V. STOOMVAART MIJ- „NEDERLAND" N.V. „ROTTERD. LLOYO" In de annalen der Nederlandsche Spoor wegen kan een voor de ontwikkeling van dit bedrijf belangrijk jubileum worden vastge legd: het feit, dat het dezen zomer tien jaar geleden is, dat het electrisch materieel ge leidelijk aan in de provincies Noord-HoUand en Zuid-Holland werd ingevoerd. De tijd gaat snel. Hen jaren electrificatie hebben reizend Nederland volkomen ver trouwd gemaakt met de stalen spoorwegrij tuigen en derzelver inrichting. Het gemop per over te nauwe zitplaatsen in de derde klasse, over de wijze van in- en uitstappen en wat dies meer zij, is verstomd en. heeft over het algemeen plaats gemaakt voor waardeering. Waardeering voor de opvoe ring der snelheid en de daarmede gepaard gaande tijdwinst, waardeering voor de stipt heid van aankomst en vertrek, waardeering voor het gansche complex van zaken, dat zich laat samenvatten in het veelzeggende en veelomvattende woordje service, dat nog steeds wachtende is op een goed Neder landsche vertaling. We zitten, onder de kap van het Centraal Station, in het werkvertrek van den plaatsver vangend stationschef, den heer C. van Riet, die nog enkele minuten tevoren op het eerste per ron zijn aandacht besteed heeft aan het binnen komen van een stoomtrein met meer dan dui zend uitgelaten Groningsche kinderen en die thans afdaalt in zijn herinneringen, teneinde bijzonderheden op te diepen over de electrifica tie van een deel van ons spoorwegnet, de uit voering van een millioenenwerk, dat hij van den aanvang af van nabij heeft kunnen gadeslaan en waaraan hij, evenals aan den nieuwsten vorm van spoorwegvervoer: de Diesel tractie, zijn hart heeft verpand. Het publiek heeft er, zoo zegt hij, in het alge meen geen voorstelling van, welk een enorme en hoogst verantwoordelijke arbeid er verzet moest worden om, zonder dat in den gewonen dienst eenigerlei stagnatie mocht optreden, de zen nieuwen vorm van technischen vooruitgang tot een goed einde te brengen. Zoo moest, van Rotterdam af, begonnen wor- oen met versterking en verzwaring van den bo venbouw van de baan zelf, waarbij o.m. spoor staven van zwaar kaliber de oude moesten ver vangen. Geleidelijk aan werd, op de trajecten den Haag—Haarlem, Rotterdam—Den Haag en Haarlem—Amsterdam, dit omvangrijke werk uitgevoerd en zoodra er bepaalde stukken klaar waren, kon een aanvang worden gemaakt met nieuwe technische voorzieningen: het plaatsen van de palen en de verdere werkzaamheden voor den aanleg van de bovenleiding. Werk zaamheden, bij de uitvoering waarvan verschil lende ondernemingen betrokken waren en die van centrale punten uit geschiedden, zooals Haarlem, dat de richting Amsterdam en Voge lenzang bestreek, Den Haag in de richting Voor schoten; kortom: elk punt had zijn eigen rayon, waarbinnen gearbeid werd. Het geheele werk der voorbereiding kreeg zijn beslag zonder dat er storende incidenten waren opgetreden en zoo kon, na de proefritten, in FebruariMaart 1927 op het baanvak HaarlemLeiden oorspron kelijk met drie wagenstellen het electrische materiaal naast den stoomtrein in den dienst worden opgenomen. De uitbreiding geschiedde geleidelijk en hield verband met het gereedko men der forsche, veilige stalen spoorwegrijtui gen, in den bouw waarvan mede de Nederland sche industrie zich van haar beste zijde heeft doen kennen. In den winter van 1927 was de lijn Amsterdam Rotterdam, ook al liepen er nog enkele stoom treinen met de snelheid van het electrische ma terieel, practisch geëlectrificeerd. De grootste on aangename verrassing, waartegenover de spoor wegautoriteiten zich in het beginstadium der electrificatie geplaatst hebben gezien, stond op rekening van de natuur zelve: het optreden, tengevolge van felle vorst, van ijzel-vorming op de bovenleiding, hetgeen aanleiding gaf tot zeer ernstige stagnatie, doch welk euvel nadien voor komen kon worden door, wanneer op grond van ae weerberichten ijzelafzetting gevreesd moest worden, de bovenleiding langs electrischeri weg tot een bepaalden graad te verwarmen, zoodat aldus de booze luimen