Nieuwjaar Zelfs een zwaar jaar kan men met de feiten in de hand vervormen GOUDEN PRIESTERFEEST van Pius XII op 2 April Plechtige opening van Heilig Jaar in Rome Priesterjubilea in orden en congregaties DISTRIBUTIE: Patiënt aan de betere hand Mgr. Huibers vijftig jaar, Mgr. Lemmens veertig jaar priester Bijzondere jubilea BLADEREND IN OUDE COURANTENLEGGERS IN DE EREDIENST VERGRIJSD ZILVEREN PRIESTERFEESTEN Bonnenlijst geleidelijk ingekrompen Drie letters: E.R.P. „De" lijst van toen EN VAN NU VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 PAGINA 7 Z. H. Paus Pius XII hoop! 2 April 1949 zijn gouden priester feest te vieren. In verband mei deze bijzondere gebeurtenis zal het Heilig Jaarr dat eigenlijk in 1950 gevierd wordt, reeds mei Pasen van volgend jaar plechtig worden ge opend, zodat deze beide vieringen samenvallen. Ook in ons land vinden enige extra gedenkwaardige jubilea plaats, zo is Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers op 15 Aug. vijftig jaar priester en Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens viert 26 Augustus zijn veertigjarig priesterfeest. Paters Jezuïeten Dominicanen Augustijnen Redemptoristen Minderbroeders- Franciscanen Minderbroeders- Conventuelen Geschoeide Carmelieten Miss. v. d. H. Familie Passionisten Priesters van het H. Hart Miss. Oblaten v. d. Onbevl. Maagd Maria OVERLEPEN BEKENDE PERSOONLIJKHEDEN AARTSBISDOM UTRECHT BISDOM HAARLEM OVERLEDEN GEESTELIJKEN V. HET AARTSBISDOM BISDOM HAARLEM Over de hele aa.rde begroeten de mensen elkander vandaag met goe de wensen. Er is wel nauwelijks een gebruik aan te wijzen, algemener, en feitelijk zonder uitzondering voor personen en plaatsen, dan de Nieuw jaarsviering. Strikt genomen mag men het ook niet anders verwachten. Ieder mens streeft van nature naar verbete ring van zijn positie, allen verwachten wij van de toekomst meer voldoening en warmer, geluk dan het verleden ons geboden heeft. Wij weten het van ons zelf en nemen het als zekerheid van anderen aan. De jaarwisseling betekent in ons leven een rustpunt, een mijlpaal, waar wij even stilstaan en ondanks ons zelf onze gedachten laten gaan over wat weer achter ons ligt. De veronderstelling lijkt niet overdreven, dat op geen dag van het jaar de mensheid als geheel zij het dan ook slechts voor enkele ogenblikken met stille weemoed, in innerlijke onrust of ernstige zelfbezin ning. zich zo onweerstaanbaar gecon fronteerd voelt met de onverbiddelijke vergankelijkheid van het leven. In de gelukwensen voor het nieuwe jaar voelt men dan ook iets doorklinken van een, desnoods ietwat vaag, bewustzijn van lotgenootschap, of, idealistischer bezien, van een doorbrekend gevoel van alge mene broederschap, dat op andere ogen blikken zo hopeloos zoek is. Op Nieuw jaarsdag komt er een zekere opgewekt heid, een soort universele welwillend heid over de mensen, die een uitlaat vindt in de royaal gegeven handdruk ken en de vele malen kwistig rondge strooide woorden: Moge het nieuwe jaar U welgezind zijn. Nieuwjaarsdag stemt inderdaad tot bezinning. En al is dan de geest van onze tijd weinig geneigd tot eerlijk na denken over de „bittere ernst" van het leven, al tracht de grote massa ook ieder dóór-denken op dit onplezierige probleem te ontvluchten in luidruchtig en oppervlakkig vermaak, dat veran dert niet het minst aan de harde werkelijkheid, die, altijd en over al in en om ons, door geen onverschil ligheid of verloochening weg te werken is. Vroeg of laat, maar onfeilbaar ze ker, staat ieder mens aan het einde van zijn leven en daarmee tevens voor de onontkoombare, strikt objectieve be oordeling van de wijze, waarop hij dat leven heeft doorgebracht. En dit in het allesonthullende licht van Gods alwe tendheid, die de maatstaven aanlegt van de enige