Gedenkwaardigheden uit stad en streek vr\ icictm ffetp&st %onder PdSS 'Zejé ottó.SyujdekJee' Het bonte leven op de muren van een restaurant TAXI? Bei 18000 Zal WE zich herstellen? VAN JAAR TOT JAAR veRtRouwensnAAm AGENDA E J Balans-Opruiming Haarlemse „Trekvogels" vliegen uit TYBB ontvangt Roodenburg rnaatcostuurn i S Hoe de bussen vanavond rijden DE KUNST VAN HET DUBBEL SMULLEN |Kipm Fa. Schuurman Cohen - Juweliers VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 PAGINA 3 Januari F ebruari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November December van 2 Jonuori a.s. of naast haar bekende maatkleding een, vereenvoudigde toepassing van kleding naar maat in een lagere prijsklasse. Deze costuums worden- aangeduid met de naam Prima stoffen en fournituren. Speciale prijs klasse en speciale bewerking. „Prachtvorm"- maatcostuums worden op eigen maat- ateliers vervaardigd. Eerste klas afwerking. Vraagt inlichtingen I Anegang - Haarlem Tel. 10401. Illffnw» Chin. Ind. Rest. Hongkong ilMi v. W. FAILLISSEMENTEN H.V.B.-programma Sport-agenda Maar hoe een gezellig huis? Mevrouw M. van HengelCouperus biedt de burgemeester van Haarlem de sleutel van de 100-jarige stad Hol land (Michigan) aan. T Met 31 tegen 5 stemmen' besluit de Haarlemse gemeenteraad de tram uit de binnenstad te verwijderen. Het 40-jarig jubileum van de vereni ging Geloof en Wetenschap kerkelijk gevierd. Tot burgemeester van Zandvoort is benoemd mr. H. M. van Fenema. 10 M. T. S. herdenkt 31 gevallenen. 14 De distributie van Bloemendaal en Heemstede onder Haarlem gevoegd. 21 Heemstede heeft een sluitende be groting, Bloemendaal redt het niet. 22 De heer G. van Eek, gemeente-secre taris van Bloemendaal, 25 jaar in dienst van de gemeente. 26 Mej. C. Stavenuiter, hoofd van de St. Jozefschool, 40 jaar bij ^het onderwijs. 26 Pater Modestus v. Straaten O.E.S.A., rector van het Triniteitslyceum, 12% jaar priester. 29 Zandvoortse raad neemt afscheid van burgemeester Van Alphen. 3fï*^ Eerste vlaggetjesdag in IJmuiden. T Dokter D. de Liefde bij een ongeluk omgekomen. 10 Burgemeestèr Cremers installeert de Demobilisatieraad. 12 Katholiek Toneelcentrum Haarlem opgericht. De heer A. Allard van „IJsvries" te IJmuiden overleden. 13 A. van Driel ridder in de Orde van Oranje Nassau. 16 Te Haarlem overleed de heer Th. M. Hoog, grote figuur in de bloem bollenwereld. 17 Te Lisse werd in Bloemlust de ten toonstelling „Fantasia" geopend. 24 Gemeenten in Bollenstreek adviseren Ged. Staten geen bussen toe te staan. 25 Dr. J. van Schuilenburch ridder in de Orde van de H. Gregorius. 7 De voetbalvereniging „.Haarlem" af delingskampioen. 21 Ook de voetbalvereniging EDO is kampioen. 22 Grootse demonstratie van Katholiek Haarlem tegen het Communisme. Coloradokevers landen aan het Zandvoortse strand. I Haarlem heeft officieel zijn vrijwillige brandweer terug. 4 Zestig-jarig bestaan Vereniging Oud- Onderofficieren. 5 Mgr. J. P. Huibers benoemd tot as sistent-bisschop bij de Pauselijke troon. Koperen jubileum S. F. L. in Haar lem-Noord. 6 G. H. Weustink in de ouderdom van 82 jaar overleden. 8 De heer J. A. Luyten 25 jaar hoofd van de St. Jozef-Muloschool. II Viering 40-jarig bestaan van de R. K. Middenstandsvereniging Haar lem. G. Alders ridder in de Orde van Oranje Nassau. 16 De afdeling Haarlem van de Ned. Bond van Makelaars bestaat 25 jaar. Openbare Leeszaal te Heemstede ge opend. 17 Wit-Gele Kruis betrekt zijn nieuw tehuis aan Kenaupark 15. Mgr. Hui bers verricht de opening. 22 Th. Steman, chef ter provinciale griffie, ijveraar voor Katholieke ver enigingen, overleden. 