Van Overbeke helpt NAC in IJmuiden aan winst Voorhoede van Stormvogels stelt teleur EDO m het begin overrompeld Alkmaar krijgt geen vat op het spel van GVAV (4-1) Verrassende zege van Schoten over HFG DWS kan geen vrede hebben met tweede doel punt van leider RCH FORTUNA en ELINKWIJK koploper door beter doelgemiddelde Rapid bezorgt Willem II grote nederlaag Hoofdklassers Weinig spanning De Graafschap wint verdiend (1—2) s? uVfrcïs>Koe,,mw Hongaars protest bij Italiaanse regering DEM wintmaar HBC verliest i MAANDAG 12 DECEMBER 1955 PAGINA 7 hoofdklasse semi'prols amateurs tweede klasse Afdeling A Afdeling B (Van een onzer verslaggevers) De voor de gasien succesvolle strijd lussen Stormvogels en NAC om de voorlopige handhaving van de bescheiden plaatsen, die deze twee ploegen in de kopgroep van hoofd klasse A innamen, heeft niet gefrappeerd door schoonheid en zelfs niet door spanning. Vooral de voorhoede der IJmuidenaren, die door falen van de gebroeders Jansen een allesbehalve degelijke linie was, stelde teleur. Hei dient echter gezegd, dat hei drietal Kuys, Lussenburg en Michielse de Bredase zaak uitstekend verdedigde. Vooral Kuys imponeerde zijn tegenspeler Jansen jr. dermate, dat gevaarlijke acties van die zijde voor doelman Goedhart als het ware bij voorbaat onmogelijk waren. Ook de Bre dase voorhoede was intussen gedurende lange tijd de mindere van de tegenover haar staande verdedigers. Canjels kon maar zelden langs stopper Snoeks komen, ter wijl Vergouwen en Van Hoogenhuizen, op hei middenveld hele „pieten", in hel IJmuider strafschopgebied al evenmin in staat bleken de weinige kansen ie benutten. PEANTAZ en haan WINNEN I.\ PARIJS Van Vliet verslaat kampioen Maspes Zelfs de eer niet gered „Getracht Hongaren in Italië te laten blijven" Sterk tiental voor schaak-interland Tegen Tsjechoslowakije Wereldrecord 800 meter van Moens erkend Saarland terug in Duitse voetbalbond? SchotenH.F.C. 40 eerste klasse semi-profs De punten voorlopig gedeeld (2—2) t - srtiri I» H.B.C.de Kennemers 12 D.EJV1.—Helder 2—1 HollandiaBeverwijk 33 Laatste training van schaatsers voor G.I.O.S. I 0—0 0—2 ADOExcelsior 30 ADO: van der Steen (2), Schuurman. BOOO. AjaxEindhoven 41 Ajax: den Edel (2), v. d. Kuil (2). Eindhoven: Louwers. 21.000. NO ADFortuna 01 Fortuna: Angenent. 11.000. HVC—Roda Sport 2—0 HVC: v. d. Biezenbosch, Nederhand. 6000. RigtersbleekLimburgia 24 RigtersbleekBleyenberg, Kelder. Limburgia: Habets (3), Feyen. 4000. VitesseAmsterdam 31 Vitesse: van Lent, Veentjer (2). Am sterdam: Geel. 8000. Sparta—VVV 14.000. StormvogelsNAC NAC: Overbeeke (2). 6500. Fortuna VVV Sparta Ajax DOS Eindhoven NAC Limburgia Stormvogels Amsterdam ADO Excelsior NO AD HVC Roda Sport EBOH Rigtersbleek Vitesse EDODe Graafschap 12 EDO: Plaizier. Graafschap: Kluin, Selderhuis. ElinkwykSp.cl. Enschede 00 15.000. GVAV—Alkmaar 4—1 GVAVKruger (2). de Grooth, La- crois. Alkmaar: KI. Smit. 12.000. Rapid J.C.—Willem II 5—2 Rapid: Hanneman (2), Bisschops, Stroucken, Adang. Willem II: van Roes- sel, Debruyckere. 13.000. SittardiaEmma 22 Sittardia: Ververs, v. d. Heuvel. Emma: v. d. Hoeven (2). 2000. PSVVolewijckers 52 PSV: Dillen (5). Volewijckers: v. d. nng. 14 7 5 2 19 29—13 14 9 1 4 19 31—17 14 6 6 2 18 26—14 14 7 4 3 18 26—18 13 6 5 2 17 42—30 14 6 5 3 17 28—21 14 8 1 5 17 23—21 14 5 5 4 15 23—24 14 5 4 5 14 27—25 14 6 1 7 13 27—27 14 5 2 7 12 23—24 14 4 4 6 12 14—22 14 4 4 6 12 24—32 14 3 4 7 10 20—29 14 3 4 7 10 23—32 13 2 5 6 9 16—26 14 4 1 9 9 24—40 14 3 3 8 9 19—30 Mast, Weemng. 12.000. 11VV-BVV BW: van Overbeeke. 9000. SVV—SHS SHS: C. Clavan. 