van moeder natuur geen vat meer hadden op een normale exploitatie van dit voorname deel van het spoorwegbedrijf. De verdere uitbreiding van het electrische net vond voortdurend voortgang. Na het traject Haarlem—IJmuiden, dat met zijn vele stop plaatsen een klap toebracht aan het autobus- vervoer, hetwelk zich ter plaatse ontwikkeld had, volgden, in 1931, Amsterdam—Alkmaar en Vel- sen—Uitgeest, vervolgens, in 1934, Rotterdam- Dordrecht en in 1935 Rotterdam—Hoek van Holland en HaarlemZandvoort, welk laatste traject bereids een toeneming van het forensen verkeer te zien heeft gegeven. In totaal zijn thans bijna 200 kilometer in ex ploitatie, maar reeds zijn weer de uitbreidings plannen in een vergevorderd stadium: de uit breiding Den HaagUtrechtArnhem; Rotter dam—Maas—Gouda en Amsterdam—Utrecht- Eindhoven. Op de lijn Den Haag—Arnhem is men het verste gevorderd, zoodat hier reeds oinnen afzienbaren tijd met het proefrijden kan worden begonnen. Snel, geriefelijk, gemakkelijk te „hantee- ren" en op hoogtijdagen van .onschatbare beteekenis, was, in a nutshell, het eindoor deel van onzen zegsman over het electrische materieel, waarbij hij als een voorname sta ving van zijn beweringen in herinnering bracht de gemakkelijkheid en de vlugheid, waarmede tijdens de Olympische spelen van 1928, dank zij vooral het geëlectrificeerde spoorwegnet, enorme menschenmassa's kon den worden vervoerd. In een der zalen van het Palacehotel te Scheveningen, heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, mr. M. P. L. Steenberghe, hedenochtend het jaarlijksche congres van de International Association of Seed Crushers geopend. De minister hield daarbij de volgende rede: Namens de Nederlandsche regeering heette de minister de deelnemers aan het congres van harte welkom. Toen de organisatoren van het congres aldus ging hij voort my verzochten deze internationale bijeenkomst te willen ope nen, waren er voor my vele redenen om met groote blijdschap aan het verzoek gevolg te ge ven. In de eerste plaats, omdat dit congres zich zal bezig houden met de belangen van een in dustrie, die sinds eeuwen in Nederland heeft bestaan. Het is echter niet alleen als minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, het is even zeer aldus spr. als minister van Landbouw, dat ik een zeer groote belangstelling neb voor de olie-industrie. U weet allen, dat ïynkoeken, die van overheerschende beteekenis zyn voor de veefokkery en de zuivelboerderyen, voortge bracht worden door de olie-industrie. Er is echter nog een derde reden en deze is niet de minst belangryke om spr. met blijdschap gevolg te doen geven aan de uit- noodiging dit congres te openen. Deze jaar- ïyksche byeenkomst bewijst dat de industrie niet alleen beheerscht wordt door de con currentie, van hoeveel waarde die overigens ook moge zyn om de grootst mogeiyke doel treffendheid te sorteeren. Zy heeft evenzeer behoefte aan een samenwerking op elk ge bied zonder grenzen. In den loop der jaren heeft deze samenwer king zich in velerlei vormen gedemonstreerd. Het is reeds lang geleden, dat zy, die het zaad uitstrooiden, hebben kunnen constateeren, dat het om een industrie tot welvaart te brengen noodig is samen te werken. Zij heeft op verschillend gebied een zeer nau we internationale samenwerking tot stand zien komen. Spr. hoopt van ganscher harte, dat dit congres zal mogen bydragen aan de ontwikke ling en uitbreiding dezer samenwerking. Voor deze hoop is temeer grond, omdat de resul taten van het congres het bewys zullen leveren, dat op het terrein van de internationale econo mie samenwerking nog mogelijk is, zelfs onont- beeriyk. In de afgeloopen jaren heeft men soms kunnen twyfelen of aan de moeiiykheden van den internationalen handel en aan het autar kisch streven der landen ooit een einde zou ko men. De olie- en graanindustrie heeft in het byzonder het effect van deze politiek aan den lijve gevoeld. En nog wacht menige moeilijk heid op dit gebied op een oplossing. In ieder geval zyn deze moeiiykheden niet onoverwinlijk, zy. die verder hebben gezien, konden