mmsmm Het Midden-Oosten voelt weinig voor de plannen van Eisenhower In Congres worden levendige debatten verwacht Het masker afgeworpen GARY DAVIS in hongerstaking Wereldburger no. 1 nog steeds in arrest Houdster van café gewurgd Alle hoop op redding van twee alpinisten opgegeven Nieuw onderzoek Ivan Mars1 oUMORRIS iéjjtkyou hyf Acht redders per helikopter van de Mont Blanc gehaald Er is geen leveno dan dat f het is heel anders op aarde Het weer abnormaal lage prijzen VRIJDAG 4 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26796 Dames-Teddy-gev. Autocoats Aanhoudend zacht Restanten uit de COLLECTIE 1956 WORDEN OPGERUIMD tegen Vakkundige behangers beschikbaar Prins Bernhard terug uit Wenen dat de plannen van de presi dent aanleiding zullen geven tot levendige debatten in het Amerikaanse Congres. Van di plomatieke zijde in Washington wordt vernomen, dat Amerika aan Engeland en Frankrijk heeft laten weten, dat het de geza menlijke verklaring van 1950, waarbij de westelijke Grote Drie zich verplichtten ieder slacht offer van agressie in het Mid den-Oosten te hulp te komen, blijft beschouwen als een hoek steen van de geallieerde poli tiek. Engeland en Frankrijk heb ben bij hun interventie in Egypte deze verklaring praktisch naast zich neergelegd. Inmiddels ko men uit het Midden-Oosten zelf berichten, waaruit blijkt, dat noch Egypte en zijn Arabische bondgenoten, noch Israël veel voelen voor de z.g. Dulles- doctrine. De verenigde zitting van de Amerikaanse Senaat en het Huis Van Afgevaardigden, waarop Dresident Eisenhower zijn nieuwe politiek voor het Midden-Oos ten zal ontvouwen, is vastge steld op morgen. De president zal, naar algemeen verwacht wordt, speciale bevoegdheden vragen voor het gebruik van Amerikaanse troepen om weer stand te bieden aan communis tische agressie in het Midden- Oosten. Ook zal Eisenhower ver moedelijk aandringen op het beschikbaar stellen van gelden voor economische hulpverlening aan de Arabische landen. Poli tieke waarnemers verwachten, „Rechtschapen mens" Nog andere stappen Kaartclub doet een gruwelijke ontdekking Terwijl de moord op een 31- jarige Amsterdamse vrouw, bij genaamd „Chinese Annie", die zondagnacht in de omgeving van het Oudekerksplein te Amsterdam in een huis werd gewurgd, nog niet is opgehel derd, is de Amsterdamse justi tie gemengd in een tweede ge val van wurging van een vrouw, de 68-jarige caféhoudster Sijtje Visser-Koster, een weduwe, die vrijdagavond dood werd ge vonden in haar café De Zwaan te Broek in Waterland, ten noor den van Amsterdam. Gary Davis, wereldburger no. 1, vertoeft nog steeds in het arrestantenverblijf op het hoofd bureau van politie in Amster dam. Tegen hun eigen verwach tingen in zijn de Nederlandse autoriteiten er nog niet in ge slaagd hem donderdag op trans port naar de Verenigde Staten te stellen. Inmiddels heeft een Amsterdams jurist zich met de behartiginq van de zaken van de wereldburger, die in honger staking is gegaan, belast. Noch het ministerie van justitie in Den Haag, noch de politie in de hoofdstad wensen de naam van deze rechtsgeleerde, die Davis op verzoek van een van diens vrienden bijstand verleent, be kend te maken. Besprekingen „Zij zijn doodwe staken de operaties Vier Nederlandse kinderen uit één gezin in Australië verdronken De schaduw van een helikopter glijdt over een plateau van de Mont-Blanc, maar ook dit toestel slaagde er niet in, in de hevige stormen te landen bij het punt, waar de beide in doodsnood verkerende studenten, een Fransman en en Belg, zich nu reeds meer dan een week bevinden. BARTELJORISSTRHAARLEM TEL. 13439 FERO BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enige regen of motregen, langs de kust tijdelijk mist, overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.50-16.46. Maan: 10.23-21.49. Advertentie Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 De hoop op redding van de twee stu denten op Europa's hoogste berg, de Mont Blanc, is gisteren opgegeven na een ver kenningsvlucht met