28 Gouden jubileum Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf. 80 Gouden Kathedraalsfeest ingezet met officiële herdenkingsavond. 3. Haarlems Kathedraal tot Basiliek verheven. Onthulling Oorlogsmonu ment te Heemstede. 7. Prof. Bronner stelt eindelijk zijn Hildebrand-monument ten toon, maar het staat nog niet in Haarlem. 9. Haarlem-huldigt Kardinaal De Jong op het plein vóór de Basiliek 13. Oud-Inspecteur H. v. d. Weijer 50 jaar bij het onderwijs. Voor het eerst 'is weer een Haarlems jaarboek ver schenen. 16. Eerste vlaggetjesdag te IJmuiden. De haringvloot trekt uit. 23 Drie klokken te Heemstede feeste lijk ingehaald. Dr. A. I. den Hollan der, directeur van het Gem. Gasbe drijf, overleden. 28. De Engelse gasten uit Lemington worden door sportieve Heemstedena ren ontvangen. De Voetbalverenigingen Haarlem en EDO afdelingskampioen. S. Te Zandvoort zijn honderden Colo- rado-kevers aangespoeld. 10. Haarlemse raad keurt begroting 1948 goed. 13. De St. Vinoentiusconferentie der St. Bavo-kerk viert gouden feest. Te Santpoort zal naast de R. K. Kerk een kindertehuis met school worden ge bouwd. Vijftig jaar geleden vestigde zich te Heemstede de Congregatie van de Franciscanessen te Bennebroek. 14. Beijnes deelt in haar jaarverslag me de, dat de fabrieken in 1950 in Bever wijk zullen zijn. 16. Mr. J. Simons 40 jaar advocaat in Haarlem. 26. Haarlemse Sportweek wederom ge opend. 27. Het Fanfarecorps „Wilhelmina" te Santpoort een halve eeuw oud. 30. Afscheid Ir. H. J. M. Bekkers als directeur van de N. V. Beijnes-fa- brieken. 3. Mittovos 1948 door Mgr. J. P. Hui bers geopend. Intocht van 40 Mis sionarissen. Bezoek mgr. M. Lucas, aartsbisschop en Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika. 7. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer brengen 27.13 der Haarlem mers hun stem uit op de K.V.P., een kleine teruggang. 9. Holland-Nautic vraagt surséance van betaling. 12. Meer dan 40.000 bezoekers registreer de de Mittovos-tentoonstelling. Annie Bonarius 25 jaar piano- en zanglerares. 14. Het openluchttheater 'te Bloemen daal is gereed. Dr. Jos Vander velden afgetreden als directeur van de R. K. Openbare Leeszaal. Zijn opvolger is mevr. M. K. Th. Boeren. 23. K. A. B. krijgt legpenning der ver eniging „Haerlem" voor gevel gebouw St. Bavo. 26. H. J. L. Klein Schiphorst 25 jaar gemeenteraadslid. 27. Kennemer bataljon te Rotterdam ge- arriyeerd, waarna Haarlem zijn jon gens begroet. 28. A. J. Frénay, raadslid der K.V.P.- fractie in Haarlem, overleden. Rege ring keurt reorganisatie-plannen van N. Z. H. goed, zodat de tramlijnen Haarlem-Heemstede enHaarlem-Lei den zullen verdwijnen. De 160.000ste inwoner van Haarlem geboren. 29. In „De Doelen" wordt het open luchtspel „Frans Hals" van Dr. P. Schroder voor het eerst opgevoerd. In het Frans Halsmuseum wordt een tentoonstelling gehouden van uit Duitsland teruggevoerde schilderijen. Haarlem begroet zijn 160.000ste in woner. De Kath. afdeling van de Heemsteedse Openbare Bibliotheek in gewijd. 31. Koningin Flora op het stadhuis ge kroond temidden van elfen en kabou ters. Haarlemse feestweek begonnen. 3. Het Marine-hospitaal te Overveen als modern ziekenhuis geopend. Het kan tongerecht neemt zaken van het tribu naal over. 7. Op grootse wijze herdenkt Beverwijk zijn 650-jarig bestaan als stad. Fantas tisch bloemencorso trekt door Haar lems straten tot slot van de bloemen- week. 50.000 mensen bezoeken het circuit van Zandvoort, waar internationale auto mobielwedstrijden worden gehouden. 10. Historische optocht van Herman Moerkerk trekt door Beverwijk. 