Inplaats van evenwicht, ziet de wereld thans heftig schommelende balans Oude jaar bracht climax in de Indonesische kwestie Sportieve technische winst belangrijker dan vooruitgang fl Boven hoopgevend Marshall-plan tekenden zich donkere en dreigende wolken af OUDSTE NIEUWJAARSKAART WAS EEN LAMP.... 1948: een gunstig jaar voor de Nederlandse sport Vijf Olympische, drie wereldtitels HARDE FEITEN UIT 1948 J Tegenover goede wil van velen staat nog het gekuip en gewroet der duistere machten OP RAND VAN AFGROND Een merkwaardige en oude gewoonte »HPi Mm VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 PAGINA 4' Hei was een somber oordeel, dai Z. H. de Paus in zijn laaisie Kerstrede uitsprak over hei aflopende jaar, „Toen Wij bij hei laaisie Kersifeesi uw gebeden, en mede werking vroegen," aldus Zijne Heiligheid, „drukien Wij de verwachting uit, dai hei ioen aanvangende 1948 voor Europa en voor heel de mensheid, die door zoveel verdeeldheid wordi geteisterd, een jaar zou zijn van nijvere weder opbouw en van een snelle opgang naar een ware vrede. Thans, aan hef einde van een mei zoveel verwachtingen begonnen jaar, klinki Onze vaderlijke uitnodiging opnieuw ioi u om uzelf rekenschap ie geven van de ioesiand der mensheid. Wij bevinden ons op een kruispuni. Wij hebben gedacht aan blijde vooruitzichten, maar hei tegendeel schijnt wel hëi geval ie zijn. Wij bevinden ons als hei ware aan de rand van een afgrond." Cominform bestrijdt Marshall-plan SChn% Drmrft De Gaulle overwon ifog niet Kwestie „Berlijn" ontstond Oude betekenis De eerste kaart De Biedermeier-manie Persoonlijke kaarten China practisch verloren betreft Branden Vliegtuigrampen len, waarin Europa steeds diéper dreigde te verzinken. Reeds op 2 Ja nuari werd aan Italië. Frankrijk en Oostenrijk een interimsteun van 500 millioen dollar verleend, terwijl in tussen het Amerikaanse Congress zich door de ingewikkelde stof heenwor- stelde. Eind Maart kon President Truman het buitenlands hulpprogramma on dertekenen, dat vooral Senator Arthur Vandenberg langs de vele klippen in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat geloodst had en op 1 April konden uit de Amerikaanse havens de eerste schepen vertrekken van de vloot, die sindsdien een onafzienbare stroom goederen naar Europa voert, dat langzaam de welvaart ziet terug keren. Even was aan het eind van 1947 de koude oorlog, die reeds in 1946 begon nen was, geluwd, doch vooral het Marshall-plan had nieuwe olie op het „koude vuur" geworpen. In gesloten slagorde rukte de Cominform, waarin de door velen doodgewaande en dood- gehoopte Comintern, her leefd was, onder bevel van de op 31 Augustus j.L overleden secretaris van de Russische com munistische partij Andrei Ztianov op om de resul taten van de Marshall hulp weg te vagen en de Russische grijparmen in staat te stellen heel Europa onder de invloed van het Kreml te bren gen. Tsjechoslowakije, dat de stille hoop ge koesterd had een brug tussen Oost en West te kunnen vormen, was het eerste slachtoffer. Reeds eerder had het op Rus sisch bevel moeten af zien van deelname aan het Marshall-plan en be gin Februari was zijn uur geslagen. Onder Russische regie voerde Gottwald zijn coup uit tegen de demo cratische coalitie, die als een kaartenhuis ineen stortte. De Cominform-gene raals Togliatti en Thorez lanceerden de volgende aanvallen, doch beiden moesten zij met bebloede koppen afdruipen, al slaagden zij erin hun manschappen hecht bij een te houden. Ongekend hevig is in de eerste maanden van het jaar de verkiezingsstrijd in Italië geweest. Daar werd de Inderdaad, met veel hoop was de wereld het jaar 1948 binnengetreden. Er was reden om te geloven, dat nu in het derde jaar na de tweede wereld oorlog het evenwicht zou worden be reikt, waarnaar de wereld reeds een decennium lang snakte. Men was er zich van bewust, dat het nog slechts een wankel, lioht te verstoren even wicht zou zijn. doch met de goede wil van