DE MONUMENTENWET 23 3. Woningen, die beschermd monument zijn volgens de artikelen 8 en 9 der Monumentenwet. KOSTENBEGROTING Het Research Instituut Gebouwde Omgeving van ons Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft een studie gepubliceerd over de kosten van restauratie van woonhuismonumenten. Het is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Plantijnstraat 1-9 en Binnen hof 2a in Den Haag. RESTAUREREN GOEDKOPER Het blijkt, dat de restauratie van bijvoorbeeld een eensgezinswoning 24.818 gulden minder kost dan de vergelijkbare nieuwbouwkosten van een eensgezinshuis. 1. De details zijn te vinden in b.v.: De Telegraaf-belastinggidshoofdstuk "De eigen woning"; De Belasting-Almanak (Elsevier), vraag 21c en 22c. Deze wet is gegeven ten Paleize Soestdijk op 22 juni 1961. Breve modi worden hier de structuur van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg en de Monumentenraad etc. niet besproken. Welke zijn de ken merken van monumenten, zoals omschreven in de Monumentenwet? Hieronder volgt een kort overzicht: 1. Monumenten zijn tenminste 50 jaar oud. Hun karakter hebben zij als zodanig indien: 2. zij volkskundige waarde bezitten of omdat 3. er plaatselijke geschiedkundige herinneringen aan verbonden zijn of wegens 4. hun schoonheid of wegens 5. de bijzondere architectonische (bouwmeester of stijl) waarde. Voorts 6. "dorpsgezichten" en "stadsgezichten", omvattende a. bomen b. terreinen, onbebouwd of bebouwd c. bruggen d. wegen e. wateren f. pleinen g. bestrating (b.v. sierbestrating, doch ook juist onverhard) h. de gebouwen ter plaatse, die zelf van geen of

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 23