werkelijkheid, de eeuwigheid. Hoe reëel en belangrijk hier op aarde vreugde en leid, armoede en rijkdom, in één woord: het leven ons ook moge voorkomen, op het moment van intreden in de eeuwigheid zien wij de juiste verhoudingen klaar en dui delijk. Maar deze bedenkelijk korte proeftijd van ons aardse leven zal dan tegelijkertijd in al zijn huiveringwek kende gewichtigheid voor ons staan. Want „zoals de boom valt, zo blijft hij liggen". Zoals ons leven geweest is, zo zal onze eeuwigheid zijn! Voor honderdduizenden mensen is dit nieuwe jaar het laatste. Voor honderd duizenden brengt 1949 de grote, de enig belangrijke, want eeuwig-onherroepelij ke beslissing. Zullen wij, U en ik. hier bij behoren? Niemand weet dag en uur. De dood komt „als een dief in de nacht". Hij, die dan onze Rechter zal zijn, heeft alleen gezegd: „Weest be reidieder ogenblik". De wereld noemt zulke gedachten op Nieuwjaarsdag somber en schuift ze als pretbedervers ter zijde. De waarheid is, dat ze getuigen van echte werkelijk heidszin, van eerlijke levensmoed en het juiste verantwoordelijkheidsbesef. Met de struisvogelpolitiek van de we reld is niemand gediend. Wie deze be drijft-pleegt het noodlottigste zelfbedrog dat denkbaar is. Een gelovig christen kin eenvoudig niet onnadenkend aan de eerste dag van het nieuwe jaar voorbij gaan. Voor hem zijn immers alle nood zakelijke voorwaarden voor een diepe bezinning op de betekenis van het leven vervuld. De goddelijke openbaring heeft hem een nauwkeurige kennis geschon ken omtrent het waarvandaan, het waar om en het waarheen van het leven. Ten overvloede gaat hij het nieuwe jaar in onder de nog levendige indrukken van het grote Kerstwonder. Nieuwjaar is in de liturgie de octaafdag van het Kerst feest. De acht dagen sinds de geboorte van de Verlosser zijn zo overstelpend rijk aan lering over onze juiste levens houding, dat het zonder meer onmoge lijk is aandachtig de kerkelijke plechtig heden te volgen zonder tegelijk zich diep bewust te worden van zijn voor naamste levenstaak. De Verlosser der wereld is tevens de grote Leraar, die de mensheid onomwonden en precies is komen vertellen alles, wat omtrent we zen en doel van het leven nog in het duister lag. En het voornaamste daarvan is wel, dat Zijn leer, het Christendom, geen garantie inhoudt voor een gemak kelijk en zorgenvrij leventje. Integen deel! Het leven is daarom zo bitter ern stig omdat het beslissend is voor de eeuwigheid. Daarom is de Kribbe ook allesbehalve een reden tot idyllische ontroering. Kribbe, Kruis, Verrijzenis en Laatste Oordeel zijn één en onscheid baar; Kribbe en Oordeelsdag vormen het beloftenrijke begin en het glorieuze einde van Christus' Verlossingswerk. De navolging van Christus leidt over de koninklijke weg van het Heilige Kruis. Het heeft dan ook een diepe beteke nis, dat de liturgie, direct al op de Tweede Kerstdag, die toch nog geheel beheerst wordt door de vreugde om de geboren Verlosser, het feest viert van dc eerste martelaar Stephanus, en twee dagen later de Kindermoord te Beth lehem herdenkt, waarvan de onschuldige slachtoffers voor de Zaligmaker hun le ven gayen. En daartussenin straalt de gedachtenis van de Apostel der liefde: St. Johannes. De octaafdag zelf, de eer ste dag van het jaar, herinnert ons aan de Besnijdenis des Heren, door welke bewonderenswaardige onderwer ping aan de Joodse wet Jezus ons een voorbeeld heeft willen geven van ge hoorzaamheid. Want volgens de Joodse eredienst was de besnijdenis een voor schrift van de Wet, waardoor symbo lisch de absolute afhankelijkheid van de Schepper werd verbeeld. Liefde, on derwerping aan God en offerzin voor het geloof, dat is het, wat de Kerk ons aanstonds na de komst van de Verlos ser over Zijn leer op het hart drukt. Goed beschouwd is ons