24 geringe monumentale waarde zijn, doch met één of meer monumenten één beeld vormen, dat we gens de schoonheid van het geheel, of het ka rakter, behouden moet blijven (artikelen 1 en 20). 7. zaken van wetenschappelijke betekenis. 8. kerkelijke monumenten. 9. de terreinen, welke om de hiervoor genoemde redenen van belang zijn. BESCHERMDE MONUMENTEN De "beschermde monumenten" en "beschermde dorps- of stadsgezichten" zijn opgenomen in de daartoe voorgeschreven registers (art. 10 en 21). Het is verboden een beschermd monument te beschadigen of te vernielen (art. 14); de overheid kan beletten, dat in strijd hiermee wordt ge handeld (art. 17). Bij beschermde dorps- of stadsgezichten worden voor schriften uitgevaardigd, welke voorkomen, dat het aspect door wijzi ging van één van de onderdelen wordt geschaad (art. 20). Ook kan het in dit verband noodzakelijk zijn, dat bepaalde onbebouwde gronden onbe bouwd blijven. De aanwijzing als beschermd monument betekent echter niet, dat een per ceel niet zou mogen worden aangepast aan de eisen van een doelmatig gebruik (art. 2 en Koninklijk Besluit d.d. 16 januari 1968 nr. 5). Om te voldoen aan de vereisten der Monumentenwet is het niet noodzake lijk, dat een pand nooit is verbouwd en het is ook niet vereist, dat het zich nog als een eenheid uit een bepaalde periode voordoet; die kan door bouwkundige veranderingen verloren zijn gegaan (jurisprudent! Contribuanten, die inlichtingen over de Monumentenwet, de subsidiere geling en dergelijke onderwerpen wensen, kunnen zich hiervoor met een briefje tot de redactie richten. George H.Breitner werkzaamheden in het bos.

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 24