Sovjet-luchtmacht in Finland m Een beklemmende stilte over de verlaten stad ligt HOOD „400 Tusschen de r van JOH. SWAAIF De mijnramp in West-Virginia Geruchten over nieuwen zeeslag Het nieuws van heden Radiocentrales en oorlog EEN NIEUW ENGELSCH GEVECHTSVLIEGTUIG WOESTENIJ VAN GRUIS EN PUIN K E IP 20°/ o hooger stopvermogen door speciaal anti-slip profiel VEREEMIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal L3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 12 JANUARI 1340 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARCANC No. 22184 Van de 450 bruikbare machines zijn er 170 neergeschoten Arrestaties en fusillades Sympathie voor de Finnen T elef oonverbindingen met Helsinki gestoord Officieel frontnieuws De Bilt meldt: iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiK Geallieerden willen in twee jaar 12.000 toestellen van de V. S. koopen Duitsche bommenwer- per lancjtjyi Denemarken Inzittenden staken het vliegtuig in brand Ook voor Gibraltar drijven mijnen mm, Z Duizenden rendierhuiden zijn door de Lappen ter beschikking gesteld van de Finsche soldaten, om als warme klecding te dienen bij de verdediging van hun land Waar eens kinderen speelden Gedurende de wintermaanden iiiHitiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiimiiininiiiiimiiiiiiiiiiiitiHKiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiifiH Importeur Hood ,,400'' Nieuwe Gracht 78 - HAARLEM - Tel. 10663 De redders naderen de plaats waar de mijnwerkers bedolven zijn Betere zijn er niet dan 13rilien DWl 9v eip „Achilles" zou met Duitsche oor logsschepen zijn slaags geraakt DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Waarom nog elders ergernis wanneer „de Roemer" prima is 't HILLETJE KOOTWIJK Doorgeven gesproken woord NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et Inget mededeellngen 50 cent; Idem op peg één S5 :ent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voet de kleine annonces .Omroepers" zl# de rubriek STOCKHOLM, 12 Jan. (Havas)De speciale correspondent van de ,.Nya Dagligt Allehanda" in Finland bevestigt wat reeds bekend was ovrr den toestand, waarin de Russische luchtmacht zich zou bevinden. In den aanvang van het con flict hadden de Sovjets 1000 vliegtuigen tegen Finland in den strijd gebracht en hadden zij groote opslagplaatsen voor benzine en munitie ingericht. Van deze 1000 toestellen waren 450, die overigens van buitenlandsche herkomst wa ren, geschikt om met succes te worden ge bruikt. Van deze 450 machines zijn er 170 neer geschoten. Er zijn thans nog 250 vliegtuigen in den strijd. De voornaamste fout van de Rus sische legerleiding schijnt te zijn geweest, dat zij terstond de beste vliegtuigen heeft gebruikt, Zoodat het Roode leger op het oogenblik voor groote moeilijkheden staat tengevolge van de vermindering van zijn reserves. De piloten hebben overigens een opmerkelijk gebrek aan ervaring getoond. 4000 bommen werden sedert het begin van de vijandelijkheden neergewor pen óp 100 verschillende plaatsjes, zonder dat eigenlijke militaire doelen zijn getroffen. Alexis Tsjakoerin is benoemd tot volks commissaris voor de luchtvaartindustrie, in opvolging van Michael Kaganowitsj, die naar een anderen post is overgeplaatst. Tsja koerin is lid van het Centraal Comité van de partij. De „Isvestia" meldt, dat in Moskou met in gang van 15 Januari de keuring, begint van de lichting 1921 die in den loop van het jaar voor het Roode Leger wordt opgeroepen, alsmede van de lichting 1922. De ontevredenheid bij de leiders van de Sov jet-Unie over de tekortkomingen van de Roo de luchtmacht in Finland, blijkt niet alleen uit het afzetten van den volkscommissaris voor de luchtvaart Kaganowitsj, doch ook uit het over plaatsen van den commandant van de lucht macht In de havens aan de Oostzee, waar Jun kertoestellen van verouderd type zijn geconcen treerd. De ..Stockholm Tidningen" verneemt uit Moskou, dat in verband met den militairen te genslag talrijke personen zijn gearresteerd en gefusilleerd. 