leven daarmee ten voeten uit getekend. Deze gedachten behoren dan ook al - onze aandacht te hebben op de eerste dag van het nieuwe jaar. Alleen wat ons nader kan brengen tot ons eigenlijke levensdoel is van belang. Daarom moe ten wij ook als trouwe volgelingen van Christus het nieuwe jaar ingaan met het vaste voornemen onze hoogste be langen beter te behartigen dan tot nog toe. Het nieuwe jaar is een grote gave Gods. Een verlenging van de kans voor de eeuwigheid te werken. Maar daar door tevens een verhoging van onze verantwoordelijkheid. Het diepe besef van de zin van het leven, van onze geweldige verantwoor delijkheid jegens God en onze eigen toe komst, en het heilige voornemen alle door Gods goedheid ons ter beschik king gestelde bovennatuurlijke genade middelen zoveel en zo goed mogelijk uit te buiten, dat is de ware ge steltenis waarmee een christen het nieuwe jaar begint. Dat is dan ook de rijke inhoud van onze oprechte wens aan U allen: een waarlijk gezegend Nieuwjaar. L, Feest en grote vreugde voerden in het jaar 1948 de boventoon De erepromotie van Kardinaal Jan de Jong aan de Leuvense Univer siteit in Februari 19'.1'. 1948 is voorbij. En wat ook alle poli tieke commentators beweren, het was toch ook een feestelijk jaar. Het bewijs? Wel, dit vangt aan, waar ook het jaar begint. In Januari! In die maand verjaarde voor de 300ste maal de Vrede van Mun ster en gingen in Utrecht alle vlaggen uit voor de Kath. Studentendag. In Fe bruari draait in heel het Zuiden van ons land de mallemolen van 't Carnaval, in Leuven wordt met grote staatsie Neer- land's grote Kardinaal Aartsbisschop het eredoctoraat aangeboden en zelfs het verarmde getroffen Nederland slaat in die maand de handen ineen voor 20 millioen hongerende kinderen. Maart wordt het dan, en nog nagenie tend van het pleizier, waarmee wij op 28 Febr. Paul de Waart Abraham za gen ontmoeten, viert heel Nederland met een prachtige tentoonstelling in Den Haag het jubileum van de vrijheid van zijn onderwijs. Het gedenkt in stilte het 12!t>-jarig bisschopsjubileum van Kard. de Jong en in diezelfde vreugdevolle stemming begeven wij ons In begin April naar Rotterdam. Daar begroeten wij tal van autoriteiten en aanschouwen, hoe gepavoiseerd met de kleurigste vlaggen ter wereld, de „Noordam" binnenloopt, het eerste schip met Marshallgoederen. Dan komt de maand Mei. Mei. Een maand, die een feest Is op zich. Maar waarin wij in het kader van dit be toog ook nog andere hoogst verheugende gebeurtenissen kunnen aanwijzen. Mei im mers was dc maand, waarin Nederland ais eerste door het Congres van Europa een stap zette op de weg naar een betere sa menleving; de maand ook, waarin op de negende Churchill op de Dam een majes teitelijke rede afstak, waarin Prinses Ju liana werd beëdigd en waarin lasr not least Drees op 12 Mei de ouden van da gen met zijn pensioenwet plezierde. Juni was al even grappig. Een jubileum van de A.N.W.B. (op de 26ste), een prach tige Kaderdag van de K.A.B., de indiening van het wetsontwerp op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, het verdwijnen van alle tribunalen en tenslotte het begin van een schier eindeloze reeks van stedelijke jubilea: Huissen, Rijssen, Utrecht, Den Haag, Cuyk, Sittard met overal feestwe- ken, openluchtspelen en genoeglijk dan sen lieden. Vervolgens Juli. De waarachtige feest vreugde kent geen einde. In Maastricht begint op de elfde de Heiligdomsvaart, de verkiezingen bren gen duizenden op de been en nauwelijks bekomen van deze beide sensaties is het, op de veertiende, al weer tijd om met Prins en Kardinaal op te trekken naar Utrecht, waar het Wit-Gele Kruis zijn zilveren jubileum vierde. De nieuwe ministers van het kabi- net-Dreesv. Schaik, die in 1948 de zware regeringstaak op zich na men. V. I. n. r.: mr. Th. R. J. Wyers, mr. A. M. Joekes, prof. dr. F. J. T. A. Rutten, mr. W. F. Schokking, mr. D. U. Stikker, mr. E. M. G. A. Sassen. Dan als het eenmaal Augustus is geworden loopt in geheel het land de feestvreugde bijna de spuigaten uit. Wij maken kennis met een kleine hitte golf, winnen de ene medaille na de an dere op de Olympische Spelen, lachen om de blaren in de Vierdaagse en boe ken te midden van reeds zoveel vreug devolle feiten de volgende hoogtepun ten: 2 Aug. UNESCO in Utrecht, 7 Aug. de lang verbeide kabinetshervorming. 