zelfs in de jaren van de diepste depressie inzien, dat de tolmuren het gemakkelijkst opgeheven konden worden voor die industrieën, welke de grootste vorderingen hebben weten te maken op het ge bied van de samenwerking, zoowel nationaal als internationaal. Men moet heden ten dage geen absoluut vrijen goederenruil verwachten. Zy, die daarop rekenen, geven zich over aan onvrucht bare illusies. Toch kan men een meer nationalen goederenruil verwachten, waarvan in de eerste plaats zy zullen profiteeren, die, wat hun eigen industrie betreft, allereerst de productie en de distributie der goederen hebben weten te regë- len. Dit zal de taak zijn, zoowel van de regee ringen als van de particuliere ondernemingen en vooral van deze laatste, die zich in gemeen schappelijk overleg moeten bezinnen op de wyze van samenwerking, die kan leiden tot een regle menteering, waarop spr. reeds eerder doelde. Het jaariyksch congres, aldus besloot de mi nister, is het beste bewijs van den eendrachti- gen wil waarmede deze samenwerking door de belanghebbenden gewenscht wordt. En daarom wil spr. den deelnemers gaarne uit naam van de Nederlandsche regeering een welkom toe roepen. Hy spreekt daarbij tevens de hoop uit, dat het verblijf in Nederland tot bevredigende resultaten zal leiden en dat het ook in de per soonlijke betrekkingen prettig zal zyn. Daarop verklaarde de minister het congres voor geopend. Namens de deelnemers aan het congres dankte de voorzitter de heer J. W. Pearson (Londen) den minister voor zyn harteiyke woorden. Hij sprak den wensch uit, dat dit congres een succesvol verloop zal mogen heb ben. Vervolgens namen de werkzaamheden van het congres een aanvang. Naar de „Deli Crt." verneemt is dezer da gen te Loeboek Pakam een drietal Maleiers, af komstig uit Medan, aangehouden, dat bezig was een graf op een Inlandsch kerkhof te openen. De mannen zijn overgegeven aan de politie, zoodat zij dezer dagen voor den Kerapatan Be- sar te Simpang Tiga terecht zullen staan. De daders, die allen bekenden, hebben ver moedelijk niet de bedoeling gehad om sieraden, die in het graf meegegeven waren, te stelen, doch hun plan was zich een schedel toe te eigenen, die volgens het volksgeloof geluk moest schenken bij dobbelpartyen. De Maleiers bleken ongever reeds een voet diep in het graf gevorderd, toen plotseling en kele bloedverwanten van den overledene te voorschijn kwamen en de schenners met ge weld overmeesterden. Men begrijpt hun veront waardiging en de Maleiers mogen van geluk spreken dat zij niet op bloedige wyze werden toegetakeld. In Loeboek Pakam werd het drietal onmid- deliyk verhoord en zij vertelden toen op zoek te zyn naar een schedel. Een Belg en een Haagsche winkelier hebben te 's Gravenhage twee dames en een heer mid delen verschaft tegen galsteenen, hoewel zij niet bevoegd waren tot het uitoefenen van de geneeskunst. Beiden waren Dinsdag voor den Haagschen kantonrechter gedagvaard, maar de Belg heeft verstek laten gaan. De Hollandsche verdachte, de winkelier M. J. A. H„ gaf toe, dat hij tegen betaling van f 35, f 30 en f 20 fleschjes met een vloeistof heeft verstrekt en daarbij geneeskundigen raad heeft gegeven. Deze vloeistof heeft by een oud-agent van politie de kwaal verergerd, zoo kwam uit het verhoor vast te staan. De man is op den rand van den dood geweest. Door operatief in- grypen bleef hij in het leven. „Door dit onverantwoordelijke gedoe is bijna een mensch doodgegaan", verweet de kanton rechter den verdachte. De ambtenaar noemde verdachte's handel wijze „kwakzalverij-practijk van het minste al looi." Op schandelijke wyze, zeide spr., is mis bruik van vertrouwen gemaakt en de gemeen schap heeft er recht op tegen individuen als ver dachte beschermd te worden. De eisch luidde: 3 geldboeten van f 300, subsidiair 3 maal 20 da gen hechtenis. Conform dezen eisch wees de kantonrechter vonnis. In den afgeloopen nacht omstreeks half een is tusschen de stations Helmond en Nuenen nabij wachtpost 40 een der laatste wagons van een goederentrein uit Venlo ontspoord tengevolge van asbreuk. De