12. Hevig en langdurig onweer boven Haarlem en omgeving. 41% millimeter regen in een paar uur. Overstromin gen. 14. Dag van het Kennemer bataljon. Her denking in de Grote St. Baaf. H. W. van Turnhout 25 jaar bestuurs lid van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. J. H. Bijster 25 jaar voorzitter van de R.K. Bakkersbond. 15. G. Voorting, Olympisch kampioen wielrennen, feestelijk in Haarlem ont vangen. 17. Haarlem huldigt Lida van den An ker, Olympische prijswinnares kano. Prof. Bronner komt na 35 jaar werken gereed met het Hilde- brandt-monument. 19. Gemeenteraad van Heemstede koopt de buitenplaats „Meer en Berg", ter vergroting van het Wandelbos Groe- nendaal. Gemeente Bloemendaal ontvangt het 200.000ste dubbeltje van de uitkijkto ren op het Kopje. 22. Broeder Sixtus op 72-jarige leeftijd in het klooster aan het Nagtzaamplein overleden. 25 Nieuwe „Haarlem"-terrein gereed. 29. Jac. de Jong 50 jaar directeur van het Spaarne-koor. 31. De Sacraments-hulpkerk te Bloe mendaal ingezegend en in gebruik ge nomen. Allegorische optocht hoogte punt van Koninginnedag-viering. 5. Prinses Wilhelmina begroet Elisabeth, - Koningin-Moeder van België, in Haar lem. Optocht en Oranje-Rhapsodie ter ge legenheid van inhuldigingsfeesten. Bloemendaalse raad vergadert in het openluchttheater. 13.000 retourtjes HaarlemAmsterdam verkocht. 9. Jac. W. Bijvoet, een bekende figuur in de bloembollenwereld, overleden. 19. „Hageveld" in Heemstede bestaat 25 jaar. P. J. M. van Tetering te Princenhage overleden. 21. Zandvoort trok in het afgelopen sei zoen 800.000 bezoekers. 25. Burgerweeshuis te Haarlem 550 jaar. 26. Basiliek krijgt nieuw Aloysiusaltaar van Kath. Jeugdbeweging. 29. Haarlem herdenkt 60-jarig bestaan van de K.A.B. Stadsschouwburg 30 jaar. Huldiging vier personeelsleden. 30 jaar toneel in woord en beeld in het Frans Halsmuseum. I. J. L. Schouten 25 jaar organist van de" St. Bavokerk. 4. Franciscanessen van Alverna 75 jaar in Nederland, 25 jaar zelfstandige pro vincie. Nieuw altaar geconsacreerd. 6. Gemeenteraad Haarlem besluit tot restauratie van „Dreefzicht". 7. Zilveren jubileum van „Hageveld" ge vierd. Pauselijke onderscheidingen voor dr. Tombrock en de organist Schouten. II. Prof. dr. Alph. Steger promoveerde vóór 50 jaar. 17. 116 woningen van de St. Bavo-wo- ningbouwvereniging te Haarlem-Noord ingezegend. A.R.K.A. vierde haar 30-jarig bestaan en Herwonnen Lévenskracht deed er nog vijf bij. 20. Jhr. ir. J. Röell afgetreden als direc teur van de N.Z.H.V.M. Het fanfarecorps „Wilhelmina" bestaat een halve eeuw. 24. J. L. Schouten ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als organist van de Kathedrale parochie gehuldigd en onderscheiden. 26. Asphaltering-plan binnenstad kost 3% ton. 30. Humoristische begrafenis van tram lijn 1. Gemeente Haarlem biedt grond aan Bloembollencultuur, mits de zetel in de bloemenstad blijft. 5. De Vishal aan de Grote Markt biedt onderdak aan talrijke vogeltjes. 7. Opening „De Open Deur" in het pand Kruisstraat 25. Christelijk Lyceum be staat 30 jaar. L. Nieuwenhuys te Haar- Internationale auto-racewedstrijden in Zandvoort. lem ridder in de orde van de H. Gre gorius. 8. R.K. Middenstandsbureau boven „De Open Deur" in gebruik genomen. Plan voor Empire-museum aan de Nieuwe Gracht van de baan. 9. R.K. Militairen in Haarlem en om streken welkom in eigen tehuis aan het Begijnhof. 15. De Vishal B te IJmuiden in gebruik genomen. 16. Zandvoort heeft een stichting voor sport en toerisme. 19. He Aerdenhout overleed Mannus Francken, eens beroemd H.F.C.