ASFALTEREN OF NIET? 24 De charme van een landelijke weg in deze omgeving. Aquarel door F.A. van Velsen, 1932 Nog zijn er van deze wegen behouden, zoals de Van Haemstedelaan in Aerdenhout De reacties op de vraag "asfalteren of niet" waren uiteenlopend, waarvan een korte samenvatting. Het meest kwam naar voren het aspect, dat wegen die van klinkers voorzien zijn, een veel meer landelijkeen meer met de natuur harmonieërend aanzien hebben. Men vond het veel vriendelijker. De gedachte was ook, dat op geas falteerde wegen nogal wat sneller gereden werd, dan op van klinkers voor ziene lanen. Een gevolg van het asfalteren van de wegen is soms (gelukkig in onze ge meente niet veel), dat dit ook rond bomen plaats vindt. Als de directe gevolgen van het aanbrengen van een asfaltlaag rondom een boom, kunnen in het kort gesteld worden: 1een verslechtering van de bodemluchthuishouding (een belemmering van het intreden van zuurstof in en het ontsnappen van koolzuurgas uit de grond), 2. een vermindering van de watertoevoer naar de grond, in die gevallen waar de boom voor zijn groei voornamelijk afhankelijk is van het regenwater en dat is aan de openbare wegen meestal het geval. Zowel 1 als 2 resulteert vrijwel altijd in een verandering van het microleven in de bodem (bacteriën en schimmels, w.o. de in symbiose met de wortels le vende mycorhizzaen een vaak indirect hiermee verbonden vermindering van de wortelfunctie. Deze is echter direct afhankelijk van de lucht-en water huishouding in de bodem. De belemmering van de wortelfunctie kan vaak dermate zijn, dat een gedeelte van het wortelgestel afsterft en vervolgens verrot, waardoor het gevaar voor omwaaien of af sterven van de gehele boom aanzienlijk is vergroot.

Ons Bloemendaal | 1977 | | pagina 24