allen achtte men het mogelijk het te vinden en te bewaren. Op de goede wil vooral had men zijn hoop gesteld, doch steeds is hij slechts van één kant gekomen en in plaats van een even wicht ziet de wereld thans een heftig schommelende balans, die, zo vreest men, elk ogenblik naar de fatale zijde kan doorslaan. Er waren aan het begin van het af gelopen jaar hoopgevende tekenen. Het grootse plan, dat Marshall in Juni 1947 in zijn rede te Harvard voor de wereld had ontvouwd, had de stoot gegeven tot de samenwerking van 16 landen die bereid waren elkaar de hand te bieden om met Amerikaanse steun zich uit het moeras te worste- slag om Europa gestreden en in de grootste spanning zag het Westen toe. Oost en West dongen met geschenken in de hand kwijtschelding van her stelbetalingen, teruggave van Triëst naar de gunst van het Italiaanse volk, dat op 18 en 19 April uitspraak deed ten gunste van het Westen. Ook Frankrijk bleef het hele jaar in beroering. De ene regering na de an dere struikelde over de sociale en eco nomische kwesties. De prijzen bleven stijgen en de ontevredenheid groeide. Het hele jaar door duurde de stakings agitatie, de z.g. kettingstaking, die ten slotte uitbarstte in de grote mijnwer kersstaking, die het land milliarden francs en tienduizenden tonnen steen kool kostte. Een groot deel van het effect der Marshall-hulp was daarmee teniet ge daan en de Cominform, die. volgens be weringen van minister Moch deze sta king financierde, kon in elk geval terug zien op een gedeeltelijk succes, al moest de stakingsbeweging tenslotte wijken voor de krachtige maatregelen van de regering-Queuille. Doch niet alleen tegen deze rode stormloop had deze regering der „Derde Macht" zich te ver dedigen. Voortdurend liep ook De Gaul le's R.P.Ffl vaak in gedwongen samen werking met de communisten, storm op het afgebrokkelde democratische fort. Doch de overwinning, waarop De Gaulle bij de laatste senaatsverkiezingen ge rekend had, bleef uit Op 20 Maart begonnen de Russen met een gedeeltelijke belemmering van het verkeer tussen de Westelijke zones en Berlijn de slag om de Duitse hoofdstad, waaruit zij de Westelijke bezetters wil den verdrijven. Tevoren had maarschalk Sokolovsky bruusk de vergadering van de geallieerde contröleraad over de geld- zuivering verlaten. Dat betekende de oorlogsverklaring. En toen de Westelijke bevelhebbers op 20 Juni de nieuwe mark in West-Düitsland invoerden, antwoord den de Russen met de volledige blok kade. Dat scheen het einde van de Wes terse macht in Berlijn, doch onverwacht krachtig was hét wederwoord. Dag aan dag vliegen thans de Sky- masters via de smalle luchtcorridor naar de oude hoofdstad. Een catastro faal verlies aan prestige en een ge vaarlijker oplossing, als zeker het zen den van gewapende convooien zou zijn geweest, werden daardoor vermeden. Doch desondanks bleef de situatie uiterst precair, wat het Westen ertoe bracht om het uiterste te beproeven om tot een oplossing te komen. Wekenlang confereerden de afgezanten der Weste lijke mogendheden in Moskou met Sta lin en Molotov. Op 30 Augustus kwam een principiële overeenkomst tot stand, doch toen daarna de vier militaire gou verneurs in Berlijn aan de conferentie tafel plaats namen om de opheffing van de blokkade en de gelijktijdige invoe ring van de inmiddels in de Oostelijke sector ingevoerde Sovjet-mark te be spreken, bleek reeds spoedig, dat het Kreml opnieuw met het Westen een spelletje speelde en tegelijk met het sluiten van de overeenkomst in Moskou aan maarschalk Sokolovsky volkomen daarmee in strijd zijnde instructies had gegeven. Daarmee was de maat vol. Het Wes ten legde de kwestie voor aan de in Parijs zetelende Veiligheidsraad, doch ook deze faalde. Een verzoenende reso lutie der „kleine zes" werd door Vishin- sky's veto getorpedeerd en alle verdere door Bramuglia, de Argentijnse w.n.d. voorzitter van de Veiligheidsraad, en door andere U.N.O.