-er. 21. Pastoor Van Diepen te Zandvoort viert koperen pastoorsfeest. Nieuwe klokken voor parochie Val kenburg-te Heemstede. 24. Haarlemse raad besluit in principe tot stichting van een industrie-flat over te gaan. 26. J. P. Scheepens, muziekrecensent, overleden. 29. Het St. Jacobs Godshuis gemoderni seerd heropend. 13. Dr. J. E. van der Eist, rector van het Christelijk Lyceum, tengevolge van een verkeersongeluk overleden. Gramofoonplatenindustrie in Heem stede begint te draaien. 15. Haarlemse gemeenteraad besluit gas- en electriciteitsbedrijf samen te voe gen tot gemeentelijk energiebedrijf. 17. Serie inbraken in Kinheimpark te Bloemendaal opgelost. 19. Nieuwe „Haarlem"-terrein officieel in gebruik genomen. 20. Ledenvergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur handhaaft sanering met 200 tegen 144 stemmen. Zetel blijft in Haarlem, ook beursgebouw in Hillegom. 21. Haarlemse Gemeentebegroting 1949 sluitend, evenals die van Zandvoort. 26. Afscheid van de heer O. Huisman als hoofdstationschef te Haarlem. 27. Oud-gemeenteraadslid M. L. A. Klein, een grote sociale en politieke figuur in Haarlem, overleden. 28. Opening bloemententoonstelling in Lisse. 29. Zusters Dominicanessen nemen ver zorging op zich van Kleine Theresia- stichting. 29. Dr. S. Elzinga, inspecteur bij het M. O,, gaat heen. 30. A. J. de Landmeter, griffier van de gemeente Haarlem, met pensioen. r/mnmi BIOSCOPEN: Rembrandt: Bambi (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Op glad ijs (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Kid from Spain (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Cal cutta (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en !s Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Twee meisjes en een matroos (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: King-Kong bij de Arabie ren (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 4.15, 7 en 9.15 u. Op Oudejaarsavond geven de bioscopen geen avondvoorstellingen, uit gezonderd City, dat om 7 uur nog een voor stelling geeft. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Kersttentoonstelling „Jonge Kunst 1948" (tm. 16 Jan.), geopend in de week 1016 u. en 's Zondags 1317 u. Leffelaar (Grote Markt): „Leerdam Kristal", (t.m. 8 Jan.), geopend in de week 1017 u. Leffelaar (Wagenweg): Grafische werken van Pierre en Ina Samuelson (t.m. 7 Jan.), geopend in de week 1017 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden tot 1 Januari 's avonds 6 uur waargenomen door: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821, en daarna tot 9 Januari door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043; Marnix-apotheek, 'Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co, Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 1 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Vogel vlieg de wereld in", 8 uur. Zondag 2 Januari Stadsschouwburg: De Komedianten met „De Mof", 8 uur. Concertgebouw: Cabaretavond, 8 uur. HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 (Adv.) Op Oudejaarsavond zullen de tram- en busdiensten van de N.Z.H. na 21 uur sterk worden beperkt. Lijn 1 wordt ingekort tot bet traject Haarlem (Station)-Heemstede (Java- laan) Van het Station vertrekken nog bussen om 21.30, 22, 22.55 en 23.55 uur. Van de Javalaan om 21.35, 22.25 en 23.25 uur. De dienst op lijn 2 vervalt. Op lijn 3 worden tussen Heemstede (Clivialaan) en Bloemendaal nog verscheidene rit ten gemaakt. Van Velserend tot Haar lem wordt een veertigminutendienst ge reden. De bussen van lijn 4 vertrekken van de Rollandslaan van 20.37 af om het uur tot 23.37, van het Planetenplein van 21.00 