en Ruimtelijke Ordening. Deze subsidieregelingen zijn niet alleen in het leven geroepen met het doel ons bouwkundig-culturele erfgoed te beschermen, doch ook om te bevorderen, dat er geen woonruimte verloren gaat en om werkgelegenheid in de bouwsector te katalyseren. Het bedrag dat voor subsidies wordt uitgegeven, neemt jaarlijks toe: 1974 75.551.000 1975 111.373.000 1976 134.143.000 Hierbij was ook een (gering) gedeelte, dat besteed werd aan panden, die nog niet op de monumentenlijst waren opgenomen. Het grootste aantal restauratiesubsidies gaat naar particulieren. Uitgaande van de totaal uitgekeerde subsidie voor monumentenrestauraties in 1976 van ruim 134 miljoen gulden, is het subsidiabele bedrag (het bedrag waarover sub sidie wordt verleend) 320 miljoen gulden, d.w.z. een subsidie van 41,8 van het bedrag waarover subsidie kon worden aangevraagd. Voor particulieren is dit zo'n 30 voor eigendommen van publiekrech telijke lichamen, "stadsherstel" etc. en desbetreffende stichtingen 40 c.q. 50 ("verfijningsregelingen"). De geldelijke steun wordt door het Rijk naar keuze van de eigenaar ver leend in de vorm van een bijdrage ineens of jaarlijkse bijdragen. Aangezien de voorbereiding van de verbetering van een woonhuismonument soms meer tijd in beslag neemt, kan ook subsidie (40 worden verleend op basis van de (in ons december-nummer beschreven) Beschikking gelde lijke steun verbetering particuliere woningen. KOSTEN DER RESTAURATIES Afgezien van de hier weergegeven mogelijkheden op subsidiegebied, speelt bij het onderhoud en de restauratie aan de genoemde panden ook een belangrijke rol de fiscale aftrekbaarheid van de som der kosten, lasten en afschrijvingen. Het is een aftrekbaarheid, die bij andere wo ningen niet mogelijk is. Dit maakt restaureren ervan dan ook goedkoper dan het op het eerste gezicht lijkt. De subsidies dienen wel in minde ring te worden gebracht op de aftrekbare kosten 1 GESPLITSTE WOONHUISMONUMENTEN Voor de tweede en derde woning in één pand wordt dezelfde subsidieba sis van 150.000.- aangehouden als voor de eerste woning. Voor woningsplitsing in het algemeen zijn er ook subsidies. WAARVOOR SUBSIDIES A. Behalve voor woonhuismonumenten, zijn er ook subsidies mogelijk voor de rehabilitatie van tal van andere zaken in de sector der monu mentenzorg. We noemen er willekeurig een aantal; geïnteresseerden 21

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 21