-autoriteiten onder nomen bemiddelingspogingen leden De Nieuwjaarskaart, die men kent, was geen kaart, maar een lampHet is een Romeinse lamp met een Nieuwjaars wens en een afbeelding van de kop van Janus, een god met twee gezichten, het goede en het kwade afbeeldend. De Oud-Romeinse Nieuwjaarswens werd niet gedrukt, maar als het ware geponst op de talrijke geschenken, waar mee men elkaar wederkerig op de eer ste dag van het jaar verblijdde. Maar de Romeinen waren evenwel niet de eer sten, die om het zo maar eens te zeg gen de Nieuwjaarswens uitgevonden hebben. Reeds de Perzen en Egyptena- ren schonken elkaar op Nieuwjaarsdag waardevolle Scarabeën, dat zijn heilige kevers, te vergelijken met de in Europa bekende gelukbrengende „Onze-Lieve- Heertmestjes". De eerste en oorspronkelijke beteke nis van de gelukwens op de eerste dag van het jaar is waarschijnlijk niets an ders dan een vrijwillig offer om het noodlot gunstig te stemmen, niet zozeer dus om de uitverkorenen met een pre sentje te verrassen als wel om aan bo venaardse machten te tonen, dat het Nieuwe jaar werd aangevangen met de beste onzelfzuchtigheid. In de Romeinse tijd ontaardde de ge woonte, Nieuwjaarsgeschenken met op schrift te verdelen in een soort sport. Keizer Tiberius had bijvoorbeeld de or der uitgevaardigd dat zijn schatbewaar der elk aan het paleis afgegeven ge schenk met vier andere revancheren moest. Dit gebruik duurde vele jaren, totdat deze vrijgevigheid de schatkist van de keizer volledig dreigde uit te putten, zodat de order werd herroepen en geen enkel tegen-geschenk werd uit gereikt. De eerste gelukwens op papier, de eigenlijke Nieuwjaarskaart stamt ver moedelijk uit het jaar 1466. Het is een houtsnede van een onbekende kunste naar, die bij deze eerste jaarwens der wereld helaas het jaartal vergeten heeft Het opschrift in het oud-middel-Duits vertelt van een gelukbrengend schip.dat van Alexandrië gevaren is om voor het nieuwe jaar talrijke goede gaven te brengen. De Nieuwjaarskaart werd eerst alge meen ingevoerd door de drukkers van kalenders. Ze zetten op het titelblad een spreuk met een gelukwens, die dan later als een speciale uitgave werd herdrukt en verspreid. In de tijd van de Renais sance werd de Nieuwjaarswens steeds meer van humanistische spreuken voor zien, terwijl ook de afbeeldingen wijzi gingen ondergingen. Later werd de ver vaardiging van dergelijke kaarten een bijzondere tak van Nijverheid, waar een heel gilde van „lof- en spreukendich ters" een boterham aan verdiende. Het hoogtepunt in de verspreiding van Nieuwjaarskaarten ligt echter ongetwij feld in de Biedermeiertijd de periode dus die ongeveer'honderd jaar geleden afliep in welke tijd men er behagen in schiep de Nieuwjaarswensen zo in gewikkeld en, omvangrijk mogelijk te maken. Des te gecompliceerder zo'n „Nieuw jaarskaart" was, des te inniger was de gelukswens, zo men toen meende. De wonderlijkste producten ontstonden. Nieuwjaarskaarten werden niet alleen van papier maar uit alle mogelijke ma terialen vervaardigd, zoals zijde, glas, zand, vogelveren, spiegelglas, paarle moer en zelfs visschubben. Soms zat er een mechaniekje in van een speeldoos en de schuifkaarten ontstonden, waarbij men Mepj es kon oplichten, zodat ver schillende figuurtjes zichtbaar werden, die alle verschillende wensen te kennen gaven. In een brief van Goethe aan Marianne von Eybenberg, waarin de grote dichter voor een dergelijke Nieuwjaarskaart bedankt, kan men deze manier op gees tige wijze toegelicht vinden. Goethe schrijft daarin: „Uw sierlijke, trekkende, buigende en groetende figuurtjes zijn heelhuids aangekomen en hebben het hele gezelschap veel plezier bezorgd. Dank voor deze kostelijke kaart." Tientallen jaren later ontstonden de persoonlijke Nieuwjaarskaarten, die vaak een bijzonder kunstzinnige waarde had den. Natuurlijk ontaardde ook deze ge woonte in een sport of een manie. Zo waren er vaak kaarten, die men thans foto- of prentenmontages .zou