10.000. DFCFeijenoord 12.000. Elinkwijk Rapid J.C. Enschede BW Alkmaar Willem II PSV GVAV Feijenoord MVV SVV DFC De Graafschap SHsrdia EDO Emma Volewijckers 0—1 0—1 0—0 14 10 2 2 22 38—14 14 10 2 2 22 36—15 14 9 2 3 20 44—25 14 8 2 4 18 36—20 14 7 3 4 17 21—21 14 7 2 5 16 35—27 14 7 2 5 16 34—27 14 6 4 4 16 36—32 14 6 3 5 15 30—25 14 6 2 6 14 26—19 14 5 3 6 13 27—22 14 5 3 6 13 28—27 34 4 4 6 12 21—29 14 4 3 7 11 27—40 14 4 2 8 10 25—36 14 4 1 9 9 14—33 14 1 3 10 5 15—46 14 1 1 12 3 21—56 i. v '.x - X:: Doelman Swinkels blijft ook nu de situatie meester. Op een afstand slaan de Spartanen Ede en Boot en de VVV-ers Gubbels en v. d. Hurk de reddingspoging gade. De beginperiode kenmerkte zich door de lange pass, waarbij de kant- lialves de bal meestentijds hoog over hun hoofden van voor naar achter en andersom zagen dwalen. De goede richting ontbrak daarbij evenwel, zo dat de hechte verdedigingslinies het toen met weinig moeite afkonden. Ver gouwen, profiterend van een aarzeling in de IJmuider defensie wegens ver meend buitenspel, kwam alleen voor De Graaf te staan, maar de IJmuider goalie sprong hem op het juiste mo ment in de weg, waarna Canjels de opnieuw voor het doel gebrachte bal over de lat kopte. Jansen Sr. kwam in schietvrije posi tie door goed werk van De Boer. maar richtte over de kruising van lat en paal. Van Overbeke, goalgetter van de ze middag, begon met een straf schot in het zijnet. Langzamerhand kwam het overwicht aan de Bredase kant te lig gen. Na een duel met Snoeks ging Canjels met de bal aan zijn voet recht op De Graaf af, maar het schot van de Bredanaar was uitermate slecht ge richt. In de 32ste minuut was het ech ter raak. Vergouwen en Canjels tik takten zich door de achterhoede der thuisclub en toen van Overbeke op het juiste moment in hun actie werd be trokken kwam er een schot van zijn voet, waar de Graaf vergeefs naar greep. Stormvogels, dat nog steeds niet op temperatuur was gekomen, gooi de er toen een schepje op. De Boer beproefde doelman Goedhart met een lastig schot waarop de toesnellende Jansen Jr, profiterend van een fout- (Van onze sportcorrespondent) EDO heeft zich in het begin van de Xvedstrijd tegen De Graafschap volko men laten overrompelen en daardoor een nederlaag van 2-1 te slikken gekre gen. De anders zo hechte Haarlemse defensie werd reeds in de eerste acht minuten tweemaal gepasseerd en in heide gevallen waren de verdedigers 5ebet aan de Graafschappehjke doel- Deze vroeg opgelopen achter- „i ®d heeft de nadien hardwerkende J °eg van EDO niet kunnen wegwerken zijn de kansen daarvoor er wel ge- 'eest. Roodseiaar miste b.v. een penalty de tweede helft en nadat tien minu ten voor het einde Plaizier de achter stand had verkleind, mocht een laat ste wanhopige poging van de Haarlem mers niet meer baten. Meen echter niet, dat de Graafschap Ge overwinning niet verdiend zou heb ben. Integendeel, de Oostelijke profcom- bmatie speelde af en toe een voortref- telyk spelletje, vooral in het begin en mede daaraan was het te danken dat defensie van EDO in deze beginpe riode nogal raar stond te schutteren. Reeds na drie minuten had de rappe rechtsbuiten Kluin succes toen de ver dedigers van EDO weifelden met in- grypen en vijf minuten later scoorde midvoor Selderhuis met een ver schot Dat beloofde wat en de 4000 toeschou wers gingen er eens goed voor zitten De bezoekers combineerden dat het een Reve lust was en onophoudelijk waren in de buurt van het Haarlemse doel en Meyers, Weigraven, H. Kluin ha ia ,?r waren hun tegenstanders her- En te glad af en het spel dat voni er tegenover stelde, stak aan- wel wat stuntelig af. Maar de wostelijken verzuimden door te drukken, "ft ongetwijfeld zeer goede veldspel niet voldoende afgewerkt. Het vf n bleek de zwakke zijde en bo yendien kreeg de EDO-defensie meer wii de aalgladde combinaties. Hoe- ei dus de bezoekers onbetwist heer en dIf,esJer '"'even op het middenveld wer en de gevaarlijke momenten voor het «aariemse