15 Aug. een heerlijk spel in het Utrechtse Stadion ter gelegenheid van het veertigjarig priesterfeest van de Kardinaal. 18 Aug. Tentoonstelling „De Ned. vrouw" en 19 Aug. de nieuwe grondwet er door! Dan. als met de no dige plechtigheid op 22 Aug. de We reldraad der kerken is begonnen, wordt het toppunt bereikt. Nederland viert het feest van zijn scheidende Koningin. En wel nooit zal zo algemeen en ook zo diep-bewogen een heel volk een week lang zijn hoog ste gezagsdraagster hebben geëerd. Heel die maand door heeft die Oran jevreugde geduurd, op 9 Sept. juichte Baarn, toen de Koningin daar Haar intrede hield, op 18 September Den Haag en op 21' Sept. andermaal Den Haag, omdat het Prinsjesdag was en een nieuwe Koningin Haar eerste Troonrede uitsprak. De laatste dag bracht dan nog de veelomstreden toto-wet en daarna was het alweer October. October, grijze herfstmaand. Maar niet voor Neder land. Dat eerde zijn afgetreden lands- moeder met zijn allerhoogste onder scheiding: het Ridderkruis eerste klasse der Mil. Willemsorde. Het kreeg in deze maand nog een nieuwe minister van Verkeer en Wa terstaat en daarna in November o de krans der vreugdevolle feiten is wer kelijk eindeloos herdacht het zijn grondwetsherziening van 1848, het juich te omdat Truman toch president gewor den was en het gunde oprecht minister Drees diens erepromotie in Rotterdam, samen met Paul Rijkens van de Uni lever. Daarna spoedde het jaar snel ten einde. Duizenden bewonderden nog in Novem ber de kostbare cadeaux aan prinses Wilhelmina geschonken. Zij vernamen dat Ratio Koster was vrijgesproken en nog voor via Sinterklaas en Kerstmis het oude jaar stierf, zonden zij een schip naar Keulen, als een gebaar van op rechte naastenliefde en vergevingsge zindheid. Wilt u ontkennen dat 1948 een fees telijk jaar was? Doch helaas, wij hebben in bovenstaand relaas niet alles vervat. Want, zeker, 1948 is vreugdevol begon nen. En nu men de oude courantenleg- gers openslaat, dan vindt men op 2 Jan. reeds de optimistische mededelingen van minister Fièvez over de goede zorgen, die Nederland aan zijn terugkerende militairen zal besteden. Doch daarnaast hoe telkens de demobilisatie moet worden uitgesteld en hoe uiteindelijk op 18 Dec. opnieuw onze soldaten moeten voorwaarts rukken. Hij vindt er hoe er een jaar lang fel geageerd is tegen het op 24 Jan.. ingediende wetsontwerp op de oorlogsschaderegeling, hoe oneindig moeizaam de ronde tafel-conferentie met de West zich in het eerste halfjaar heeft voortgesleept, hoe ons minister Huysmabs ontviel en Mgr. Poels, die op 8 Februari nog begiftigd was met het Grootkruis van de Orde van Oranje- Nassau. Zo heeft 'n jaar ook zijn schaduwzijden. Men deoke aan de scheuring die Weiter op 20 Mei in de K. V.P. veroorzaakte. En verder aan de dood van Prof. Aalberse, aan het wanhopige probleem der volks huisvesting. dat de jongeren deed grij pen naar een plan-Wesseling, aan de strijd tegen beeldromans, de talloze doden door onvoorzichtigheid met springstoffen en dat benauwende bezoek van gen. Montgomery, waarop bij de Tweede Kamer een suppletoire oorlogs begroting van 22 mil. werd ingediend. Neen, waarachtig, het was niet alleen een feestelijk jaar. Het was, ondanks al die glorievolle gebeurtenissen, ook een jaar vol kommer om Indië. een jaar vol spanning om dat wurgende probleem van lonen en prijzen, een jaar vol pijn, vol angst. En het is alleen de vraag wat u er zelf, privé van gemaakt hebt, die kan beslissen of het jaar goed was dan wel slecht. 