JAARVERGADERING 14 maart 30 De eerste jaarvergadering van onze Stichting werd geleid door de vice- voorzitter, de heer E.J. Zeegers, daar de voorzitter, de heer Van Hall, door ziekte verhinderd was. De heer Zeegers verwelkomt in de aula van de Kennemer Scholengemeen schap een dertigtal donateurs. Speciaal richt hij zich tot onze contri buant drsG.J. Weekhout en de delegatie van de Stichting Santpoort. Na de goedkeuring der jaarstukken heeft er een bestuurswisseling plaats, waarbij de heer Zeegers vervangen wordt door mevrouw J. Sluyter- Uyterhoeven. Het bestuur dankt de scheidende vice-voorzitter voor zijn nimmer aflatende belangstelling, die zich b.v. zo treffend uitte in zijn mede-initiatief tot behoud van de huisjes op het Kerkplein. Vervolgend passeren allerlei onderwerpen de revue. Het bestuur stelt een eventuele uitgave in boekvorm ter discussie, waarin de wettelijk beschermde monumenten en de waardevolle panden geïnventariseerd worden. Vanuit de zaal wordt gewezen op de hoge kosten van een dergelijke uit gave. Een contribuant stelt voor om eerst te enquêteren, welk bedrag men voor ons boek zou willen uitgeven. Ook noemt men het feit, dat boekhandel De Wit bezig is met de voorbereiding van een fotoboekje van Oud-BloemendaalDaar de uitgave van deze firma, die vooral put uit het gemeente-archief, geen documentatie zal bevatten, zou het plan, waarmee het Bestuur komt, echter geen doublure betekenen. Daarnaast wordt, onder verwijzing naar de uitstekende monumenteninventarisatie van Bergen (N.H.), de mogelijkheid naar voren gebracht van een kaart van onze gemeente, waarop de monumenten staan ingetekend. Een idee, dat zeker het overwegen waard is. Uit de verdere discussie blijkt, dat een gemeentelijke monumenten-veror- verordening voor Bloemendaal niet bestaat. Een spreker wijst op de model-verordening, die door de Bond Heemschut aan alle gemeenten is toegezonden Aan de orde komt ook een definitie van het begrip monument. Wettelijk is een ouderdom van minimaal 50 jaar vereist; de overige in de wet genoemde criteria zijn zeer ruim. Men zie elders in dit blad hierover. Maar wanneer een object wettelijk tot beschermd monument is verklaard, is het behoud nog niet veilig gesteld: de monumentenwet, immers, kent wel een verbod van beschadiging en afbraak, maar voorschriften die tot onderhoud verplichten, ontbreken. Voorts blijkt, dat vooral Bloemendaals bomenbestand de contribuanten ter harte gaat. Was het nodig, dat er zoveel gekapt werd in de afgelo pen winter en zal er niet nog meer volgen, vraagt men zich af. Het be stuur meent, dat er inderdaad meer aan het onderhoud van Bloemendaals bomen gedaan moet worden: ze zijn, immers, net als bouwwerken "monumen ten", die bewaard moeten blijven. De Burgemeester breekt een lans voor het gemeentelijk beleid en wijst op de overmacht als gevolg van de droge zomers van 1975, 1976 en de maanden mei en juni van 1977. Overigens nodigt hij de Stichting uit voor een gesprek, waarin sugges ties gedaan kunnen worden ten aanzien van het bomenbestand.

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 30