wagon derailleerde en versperde beide spo ren. Onmiddellijk werd van de stations Helmond en Eindhoven hulp ontboden. Uit laatstgenoem de plaats werd ook de werkwagen gezonden Na enkele uren werken was een der sporen ■v rij gemaakt, zoodat hedenochtend het trein- erkeer kon doorgaan, zij het aanvankelijk nog met eenige vertraging. De trein, die om 6.11 uit Venlo naar Eindhoven vertrekt, had ongeveer één uur oponthoud. Persoonlyke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Door de Hoogovens te IJmuiden is een dezer dagen het besluit genomen om het bedrijf uit te breiden met een Siemens Martin staaloven. Met den bouw daarvan zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen, zoodat over ongeveer VA jaar het eerste staal zal kunnen worden gemaakt. Het bedrijf vervaardigt tot nu toe uit sluitend ruwyzer, waarvan sedert Januari van dit jaar een gedeelte in de aan het be dryf verbonden buizengieterij wordt ver werkt. Voor het overige wordt het ruwyzer op de binnenlandsche markt geplaatst en naar' het buitenland geëxporteerd. Met het besluit om tot de vervaardiging van staal over te gaan, zet het bedryf den eersten stap op den weg naar een nieuwe ontwikkeling. 'nu omsiet J- - Tusschen Kijkduin en Monster is het lijk aangetroffen van den 54-jarigen heer A., eer sten kassier van het bureau van den gemeente ontvanger te Rotterdam. Het plotselinge heengaan van dezen ambte naar wordt in verband gebracht met onregel matigheden die in zijn boeken zyn aangetrof fen. Hij had Zaterdag zijn chef een betalings mandaat ter teekening voorgelegd, voor welks machtiging deze de desbetreffende bewysstuk- ken ter inzage had gevraagd. De kassier zou deze stukken Maandag overleggen. Hy is dien dag als naar gewoonte 's ochtends ten bureele verschenen, doch is kort daarop weggegaan. Toen hij niet terugkwam is een onderzoek in gesteld, waarbij bleek, dat de bewysstukken niet aanwezig waren. Hedenmorgen om elf uur is H. M. de Konin gin per auto van het paleis Soestdijk naar den Ruigenhoek vertrokken. H. M. werd uitgeleide gedaan door de Prin ses en den Prins. De moeder van Prins Bernhard bleef op het bordes van het paleis. Na een hartelyk afscheid vertrok de koninklijke auto, tot aan het paleishek nage wuifd door het prinselyk paar. De Nederlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers hield heden, tc Den Haag, een openbare verga dering, waarin de bondsvoorzitter, de heer S. J. Mook, sprak over het onderwerp: „Het vraagstuk der vaste lasten ten aanzien van het onroerend goed door de muntcorrectie allerminst opgelost." Het vastelastenyraagstuk zoo zeide spreker heeft gedurende een aantal jaren in het middelpunt van de publieke belangstelling ge staan. In schier eiken bedrijfstak vormden de z.g. vaste lasten de rem, tegen de in het alge meen belang noodzakelijk geachte aanpassing. Het valt niet te ontkennen, dat vry snel na de muntcorrectie het vraagstuk der vaste lasten uit ae publieke belangstelling verdween, om plaats 1e maken voor een optimisme, alsof deze proble men by tooverslag waren opgelost. Het bestuur van den bond heeft het noodig geoordeeld, deze belangstelling weer te activee- ren, omdat ten aanzien van het onroerend goed het vraagstuk van de vaste lasten door de plaats gehad hebbende muntcorrectie allerminst is opgelost. Er is n.l. nog geen normaal evenwicht tusschen de exploitatiebaten en lasten van het onroerend goed. Spreker onderscheidde de publiekrechtelyke lasten, n.l. de lasten, door de overheid opgelegd als grondbelasting, straatbelasting, brandverzeke ringsbelasting enz. en de privaatrechtelijke las ten, voortspruitende uit z.g. vrywillig aangegane, o'vereenkomsten, waarvan wel de voornaamste zyn de erfpachtslasten en de hypothecaire las ten. Verder wijdde spr. eenige beschouwingen aan het huurpeil en de factoren, welke dit peil rechtstreeks beïnvloeden. De overheid is er toe overgegaan de belastin gen op het onroerend goed niet onbelangrijk te verhoogen, terwijl duizenden middenstands woningen, waaraan voor de crisis reeds geen be hoefte meer bestond, zijn