doel minder talrijk en lang- amerhand begon de Haarlemse vier- nansvoorhoede zich ook wat te roeren, oodselaar, nog steeds actief als van .Has, wrong zich kort voor rust door de zó u 6- verdediging maar schoot te vfSi 111 een „geheide" kans ging toi tïen' Even later geraakte linksach- ermsf,n.."gr°ggy" hij een harde ogel van Snijders en voorkwam daar door een zeker schijnend doelpunt. Nadat de rust dus met ongewijzigde stand °-2 was aangebroken, kwam de muisclub na de hervatting fel opzetten. bezoekers echter bleven verreweg et beste spel spelen en ook nu waren de combinaties soms voortreffelijk zon der dat zulks tot succes leidde. Wel be proefde Faber de sterkte van de lat en vloog een harde kopbal van dezelfde speler eveneens tegen de lat, doelpun ten bleven uit, ook al, omdat EDO's be faamde defensie zich volledig had her steld. En ondertussen poogde EDO met snelle uitvallen de Oostelijke defensie uit verband te spelen. Eenmaal moest de scheidsrechter een strafschop toe kennen aan de thuisclub welke door Roodseiaar bepaald slecht werd geno men. De doelman had niet de minste moeite doch de spanning bleef behou den, toen kort daarna Plaizier eindelijk rw fe,n g°ed schot succes boekte, (1-2). ste t-e offensief van EDO in de laat- batpf pinuten mocht evenwel niet volon Graafschap kwam tenslotte strijdperkr zegevierend uit het Ier Elliott tevergeefs getracht, het wereld6 uurrecord voor amateurs, dat met 4 w km op naam staat van de Oostenrijker Wimmer. te verbeteren. Wel slaagde hl[ er tijdens zijn rit in. de baanrecords voor de 5 en 10 km te verbeteren, resp met tijden van 6 min. 45.4 sec. en 13 min. 36 sec. Een wedstrijd achter dernies werd ge wonnen door de Fransman Robic met 2 punten, voor zijn landgenoten Geugnet en Solente. Wout Wagtmans eindigde op de zevende plaats met 13 punten. Een koppelwedstrijd, de tweede, die in Parijs is gehouden en die meetelde voor het Europees criterium, is gewon nen door de Nederlandse combinatie HaanPlantaz met 6 punten. Zij legden de 100 km in 2 uur 5 min. 55.2 sec. af. Op één ronde volgde het Franse paar Anquetil-Darriga.de met 17 punten. De derde plaats, eveneens op één ron de, werd bezet door de Belgen Depaux en Glorieux met 13 punten. De wereld kampioen der stayers, de Spanjaard Ti- P°"er; die met de Fransman Bober een niüt vormde, eindigde op de zesde in r16' twee ronden achterstand en 19 punten. In de „Omnium der wereldkampioenen" ln het Antwerpse sportpaleis heeft Arie van Vliet zaterdagavond een dubbele °VeT^l^l„ het}?akl °P de Italiaanse wereldkampioen Maspes. Wel won Mas pes de eerste manche van het sprint- nummer, maar Van Vliet zegevierde in de tweede en vervolgens in de beslis sende manche. Een afvalwedstrijd voor nieuwelingen over 10 km werd gewonnen door de Nederlander Bos in 13 min. 48 sec. voor je van deze Bredanaar, vlak voor het doel een schietkans kreeg. Via de kruising van paal en lat verdween de bal echter uit de gevarenzone. Nog voor de rust scoorde NAC door van Overbeke een tweede doelpunt. Het harde schot, van grote afstand gelost, maar door stopper Snoeks even van richting veranderd, kwam precies op de binnenkant van de paal. In de tweede helft is het spel er ongetwijfeld niet fraaier op geworden. Ook de spanning nam nauwelijks toe, hoewel Stormvogels de kansen in deze periode meer verdeeld wist te houden. Lussenburg moest zijn doelman op de doellijn al spoedig bijspringen, toen Stelling laag inkopte. Een tweede kop bal van deze ijverige, maar desondanks weinig gevaarlijke linksbuiten strand de in het zijnet. Met Henk Snoeks in de voorhoede werd de dreiging voor NAC weliswaar iets groter, maar Lus senburg c.s. handhaafde hun goede vorm tot het einde. Zelfs de eer ver mocht Stormvogels niet te redden, want in de laatste seconde pikte