VERENIGING 'HENDRICK DE KEYSER GAST AAN HET WOORD 20 In deze rubriek schreef ing. B. van Tongeren de vorige keer over "Oud - Heem stede - Bennebroek". Regelmatig zullen wij het woord geven aan verwante stich tingen, genootschappen en verenigingen. Ditmaal mogen wij U voorstellen: Do Vereniging 'Hendrick de Kcvser tot behoud van architektonisch- ot historisch belangrijke oude gebouwen beijvert zich al bijna 60 jaar met het daadwerkelijke behoud van waarde volle architektuur uit het verleden. Zij is opgericht in een tijd dat er nog maar nauwelijks begrip bestond voor de waarde van de zogenaamde kleinere monumenten waartoe ondermeer de uiterst belangrijke en grote groep van woon-, pakhuizen, bedrijfs- en in dustriepanden in onze steden en dor pen gerekend dienen te worden. In de periode van haar bestaan heeft de Vereniging een bezit opgebouwd van ruim 200 panden verdeeld over 58 ge meenten in Nederlandeen bez.it dat vele exemplaren bevat die representa tief genoemd kunnen worden voor de geschiedenis van de Nederlandse bouwku nst. Ln nog worden voortdurend onder handelingen gevoerd met overheden en partikulieren om door aankoop van specifieke gebouwen uitbreiding aan het bezit te gever De toestand, waarin de panden bij ver werving verkeren, is vaak zeer zorge lijk, zodat in de meeste gevallen bin nen afzienbare tijd omvangrijke res tauraties noodzakelijk zijn. Het grond beginsel bij onze restauraties ligt in de gedachte dat het exterieur en interieur van het monument één eenheid vor men die in de loop van zijn bestaan door allerlei moderniseringen, ver bouwingen en aanpassingen een zekere historische gegroeidheid te zien geeft. Steeds zal getracht worden de meest verantwoorde draad uit deze historische ontwikkeling van het gebouw op te pakken om als uitgangspunt voor de restauratie aan te houden en het werk ook in zijn detailleringen afwerking architcktuur-historisch de meest juiste en verantwoorde benadering te geven. Hit is een vrij hompakte formulering van een hedendaags begrip voor de gemotiveerde aanpak van tic restaura ties van monumenten. De tijd dat met het restaureren bedoeld werd het re construeren van de vroegst herkenbare bouwfase ligt al ver achter ons en dat is vooral voor wat de zogenaamde kleine monumenten betreft een pret tige konstatering; immers met het star terugbrengen van de vroegste bouwfase worden veelal latere ook interessante stadia in het historisch ontwikkelings proces van de monumenten blijvend uitgewist. Het is bij ieder geval weer opnieuw een zorgvuldige afweging van gegevens om de juiste restauratiekoers vast te stellen, waarbij ook niet voorbij gegaan kan worden aan de omgeving van het monument, immers de omgeving is mede bepalend voor de waarde van het monument. Het is ondermeer denkbaar dat een gevelwand of een gedeelte daarvan, al dan niet door naderhand aangebrachte wijzigingen, getuigt van een dusdanig aan een bepaalde tijd gebonden karak-

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 20