af eveneens om het uur tot 0.05. Op lijn 5 wordt van 21.15 (Amster damse buurt) en 21.13 (Vondelweg) een halfuurdienst gereden tot 22.45 (Am sterdamse buurt) en 23.13 (Vondelweg). Bovendien gaat er nog een bus om 23.45 resp. 0.13 (tot Houtplein) van deze eind punten. Lijn 6 vervalt na half negen; lijn 7 blijft ongewijzigd. Van Haarlem kan men om 19.55, 20.55, 22.25 en 23.25 nog naar Amsterdam, om 21.34 22.34 en 23.54 nog naar Zandvoort. Van Haarlem naar Leiden vervalt de dienst van 21.28 In perceel Plein 34 vestigt Blikman en Sartorius N.V. een toonzaal voor kantoor meubelen en kantoormachines. Wandschildering van L. Tollenaar. Lekker eten is een geneugte voor alle bevolkingsgroepen, ook al is dat lekker op verschillende manieren uit te leggen. Wat de één een delicatesse vindt, smaakt een ander niet. en wat de gastronoom maar matig beoordeelt kan de stamppoteter doen smullen. Oesters, caviaar, reerug, artisjokken, champions en de zeer vette stamp van wortels en uien niet ieder denkt er hetzelfde over. Wat een Hollander beslist goed eten noemt, kan een Fransman tegenstaan en wat een Italiaan het water uit de mond doet lopen kan eenHaarlemmer misschien maar nauwelijks beroeren. Toch vormen alle mensen, die in een groot restaurant de lepels en vorken op de welgevulde borden laten tikken een familie, een gezin aan tafel. En ge weet welk een sfeer er uit gaat van zo'n sa menzijn op het mooiste en gezelligste uurtje van de dag. Een restaurant moet dus een bindend element hebben, waar toe de grote verscheidenheid der menu's minder aanleiding geeft. In een restau rant moet men iets van de huiskamer, van het leven dat iedereen meemaakt en waarover in het gezin aan tafel gebabbeld wordt terugvinden. Daar over sprak de heer J. Brinkmann van de Grote Markt jnet de kunstenaar Levius Tollenaar en na een jaar studie, ontwer pen en uitvoeren is de grote restaurant zaal thans van een zeer opmerkelijke en opvallende serie panelen voorzien, die de intimiteit bijzonder verhoogd hebben. Boven alle boxen en ook verder langs de wanden ziet men de in tempera wa tervaste verf op cement uitgevoerde staaltjes van het bonte leven. Het is of Pieter Breughel in deze zaal herleeft, al kan men niet zeggen, dat alle panelen aan deze meester herinneren en al is een geheel eigen stijl te onderkennen. Tolle naar moet de ruimte hebben. Geef hem een groot wit vlak, laat hem dan mijme ren en schetsen en er verschijnt iets ver rassends. Zo ook nu. Op een paneel heeft hij de jeugd van de mens uitge beeld, een parade van mollige engeltjes. TAFELZILVER, VERZILVERD en vele andere artikelen sterk verlaagde prijzen. ZIET ONZE ETALAGE (Uw geschenken-leveranciers) HOUTPLEIN 15 HAARLEM TEL. 17286 die speels door elkander stoelden. Dan ziet men de zomer, het volle rijpe leven, met een overvloedige oogst. Hij heeft daarvoor het platteland aan de rand van Haarlem ^gekozen, zodat men in de verte de torens der kathedralen, een stukje rustiek Spaamdam en een polder-impressie waarneemt. Merkwaar dig is het detailwerk op de serie panelen. Mensen en dieren zijn samengebracht: zowel de gespierde en gebruinde boer als de nietige veldmuis, het stoer trek kende paard als de kleurige krielkip. Maar meer nog vinden wij dat detail leven naast breed getrokken lijnen in zijn paneel, dat „feest" voorstelt. Eten en drinken "doet men op een bruiloft: de wijn vloeit en het bier schuimt, men zet zich aan tafel en danst, men hapt in knappend brood en laat een haring in de keel glijden, men grijpt naar het fruit in al zijn sappige vormen. Tollenaar is daarmede nog niet tevreden, want