46 vooraanstaande ambtenaren van bet volkscommissariaat voor luchtvaart zijn ontslagen. Men zoekt te Moskou naar de oorzaken van het, slechte moreel der troepen, dat °°k dui delijk wordt door de weigering van de gevan gen Russen na den slag van Suomussalmi. naar Rusland terug te keeren. De sovjet-com- missarissen werden door muitende soldaten, ver moord. De Zweedsche pers verneemt, dat te Mos kou en Leningrad oproepen tot de manschappen van het roode leger zijn gepubliceerd, waarin zij worden aangespoord het leven der commis sarissen en van de officieren te verdedigen, als of het hun eigen leven was. Berichten over betuigingen van vriendschap Voor het danpere Finsche volk komen nog van over de geheele wereld binnen. In Hongarije worden de betogingen ten gunste van Finland steeds talrijker. Donderdagavond is te Boeda pest een Finsch concert gegeven onder be schermheerschap van aartshertog Joseph Franz van Habsburg en den Finschen gezant. Er werd Finsche muziek ten gehoore gebracht voor een Uitgelezen publiek. De Fransche gezant en zijn echtgenoote waren aanwezig. De opbrengst van den avond wordt gestort in de kas van het Fin sche Roode Kruis. De nationale Vergadering van Portugal heeft hulde gebracht aan den heldenmoed van Fin land. Een afgevaardigde heeft een toespraak gehouden, welke hij besloot met den wensch, dat de voorzienigheid Finland zou mogen red den. Sprekende over het uitstooten van de Sovjet Unie uit den Volkenbond zeide spreker, dat de politiek van Portugal te Genève steeds anti- bolsjewistisch is geweest; hij wenschte pre sident Salazar ermee geluk dat deze de Por- tugeesche politiek ten aanzien van de Sovjet unie te Gènève heeft bevestigd. Verder wordt gemeld, dat de Denen tot nu toe twee en een half millioen kronen bijeen gebracht hebben voor hulp aan Finland. Gis teren is een groep vrijwilligers naar Finland vertrokken. Zij werden hartelijk toegejuicht. Uit Stockholm bericht United Press aan haar bladen dat de telefoonverbindingen van Stock holm met Helsinki en Abo en die van Kopen hagen met Helsinki zijn gestoord. PARIJS, 12 Jan. (Havas) Het Fransche leger- bericht luidt; ..Een nacht zonder belangrijke gebeurtenissen. Aan weerszijden activiteit van patrouilles." Het opperbevel van de Duitsche Weermacht blaakt bekend; ..Aan her Westelijk front plaatselijke activi teit van artillerie en patrouilles. Het luchtwapen zette de verkenningen aan de Engelsche. en Schotsche Oostkust, alsmede boven Öe Shetland-eilanden voort. Aan de Schotsche kust werden drie Britsche voorpostenbooten en ?en bewapend koopvaardijschip, dat het vuur op he Duitsche verkenners opende, aangevallen en tot zinken gebracht. In het verloop van een luchtgevecht dat zich hierbij met Britsche jacht vliegtuigen ontwikkelde, werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben een vliegveld op een Duitsch eiland aangevallen, zonder schade aan te richten. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heelt mede, dat in den afgeloopen nacht toe stellen van de Britsche Luchtmacht met suc ces verkenningsvluchten hebben uitgevoerd boven West- en Noordwest-Duitschland. Ook berden patrouillevluchten uitgevoerd boven °e bases van de Duitsche luchtmacht in de TlHiitsche bocht. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: H Zwakke tot matige Oostelijke tot Zoi- delijke wind. Helder tot licht of half be- E wolkt. Droog weer. Des nachts strenge, Ij overdag matige tot lichte vorst. Zon op 8.08 onder 16.09. Licht op 16.39. Maan op 9.04 onder 19.45. E.K. 17 Jan. illlllIIIIIIIUIIIIIIlilllillllllllllllllllIlllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllii LONDEN, 12 Jan. (Reuter). Van ge zaghebbende zijde wordt medegedeeld, dat een nieuw type gevechtsvliegtuig, bestemd voor zeer snel optreden over groote afstan den, wordt gemaakt. Dit nieuwe type is nog niet in gebruik genomen, doch wanneer dit het geval zal zijn, zal men verbaasd staan. Het schijnt, dat men in- hoog tempo aan de aflevering van veel toestellen van dit type werkt.. De luchtvaartmedewerker van de „Daily Telegraph" verklaart, dat <Jit nieuwe type een groote vooruitgang beteekent bij de toestellen, welke op het oogenblik in ge bruik zijn. Een vlieger van de Britsche Luchtmacht heeft met zijn Spitfire jachtvliegtuig bij een onvrij willige duikvlucht, een snelheid van 650 mijl per uur bereikt. Hij was tot een hoogte van meer dan 7000 meter gestegen toen hij tijdelijk het bewustzijn verloor door gebrék aan zuur stof. Het volgende dat hij bemerkte was, dat zijn toestel een zeer snelle duikvlucht maakte. Hij slaagde er in zijn, vliegtuig uit .cJe duikvlucht te krijgen. Deskundigen verklaren, dat het toe stel in de duikvlucht een snelheid van meer dan 650 mijl per uur (ruim 1000 K.M.) heeft behaald. In welingelichte kringen te New York wordt verklaard, dat Engeland en Frankrijk maatregelen nemen om in de komende twee jaar 12.000 vliegtuigen in de Vereenigde Staten te koopen. Hieraan wordt toege voegd, dat de geallieerden verwachten om streeks het midden van den zomer de Duit sche vliegtuigproductie te overvleugelen. KOPENHAGEN, 12 Jan. (Reuter). Een Duit sche bommenwerper heeft Donderdagavond eer. noodlanding gemaakt op een terrein bij Skarbak 'Zuid-Jutland). Het vliegtuig had geen bommen bij zich. Toen de inzittenden zagen, dat zij op vreemd grond gebied waren gedaald, waarschuwden zij de toe schouwers achteruit te gaan en schoten zij met hun pistolen op de benzinetanks, waarna het toestel verbrandde. Pannentier bracht Donderdag met de D.C. 3 Xemadc post naar de wadden eilanden Schiermonnikoog en Ameland. Het uitladen der postzakken ALGECIRAS, 12 Jan. (Havas). De schipper van een visschersvaartuig heeft den autoritei ten medegedeeld, dat mijnen liggen in de Straat van Gibraltar. Ten Westen van Tarifa heeft hij een drijvende mijn gezien. (Van onzen specialen correspondent) VIBORG, Donderdag Viborg, het nistorische „graf der Moscovie- ten", het groote bolwerk der Finsche verdedi ging op de Karelische landengte, is onherken baar veranderd. Van zijn tachtigduizend inwo ners zijn er misschien nog achtduizend achter gebleven. De stadsklokken staan stil. Een dikke ijslaag bedekt de niet meer gebruikte tramrails. Meters hooge sneeuwhoopen liggen in de uitge storven straten en af en toe spat de sneeuw daar wijd in het rond, als militaire transportauto's zich snel een weg banen om Russische krijgs gevangenen naar de stadsgevangenis over te brengen. Saunalahti, een voorstadje van Viborg met houten arbeiderswoningen, ligt volkomen in puin en in de stad zelf is het moderne cen trum met de groote flatgebouwen zwaar gehavend. Zoozeer zelfs, dat van enkele mas sale huizencomplexen alleen de gevels zijn blijven staan,. Achter die facades is alles éeii wilde chaos van gruis en puin. Onder het geweld der bommen zijn Vijf, zes verdie pingen finaal in elkaar gedrukt. Nu gaapt er een angstwekkend groot en diep gat Een loodgrijze lucht hangt zwaar en drukkend over Viborg. Het is er opeens weer rustig ge worden, te rustig, zooals hier wordt geoordeeld, zelfs als rnen in aanmerking neemt dat de Rus sische strijdkrachten thans druk bezig zijn met zich in te graven en zich te verschansen achter prikkeldraadversperringen om hun moeilijk ver overde positie zooveel doenlijk te