bijgebouwd. Van daling der privaatrechtelijke lasten in eenigszins beteekenenden vorm is zelfs heden nog geen sprake. Ondanks de gestegen lasten heeft echter de uurdaling tot op heden nog regelmatig voort gang gehad, zy het in een traag tempo, doch geforceerd langs den ruïneuzen weg van over productie. De jaarverslagen van verschillende huizen maatschappijen en hypotheekbanken spreken de verwachting uit, dat door de plaats gehad heb bende muntcorrectie verdere huurafbraak wordt voorkomen. Deze suggestie is naar de meening van spr. onjuist. Weliswaar mag worden verwacht, dat de uiteindelijke huurdaling minder groot zal zijn, dan wanneer de monetaire maatregelen achterwege waren gebleven, maar vooralsnog moet in verscheidene gevallen op verdere huur daling worden gerekend. Eerst na herstel van normale concurrentie verhoudingen tusschen bestaanden en nieuwen touw kan worden verwacht, dat onnoodige nieuwbouw wordt afgeremd, terwyl dan nog moet worden gewacht tot door vermeerderde vraag het te groote woningoverschot geleidelijk it opgenomen. Van de publiekrechtelijke vaste lasten afstap pend, wijdde spr. nog enkele beschouwingen aan ie erfpachtslasten. Daar eenerzyds de exploitatiemogelykheden mede door overheidsmaatregelen sterk zijn ge drukt en anderzijds de overheid onder het mot te „de waardevermeerdering van den grond aan de gemeenschap", het erfpachtstelsel geforceerd heeft ingevoerd, kan en mag de overheid de oogen niet sluiten voor de bestaande moeilijk heden, maar rust op haar de moreele plicht om of het zoo wankel gebleken stelsel van erfpacht te liquideeren, ofwel op andere wijze de erf pachters te hulp te komen, b.v. door hun den grond in eigendom te verkoopen. By het uitblijven van huurprijsstijgingen en uitschakeling van de mogelijkheid tot herwaar- ceering van hoofdsommen is z.i. een drastische hypotheekrenteverlaging de eenige mogelijkheid tot saneering. Spr. besloot met den wensch, dat onze nieuwe regeering aan dit probleem de noodige aandacht zal willen schenken en zoo noodig maatregelen zal treffen, waarbij de vaste lasten, zoowel de publiekrechtelyke als de privaatrechtelijke, eveneens zullen worden aangepast. Minister Havenga vertrokken De Zuid-Afrikaansche minister van Finan ciën, de heer Havenga, die in gezelschap van zijn echtgenoote, zyn nicht en particulier se cretaris enkele dagen in ons land heeft door gebracht, is Dinsdag van Hoek van Holland met de nachtboot naar Harwich overgestoken HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-ultzen- ding) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. I. d. pauze: Declamatie. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Planovoordracht. 2.30 De Palladians en declamatie. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gra mofoonmuziek. 4.50 Voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Lezing: „De intelligentie van den mensch" (foutenanalyse). 7.3o Orgelcon cert. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.00 Mu zikale causerie (met gr.pl.). 9.30 Vervolg concert. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Damnleuws. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Benny Carter en zijn Band. HILVERSUM II, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV) 8.00—9.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 30.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Or- kest en gramofoonmuziek. 2.00 Hand werkles. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.3o Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeuigd. 5.15 „The Harmony Seven". 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekover zicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonpla ten. 8.25 Het Gereformeerd Gemengd Koor en solist. 9.00 „De Grieksche demo cratie", causerie. 9.30 Vervolg concert. 9.45 Berichten ANP. 9.50 Het Hekster- Trio. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Dansmuziek (gr.pl.). 12.05 BBC-Welsch-orkest en so liste. 1.05 Mezzo-sopraan en tenor. 1.35 2.20 De Windsor Singers en solist. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.50 Het Buxton Spa orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 BBC- Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 „This and that", causerie. 7.00 BBC-Theater- orkest en soliste. 7.50 Kutcher-strijk- kwartet en solisten. 8.20 Revue-program- ma. 9.20 Berichten. 9.40 Pianovoordracht. IC.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Orkest en solisten. 11.35 Joe Loss' Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1048 M. 8.2o en 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Foltronieri- kwartet en solist. 12 50 Orkestconcert. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 7.23 Gramofoonmuziek. 8.05 Zang. 9.20 Pia noduetten. 10.20 Orkestconcert. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M.8.50 E. Börschel-orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Volksliede- renconcert. 12.20 Politiemuziekkorps. 1.35 W. Rehmy's dansorkest. 2.35 Geva rieerd concert. 4.20 Omroep-Amusements- orkest. 5.35 Viool en piano. 6.20 SA-ork. 7.30 Solistenconcert. 8.30 Omroeporkest, R. Gaden's orkest en solisten. 10.50 12.20 Landesorkest Gouw Baden, vroolijk kwintet en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. I.30 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 dito. 8.20 Om roeporkest en gramofoonplaten. 10.30 II.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Salonorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Nationaal orkest en gramofoonmuziek. 10.3011.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Emil Roosz' orkest. 9.20 Gevarieerd pro gramma. 10.20 Berichten. 10.50 Triocon cert. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 Gra mofoonmuziek. om een bezoek aan Londen te brengen. De Zuid-Afrikaansche gezant, mevrouw van Broekhuizen en de heer du Plessis, eerste se cretaris van de Zuid-Afrikaansche legatie, de den minister Havenga en zyn gezelschap per auto tot Hoek van Holland uitgeleide. Te Koog aan de Zaan zal 3, 6, 8, 10, 11 en 13 Juli in het Wandelpark des avonds te 8.30 uur opgevoerd worden Shakespeare's beroemd too- neelspel „Midzomernachtdroom." De regie is ;n handen van mevr. Jacqueline Roy aards Sand- berg die daarmede een groote traditie van ha ren beroemden echtgenoot voortzet. Zy heeft zich verzekerd van de medewerking van haar zoon Ben Royaards, den uitmuntenden speler, alsmede van Lou Ezerman. Alle artisten zijn verder uit de Zaansche corporaties verworven. De fijne muziek van Mendelssohn zal worden uitgevoerd. Het publiek kan op een behoorlyke accommo datie rekenen. Tegenover het speelveld is een amphitheatersgewijze tribune gebouwd voor 1200 personen. Alles gaat uit van de Zaansche Ver- eeniging voor Vreemdelingen-verkeer. Nadat Dinsdagavond de deelnemers aan de 63ste jaarvergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik met hun dames door het ge meentebestuur van Hilversum ten raadhuize waren ontvangen, is hedenochtend de jaarver gadering geopend met een rede van den alge- meenen voorzitter, mr. W. C. Wendelaar. Na de behandeling van het jaarverslag en eenige interne aangelegenheden hield de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werk verschaffing te 's Gravenhage, een voordracht over het werk, dat door de overheid en door vereenigingen voor de ontspanning van werk- loozen wordt gedaan. In deze voordracht spoorde spr. de afdeelingen van den volksbond aan aan dit werk het hare by te dragen. ROERMOND. (R.K. Huishoudschool) Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor leera- res N.O. zyn te Den Haag--geslaagd de dames: M. Rietjens, Helmond; A. Brunott en C. Majoie te Maastricht; A. Iprenburg, L. Truyen en M. Rottinghuis (Zr. Bellarmino) Roermond; Ch. Fritz, Amersfoort; A. Magel, Roermond en A. van Boextel te Tilburg. De inschrijving op ƒ2.000.000, nominaal 3y2 pCt. Obligatiën (Derde 3 A pCt. Conversielee- n:ng 1937) ten laste van de gemeente Gouda zal zijn opengesteld bij de Amsterdamsche Bank, de Rotterdamsche Bankvereeniging, en bij den Gemeente-Ontvanger te Gouda op Dinsdag 6 Juli 1937 tot den koers van 100 pCt., vermeerderd met 5 maanden en 2 dagen rente a 3'/2 pet. 