hij plaatste een aap tussen de feestgangers en een harlekijn, die dat beest tot zijn ergernis de loef afsteekt. De buitenlandse gasten hebben voor dit bonte, uitbundige stukje leven de meeste waardering. Wat ons betreft, wij hebben het lang ste verwijld bij het paneel, dat de winter Voorstelt. In een bosvijver zwieren scha- duw-mensen op de schaats, houthakkers vellen een boom, St. Maarten en de Drie Koningen melden zich, patrijzen drente len door de bevroren koolvelden. En op de achtergrond van het donker gehouden bos doemt een onheilspellend zwart grijze sneeuwlucht op, een lucht zoals we in deze dagen alleen maar kunnen zien. Kleinere panelen zijn gewijd aan de sport, het gezin, de kok. Bacchus en de jacht. Ook hier weer leven en kleur, geestige details en levenstrekjes. Naar mate de verf bezinkt zullen de tafrelen in diepte en kleuren-harmonie winnen, zoals de praktijk al heeft uitgewezen. Mensen uit alle landen zullen zich dadr in dat restaurant prettig voelen en tussen de gangen nu en dan even om kijken naar die mand met appelen én peren, naar het stel, dat elkaar op het feest gevonden heeft, naar de jager die het rennend wild in het vizier neemt, naar de kok, die alleen maar bestaat bij de gratie van een pollepel, waarop een hoge witte muts. En zij zullen naar het gezin verlangen als ze de jonge liefde, het moederschap en de kinderrijkdom ineengestrengeld zien. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 29 December 1948 is in staat van faillissement verklaard: J. J. Martens, schilder, wonende te Haarlem, Spiegelstraat 4. Rechter-Com- missaris: mr. J. P. Petersen. Curator mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. 1 A: WaterlooKinheim 2; DIO 2 RCH 5; Geel WitHaarlem 3 A. 1 B: EDO 4Nw. Vennep: Haarlem 4Ter- rasvog. 2. 2A: DSK 2Hoofddorp Boys; Ripperda 2—THB 2. 2 B: VSV 4—Water loo 2; WE 2—WH. 2 C: ETO 2—VI. Vo gels 2; 2 D: DIO 3Beverwijk 3; Haar lem 6Velsen 3; Kinheim 3Ripperda 3. 3 A: ETO 3—Hoofdd. B. 2; BSM 2— v Nispen. 3 B: Kinheim 4IEV 2. 3 D: Haarlem 8—Geel Wit 2; DCO 3—HBC 4; THB 3—NAS 2. 3E: IEV 3—DSS 3. 4A: DEM 5Stormvog. 6. A B: DIOS —Hoofdd. B. 3; Nw. Vennep 3—v. Nis pen 3. 4 D: RCH 10—HBC 5. 4 E: HBC 8 Sp.stad 3; Terrasvog. 4Velsen 6; TYBB 5—DIO 6. 4 G: HBC 7—RCH 12. 41: OG 5—HFC 9; DSS 4—Waterloo 4. Jeugdafdeling B: TYBB aHBC a; Haarlem aDSS a. Junioren B: OG bDEM c. E: v. Nis pen aConcordia a. G: HBC fBSM b. DSOV a—NAS b. H: DEM d—IEV a; Velsen cADO c. J: Geel Wit bTYBB d; HBC d—DSS c; DSS d—HBC e; Geel Wit c—TYBB e. Haarlem: EDOZeeburgia, TYBB Roodenburg, Onze GezellenASR, HFC ZSGO, DCO—SDZ, DIO—JHK, THB— Uithoorn, VVDSpaarndam en Ripperda Schinkelhaven. Heemstede: RCHRFC. Halfweg: NAS—TDO. Hillegom: HillegomBSM. Sassenheim: TeylingenWSB. Noordwijk: SJCLFC. Bloemendaal: BloemendaalHalfweg en VI. VogelsSt. Pancratius. Santpoort: TerrasvogelsSchoten. Beverwijk: KennertiersWest-Frisia, IEVMadjoe. Wijk aan Zee: WEHelder. Wanneer wij u vertellen, dat de meis jes, die in Haarlem als hulp in de huis houding of dienstbode werkzaam zijn, een eigen vereniging hebben onder de naam „De Trekvogels", dan zal menig een zeggen: geen betere naam kon ge kozen worden. Zo honkvast als zij vroe ger waren, zo treklustig zijn zij nu dik wijls! Maar wat hebben zij vaak voor af leiding? Och, het ene biosje na het an dere, is misschien het antwoord. Wij bedoelen echter goede afleiding en ont spanning. Het beste geneesmiddel tegen die treklust is een goed en gezellig tehuis naast dat, waar de meisjes werkzaam zijn. Een tehuis, waar zij elkander kun nen ontmoeten, waar zij leidsters vin den en