een hefschroefvlieg- tuig. Het hoofd van de reddingsoperaties, majoor Le Gall, verklaarde te Chamonix: „Zü zijn dood. Wij staken de operaties" Met twee helikopters waren eerder op de dag, toen de weersomstandigheden in het zuidoosten van Frankrijk ver beterd waren, acht redders geëvacueerd uit de Vallot-schuilhut niet ver van de top van de Mont Blanc. Bij hun pogin gen de twee studenten in veiligheid te brengen, waren de redders zelf ook in ernstige moeilijkheden komen te verkeren. Twee van hen Hepen zelfs verwondingen op, toen zij met een helikopter vlak bij de studenten neerstortten. Zij moesten de beide jon gelui, de 24-jarige Fransman Jean Vin- cedon en de 22-jarige Belg, Francois Henry, in de cockpit van het veronge lukte hefschroefvliegtuig achterlaten en zichzelf ijlings voor een sneeuwstorm in veiligheid brengen. De uitgeputte alpinisten vertoonden toen, op Oude jaarsavond, reeds bevriezingsverschyn- selen. De bemanning van een van de bei de helikopters heeft vervolgens nog gepoogd ook de studenten in veiligheid te brengen. De bekende Zwitserse piloot Hermann Geiger, die een grote reputatie bezit wegens zijn talrijke landingen met lich te vliegtuigjes in hoog bergland, had aanvankelijk nog een poging willen doen de beide studenten te Tedden. Hij wilde gebruik maken van een Piper Cub, uit gerust met ski's. Maar het risico was zo groot, dat hij eerst toestemming van de ouders der beide Alpinisten wilde vragen. De ouders hebben evenwel hun toestemming niet gegeven, omdat zij niet wilden, dat Geiger zich in zo groot levensgevaar begaf. Prins Bernhard is na een niet-offi- cieel bezoek van twee dagen aan We nen vanmorgen met de regerings- Dakota van het vliegveld Schwechat vertrokken. De prins bestuurde zelf het toestel. Bij het vertrek waren op het vliegveld aanwezig de Neder landse gezant, dr. Star Busmann. en /eden van de Nederlandse legatie. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Hdverwntie De met Egypte verbonden landen, zoals Syrië en Jordanië, zien in de Amerikaanse plannen een bedreiging van hun positieve neutraliteitspoli tiek". Israël meent, dat Eisenhower bij het opstellen van zijn nieuwe plannen niet voldoende is uitgegaan van de ver onderstelling, dat de Arabische landen niet alleen anti-Israëlisch, maar vooral ook anti-westers gezind zijn. De Amerikaanse regering heeft in middels gisteren aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarsfciöld. meegedeeld, dat zij bereid is vijf miljoen dollar voor te schieten voor het opruimen van de versperringen in het Suezkanaal. De secretaris-generaal heeft de leden van de volkerenorganisatie gevraagd tien miljoen dollar bijeen te brengen om de eerste kosten van het oprui- mingswerk te betalen. Noorwegen is bereid een miljoen dol lar te lenen; Engeland en Zweden heb ben Hammarskjölds verzoek thans in overweging. De totale kosten van het opruimingswerk worden geschat op 20 miljoen dollar. De koude oorlog schijnt te worden hervat. Van de zogenaamde geest van Genève valt niets meer te bespeuren. De Russen tonen zich weer in hun ware gedaante, nu zij tot het besef gekomen zijn dat de leuze van de vreedzame coëxistentie geen opgeld meer doet. Zij hebben bet masker afge worpen en zij proberen de anti-com munistische wereld niet langer met Vriendelijkheden om de tuin te leiden, jmtgeen bepaald een heilzame kant ueeft. Westerse regeringsleiders, als Eden, zullen geen behoefte meer voe len de Sovjetmachthebbers tot een be zoek aan hun land uit te nodigen. Derge lijke beschamende tonelen behoren tot het verleden, sinds de Russen niet meer de schijn willen wekken dat zij het met het andere kamp toch zo goed voor heb ben en sinds de verantwoordelijke per sonen in dit andere kamp hebben kun nen constateren dat het Kremlin voor geen middel terug schrikt om zich te blijven handhaven. De uitspraak van Khroesjtsjev dat de Sovjet-leiders allen Stalinisten zijn, be hoefde ons niet te verrassen na de ge beurtenissen van 4 november. Op waar lijk Stalinistische