's jaars van 1 Maart 1937 af tot den dag van betaling, zijnde 14.78, uitmakende in totaal 1.014.78 per obligatie van 1000 nomi naal. Houders van niet-üitgelote Obligatiën van de per 10 Augustus 1937 aflosbaar gestelde '4 pCt. gc-ldleening van 1933 ten laste van de Gemeente Gouda,hebben voor Iédere obligatie, 'voorzien van de coupons per 1 September 1937 en vol gende, recht op toewijzing van een gelyk nomi naal bedrag aan 3% pCt. obligatiën van boven genoemde uitgifte, voorzien van coupons per 1 September 1937 en volgende. Dit recht vervalt, indien de houders der 4 pCt. obligatiën niet vóór de sluiting der inschrijving, met gebruik making van daartoe bij de inschryvingskan- tcren verkrijgbare speciale inschryvingsbiljet- ten, op de 3)4 pCt. obligatiën hebben ingeschre ven. Indien de inschryvingen van zoodanige houders het beschikbare bedrag te boven gaan zal de toewijzing systematisch geschieden. De betaling van de toegewezen obligatiën moet plaats hebben op Dinsdag 3 Augustus, ten kantore, waar de inschrijving is geschied. De inschryvers, die het recht van voorkeur hebben uitgeoefend, verplichten zich door hun aanmelding, hunne 4 pCt. obligatiën, voorzien van de coupons per 1 September 1937 e.v. op 3 Augustus 1937 in te leveren ten kantore, waar de inschrijving is geschied. Hun zal voor de door hen ingeleverde 4 pCt. obligatiën worden uitgereikt een gelijk nominaal bedrag aan 3)4 pCt. obligatiën met coupons per 1 September 1937 en volgende, terwijl het door hen verschul digde ter zake van de hun toegewezen 3)4 pCt. obligatiën verrekend zal worden met het hun toekomende bedrag wegens inlevering ter af lossing hunner 4 pCt obligatiën. De leening is a pari aflosbaar in 35 jaren, aan vangende 1 September 1938, volgens de hier achter vermelde bepalingen. De coupons zyn betaalbaar op 1 Maart en 1 September. Prijs van uitgifte: 100 pCt. met recht van voorkeur voor houders van niet-uitgelote obli gatiën der per 10 Augustus 1937 aflosbaar ge stelde 4 pCt. leening 1933, oorspronkebjk groot 1.250.000, pro resto groot l.i30.000. Deze leening dient o.a. ter aflossing van een 4 pCt. leening 1930, oorspronkelyk groot l.OOO.OOO en van de 4 pCt. leening 1033, oor spronkelijk groot 1.250.000 en tot dekking van een bedrag ad ƒ47.200 wegens uitbreiding der gemeentelichtfabrieken. De 21e party van den wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen tusschen Sprin ger en Raichenbach, welke Dinsdagavond te Amsterdam is gespeeld, verliep als volgt: Wit: Raichenbach; Zwart: Springer. 1. 33—28, 18—23; 2. 39—33, 12—18 3. 34—30, 20—25; 4. 40—34, 14—20; 5. 34—29, 25x34; 6. 29x40, 20—24 7. 44—39, 17—21; 8. 31—27, 10—14; 9. 40—34, 21—26; 10. 37—31, 26x37; 11. 42x31, 7—12; 12. 34—30, 14—20; 13. 30—25, 2—7; 14. £5x14, 9x20; 15. 41—37, 12—17; 16. 47—42, 17—22; 17. 28x17, 11x22; 18. 50—44, 7—11; 19. 33—28, 22x33; 20. 39x28, 4—9; 21. 44—39, 5—10; 22. 49—44, 10—14; 23. 46—41, 1—7; 24. 44—40, 18 —22; 25. 27x29, 24x22; 26. 39—33, 7—12; 27. 32—38, 13—18; 28. 28x17, 12x21; 29. 37—32, 19—23; 30. 41—37, 14—19; 31. 31—27, 8—13; 32. 33—28, 20—24; 33. 37—31, 9—14; 34. 27—22 18x27; 35. 31x22, 11—17; 36. 22x11, 16x7; 37. 36—31, 14—20; 38. 43—39, 20—25; 39. 31—27, 21—26; 40. 3S—34 24—29; 41. 42—37, 10—18, 42. 35—30, 7—12; 43. 37—31, 26x37; 44. 32x41, 23x21; 45. 34x14, 25x34; 46. 40x29, 21—26; 47. 41—37, 18—22 43. 29—24, 22—28; 49. 29—24, 15x24; 50. 14—10, 24—29; 51. 10—4, 12—17; 52. 4—36, 28—33; 53. 33—32, 33—39: 54. 36—18, 29—34; 55. 18x40, 3—8; 56. 40—49, 17—22; 57. 32—28, 22x33; 58. 4S—43, 39x48; 59. 49—44, 48x31; 60. 