versterken. De atmosfeer is er veel onheilspellender dan in Hel sinki. Allen gevoelen dat en bereiden zich voor op 'n uiterste krachtsinspanning, want het kan niet uitblijven dat de Karelische hoofdstad op nieuw het doelwit zal worden van geconcentreerd artillerievuur en luchtaanvallen. Deze rust is misleidend en vol gevaren. Het is niet gemakkelijk om in deze dagen Viborg' te bezoeken. Treinverkeer tusschen Hel sinki en Viborg is alleen des nachts mogelijk. Ternauwernood vangt men dan onderweg een glimp op van de materiaaltransporten en laza- rettreinen. die bijna geluidloos over de breede rails suizen. Niet ver van Viborg begint her eigenlijke oorlogsgebied. Dat merkt men aan de strenge controle, die de militaire politie op de reizigers gaat uitoefenen Ook de Finsche officieren," die onze begeleiders naar het front zjjn. moeten hun papieren toonen, even goed als de soldaten, die zich in den trein bevinden. Een ander symptoom is dat in tegenstelling met Helsinki in dit gebied geen druppel alco hol meer mag worden geschonken. Met uitzon dering van heel licht bier. Een even verstan dige, als noodzakelijke maatregel, want de bar- baarsche koude het vroo: hier juist dertig graden leidt onvermijdelijk tot drank excessen. Op het uiterst moderne station in Viborg. in denzelfden trant als dat in de Finsche hoofdstad gebouwd, wacht een nieuwe controle. Zij, die met verlof zijn geweest, nieuwe reservisten en burgers, die hun zaken in de hoofdstad hebben geregeld, worden allen zonder uitzondering scherp gecontro'eerd, alvorens het stationsge bouw te verlaten. Overal gaapt ons de beklemmende stilte te gen, op de breede boulevards en in de zijstra ten, die bedolven liggen onder versche, bijna onbetreden sneeuw. Het zijn de wintersche perspectieven van Viborg in oorlogstijd Zoo haastig hebben velen deze stad ontruimd, dar de keldergaten vaak met dikke pakken kran ten zijn dichtgemaakt in plaats van zand zakken. Vlak achter het station bevindt zich een wijk met groote moderne flatgebouwen, die intensief is gebombardeerd Dit bespeurt men op de meest ontstellende wijze als men een blik werpt achter de hooge gevels, die de inwendige ruïne van buitenaf verhullen. Met welk een intense kracht hebben de Russische bommen hier hun vernie lingswerk aangericht! Alsof het bordpapier of blik was zijn de wanden en de vloeren uiteengereten, verpletterd en uitgebrand. Nu heeft de organisatie van de volksbe scherming in Viborg steeds goed gefunction- neerd. En tegen het tijdstip, waarop de Sov jet-vliegers met hun bommenlast boven de stadcentra kringelden, waren de bewoners van deze flats tijdig in hun schuilkelders gevlucht Maar er waren toch twee uitzonderingen, twee onvoorzichtigen, een vader en zoon, die zich tijdens den langen duur van het alarm verveel den en hun schuilkelder verlieten om boven in hun woning een kop koffie te gaan drin ken. Onderweg, nog op de trap, werden zij door instortend puin bedolven en op slag ge dood. Alle anderen bleven ongedeerd, omdat zij tot het einde van het luchtalarm in de kelders waren gebleven. Daaraan danken zij juist hun leven. Het bombardeeren van dit stadscentrum heeft aanzienlijke schade teWeeg gebracht. En nu op pert men hier twee veronderstellingen. Het is mogelijk, dat de Russische vliegers alleen het station hadden willen treffen; in dat geval heb ber. zij hun doel niet bereikt, doch have en goed var. omwonende burgers ten hevigste getroffen Indien hun actie er daarentegen op gericht was cm juist de bezittingen der civiele bevolking te vernielen, dan zijn nun bommen verwonderlijk svstematisch afgeworpen en juist gericht ge weest. Maar dan rijst hier het vermoeder of de Russen niet gebruik hebben gemaakt van de technische hulpkrachten van een buitenland sche