50 jaar priester: 26 Augustus: p. Fr. BeijsenS, Nijmegen; p. G. Voeten, Grave. 40 jaar priester: 26 Augustus: p. F Berghegge, Nijmegen; p. L. Schlattmann, Semarang; p. R. v. Geelkerken, Nijme gen; 1 Augustus: p. C. v. Spaendonck, Amsterdam. 25 jaar priester: 27 Juli: r.p. J. Ristra, Den Haag; 15 Augustus: r.p. P. Bos, Am sterdam; p. B. Coenen, Spaubeek; r.p. C. Hanckx, Nijmegen; p. W. Heymeijer, Den Haag; p. G. de Leeuw, Amsterdam; p. Th. Verhoeven, Oengaran. 50 jaar priester: 15 Augustus: C. Schol- breek, Goorne (N.-H.); lect. L. Kramer, Neerbosch. 40 jaar priester: 15 Augustus: C. Hoff, Puerto-Rico; A. ten Brink, Trinidad; H. Oorsprong, Puerto-Rico; A. Strijbosch, procurator Dominicanenklooster Zwolle; Th. van den Burg, Neerbosch. 25 jaar priester: 15 Augustus: Mag. C. Friethoff, hoogleraar thomistische Wijs begeerte te Amsterdam; V. Kuiper, hoog leraar Wijsbegeerte Freiburg (Zw.) en supprior van het Albertinum aldaar: A. Leijgraaff, pastoor Utrecht; A. van Rijn, provinciaal Promotor der Missies van de Ned. "Dominicanenprovincie, Zwolle; A. Stevens, Nijmegen. 40 jaar priester: 15 Augustus: pater Ugolinus Goll, Utrecht; pater Antonius Smits, Utrecht. (Van onze Haagse redacteur) Reeds negen jaar vindt de lezer in zijn krant op gezette tijden de bonnenlijst. Zij begon in October 1939 heel bescheiden met een simpele aankondiging van het suikerrantsoen en dijde in de oorlogsjaren uit tot een overzicht van respectabele omvant dat gretiger gelezen werd dan voorhefH de beursberichten. Nog altijd bestudeert de huisvrouw iedere Donderdag de nieuwe rantsoenen en nog altijd wordt de distributie ver foeid, maar dit is voor eenieder duide lijk: de patiënt is aan de beterhand 1948 bracht ons land een aanmerke lijke vooruitgang in de voorziening van de eerste levensbehoeften. Op 10 Februari was het, dat 4e eer ste grote distributie-verrassing uit de lucht kwam vallen: fietsen, banden en serviesgoed vrij! In October van dit jaar volgden de autobanden. In de tweede week van Mei trok ken wij naar de schoenwinkels om voor het eerst na lange tijd weer bon loos te kopen; in begin December gaf het ministerie van Economische Za ken na lang uitgeoefende aandrang eindelijk zijn zegen aan de bonvrije zeep. Vele malen hebben wij ons in het af gelopen jaar druk gemaakt voor verto gen uit het bedrijfsleven, dat dit en dat artikel niet langer gerantsoeneerd be hoefde te worden. De distributie-autori teiten oordeelden vaak, dat voorzichtig heid geboden bleef, maar spraken ten slotte toch het grote woord: in Mei voor aardappelmeel en maïzena, op 1 Juli voor de melk. De 5e November 1948 be gon de zegetocht van de bonvrije snoep, tegelijkertijd verdwenen brood, bloem en suiker uit de bonnenlijst. Sedert enkele dagen is bovendien hij, die bon loos eieren koopt, niet meer in overtre ding. Bij de meeste dezer distributie-af schaffingen speelden 'n belangrijke rol de drie letters, die U vrijwel iedere dag in de krant kunt terugvinden: E.R.P. Wanneer er dan ook data genoemd wor den, mag zeker de 26ste April niet over geslagen worden: aankomst van het eer ste Marshall-schip in ons land. Met de rantsoenen van vetten en vlees bleef het echter ook dit jaar nog magertjes. Bij de distributiepoli- tiek ten aanzien van laatstgenoemd _artikel scheen het eén ogenblik, dat minister Mansholt het voorgoed bij de Nederlandse huisvrouw verkorven had. Rijst zagen wij dit jaar weer; olie, zuidvruchten en zelfs pindakaas. Met de tabak is het evenwel nog verre van