noemen, waarbij men met krantenknipsels, foto's, speelkaarten en alle mogelijke papier snippers meer of minder kunstzinnige producten samenstelde. Het motto was jarenlang: hoe dwazer, hoe mooier; des te opvallender de kaart, des te hartelijker de gelukwens. En kun stenaars van naam waren dagen lang bezig met het ontwerpen van nieuwe denkbeelden. Bijzonder fraaie kaarten ontwierp bijvoorbeeld de Zwitserse por tretschilder Schadow, die in 1832 de wa an» "»tnt Zalig Nieuwjaar, meneer," zegt uw krantenbezorger en toont u een kaartje. Gelukkig Nieuwjaar wenst uw bakker en schuift een kaartje in de bus. En al uw vrienden, kennissen, relaties en crediteuren doen evenzo. Ze sturen eenvoudige witte visite kaartjes of een kleurrijke prent briefkaart. Welk een merkwaardige gewoonte eigenlijk. Maar even oud als merk waardig. Daarover kan men in ne venstaand artikel meer lezen. reld verraste met zeer subtiele afbeel dingen, die stuk voor stuk een kunst werk waren. Van de Egyptische Scarabeën, de Ro meinse lampen en munten, na de eerste Nieuwjaarswens van de kalenderdruk kers tot de kaart, zoals wij haar kennen, loopt een lange weg. Maar zo menig vuldig de uitvoering der gedachten in de loop der eeuwen is geweest, één ding is altijd hetzelfde gebleven: de harte- wens dat het komende jaar geluk zou brengen. In onze tijd raakt deze wens, voor zover mondeling of schriftelijk geuit, gestandariseerd tot „Gelukkig Nieuw jaar" of „Zalig Nieuwjaar", afgezien van de geforceerd originele en somtijds wer kelijk oorspronkelijke varianten. Maar hoe conventioneel naar de vorm ook, het „Zalig Nieuwjaar" der katholieken zal naar zijn innerlijke zin een stijlvolle verwoording blijven van het enige wer kelijke geluk, dat de gelovigen elkaar dienen toe te wensen. schipbreuk op de onverzoenlijke Rus sische houding. Oost- en West-Duitsland gaan sinds dien steeds meer hun eigen weg. Het Marshall-plan heeft een periode van internationale samenwerking inge luid, groter dan de wereld - tot nu toe gekend heeft. En ondanks de voortdu rende dreiging van de koude oorlog, en zeker ook onder invloed daarvan is in de wereld een „regionalistische periode" ingeluid, die mogelijk en met .neer kans van slagen dan' andere pogingen tot internationale samenwerking, tot duurzame resultaten zal leiden. Tussen verschillende landen, o.a. Frankrijk en Italië, werden in de loop van dit jaar besprekingen gevoerd over een douane-unie. Doch men zag in, dat aan de economische samenwerking een politieke vooraf moest gaan. Bev" be pleitte deze samenwerking reeds op 22 Januari en nai.v ka twee maanden later zetten de ministers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg hun handtekening onder het Brusselse verdrag tc litieke, mili- werking. Haar bouwmeesters hebben de Wes terse Unie gezien als de kern van een groter bouwwerk. En ook dit staat thans reeds voor een deel in de steigers, n.l. de Noord-Atlantische Unie, waarin de V.S. en Canada zich met de landen van de Westerse Unie zullen verbinden. Deemoedig volgen de rode bon- sen in Oost-Europa de orders van het Kreml en de Cominform en ondanks alle Russische ontkenningen ziet het er steeds meer naar uit, dat de Oost-Europese landen binnen afzienbare tijd zullen worden ingeschakeld in de U.S.S.R. Dat verschillende machthebbers in de volksdemocratieën vrezen, dat Moskou deze tactiek wil gebruiken, bleek reeds in Januari, toen de Bulgaarse premier Dimitrov en Tito besloten tot vorming van een Balkanfederatie. Het Russische veto volgde, doch Tito wenste niet af te zien van zijn nationalistische plannen. Op 28 Juni volgde de scherpe veroor deling door de Cominform, doeh Tito verbaasde de gehele wereld door niet als een rouwmoedig zondaar naar het Rus sische Canossa te gaan. Alles bij elkaar genomen had Rusland in Europa met zijn koude oorlog weinig succes en op meer dan één punt schijnt het offensief over zijn hoogtepunt heen te zijn. Anders verliep echter de