Kuys de bal, door Stelling van dichtbij in geschoten, juist op de doellijn weg. Het Hongaarse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bij de Italiaanse re gering in een nota geprotesteerd tegen de houding van Italiaanse douane beambten ten opzichte van twee leden van de Hongaarse B-voetbalploeg die 27 november te Livorno tegen het Ita liaanse B-elftal is uitgekomen. Volgens de nota zouden deze beambten te Tarvisio aan de Italiaans-Oostenrijkse grens getracht hebben door dreigemen ten en ook door het aanbieden van geld de spelers Laszlo Szabo en Oskar Vileszal over te halen in Italië te blijven. In de nota wordt bestraffing van de schuldigen geëist. Voor de schaakwedstrijd tegen Tsjecho slowakije, welke op zaterdag 17 en zon dag 18 december te Rotterdam wordt ge speeld, is het Nederlands team als volgt samengesteld: 1. dr. Euwe, 2. Donner, 3. Prins, 4. Bouwmeester, 5. Kramer, 6. Cortlever. 7. Muehring, 8. van Scheltin- ga, 9. Van der Berg, 10. mr. Spanjaard. Dit tiental is kwalitatief sterker dan de ploeg, welke einde October te Wenen tegen Oostenrijk heeft gespeeld en toen met 8J411 y2 punt heeft verloren. Naar men weet spelen Tsjechoslowa kije, Oostenrijk en Nederland tezamen in een groep in de voorronde voor de Europabeker. De speeluren zijn van 14 tot 19 uur, op beide dagen, terwijl van 21 tot 23 uur eventuele afgebroken partijen zullen worden voortgezet. (Van onze sportcorrespondent) Na de krachttoer tegen Elinkwijk moet de nederlaag van 41 in Gronin gen tegen GVAV de Alkmaarders wel zwaar op de maag gaan liggen. Het was overigens geen publiek geheim dat het spel van GVAV en wel speciaal de aan- valsmethode van de Groningers de Noordhollanders niet ligt. Het vorige jaar had dit een nederlaag van 50 tengevolge en hoewel de cijfers thans wat bescheidener waren, is Alkmaar toch geen moment dicht bij een gunstig resultaat geweest. Alkmaar moest het zonder spil Kuy- per stellen, wat een omzetting in de reuzen-defensie tot gevolg had. Kabel werd stopper en Stelling nam de links backplaats in. Op het zware veld had deze defensie alle moeite zich staande te houden tegen de snelle Groninger aanvallers. Doelman Snabilie en Pegge- man deden wat ze konden, maar on danks hun zeer goede werk kreeg men toch al spoedig de indruk dat GVAV de beste kansen op winst zou krijgen. Kruger en Lacrois glipten nogal eens door de Alkmaarse defensie, terwijl de Alkmaarse aanvallen mank gingen aan variatie. GVAV werd geleidelijk aan ook sterker en nadat Snabilie schoten van De Grooth en Lacrois voortreffelijk had verwerkt, kwam na een half uur het verwachte Groningse succes. De Koe omspeelde Stelling en uit zijn voorzet kopte Kruger fraai in. Met Pit- ters als geraffineerde aanvaller trachtte Alkmaar wel de achterstand van 10 weg te werken, maar doelman Roffel kreeg toch maar weinig gevaarlijk werk op te knappen. Bovendien miste v. d. Sluis kort voor de rust nog een goede kans. GVAV ging in de tweede helft met een paar fraaie aanvallen van start. Snabilie deed opnieuw bijkans wonde ren, maar na 12 minuten nam de zege van GVAV toch duidelijker vormen aan. Lacrois glipte langs Stelling en uit zijn pass scoorde Kruger met een lis- i e,. boogbal (20). Doordat GVAV slordiger ging spelen, kon Alkmaar wat meer in het offensief komen. De Gro ningse defensie greep echter steeds vin nig in. Een kwartier voor het einde gaf De Grooth GVAV met een strak schot een voorsprong van 30. Wel kwam Alkmaar nog op 31, toen Klaas Smit een „bekeken" voorzet van Schouten met een kopbal afwerkte, maar de tijd was te kort om nog iets te redden. Twee minuten voor het einde werd het door Lacrois zelfs nog 41. De Belgische atletiek bond heeft een telegram van de I.A.A.F. ontvangen waarin wordt meegedeeld, dat de pres tatie door Moens