44x36. Wit wint. Het handelsverkeer tusschen Nederl-Indie en Zuid-Afrika is aanzienlijk toegenomen. In de afgeloopen vier jaar is de export van lndïê bijna verdrievoudigd, terwijl voor 1937 wordt verwacht, dat de cijfers nog verder zullen stijgen, vooral omdat het conciirren- tie-vermogen van Indië door de dépréciatie van den gulden aanzienlijk is verbeterd. In de vergadering van de Koninklijke Pe- troleum Mij. werd door de directie te ken nen gegeven, dat de Koninklijke zich door een eventueele weigering van de Vereen, voor den Effectenhandel te Amsterdam, tot opneming van nieuwe waarden in de no teering, zoolang geen door de Vereeniginff goedgekeurde regeling inzake de dollar obligaties tot stand is gekomen, zich niet za' laten intimideeren. De Vereenigde Majanglanden boekten over 1936 een saldo-winst van f 602-504, te gen f 401.700 het vorig jaar en is voorne mens een dividend te hervatten van 4 pet. tegen nihil het vorig jaar. De gemeente Heerlen heeft besloten een 3\2 pet. conversieleening aan te gaan De Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" ie door aankoop geleidelijk in het bezit geko men van 9.500 H.A. terreinen op Sumatra's Oostkust. De betalingen geschieden deels in contanten, deels door overdracht van 155 aandeelen van f 1000, inclusief dividend over het jaar 1937. Ter versterking der liquide middelen, die door deze betalingen en door den bouw van de nieuwe palmolie- fabriek noodig zijn, zijn door verkoop on dershands geplaatst 1000 aandeelen van 1000, inclusief dividend 1937 tot den koers van 275 pet. Na deze transactie zal het gemeenschappelijk kapitaal f 25 millioen bedragen. Bij de uitgifte van de 3V% pet. conversie leening gemeente Nijmegen werd van het voorkeursrecht zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een gering percentage kan ivorden toegewezen. Bij de uitgifte van de 3{/2 pet. conversie leening gemeente Enschede is zoodanig door de 4 pet. obligatiehouders ingeschreven, dat aan de vrije inschrijvers slechts een gering bedrag kan worden toegewezen. Te New York wint de meening veld, dat de uitvoer van goud van Frankrijk naar de Vereen. Staten zal worden gestaakt, totdat de betalingen ih goud in Frankrijk worden hervat. Men verwacht niet, dat Frankrijk uit de monetaire overeenkomst zal treden, maar dat deze overeenkomst zal worden ge wijzigd. De Fransche plannen tot herstel van den financieelen toestand wekken m Wallstreet de meening, dat geen onmiddel lijk aanbod van Amerikaansche fondsen voor Fransche rekening zal plaats vinden. Te Washington is men van meening, dat een verdere devaluatie van den frank niet geschikt is voor den terugkeer van het ka pitaal. De maatregel zou veeleer een ver scherping van de kapitaalvlucht tot ge volg kunnen hebben. De Atchison Topeka keertgewone dividend uit van 2. De Illinois Central boekte in de eerste vijf maanden 6.7 pet. hoogere ontvangsten dan in dezelfde periode van het vorig jaar- De vooruitzichten voor de mij. zijn gunstig in verband met de goede ontwikkeling der gewassen. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 44.891-000 vaten tegen 45.950.000 vaten aan het einde der vooraf gaande week. De voorraden benzine en stookolie te zamen 100.395.000 vaten tegen 99.210.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika bedroeg in de afge loopen week 3.530.000 vaten tegen 3.511.000 vaten in de vorige week. De U. S. Steel Corporation declareerde op het achterstallig dividend op de preferente aandeelen groot 3.25, een uitkeering van 2.00, zoodat de achterstand is verminderd tot 1.25. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.988.99}/2 (v- slot 8.97'y4), de Dollar op 1.82—1.82A (1.82), de Frank op 7.407.70 (7.95), de Belga oV 30.671/230.75 (30.72V*) en de Zwitsersche Frank op 41.6541.75 (41.70). De Nivas verkocht 202 tons superieure suiker en 101 tons bruine suiker voor con sumptie. De Maastrichtsche Zinkwit Mij. zal 1 October a.s. een bedrag van f 268.000 5 pet- obligaties 1929 vervroegd aflossen. President Roosevelt verwacht, dat de ont vangsten van het begrootingsjaar, 1 Juli eindigende, 50 a 60 millioen hooger zul len zijn dan de ramingen in April en de uit gaven 70 millioen hooger. Hij schat d& schuld op 36.400 millioen. I WAARIN HET DAGELIJKSCÖ® NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDEN^ DE REIS OP DE MAILSCHEP® VAN: EN MET ADVERTEEREN BERË*?? MEN ALLE VERLOFGANGER0' REPATRLEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarleveD aan: Amsterdam 11 Keizersgracht 562 -C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6