strijd in Azië, waar Moskou het sein tot de aanval gaf, toen in Europa de zaken vastliepen. In het gehele Verre Oosten kwam beroering. De rode legers in China ontketenden een geweldig herfstoffensief, dat het voor de poorten van Nanking en Peiping bracht. Tsjang Kai Sjek's corrupte en onbekwame regiem wankelt op zijn grondvesten en China schijnt voor het Westen verloren. In het Heilig Land is juist de laatste dagen de strijd opnieuw ontbrand. Alle pogingen in het afgelopen jaar onder nomen om Joden en Arabieren dichter bij elkaar te brengen hebben geen of weinig resultaat gehad en nadat Enge land op 30 Juni zijn laatste troepen uit Palestina had teruggetrokken ont brandde een formele oorlog tussen de Joden én de omliggende Arabische staten, waarin de jonge Joodse staat kans zag zich tegen de overmacht te handhaven. Tragisch en schrijnend, was de moord op graaf Bernadotte, de man, die met volledige inzet van zijn persoon trachtte vrede te brengen in dit ver scheurde land. Doch het is misschien tekenend voor dit jaar, waarin heel de wereld riep om vrede doch waarin en kelen kans zagen angst, terreur en oor log te doen heersen. Even schrijnend voelde de wereld deze tragische tegen stelling toen eerder in het jaar de grote vredestichter van India, Mahatma Gandhi, viel onder de kogels van een fanatieke Hindoe. Talloze andere gebeurtenissen, die al of niet zullen blijken belangrijke scha kels te zijn in de wereldhistorie, hebben de wereld in het afgelopen jaar bezig gehouden. Wij noemen er enkele: De dramatische en volkomen onver wachte herverkiezing van Harry Tru man tot president der V. S.; de evenmin verwachte verkiezingsoverwinning van de Zuid-Afrikaanse nationalisten, ten gevolge waarvan premier Jan Smuts moest wijken voor dr. Malan; op 30 Juli begon in Belgrado de Donauconferentie, waar op bevel van Moskou een einde werd gemaakt aan de overigens nog slechts in theorie bestaande vrije be vaarbaarheid van de Donau; begin Sep tember eindigde in Londen de Empire- conferentie. Het kan, ondanks de lichtvlekken, slechts een uiterst somber beeld zjjn. Tegenover de goede wil van velen stond en staat nog het gekuip en ge wroet der machten van de duisternis, die een wig drijven, waar zich een scheur vertoont. De afgelopen oorlog heeft de wereld de waarheid getoond, dat afbreken kinderspel is- vergeleken by de gigantisch zware taak van op bouw en behoud. Nog steeds zijn de machten die afbreken en vernietigen in het voordeel en het zal ook in het komende jaar het uiterste vergen van de mensen van goede wil om. te voor komen, dat de wereld in de afgrond stort, op de rand waarvan zij zich nog steeds bevindt. SSÜ - Voor Europa werd de Marshall-hulp in 1948 werkelijkheid. Schip na schip arriveerde in de 16 Marshall-landen met de goederen, onontbeerlijk voor een definitief economisch herstel. y y et jaar et jaar 1948 heeft wat Indonesië een climax te zien gege ven van sensationele gebeur tenissen, culminerend in de militaire actie in de laatste weken van Decem ber. Januari 1948 zette, na alle teleur stellingen der voorgaande na-oorlogse jaren, betrekkelijk hoopvol in met de afsluiting van een overeenkomst aan boord van het Amerikaanse schip Renville", op 17 Januari. Vier dagen later verklaarde de republiek in Ka- lioerang, zich beroepend op een „ver duidelijking", welke de Commissie voor Goede Diensten enige republi keinse leiders tijdens de besprekingen had verschaft, dat het Renville-ac- coord niet betekende, dat de republiek geen eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen er op na mocht houden. Op 23 Jan. trad de regering-Sjarifoeddin, die het accoord getekend had, reeds af en werd "opgevolgd door het kabinet- Hatta. Nog vóór de maand was ver streken, was de hoop om tot een wer kelijke samenwerking met Djocja te komen, weer vervlogen. In Februari werkte de luit.