op 3 Augustus van dit jaar te Oslo geleverd hij liep de 800 meter in 1 min. 45.7 sec. als we reldrecord is erkend. Het oude record stond sedert 15 juli 1939 met 1 minuut 40.6 sec. op naam van de Duitser Rudolf Harbig. Te Ludwigshafen is een bespreking gehouden tussen vertegenwoordigers van de Saarlandse en van de Duitse voetbalbond. Na afloop is een commu niqué uitgegeven waarin wordt ver klaard, dat de Saarlandse voetballers wederom in de Duitse voetbalbond wil len worden opgenomen. Besloten werd deze wens in te wil ligen zodra aan de noodzakelijke juri dische voorwaarden zal zijn voldaan. De Saarlandse voetbalbond zal dan on der de naam „Fussballverband Saar" als zelfstandige landelijke federatie in de Duitse voetbalbond worden opgenomen en samen met de bonden van Zuidwest Duitsland en van Rijnland de regionale federatie van Zuidwest-Duitsland vor men Het is niet allemaal botertje aan de boom geweest voor de tweede klassers uit Haarlem en omgeving maar een troost was het dat de verliespunten te recht kwamen bij andere Haarlemse clubs of uit de onmiddellijke omgeving daarvan. HFC bv. stelde hevig teleur door bjj Schoten met niet blinder dan 4—0 te verliezen waarmee een goed deel van de kampioenskansen verloren zijn gegaan al was het lichte troost dat Hollandia een puntje moest afstaan aan Beverwijk welke laatste met het ge lijke spel 33 een zeer verdienstelijke prestatie leverde. Ook HBC bezorgde zijn aanhang een geduchte teleurstelling door met 21 van De Kennemers te verliezen en daarmee zijn de aspiraties van de Heemsteedse combinatie lelijk gere duceerd. De Kennemers had ondertus sen wel weer een opkikkertje nodig. DEM zorgde voor een overwinning maar met 21 was zulks tegen het zwakke Helder toch wel erg mager tjes uitgedrukt. Bovendien heeft Hel der geprotesteerd tegen het niet toeken nen van een doelpunt zodat de stand zich zelfs nog in ongunstige zin voor DEM kan wijzigen. Slechts in de eerste helft heeft HFC wat in de melk te brokkelen gehad in de strijd met Schoten, maar toen de eerste storm van de Spanjaardslaan- bewoners wat was geluwd en de Scho- (Van een onzer verslaggevers) In de kringen van D.W.S. heeft men nog geruime tijd nagekaart over de geldigheid van R.C.H.'s tweede doel punt, gescoord in de dertigste minuut van de eerste helft. Stormen van pro test ontketenden de talrijke supporters, toen scheidsrechter Veldhuizen, na de voltreffer van midvoor Honout, met een resoluut gebaar naar het midden wees. Ziehier de gewraakte situatie. In de buurt van het doel der thuisclub kreeg Biesbrouck de bal toegespeeld. Tezelf dertijd echter waren de beide verdedi gers Wertwijn en Spel naar voren ge trokken, met als gevolg dat de Haar lemse midvoor Honout vele meters bui tenspel stond. Maar aangezien hij op dit ogenblik niet actief aan het spel deelnam, liet de scheidsrechter rustig doorspelen. Het volgende ogenblik ging omschrijving „niet hinderlijk oli- side" al niet meer op, daar Biesbrouck de bal precies in de richting van Ho nout dirigeerde. Alles zou ongetwijfeld nog goed zijn gelopen voor D.W.S. in dien Kil niet zo onfortuinlijk was ge weest, het leer juist éven aan te raken. Hiermee kwam de situatie „buitenspel" automatisch te vervallen, met als ge volg, dat Honout weinig moeite had in zijn ver vooruitgeschoven positie de wanhopig uitlopende doelman Richter met een schijnbeweging te omspelen, waarna het maken van een doelpunt slechts kinderspel betekende. Met deze voltreffer, waartegen D.W.S. na afloop zonder noemens waardige kans tot slagen overigens officieel protesteerde, kwam R.C.H. aan een nuttige voorsprong van 21; nut tig, omdat D.W.S. zeker het eerste hal ve uur blijk had gegeven, eerder de meerdere dan de mindere van de Racing te zijn. Het begin hield de be lofte van een