ideaal, al brachten de Volksherstel-sigaretten voor sommi gen uitkomst. Misschien is er reden voor een weinig optimisme. In de textielsector doet zich nog altijd het wereldtekort aan katoenen garens gevoelen. De cijfers van de verwerkte grondstoffen wijzen uit, dat de kunst zijdespinnerijen een productie van 12Ó bereikten, vergeleken bij voor de oorlog, de wolspinnerijen zelfs 180 maar de katoenspinnerijen sle.chts 85 Export, export is hier het wachtwoord, doch dit is niet de enige reden waarom de binnenlandse voorziening zo pover bleef: er is een enorme achterstand in te halen en de hoofdmoeilijkheden zijn. dat uit Engeland niet geïmporteerd kan worden, omdat dit land zelf een tekort Weekrantsoenen bü de jaarwisseling 1947—'48 1948—'49 brood 2200 gr. vrij vetten 250 gr. 250 gr. suiker 333 gr. vrij vlees 200 gr. 200 gr. melk 2 1. vrij kaas 100 gr. 150 gr. eieren incidentele aanwijzing vrij brandstof 12 mud 12 mud (voor stookseiz.) textiel 85 punten 95 punten (per jaar) sigaretten 5 pakjes 5 pakjes (in 14 dagen^y 25 jaar priester: 15 Augustus: pater Sebastianus van Nuenen, Provinciaal van de Orde der Augustijnen in Nederland, te Culemborg. heeft en. dat het ons aan deviezen ont breekt om in België te kopen. Ondanks dit alles kon toch nog de verstrekking bij huwelijk van 50 op 150 punten ge bracht worden en wordt ook voor ge boorten thans een ruimere toewijzing gegeven. Met de brandstoffen blijft zuinigheid geboden; het rantsoen werd gehand haafd op dat van het vorig jaar en alle geruchten omtrent een opheffing van deze distributie staan, zo deelt men ons van officiële zijde mede, los van de werkelijkheid. In vogelvlucht gaande over de distri butie ziet men, dat voor enkele artike len de situatie nog te wensen overlaat, doch over het geheel genomen geeft het afgelopen jaar reden tot tevreden heid en mogen wij vergeleken met vele andere landen zeker niet klagen. Tenslotte kan Nederland weer drin ken. Dit is geen toespeling op het vrij komen van gedistilleerd maar op een ander onderwerp: uit de statis tieken over de eerste negen maanden van 1948 lezen wij, dat er bijna vijf mil lioen kopjes en schotels geproduceerd zijn en ook' nog ruim drie millioen losse koppen. Per hoofd van de bevolking derhalve één kop Nederland heeft weer voedsel en kan weer drinken.... 25 jaar priester: 31 Juli pater A. Lod ders, 's-Hertogenbosch; 1 October de pa ters: A. Hildebrand. Amsterdam (Ber gen); J. v. d. Eemd, Roermond; J. B. Hamers, Amsterdam; Th. Kuypers, Rio de Janeiro (Braz.); H. Peters, Amster dam; H. Helmer, aalmoezenier, Indië. 50 jaar priester: 7 October: pater L. Dankelman, Rotterdam; pater M. Ver- burgt, Rio de Janeiro. 60 jaar priester: 6 April de paters Xa- verius Le Roux en Rogerius Burgers. 50 jaar priester: 18 Maart de paters Juventius Gulikers, Dalmatius van Heel, Bonaventura Kruitwagen, Rudolphes Terstappen, Pachomius Thieman. 25 jaar priester: 30 Maart de paters Gunther Lampe, Isaias Onings, Arcadius van der Hoeven, Wunibald van der Steen,Cichus Ouwendijk, Cyprianus de Graaf, Chrysostumus Beverborg, Wilhel mus de Leeuw, Adelbertus Ruysenaars, Sophonias Balvert, Calasanctius Verhaar, Florianus Groen, Crispinus Smits, Caro- lus Tesser, Augustus de Hart, Rogatia- nus Rouwendaal, Othmarus Cornelissen. 50 Jaar priester: 20 Augustus pater Damianus Kortmann. 40 jaar priester: 18 Juli pater Angelus van Dijk. 50 jaar priester: 1 April p. Athana- sius van Rijswijck, pastoor te Boxmeer; 27 Mei: p. Vitalis Felix, rector Carmelie- tessen te Heerlen. 40 jaar priester: 5 Juni: p. Gerardus Wuisman, te Oss. 25 jaar priester: 14 Juni: p. Petrus Thomas Ribbert, rector Carmellyoeum te Oldenzaal; p. Anselmus Olthof. prior te Mainz (D.); P. Lucas van der Linden te Merkelbeek. 