wijze hebben de Rus sen de opstand in Hongarije onderdrukt. Wijlen de Sovjet-dictator zou het niet wreder en radicaler gedaan kunnen heb ben. De huidige leider van de Russische communistische partij vertelt ons dus feitelijk geen nieuws, als hij zich een volgeling van Stalin noemt. Zijn jongste opmerkingen over Stalin zijn echter niet in overeenstemming met de inhoud van de rede die hij op 25 februari 1956 hield, op het twintigste congres van de Rus sische communistische partij. Indertijd had hij Stalins daden „monsterlijk" ge noemd, terwijl hij zijn vroegere chef als een „ziekelijk achterdochtig" iemand af schilderde, als een man die zich ten onrechte een „militair genie" liet noe men en als een tyran die de rechtspraak verkrachtte. Als men de tekst van Khroesjtsjevs rede van elf maanden ge leden nog eens doorneemt, constateert men opnieuw dat Stalin volkomen ver guisd werd De de-stalinisatie schiep het kli maat voor opstanden als die van Poznan en Boedapest. Die opstan den werden volgens Moskou door de „im perialisten", d.w.z. door de Westerse Grote Mogendheden georganiseerd. „Reactionaire" en „fascistische" ele menten in Polen en Hongarije zouden, volgens de officiële lezing van het Kremlin, door Westerse agenten zijn opgestookt om zich tegen het commu nistisch bewind te verzetten. Khroesjt sjev herinnert er nu aan dat indertijd Stalin een groot strijder was tegen bet Imperialisme, en dat de huidige Rus sische leiders in dit opzicht niet voor hem onderdoen. Nu, dat heeft de wereld in de laatste maanden van het vorig jaar ervaren. Was niet de toon van de boodschap die de Russische regering op 5 november aan Londen en Parijs zond minstens even dreigend als die van welke uitlating van wijlen Stalin ook? Men zal zich herinneren hoe in de be treffende nota's aan de Britse en Fran se regeringen onheilspellende toespelin gen werden gemaakt op het gebruik van raketwapens. Vier jaar na de dood van Stalin waart zijn geest nog altijd rond in het Kremlin. Het is de geest van het on vervalste communisme, dat ieder mid del te baat neemt om het doel te be reiken en dat volkomen opportunistisch te werk gaat. Achtte men het in Mos kou tot de herfst van vorig jaar de bes te tactiek om een schijn van verzoe ningsgezindheid te wekken tegenoyer de tegenpartij, nu is men tot de bevinding gekomen dat die tactiek tot ongewens te resultaten leidt, en dus keert men terug naar de oude koers van openlij ke vijandigheid en een drastsich optre den tegen alle stromingen die het Sov jet-imperium bedreigen. Dit imperium heeft reeds ernstig schade geleden. Men zal Tito niet meer eenvoudig in zijn oude iso lement kunnen terugdringen, men kan niet zonder meer in Polen de toestand herstellen die er voor de terugkeer van Gomulka bestond, en zelfs in Honga rije zullen de Russen met al hun tanks de klok niet terug kunnen zetten. In het Oosteuropese rijk van Stalin heerst geen „monolithische eenheid" meer, en als leiders van een schrikbe wind geconfronteerd worden met ge vaarlijke verdeeldheid, trachten zij hun de Verenigde Staten in Den Haag be sprekingen over de bestemming van wereldburger no. 1 worden gevoerd. De autoriteiten in Amerika zijn niet op Davis' aanwezigheid aldaar gesteld. Davis zelf vreest dat, wanneer men hem zal terugzenden naar de Verenig de Staten, hij in een opvangcentrum voor statenlozen zal worden onderge bracht. Daarom weigert hij terug te keren. Zowel op het ministerie van justitie als op het hoofdbureau van politie te Amsterdam hopen de ambtenaren, dat zij snel van de „affaire-Davis" verlost zullen worden. Op het hoofdbureau ver wijst men bij iedere informatie naar het ministerie. Davis is per slot van rekening arrestant van Den Haag. Daar moeten ze maar uitmaken wat er met hem gaat gebeuren." Op het ministe rie stellen de verantwoordelijke ambte naren dat di zaak zo niet ligt. Nie mand kan echter uitsluitsel geven. Al len wachten op het resultaat vem de besprekingen die gaande zijn tussen de K.L.M., de Amerikaanse