doelpuntrijke wedstrijd in, daar R.C.H. in de tiende minuut een voorsprong nam via een zonder linge indirecte vrije trap binnen het strafschopgebied. Een penalty zou be ter op zijn plaats zijn geweest, daar Honout op korte afstand van het Am sterdamse doel onreglementair door Spel werd geattaqueerd. Daarom kon iedereen er vrede mee hebben, dat het korte tikje van Biesbrouck naar Kruyer een doel punt tot gevolg had (01). Nauwe lijks twee minuten nadien wees het scoringsbord echter 11 aan: v. Lier had een voorzet van Koot met een laag schot in de rechterbeneden hoek doeltreffend afgerond. Het verdere verloop van de ontmoe ting verliep levendig en de talrijke spannende situaties vergoedden veel van onmiskenbare, vooral tactische te kortkomingen bij beide ploegen. D.W.S. demonstreerde een licht over wicht, hetgeen dank zij de attente Haarlemse defensie géén succes op leverde. Na bovenomschreven voltref fer brak de rust aan. In de tweede helft hebben beide par tijen fanatiek gestreden voor de kost bare punten: D.W.S. om minstens een ge lijk spel uit het vuur te slepen en R.C.H. om zo spoedig mogelijk de moei zaam verworven voorsprong veiliger te stellen. Het zag er, naarmate de tijd verstreek, naar uit, dat de Haarlem mers de strijd in hun voordeel gingen beslissen, daar zij nu op hun beurt een licht overwicht ten toon spreidden. Tot dat vier minuten vóór het laatste fluit signaal v. Lier met een fel schot, onhoud baar voor v. d. Voort, een orgie van vreugde aan de Spaarndammerdijk ont ketende (2—2). En in de resterende tijd mocht R.C.H. waarachtig nog van ge luk spreken, ,dat Donker en v. Lier op een haar na het Haarlemse doel misten. nhh m mSMHUnHuH RCH's eerste doelpunt. Hoe het precies gebeurde? De spelers stonden ook nieuwsgierig toe te kijken. Welnu, via de paal was het raak. TVTpn Iran nipt vA«-<v«n j_i .1 de Belgen de Bakker en Vandeput. Een internationale sprintwedstrijd lever- j naam plotseling weer alle eer aan en Men kan niet zeggen dat de voetbal competitie voor de hoofdklassers giste ren een stormachtig verloop heeft gehad. V\V mag dan als leider onttroond zijn en Elinkwijks voorsprong mag nu ook geheel zijn verdwenen, dit alles en nog meer zaken had men redelijkerwijs mogen verwachten. WV moest namelijk op bezoek bij Sparta, één der medegega digden voor de eerste plaats. Een gelijk spel was het resultaat van dit treffen en niemand zal zich er over verwonderen. Fortuna profiteerde overigens meteen van deze gedeeltelijke misstap van de leider. Het behaalde een benauwde overwinning op NO AD, maar het was voldoende om de eerste plaats te herove Vlak bij de strijdenden om de eerste plaats bevindt zich behalve Sparta nu ook Ajax. Good old Ajax doet zijn de na een beslissingswedstrijd met onze landgenoot Derksen een overwinning op voor de Fransman Bellenger. Aanvan kelijk deelden de beide renners met ieder 4 punten de eerste plaats. komt de laatste tijd met de ene goede prestatie na de andere voor de dag. Nu werd Eindhoven met niet minder dan 4-1 verslagen en dat betekende het ver overen van de vierde plaats, met slechts één punt achterstand op het leidende tweetal. De zaken zijn overigens wat ingewikkeld geworden nu de wedstrijd EBOH-DOS geen doorgang kon vinden Hoe onoverzichtelijk de situatie in afdeling A is. wijst voorts de ranglijst uit. Eindhoven en NAC, zesde en ze vende, hebben slechtst wee punten ach terstand. En rond de achtste plaats woedt ook al een verbitterde strijd. Limburgia heeft nu bezit genomen van de fel begeerde plaats, maar het vindt Stormvogels, Amsterdam, ADO. Excelsior en NOAD toch bijzonder dicht op zijn hielen. In afdeling B is de spanning ongetwij feld toegenomen. Elinkwijk hield zich zeker niet slecht tegen Enschede door met 0-0 gelijk te spelen, maar de