mogendheid. Enkele kilometers verder is Saunalahti gele gen, een voorstad ten Westen van Viborg, die nagenoeg uitsluitend door arbeiders wordt be woond. Het waren eenvoudige houten huisjes tot voor kort. Maar nu ligt daar in Saunalahti een onontwarbare massa hout. scherven en oud roest. Wrakstukken, waarbij verwrongen deuren uit hun hengsels hangen Te midden van deze puinhoopen. waarop de bevroren sneeuw knerst en de gure vrieswind met kracht komt aanwer- velen, waren arbeiders nóg steeds bezig een met. bloed besmeurden inventaris op 'n hoop te veger, en weg te brengen. Verlaten ligt er een pop. Het kindje, dat er mee gespeeld heeft, is wellicht onder de slachtoffers. Er zijn trechtervormige kuilen in den grond geslagen, die een doorsnee van vijf tot zeven meter hebben en den indruk wettigen, dat de Sovjets niet volstonden met de lichtste soort bommen. De ontplof fingen hebben in slechts enkele oogenblikken tijds de geheele wijk vernield En evenals te Helsinki waren het ook hier Finsche arbeiders, wien de „beschaving en bevrij ding uit het Oosten" werd gebracht. In den vorm van brandbommen en projectielen uit machinegeweren, bediend door onvolwassen en onverantwoordelijke komsomols. BARTLEY (West Virginia), 12 Jan. (Havas) Specialisten, die hebben medegewerkt aan de redding der arbeiders, die sedert Woensdag avond zijn opgesloten in een mijngang te Font Creek na een ontploffing, welke zich, zooais men weet, op 200 meter ondergronds heeft voor gedaan. zetten hun pogingen voort om de over levenden naar boven te brengen. Vier lijken zijn reeds uit het puin te voor schijn gehaald, doch de taak der redders wordt bemoeilijkt door de aanwezigheid van mijngas De mündirectie heeft bekend gemaakt, dat zich op het oogenblik van de ontploffing 138 man in de mijn aan het werk bevonden, doch dat 47 erin waren geslaagd te ont snappen. De redders naderen thans de plaats, waar men meent, dat de mijnwerkers bedolven zijn De directeur van de mijn heeft verklaard dat hij hoopte, dat vijftig ,ot zestig mijnwer kers levend aangetroffen zullen worden. Oude mijnwerkers, die tal van ongeluk ken van dit soort hebben meegemaakt, vreezen. dat alle mannen zijn omgekomen. De oorzaken van de ontploffing zijn nog niet bekend. Deskundigen stellen een onder zoek in. GB. HOUTSTRAAT naasi Luxor LONDEN. 12 Jan. (Havas). De „Daily Tele graph'' maakt melding van geruchten volgens welke een nieuwe zeeslag zou zijn geleverd voor de kust van Zuid-Amerika. De Britsche kruiser „Achilles", een der drie oorlogsbodems, welke de „Admiral Graf Spee" dwongen naar Montevideo te vluchten, die thans het 14.000 ton metende mailschip „Highland Patriot" es corteerde. zou gisteravond slaags zijn geraakt met een Duitsch schip in de nabijheid van ce Braziliaansche haven Santos. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Rio de Janeiro bericht dat de ..Highland Patriot" in het begin van deze week uit Rio de Janeiro is vertrokken en nog niet te Monte video, waar het schip gisteravond werd ver wacht, is aangekomen. De correspondent van de „Daily Mail" te New York berichtte heden, evenals de vertegen woordiger van de „New York Times" te Mon tevideo gisteren reeds wist te melden, dat mo gelijk binnenkort een nieuwe slag zal worden geleverd voor de Zuid-Amerikaansche kust Eenheden van de Duitsche vloot hebben op dracht gekregen, dertien Duitsche koopvaardij schepen te convoyeeren, welke opdracht hebben gekregen zoo spoedig mogelijk de Zuid-Ameri kaansche havens, waar zij zich op het oogen blik bevinden, te verlaten. De Braziliaansche Minister van Marine ver klaarde tegenover een correspondent van United Press, dat hem van een zeeslag nog niets be kend was. United Press trekt de juistheid van het be richt over dezen slag dan ook in