25-jarig kloosterfeest: 12 September: Z. H. Exc. Mgr. Avertanus Albers, Apos tolisch Vicaris van Malang (N.O.I.). 25 jaar priester: 14 Juni pater J. Wcijenberg; pater A. van Keeken; pa ter J. Smith. Gouden professiefeest: 23 Mei: Z. H. Exc. Mgr. L. P. Kierkels, Apostolisch Internuntius van India. 40 jaar priester: 5 Juni: p. A. Barth (Princenhage). 25 jaar priester: 19 April: Mgr. G. Cobben (Finland) en de paters L. Beu- tener (Congo), H. Roosen (Bergen op Zoom), W. Meffert (Amsterdam); 20 Juli de paters Th. Schoemaker (Den Haag), J. v. d. Donk (Brazilië), A. Ne ger (Rotterdam), M. Neilen (Sumatra), A. Witjes (Asten), J. Manders (Den Haag), J. Groothuis (Congo), H. Hui- tink (Congo), H. v. d. Bulck (Bergen op Zoom). 50 jaar priester: 9 Juli: pater H. Ok- huijsen. Pater S. van Nuenen O.E.S.A., pro vinciaal der Augustijnen, 15 Augustus 25 jaar priester. Mgr. F. v. d. Loo, officiaal van het Aartsbisdom, 15 Augustus 40 jaar priester. Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, 15 Augustus 40 jaar priester. Prof. W. Nolet, pastoor van de H.H. Petrus en Paulus te Amsterdam, 15 Augustus 40 jaar priester. Mgr. F. Goijaerts, regent Klein Se minarie te St. Michiels-Gestel, 5 Juni 40 jaar priester. Mgr. dr. J. Bruning te Rome, 24 De cember 25 jaar priester. Mgr. J. P. Huibers viert in 1949 zijn 50-jarig priesterfeest. H. Nijgh, oud-directeur N. Rott. Crt.; H. B. v. d. Sande, redacteur Kath. Illus tratie; Freule E. C. Boddaert, stichteres kindertehuizen; Dr. G. M. W. Huysmans, oud-min. van Ec. Zaken; Prof. dr. J. Rotgans, oud-hoogleraar en chirurg; G. H. Weustink, oud-insp. L.O., Haarlem; Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, oud-G.-G. van N.-O.-Indië; J. P. v. d. Term, journalist; W. Frankemölle, jour nalist; Prof. mr. P. J. M. Aalberse, mi nister van Staat; A. H. Gerhard, oud lid Tweede Kamer; Mej. F. Haye, dir. A'damse school v. Maatsch. Werk; M. J. M. v. Poll, politicus en journalist; S. de Graaff, oud-min. van Koloniën: K. D. Parmentier, hoofd vliegbedrijf K.L.M.; H. Veenendaal, directeur K.L.M.; Prof. mr. dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleraar; E. Bergsma, erelid A.N.W.B. 60 jaar priester: 15 Augustus: Th. J. J. Thuis, emer.-pastoop van Keijenburg ie Keijenburg. 50 jaar priester: 15 Augustus: F. I. Beermann, emer.-pastoor van Indoornik te Dongen (N.-Br.); Th. J. Benschop, pastoor te Benschop: G. J. Massa, pas toor te Uithuizen; M. P. van Schaik, pastoor te Duiven; C. M. J. Spaan, pas toor te Montfoort. 40 jaar priester: 15 Augustus: J. G. Al- ferink, pastoor te Keijenburg; J. H. G. Batenburg, pastoor te Deventer (H. Hart v. Jezus)W. H. Dröge, pastoor te Let- tele; J. H. A. Frank, pastoor te Borne (H. Steph.); B. H. de Groot, pastoor te Rij- senburg; C. J. L. van der Heijden, pas toor te Veendam; E. Th. J. Hol, pastoor te Terborg; J. Immens, pastoor te Hen gelo (O.) (O. L. Vr. van Alt.dur. Bij stand); J. Lammerts, pastoor te Loener- sloot; Mgr. F. JE. H. van de Loo, Offi ciaal van het Aartsbisdom; A. A. Mer- tens, pastoor te Baak (Gld.); J. B. Nij- rolder, pastoor te Werkhoven; H. van Ooijen, pastoor te Achter-Wehl; F. J. Schimmel, pastoor te Elden; Mgr. dr. Th. J. F. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding, te 's-Gravenhage: A. W. M. van Welsem, pastoor te Maurik. 60 jaar priester: 15 Augustus: Mgr. J. G. Lagerweij, rustend pastoor van Am sterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.); A. F. Suidgeest, rustend pastoor van Hem en Venhuizen; A. A. W. Waterreus, em.- pastoor van Haastrecht. 50 jaar priester: 15 Augustus: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem; J. A. B. M. van Blaricum, pas toor te Monster; A. Hollenberg, em - deken van Purmerend, ie Pui-merend- A. E. C. Huf, em.-rector te Sassenheim! 