voor- Al de andere ploegen van de bovenste sprong van drie punten is in twee we ken tijds toch verloren gegaan. Rapid verraste namelijk vriend en vijand door met bijzonder groot verschil van lands kampioen Willem II te winnen. Het werd niet minder dan 5-2, een uitslag die de Limburgse combinatie alle goeds voor de toekomst mag doen verwachten. Enschede staat met de achterstand van twee punten ook niet slecht, zodat de eerstkomende weken wel weer de no dige spanning zullen brengen. Voor het overige kan men moeilijk spreken van directe gegadigden voor de eerste plaats. Alleen BW zal wellicht nog een hartig woordje meespreken, vooral nu hét de wedstrijd tegen MVV tot een goed einde wist te brengen. helft zijn meer betrokken bij de strijd die gaat om een plaats bij de eerste acht. Alkmaar krijgt het weer moeilij ker nu van GVAV werd verloren, ook al omdat PSV opnieuw heeft aangetoond op de juiste weg te zijn. Opmerkelijk was het optreden van Dillen bij PSV. Het Eindhovense „kanon" heeft alle vijf de doelpunten voor zijn rekening geno men. Feijenoord verdween weer uit de groep van de eerste acht door een gelijk spel tegen DFC. MVV en SW raakten verder achterop door nederlagen van 0-1 respectievelijk tegen BW en SHS. Met DFC zorgde ook De Graafschap ervoor dat het nog niet behoeft te wanhopen, maar eerlijk gezegd slaan wij de kansen van dit tweetal niet zo hoog aan. ten-doelman Kessens even in moeilijk heden was gebracht door Molenaar, kwam de thuisclub opzetten en dank zij beter voetbal verdiende Schoten de 10 voorsprong derhalve welke Berendregt z n club tien minuten voor rust kon bezorgen. Toen het vijf minuten na de pauze 20 voor Scnoten werd dank zij een kopbal van Van Oosten uit een vrije scnop van H. Geurts, kwam Schoten fel opzetten en wist in betrekkelijk korte tijd de strijd in zijn voordeel te be slechten. Berendregt gaf v.d. Lee met een prachtig schot voor de derde maal het nakijken en Van Oosten bracht do eindstand op 40. Een wijziging in de HFC-opstellmg leidde zelfs niet tot het befaamde aoeipunt dat ue „eer" moest redden. HBC, dat de laatste weken bij her haling met uitstekend spel neett ver rast, is in de belangrijke wedstrijd tegen Kennemers maar pover voor ae dag gekomen. Gok üe Beverwijkers heoben het „gezicht" van de westrijd niet kunnen redden, zodat de thuisDiy- vers, er waren 2000 toeschouwers, deze keer eens gelijk hebben gekregen. Na een hard, maar sportief duel moes ten ae gecombineeraen met 12 üe overwinning aan de bezoekers laten de deze uitslag geeft de verhouaing tame lijk goed weer, want, afgezien van een overwicht in het eerste kwartier, is de voorhoede van HBQ er maar wei nig aan te pas gekomen. riet duurde toch nog een half uur, voordat üe Beverwijkers hun over wicht in doelpunten wisten uit te druk ken. Rechtsbinnen Kops liep goed door op een scherpe pass vanaf ae linker vleugel en deponeerde het leder on- houdDaar achter doelman Wülemse 1). Maar tien minuten later werd Neeskens op ongeoorloofde wijze door twee man van de bal gelopen. En daar dit feit in het strafscnopgebied plaats vond, kostte het De Kennemers een penalty, welke Duivenvoorden secuur Qenutte. (1—1) Na de thee pakten beide ploegen de zaken nog steviger aan, zodat zich een spannende strijd ontwikkelde. De Kenne mers was ook in die periode wel het meest in de aanval, maar de vaak aar dige comDinaties van het binnentrio leverden door nonchalant schieten van de Wijkers voorlopig eenter geen succes op. 5 minuten voo net einde kwam dan toch het lang verwachte doelpunt, toen rechtshalf J. v.d. Sluis bij een verwar de situatie voor het HBc-veste, de bal onverwacht in de Heemsteedse netten joeg (1—2). De HBC-ers begonnen aan een wan hoopsoffensief, dat echter doodliep op een parate Kennemersverdediging. Het