twijfel, temeer omdat de Engelsche kruiser „Ajax" te Rio de Janeiro het anker heeft uitgeworpen en tot nu toe deze haven niet heeft verlaten, hetgeen zou zijn gebeurd als er voor de Braziliaansche kust een zeeslag zou worden geleverd. Volgens U. P. is de „Highland Patriot" nog niet over tijd. De aanwezigheid van Britsche oorlogs schepen in de Zuid-Amerikaansche wateren moedigt de Duitsche koopvaardijschepen in Brazilië en Argentinië niet aan. zee te kiezen De Brifsche admiraliteit spreekt eehter met nadruk de berichten tegen, Tolgens welke de Britsche kruiser „Achilles" tegen Duitsche oorlogsbodems strijd geleverd zou hebben aan de Braziliaansche kust. De ad miraliteit zegt, er geen kennis van te dra- gen, dat zich Duitsche oorlogsschepen in die wateren bevinden. Reddingscolonnes naderen de plaats waar de mijnwerkers te Barley (Virginia) zijn ingesloten. De verliezen van de Sovjet-luchtmacht in Finland. Een nieuw Engelsch gevechtsvliegtuig in aanbouw. Onbevestigde geruchten over een zee slag bij de Braziliaansche kust. Nieuwe burgemeesters van Hilversum en Tilburg benoemd. Circulaire van den minister van Binnen- landsche Zaken over het gesproken woord der radiocentrale s. Voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Pater J. Kronenburg C.s.e.R. is, 86 jaar oud, overleden. HEILIGE WEU 39-45 A'D AM A_ J. »d MADE LOGIES M ONTBIJT f 2.. Prima Roll Keuken SPECIALITEIT INDISCHE RIJSTTAFEL voor WEEKEND of VACANTIE W1LDDIKERS Dir BROEKMAN Jr. TELEFOON 10 BIJLSMA'S ASSURANTIEKANTOOR N.V. Keizeragracht 267 Amsterdam Telef. 42167-33540 OORLOGSCHADE- (MOLEST-) VERZEKERINGEN OVER ZEE EN DOOR EUROPA, per spoor, schip ot auto, mer en zonder Requisitie en/of Inbeslagname. Onze premie» zijn meestal lag er dan de bestaan de tarieven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de exploitanten van radiocentrales 'n rond schrijven gezonden betreffende het doorgeven van de programma's van buiten;andsche radio zendstations aan de aanges oten luisteraars. De minister deelt in dit rondschrijven mede, dat het in verband met de tegenwoor dige tijdsomstandigheden voor de exploitan ten van radiocentrales verbooen is het ge sproken woord van radiostations van belli- gerente staten in hun programma's op te nemen. Een uitzondering wordt gemaakt voor redevoeringen van erkende staatshoofden en minister-presidenten. Opgemerkt dient te worden, dat in de aan exploitanten van radiocentrales verleende machtiging reee's de bepaing is opgenomen, dat zij aan de bij hun aangesloten luiste raars geen redevoeringen van politiek-pro- pagandistische strekking mogen doorgeven Onder het thans uitgevaardigde verbod vallen uiteraard niet alleen causerieën en redevoeringen, maar ook nieuwsberichten. Aan exploitanten van radioccntiales is tot nader opzegging vergunning verleend ce pro gramma's docr te geven van Amerikaa ische korte-go.f stations voor zoover deze althans binnen de door de radiocentrales vastgestelde uitzenduren <824 uur) vallen. Tevens neeft de minister van Binnenland sche Zaken bepaald, dat de microfoons die in ce meeste radiocentrales staan opgesteld en met behulp waarvan de aangesloten luisteraars kunnen werden toegesproken uit de ;ecouwen, uaarin de betreffende centrales zijn gevestigd, moeten worden verwijderd. Het betreft hier uit den aard der zaak een veiligheidsmaatregel, waardoor voorkomen wordt, cat ongecontroleer de berichten of toespraken worden gehouden. Dp installatie mag echter wel gebruikt werden in dien dc microfoon is opgesteld bij den bur gemeester of het hoofd van den p-aatselijken luchtbeschermingsdienst De mogelijkheid offi- cieele. van plaatselijk belang zijnde oerichten via ce radiocentrales door te geven blijft dus bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1