-gou- verneur-generaal, dr. Van Mook, ver der aan de federale opbouw van In donesië met als resultaat de erken ning van West-Java (Pasoedan) als negara, op 23 Februari. Tevens wer den in deze maand de eerste bestands- Alle belangrijke sportgebeurtenissen van het afgelopen jaar bi het keurslijf van de ons toegemeten Oudejaarsruimte dwingen, ware een onmogelijkheid. De grote internationale manifestaties als de Olympische Spelen te Londen en St. Moritz, de verschillende wereldkampioenschappen, die dit jaar in ons land zjjn gehouden en de andere internationale ontmoetingen van groot formaat zouden alléén al te weinig tot hun recht kunnen komen in een zo beknopt bestek. En dan is er nog de groei en ontwikkeling van het katholieke sport leven, waarvan de organisatie immer hechter gaat worden en waarin ook de technische vooruitzichten in vele opzichten zeer bevredigend zijn, de veelheid van nationale gebeurtenissen enz. enz. De grote winst van alles wat dit jaar ons op sportgebied heeft gebracht, is zonder twijfel de versteviging van vriendschap en saamhorigheid. Over deze opmerking zal misschien menig lezer glimlachen, wanneer hij zich on verkwikkelijke scènes op een voetbal veld herinnert, of wanneer sommige in cidenten hem te binnen schieten, waar van hij in het afgelopen jaar door zijn lijf- of sportblad heeft kunnen kennis nemen. Maar dat is toch niet helemaal juist. Het is niet onbegrijpelijk dat het exces, waarvan men de uitingen in alle geledingen van het maatschappelijk le ven kan aantreffen, zich ook bij de sport zo nu en dan doet gelden. Alleen de Izegrim zal hier spreken van de „ontaarding door de sport", waarmee sommigen hun gebrek aan belangstel ling voor lichaamscultuur en volks gezondheid zo gemakkelijk weten af te doen. Zij mogen dan weten dat tegen over exces en incident de vele goede ervaringen van dit belangrijke sportjaar staan. Tegenover de wei nig Olympische reclamemakerij van Barbara Ann Scott staan de een voud en beminnelijkheid van Ewell en Fanny Blankers-Koen te Londen. Tegenover de onverkwikkelijkheid van het Olympisch bokstoumooi staat de sportiviteit van talrijke an dere evenementen in de hoofdstad van het Verenigd Koninkrijk; tegen over de nog al vele onprettige mo menten op onze voetbalvelden het daar en elders toch ook veelvuldig opgekweekte gebaar van sportivi teit en kameraadschap. In technisch opzicht was het jaar 1948 eveneens belangrijk en Wat Nederland betreft ook succesvol. De achtste plaats, die ons land behaalde onder de 59 na ties die te Londen waren aangetreden en die vooral werd bereikt door de vier gouden medailles van Fanny Blankers- Koen en die ene van Nel van Vliet, was de bekroning van alles. Maar ook de wereldtitel die Schulte na 12 jaar eindelijk behaalde, het na tien jaar her nieuwde sprintkampioenschap van Van Vliet, de na 20 jaar door Piet Roozen- burg naar ons land teruggehaalde lauweren van het damkampioenschap, zijn parelen aan de kroon van het Ne derlandse sportleven. En laat ons dan niet vergeten de voetballers met hun buiten de Spelen geheel ongesla gen seizoen, inclusief de eervolle 10 zege op de latere Olympische kampioen Zweden. Laat ons de hockeyërs eren om hun fraaie derde plaats te Londen en hun zege op de Engelsen tijdens het ju- bileumtournooi te Amstelveen; de waterpoloërs eveneens als winnaars van het Olympisch brons en de korfballers om hun afdoende revanche voor het magere jaar 1947 waarin de zegereeks van het nationale team zo abrupt werd afgebroken. Wij zijn ervan overtuigd, dat wij in deze opsomming o zo onvolledig moe ten blijven. We kunnen maar met een enkel woord gewagen van Broekman's vier overwinningen op de 5000 en zijn zege op de 10.000 meter tijdens ver schillende grote schaatswedstrijden in het Noorden; slechts even lang kunnen we stilstaan bij het verbitterd gevecht dat onze Tour de France-renners in de Alpen en Pyreneeën hebben geleverd en dat alleen een succes was voor Janssen en De Ruyter, die ver achter de glo rieuze overwinnaar Bartali te Parijs arri veerden. We