40 jaar prester: 15 Augustus: Th. P. Blom, pastoor te Scheveningen (IJ. Ant. Abt.); G. W. Buren, pastoor te Noorden (Z.-H.); P. J. M. van der Burg, pastoor te s-Gravenhage (H.H. Mart. v. G.); A. P. van Eeden, pastoor te Haarlem (O. L. Vr. van Zeven Smarten); E. J. Helmer rector te Katwijk, Huizo Callao; A. a! M. Heijdeman, pastoor te Nootdorp; p' Kemper, pastoor te 's-Gravenhaae (HL Ther. v.h. K. J.); A. H. I. van Leipsig pastoor te Beemster; Th. W. Loomans pastoor te den Hoorn bij Delft; J H m' S- ra" der Marck, pastoor te Zaandam; W. Nolet, pastoor te Amsterdam (HH. Petrus en Paulus); Th. Th. van Outers- terp, pastoor te Amstelveen; L. G. van Ruijven, pastoor te Rotterdam (H. Jo seph); J. C. E. M. Schiphorst, pastoor te Amsterdam (H. Bon.); J. L. Speet, pastoor te Leimuiden; P. Th. Verwer' pastoor te Wormer; Ch. C. Jansen, rec tor van het St. Joanna Ziekenhuis, Gees. Pater dr. Ed. Pisters, prov. paters Ma- risten; Pater dr. G. C. W. Gorris S.J.; Mgr. J. P. Verriet, ap.-vic. van Cura sao; Dom dr. J. J. Huygens, priorij abdij Egmond; Mgr. F. M. Joosten, bisschop in China; Prof. dr. B. M. Molkenboer O.P., buitengewoon hoogleraar en letter kundige; Prof. J. Verhaar, apologeet; Pater S. Spoorenberg O.E.S.A.. prof. te Culemborg; Mgr. dr. H. A. Poels, so ciaal leider; Pater dr. R. Nuy S.J.; Dom R. Schutte, eerste prior van Egmond. 25 jaar priester: 15 Augustus: prof. dr. B. J. Alfrink, professor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; C. C. J. Bachg, rector der Zusters van de Eeuwigduren de Aanbidding te Utrecht; G. W. Bau- land, pastoor te Leil; H. W. M. van den Bergh, directeur Mannel.. Jeugd werk, Aartsbisdom te Utrecht; B. Bouw huis. pastoor te Langeveen; L. G. H. M. Braam, pastoor te Zeddafm; A. B. Copier, pastoor te Vriezen veen; G. B. van Dijk, pastoor te Woudsend; J. J. de Groot, pastoor te Oosterend; G. A. ten Hagen, pastoor te Doorwerth; W. H. Kaalberg, pastoor te Nes op Ame land; G. A. J. Matthijssen, pastoor te Heteren; J. M. W. Mengelberg, pastoor te Sloten (Fr.); W. A. Mentink, pastoor te Olburgen; F. P. M. Mets, pastoor te Lemmer; P. A. Nierman, pastoor te Oosterholt bij Nijmegen; H. A. A. Nin- teman, pastoor te Erica; H. A. Paanak ker, pastoor te Meppel: J. J. H. van Rossum, pastoor te Arnhem (H. Marti- nus) en Deken v. h. Dekenaat Arnhem; dr. F. W. I. Schrader, pastoor te Utrecht (H. Joh. de Doper); L. S. ter Schure, pastoor te Kortenhoef; H. A. Schurink, pastoor te Utrecht (H. Gerar dus Majella); E. F. Schweigman, pastoor te Warga; J. Th. H. B. Sinnige, pastoor te Hilversum (H. Joseph); H. Terpstra, pastoor te Borculo en J. B. H. Westerman, pastoor te Martenshoek. 25 jaar priester: 14 Juni: H. Bakker, pastoor te Houtrakpolder; H. J. Ban- gert, pastoor te Westwoud; A. R. M. van Beynen, pastoor te Vijfhuizen; A. H. P. Cleophas, pastoor te Wateringen; G. W. van Diest, pastoor te Brielle; G. J. W. van Dijk, pastoor te de Cocks- dorp; W. C? van Gastele, pastoor te Muiden; H. W. Haselaar, pastoor te Maassluis; J. H. D. Hofstede, pastoor te Oude Tonge; J. A. van Kleef, pastoor te Hoek van Holland; B. W. Kloes, pastoor te Schermer; B. D. Koopen, rector te Ouderkerk a. d. Amstel (Ther. Rustoord); Th. N. M. v. d. bugt, pastoor te 's-Gravenhage (Onbevl. Hart van Maria; G. B. N. Luken, te Bergen N.H. (St. Anthoniuspensionaat); P. J. Maas, rector te Rotterdam (St. Ant. Gesticht); G. J. Morsch, pastoor te Nieuwerkerk; P. L. J. M. Sphretlen, pastoor te Nieuw- veen; C. G. van Trigt, Officiaal en Kannunnik Haarlem; H. J. A. M. vdn der Ven, pastoor te Oversande; A. M. A. Vollaerts, pastoor te Velsen-Noord; F. S. Wolff, pastoor te Tholen; H. L. J. M. Sondaal, rector te Oegstgeest (Hui ze Duinzigt). 29 Juni: A. A. M. C. Riet veld, rector te Buitenveldert (St. Jo zefhuis). 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 7