ambassade en het ministerie van buitenlandse zaken. De samenwerkende stichtingen voor federale wereldregeringen hebben in een brief aan de minister van justitie ver zocht om onmiddellijke vrijlating van Davis en een gerechtelijk oordeel over de kwestie van zijn paspoort. De stich tingen betogen, dat Gary Davis in Ne derland wordt gevangen gehouden lou ter en alleen omdat hij niet in het Le- zit is van een nationaal paspoort. „Het is wereldbekend, dat Davis een recht schapen nsens is, die geen gevaar voor de bevolking oplevert," zo betoogt men verder. Een deputatie van de stichtingen heeft om een onderhoud met Gary Davis verzocht. In principe had de chef van de vreemdelingenpolitie in Amsterdam woensdagavond di verzoek ingewilligd. Donderdagmorgen echter werd het ge weigerd. Op verzoek van de samenwerkende stichtingen voor federale wereldrege ring zal mr. R. J. C. Cornegoor, ad vocaat en procureur te Amsterdam, bij de officier van justitie in de hoofdstad stappen ondernemen. Mr. Cornegoor is niet de rechtsgeleerde, van wie het mi nisterie van justitie en de Amsterdam se vreemdelingenpolitie -zeiden, dat hij zich met de juridische bijstand van Da- vis had belast. De naam van deze ju rist is nog steeds onbekend. Leden van een klaverjasclub van het dorp, die er vrijdagavond in het café hun kaartavond zouden houden, von den de deur op slot. Zij deden ver geefse pogingen om de deur te openen, en riepen de hulp in van een buur man, de heer H. Spaans, die het ge lukte de deur te forceren. Men vond toen de vrouw in de zaal van het café op de grond liggen. Eerst dacht men dat ze gestruikeld was en tegen de ka chel gevallen maar bij gerechtelijke sectie op het stoffelijk overschot kwam vast te staan dat ze is gewurgd. Het stoffelijk overschot werd naar het stads ziekenhuis te Purmerend gebracht, waar dr. J. Zeldenrust uit Den Haag de sectie heeft verricht. Het is maandag begraven. Ook bij deze moordzaak tast de jus titie omtrent de dader en het motief van de daad volkomen in het duister, zo heeft de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, die deze zaak behan delt, medegedeeld. Hoewel het sectie rapport met alle bijzonderheden nog niet op het parket is ontvangen staat de doodsoorzaak: wurging wel vast. Geld wordt er in het café niet ver mist. Het café moet wegens de ver breding van öe provinciale weg, waar aan het is gelegen, verdwijnen en daarom had de vrouw f15.000 van de provincie Noord-Holland voor de ont eigening van haar café ontvangen. Dit geld is op een bank gezet, waar het zich nog bevindt. De executeur-testa mentair, de deurwaarder H. Heiloo te Purmerend, heeft alle financiële aan gelegenheden gecontroleerd en in orde bevonden. Mogelijk dat er een klein bedrag lag in de la van het cafébuffet en dat dit is gestolen. Maar dat is uit het onderzoek (nog) niet gebleken. De patriarch van Moskou, Alexei, heeft geweigerd in te gaan op een ver zoek van de Lutherse kerk in West- Duitsland om zijn invloed aan te wen den tot beëindiging van de deportatie van Hongaren naar de Sovjet-Unie. Een lange rij arbeiders wacht gedul dig in een koude, besneeuwde straat in Boedapest op een van de weinige trams, die er op het ogenblik rijden. Heel langzaam begint het normale leven van alle dag weer op gang te komen althans uiterlijk. Tenge volge van het gebrek aan brand- en grondstoffen kunnen echter vele fa brieken niet werken terwijl ook de huisbrandvoorziening vrijwel nihil is. De Amerikaanse consul-generaal in Amsterdam liet meedelen, dat hij van de zaak-Davis niets meer weet. dan dat er tussen het ministerie van bui tenlandse zaken en de ambassade van In het felle licht van toortsen en auto-schijnwerpers doken donderdag twee wanhopige vaders in het modde rige water van de Hunter-rivier bij Maitland in Australië op zoek naar de lichamen van hun vijf kinderen, die bij het vissen verdronken. Vier van de kinderen behoren tot een Neuerlands emigranten-gezin (de naam van dit gezin wordt gegeven als Capot) het waren de tienjarige Mary, de acht jarige Julie, de negenjarige Charles, en de zevenjarige Frank. Het gezin woont in Rutherford, in de omgeving "an Maitland. (U.P.)