einde kwam met een verüienae over winning voor de ploeg, welke naar pure voetoaicapaciteiten gerekend, er het meeste recht op haa. Een sterk overwicht van DEM, dat het echter wel wat te zelfverzekerd deed werd door de goede Helderverdediging in toom ghouden. De gasten namen de leiding toen Van Beek wat te veel vrijheid kreeg en Wijanda inschoot 01. Tot rust hield Helder stand en wist DEM niet één van de veie goede kan sen te benutten. In de tweede helft was het overwicht eveneens voor de thuisclub, maar de gasten die hun eerste overwinning roken, speelden geestdriftig en lieten zich niet terneerslaan toen Burger de gelijkmaker gescoord had. Integendeel, steeds met snelle open aanvallen toe- stotend, gelukte het hun door Ecker nog eenmaal Aardenburg te passeren. Op appèl van DEM's grensrechter her riep de arbiter zijn reeds genomen be slissing, daar de bal reeds eerder de cornerlijn zou hebben gepasseerd. Na afloop tekende Helder tegen het niet toekennen van dit doelpunt protest aan. DEM zette er alles op, het winnende doelpunt te scoren. Goed werk van de Helderse verdediging en de uitstekende conditie van de dekiat. die verschillen de schoten keerde, stonden deze echter geruime tijd in de weg, totdat de half- speler Goderie, de beste man deze mid dag in de DEM-ploeg, zijn ploeg de lei ding gaf. Verder wist DEM het niet te brengen, en daar ook de DEM-ver- dediging de heftige aanvallen van de aanvalsiinie uit de Marinestad de baas bleef, kwam de eindstand met een be nauwde overwinning voor de thuisclub. De thuisclub was in de laatste minu ten nog zo gelukkig om een strafschop te krijgen voor een aangeschoten hands bal en deze werd prompt in een doel punt omgezet, hetgeen voor de kop lopers nog een gelijk spel werd, dat ze dan ook verdienden. Voor rust nam men de leiding door een fraai doelpunt van Van der Pas, die een goed over links opgezette aan val benutte. Volkomen verdiend ging de rust met een 01-voorsprong voor Be verwijk in. De tweede helft was nog niet zo heel lang aan de gang, toen de Wijkers een strafschop kregen toege wezen, die door Springer in een doel punt werd omgezet. De thuisclub nam met de achterstand geen genoegen en kon het spel verplaatsen. Dit had tot resultaat, dat midvoor Bos de stand al gauw op 12 bracht, terwijl korte tijd later het scoringsbord 22 aangaf. De laatste minuten waren weer voor Beverwijk. Toen Springer een bal goed toe gespeeld kreeg, schoot hij onhoud baar langs doelman Van der Kooy 23. De Wijkers dol gelukkig met dit doel punt zagen de overwinning al voor het grijpen. Maar het noodlot voltrok zich in de laatste minuten en de reeds ge noemde strafschaop bracht de partij en weer op gelijke voet. De hardrijders van de kernploeg van de K.N.S.B., die 17 december naar Hamar vertrekken om de training op het ijs voort te zetten, hebben zaterdag voor het laatst in Overveen getraind. Klaas Schenk zei te hopen op goede resultaten. De schaatsers zijn allen door de training in Nederland in prima con ditie gekomen en ieder van hen doet zijn best gekozen te worden voor het zestal, dat Nederland zal vertegenwoordigen bij de voor-Olympische wedstrijden te Davos en de Olympische Spelen te Cor tina. Het is de K.N.S.B'. gelukt om be halve de reeds aangewezen rijders Gerard Maarse, Wim de Graaff, Bertus van 't Oever, Anton Huiskes, Jeen van der Berg, Siem Hopman. Reinier Paping, Bruine de Bruin en Jan Pesman, ook de 5 anderen die op de nominatie ston den t.w. Kees de Kroon, Henk van der Grift, Jan Bakker, Jan Koeleman en J. Charisius te kunnen uitzenden. Zater dag 17 december zal de gehele kernploeg, bestaande uit 14 man, onder leiding van de heer Holleboom naar Hamar vertrek ken. Klaas Schenk gaat 27 december naar Noorwegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7