een priester, die haar helpt in de moeilijkheden. En hoe gezelliger en beter dit tweede huis is, des te honk vaster worden deze Trekvogels. Tot op heden waren de Trekvogels gehuisvest in haar bekende pand aan het Spaame, maar dit voldeed reeds lang niet meer aan de gestelde behoefte. Binnenkort verhuizen zij naar het mooie en gastvrije pand der SL Elisa- bethvereniging in de Jansstraat 49, on der de hoede van de bekende Martha- vereniging. Jaarlijks gaan de meisjes op bedevaart en maken zij verschillende excursies, terwijl alle aandacht ook be steed wordt aan de geestelijke en so ciale vorming. Diverse secties voor to neel, zang, koken, naaien geven de no dige ontspanning en ontwikkeling, be nevens de cursussen en filmavonden. De gehele dag is het tehuis' geopend, ter wijl er iedere week tevens spreekuur is. Een leestafel, een kleine bibliotheek en een eigen maandblad „De klokken van Haarlem" completeren ongeveer het werk van en voor de Haarlemse Trek vogels. In een circulaire, die in briefvorm over dat werk en het nieuwe tehuis is rond gestuurd, lezen wij: „De inrichting vraagt veel. Het moet er goed en ge zellig zijn, anders wordt ogenblikkelijk de treklust weer wakker. Het huis moet weer in de spullen gezet worden." zo terloops gaf kapelaan Rohde ons het gironummer 418397.... Meenden we aanvankelijk dat er van voetbal a.s. Zondag niet veel zou komen, de plotselinge verandering in de weers gesteldheid is oorzaak geworden dat we toch weer alle aandacht aan de voetbal competitie kunnen schenken. En dan vragen weer enkele zeer belangrijke wedstrijden van onze R.K. elftallen wel bijzondere aandacht. In het Noorden krijgt WE een goede gelegenheid zich te herstellen en z'n aanspraken op de bovenste plaats weer te doen gelden nu Helder op bezoek komt. Helder is ondertussen niet meer het zwakke zusje van het begin der com petitie zodat- VVE in elk geval op z'n tellen dient te passen. Vitesse zou zich volkomen in veiligheid kunnen wanen wanneer het bij Succes wint en ADO blijft z'n kansje behouden indien het de uitwedstrijd tegen BKC tot een goed einde brengt. In afdeling 3 B moet DEM in staat geacht worden bij DTS te winnen. Iets anders zou ons bitter tegenvallen. In de vierde klas afdelingen zien we o.m. IEV thuis spelen tegen Madjoe en hoewel de club uit Velsen-Noord zich ongetwijfeld dapper zal weren zullen de puntjes toch wel naar Amsterdam gaan. Anders is het gesteld bij Onze Gezellen dat per se moet winnen om z'n kleine kans te behouden. Tegen ASR zal het niet meevallen maar toch houden we het op de thuisclub. Of NAS er in zal sla gen tegen het sterke TDO te winnen menen we echter te moeten betwijfelen. We zouden met een gelijk spel reeds te vreden zijn. In district II vraagt de ontmoeting TYBBRoodenburg de volle aandacht omdat TYBB hier zal moeten bewijzen dat het de laatste misstappen volledig vergeten is en zich opnieuw in de strijd werpt om het kampioenschap. Zou TYBB inderdaad weten te winnen dan keert het vertrouwen terug en wordt Rooden burg een eindje teruggewezen. SJC zou bovendien TYBB, maar ook zichzelf, een goede dienst bewijzen wanneer het van LFC won. Het zal niet meevallen, maar onmogelijk lijkt het ons niet. In de vierde klasse de belangrijke strijd tussen Hillegom en BSM welke Zondag j.l. werd uitgesteld. Het resul taat wordt met meer dan gewone be langstelling tegemoet gezien, ook door WSB dat bij Teylingen moet winnen om nog in de running te blijven. Maar of Lisse zal winnen van Docos lijkt ons niet zeker. Een nederlaag ligt meer voor de hand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3