- Een toestel van de K.L.M. dat op doorreis was naar Djakarta, is gedu rende een half uur op het vliegveld van Singapore opgehouden toen de dou ane vijf passagiers in verhoor nam. De douane zou een tip hebben gekregen in zake een poging tot het smokkelen van diamanten. De passagiers mochten later weer aan boord van het vliegtuig gaan. onderdanen op te zetten tegen een wer kelijke of fictieve gemeenschappelijke vijand. In dit geval heeft het Kremlin maar weer eens zijn toevlucht genomen tot de fictie van de bedreiging der „im perialisten". Een fictie die bepaald ge vaarlijk zou kunnen worden voor de wereldvrede, en die beantwoord moot worden met'een zo vastberaden moge lijke houding van het Westen. De Sov jet-leiders kan niet duidelijk genoeg aan het verstand gebracht worden, dat het Westen niet met zich zal laten spotten. Voor vriendelijke woorden zijn de „Sta linistische anti-imperialisten", zoals de Russische machthebbers zich nu plotse ling noemen, kennelijk niet ontvanke lijk. Ieder jaar eist de beruchte „smog" in Engeland slachtoffers en men is dan ook doorlopend aan het zoeken naar methoden en hulpmiddelen, die het gevaar van deze vette mist kun nen verkleinen. De postbode op onze foto fungeert op zijn dagelijkse ron de tevens als „Guinees biggetje" door het dragen van een nieuw mas ker, dat neus en mond gedeeltelijk van de buitenlucht afsluit. Onder in het masker ligt een tube kristallen, die langzaam verdampen en daar door de schadelijke zuren in de mist vernietigen. Op de jaarvergadering van de Ame rikaanse vereniging ter bevordering van het wetenschappelijk onderzoek heeft dr. Carl Sagan, verbonden aan de universiteit van Chicago, enige be langwekkende verklaringen afgelegd over het mogelijke bestaan van leven op de planeet Mars. Zijn opmerkingen waren de resultaten van de uitgebreide onderzoekingen die in de herfst van 1956 werden gedaan, toen de planeet de aarde zeer dicht naderde. De kleuren die men tot dusverre op Mars heeft menen waar te nemen, speciaal in de Martiaanse lente, weet men aan een primitieve vorm van leven, hoofdzakelijk plantaardig. Maar in de herfst van 1956 bleek dat er bij na geen kleuren werden waargeno men. De donkere gebieden op Mars bleken bijna helemaal grijs te zijn, er waren enige sporen van wat men „grijs-blauw" zou kunnen noemen, maar men vond hoofdzakelijk grijze tinten, aldus dr. Sagan. Het is mogelijk dat door de bijzonder grote droogte die dit jaar op de planeet geheerst moet hebben, er weinig kans voor de planten bestond om zich zozeer te ontwikkelen dat dit voor ons vanaf de aarde zichtbaar werd. De geweldige „stof-stormen" en het opnieuw bevrie zen van de ijskap aan de zuidpool, na dat deze had moeten smelten, wezen erop dat er ook in de donkere equatori ale gebieden van de planeet een onge wone afwezigheid van water was dit jaar. Sagan wees erop dat doorgaans betrouwbare waarnemers vroeger een veel groter kleurengamma op de pla neet hadden aangetroffen dan dit jaar het geval was. Desalniettemin leek het dr. Sagan niet onmogelijk dat er wel degelijk leven is op de planeet. Welke organismen of planten dit ook zouden zijn, aldus Sagan, het is duidelijk dat deze niet veel op de voortbrengselen van moeder aarde lijken. Het is heel goed mogelijk dat de planten op Mars grijs zijn, terwijl de energie van de zon op een geheel andere wijze geabsorbeerd wordt dan hier op aarde het geval is. In dit opzicht zouden de planten en organis men dan beslist „verder" zijn en min der „primitief" dan hier. De grote uitersten van temperatuur op Mars, het ontbreken van zuurstof en de schaarste aan water, gevoegd bij de penetratie van ultra-violette stralen die veel heviger is dan op aarde, wer ken alle samen om als ze al be staan alle organismen op Mars effi ciënter en harder, sterker te maken. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1