moeten het laten bij een vermel ding van de eerste Ronde van Neder land, door de Belg Rogiers gewonnen; van de dubbele kampioenschappen die Hannie Termeulen en Rinus van Daat- selaar bij het zwemmen behaalden; van de vier estafettetitels voor A.A.C. en de vijf die Fanny Blankers er op haar naam bracht bij de nationale titelwed- strijden. Van Euwe's laatste plaats in het wereldkampioenschap schaken, de Europese titels die Van de Pol en De Leeuw weer bij het biljarten behaalden, de overwinningen van Roermond, en Muylkens persoonlijk, op de landelijke kampioenschappen van de katholieke turnbond; van de drie nieuwe wieler kampioenen bij de amateurs Blankenauw (achtervolging), Hijzelendoorn (spriift), Plum (weg) en van Voortings tweede plaats te Londen als enig succes voor onze Olympische wielerequipe. En kent de lezer de verschillende nationale kam pioenen nog die dit jaar bij de team sporten uit de bus kwamen? Voetbal: B.V.V., voor 't eerst na zeven jaar een niet Westelijke club, voor het eerst na dertien jaar een Zuidelijke vereniging; hockey: H.H.IJ.C. dat vijftig wedstrijden lang ongeslagen bleef; korfbal: Wester kwartier, dat zijn zevende titel won; cricket: A.C.C.; honkbal de veld win nende zomersport Ajax. De zwem. en hockeybond jubileerden en Van Dan struikelde weer op de - - Viermaal goud in Londen voor Neder land, daar zorgde onze koene Fanny dit jaar voor. drempel van het Europees kampioen schap middengewicht. Wageningen won de voetbalbeker, Arsenal het Engelse kampioenschap, Manchester United de Cup. Nog niet genoeg? De Haarlemse Watertrappers zegevierden, der traditie getrouw, in de polo-zeskamp van het Bisdom Haarlem en Jefke Janssen werd eerste in de M.P.M.-koers, Nederlands eerste grote wielerwedstrijd. Volledig, neen, dat zijn we ook nü nog niet, maar dat laten de ruimte en de bedoeling van een jaaroverzicht ook niet toe. Dit is een vogelvlucht over het sportleven, waarna wij de conclusie overlaten aan de lezer. De onze luidde, gelijk gezegd: Een gunstig jaar voor de Nederlandse sport. Cr schendingen gemeld. Op 9 Maart installeerde dr. Van Mook de voorlopige federale regering en kwam het in de republiek tot een breuk tussen de groep van Sjarifoed- din en Sjahrir. 12 April deed zich een geruchtma kend incident voor, toen de Neder landse delegatie op het station van Djocja met stenen bekogeld werd. Toch zat deze zelfde delegatie enkele dagen later aan de conferentie-tafel met de republikeinen In Mei werd bekend, dat een ver tegenwoordiger van de republiek te Praag met de Sovjet-Unie een over eenkomst had gesloten. De eerste dagen van Juni brachten nogal opschudding, toen bleek, dat twee leden van de C. v. G. D., de Ame rikaan Dubois en de Australiër Critchley, enkele vertrouwelijke „sug gesties", om een einde te maken aan de geschillen tussen Den Haag en Djocja, bekend hadden gemaakt. Onze regering protesteerde en Dubois werd Haar Amerika teruggeroepen. Steeds duidelijker werd het in de maand Juli, dat de invloed der ex tremisten in de republiek groeide. Op 14 Juli werd een nationaal front gevormd, en twee dagen later schorste Nederland de besprekin gen. Op de helft dezer maand na men de deelstaten in Bandoeng een resolutie aan, waarin op een inte rim-regering werd aangedrongen. Een grote smokkelhandel in opium, waarbij enige republikeinse kopstuk ken waren geïnteresseerd, hield de gemoederen in Augustus bezig. Steeds meer blijkt, dat de in Moskou opge leide communist Moeso in de repu bliek aan macht wint. In September deed hij een staatsgreep, en kreeg Madioen in handen. De regering- Hatta sloeg hard terug en Moeso was gedwongen met zijn handlangers de bergen in te vluchten. Begin October werd in Den Haag met een aantal Indonesiërs overleg gepleegd over een interim-bestuur. Van Mook, die, naar beweerd werd, buiten deze onderhandelingen was ge houden. nam tegen 1 November ont slag en werd opgevolgd door dr. Beel als Hoge Vertegenwoordigér van de Kroon. 