26 aandachtiger gehoor krijgt en dat de Stichting nu om advies gevraagd wordt. Met door haar uitgebrachte adviezen en meningen wordt reke ning gehouden, ook in zaken als bestemmingsplannen. De gemeente heeft de schuur van de onder monumentenzorg staande "Witte boerderij" aan de Hoofdweg te Hoofddorp aan de Stichting verhuurd. Deze dient als opslagruimte voor de verkregen historische goederen. Voorts wordt voor gebruik in orde gemaakt een grote landbouwschuur van de vroegere model-boerderij "Mentz" aan de Kruisweg in het Haarlemmermeer- se bos. Daar zullen op de duur historische exposities plaats kunnen vinden De verzameling historische voorwerpen bestaat in hoofdzaak uit vond sten bij opgravingen gedaan (o.a. in bouwputten voor Schiphol), oude landbouwwerktuigen en gereedschappen. Deze laatste nemen nogal wat ruimte in beslag. De grootste muntvondst, ooit in Nederland voorgekomen, werd gedaan in de Haarlemmermeer. Nabij De Kaag werden in 1920 ruim 12.000 Romeinse munten opgegraven uit de periode van 250 - 402 na Chr. Andere vondsten in dit gebied bestonden o.a. uit 500 munten, waaronder Spaanse en Brabantse, bij Nieuw Vennep, voorts aardewerk uit de 12e en 13e eeuw, oude krijgsvoorwerpenhuisraad en bijouterieën. Recente aanwinsten in de collectie van Meer-historie betreffen onder andere vondsten uit een ver verleden: een deel van een steppenwisent (40.000 - 60.000 jaar oud) en de bewijzen, dat de jongste ijstijd zelfs tot hier stenen uit Zweden aanvoerde. Eerder waren reeds resten gevonden van andere dieren, die hier hebben geleefd, zoals de aland en het edelhert. Voorlopig zal er vermoedelijk van een eigen streekmuseum geen sprake De eland: een diersoort, die vroeger in het Haarlemmermeergebied voorkwam.

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 26