26 Oct. nam de Tweede Ka mer een noodwet aan, waardoor het mogelijk werd het ontwerp voor een interim-structuur te verwezenlijken. November kenmerkte zich door de „laatste poging", welke werd onder nomen, om alsnog met de republiek tot overeenstemming te geraken. Eerst voerde de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, inleidende bespre kingen met Hatta. Spoedig na zijn te rugkeer vertrok een „zware" delega tie naar Batavia en Djocja, bestaan de uit de ministers Sassen, Stikker en Neher, om de besprekingen voort te zetten. De ministeriële commissie werd vergezeld door een delegatie uit het parlement, waarvan o.a. de heren Romme en Van der Goes van Naters deel uitmaakten. I Dec. keerden de ministers teleur gesteld terug. Op 16 Dec. viel 't besluit der regering opnieuw tot een politio nele actie over te gaan. Op 22 Dec. behandelde, op verzoek van Ame rika, de Veiligheidsraad de Indonesi sche kwestie. Hoe het verloop hier was, ligt ieder nog vers in het geheu gen. Woensdag 29 Dec. ging de Raad uiteen, na een verklaring van de Van Royen aanhoord te hebben, dat op 31 Dec. te 24 uur de order „Staakt het vuren" zal worden gegeven. Slijkhuis won een bronzen medaille op de 1500 meter in Wembley-stadion. 30 Maart. St. Walburgistoren in Zut- phen in laaiende brand. 18 Mei. Ernstige brand in het paleis Noordeinde, juist tijdens de brand weertentoonstelling. 8 Juni. Arnhem, bunkerexplosie in voormalig sanatorium. Vijf doden. 12 Juni. Enorme brand in A.T.O.-ga- rage te Rotterdam. 10 Aug. Weer enorme havenbrand te Rotterdam. Vlammenzee van 200 meter breedte. U Sept. Koelhuis „Amerika" gaat op in vlammen. Grote voorraden levensmiddelen verloren. 28 Sept. Tweede brand te Amsterdam. Nu drie aardappelloodsen. 6 Dec. Hevige brand in Deventer. 6 doden. Oorlogsmisdadigers 1 April. Rauter voor Bijz. Gerechts hof té 's-Gravenhage. Doodstraf. 16 April. Anton van der Waals. Eng- landspiel. Doodstraf. 8 Juni. Schreieder buiten vervolging gesteld. 28 Juni Schreieder in opdracht van proc.-fiscaal Bijz. Gerechtshof ge arresteerd. Zaak nog altijd Mangen- de. ■21 Juli. Christiansen voor Bijz. Ge rechtshof te Arnhem. -12 jaar. 26 Oct. Prof. v. Dam 6 jaar. 17 Nov. Begin proces beulen van Amersfoort. Doodstraf voor Berg en Kotaila. 2 Dec. Prof. Goedewaagen. 15 jaar. 14 Dec. Woudenberg levenslang. 10 Febr. Ned. Dakota met o.a. Niwin- artisten als passagiers stort neer in Padabarang nabij Bandoeng. Alle 19 inzittenden gedood. 25 Maart. Auster-lestoestel van het vliegveld Valkenburg verongelukt bij Katwijk. Twee doden. April. Drie militaire vliegtuigonge lukken. Bij Gronau, Sterksel en Scheveningen. Twee doden. I Mei. DC-6 verongelukt bij start op Schiphol. Geen doden. 3 Mei. Tigermoth van mil. luchtvaart stort neer in België. Twee doden. 22 Juli. Ned. Mitchellbommenwerper B 25 te pletter gevallen aan Schot- lands Oostkust 6 doden. 24 Aug. Valkenburg. Mil. vliegtuig neergestort. 2 doden. 21 Oct. Nederland wordt opgeschrikt door de ramp van de „Nijmegen". Neergestort bij Prestwick. 40 do den, o.a. Parmentier, Veenendaal. 8 Nov. Voorhout. Mil. lesvliegtuig. Andere sensatie 12 Maart. Na de Putsch van Praag. Ned. regering kondigt maatregelen aan ter ondersteuning van het ge zag. 20 Maart. Men noemt het verpleeg sterscorps van de Kon. Landmacht een schertscorps. 24 Maart. Amsterdam weert commu nistische wethouders. 31 Maart. Koningin Wilhelmina moet volledig rustnemen. 7 April. Minister Vos torpedeert het plan-Burgerveen. 12 Mei. Koningin Wilhelmina kon digt abdicatie aan. 22 Mei. Mariënbosch! 20 Juni. Radio-verkiezingstoespraak Weiter weggeregeld. 10 Aug, Intocht van Fanny Blankers Koen in Amsterdam. 16 Aug. Nieuw vliegveld-probleem Y penbur g-Schie veen. 28 Aug. Alg. gratie. 27 Oct. De gulden van Joekes. 4 Nov. A'damRijnkanaal. 10 Nov. Plan-Wesseling. 18 Nov. Moord in Enkhuizen. 18 Dec. Hernieuwde actie in Indone-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4