8 lem om te vragen of Petronella haar huwelijksgeboden ook in die kerk had laten afkondigen. Dat bleek niet het geval te zijn. Op de secretarie van Haarlem vond hij, dat zij de vorige week hun huwelijksgeboden hadden laten aantekenen. Er stond bij genoteerd dat zij reeds vóór de onder trouw Rooms was geworden. Hij verzocht de schepenen ervan op de hoogte te brengen dat op deze huwelijksgeboden het plakkaat van 1755 van kracht was, omdat de vrouw kort daarvoor Rooms was geworden. Toen de Genestet die middag naar huis terugging, liep hij nog even bij Van Brakel aan, de eigenaar van Saxenburg, in die tijd schepen van Haarlem, maar ook kerkmeester te Bloemendaal. Het "toeval" wilde dat de vader van Petronella op diens hofstede werkte en hij werd dan ook dadelijk ontboden om ondervraagd te worden. Aan het eind van het gesprek werd hem meegedeeld, dat hij zijn dochter kon vertellen dat de huwelijksgeboden vernietigd waren. Wilde ze toch met haar bruidegom trouwen, dan moest ze nog een jaar wachten en duide lijk blijk geven inderdaad Rooms te zijn om daarna nog 18 weken onder de geboden te staan. "Zij, dus wederom in haar godloos oogmerk verhinderd zijnde, stelde zich wanhopig aan, dat zij de handen aan haar eijge leven wilde slaan en badt haar bruidegom mij te gaan spreken of ik er niet voor kon zorgen dat dit bevel herroepen werd", zo schreef de Genestet in het notulenboek. Bij het bezoek dat de man aan de predikant bracht, bleek dat Petronel la al "hoog swanger" was, vandaar waarschijnlijk de haast om zo spoedig mogelijk te trouwen. Om zich van dit geval vrij te pleiten, klaagde Pe tronella's geliefde door haar op verregaande wijze verleid te zijn. Ook liet hij doorschemeren dat hij liever van haar af was, even als van zijn geloof, want hij vroeg of het mogelijk was tot de Hervormde leer o- ver te gaan! "Gevende mij ook te kennen dat hij duidelijk kon merken dat Petronella Overveen om zijnens wille alleen haar godsdienst veranderd had, wijl sij met tegenzin de Roomse belijdenis leerde". De Genestet zei maar weinig voor hem te kunnen doen: een overgang tot de Hervormde Kerk had meer voeten in de aarde dan alleen de belofte voortaan trouw aan die leer te zullen zijn. Nadat de kerkeraad op de hoogte was gebracht van de stand van zaken, besloot men Petronella Overveen als een "ongesout en verrot Lit van onze gemeenschap en den tafel des Heeren af te snijden". Dit besluit zou ook de 9e oktober 1768 vóór het Avondmaal van de preekstoel bekend worden gemaakt. In de kerkeraadsvergadering werd tot slot gebeden voor "dien ongeluk- kigen en zo jammerlijk door den duyvel verlijden". Dat God haar ogen nog wilde openen! zo gaf de Genestet daarbij als wens te kennen. Hoe clichématig dit laatste wel was, bleek toen Petronella toch nog de Genestet opzocht om te vragen weer aangenomen te worden, "doch waar ik om wichtige redenen niet heb kunnen mijne toestemming geven". Te Amsterdam is zij tenslotte in alle stilte met haar bruidegom ge trouwd. De heer C.A. van Brakel, regerend schepen der stad Haarlem, heeft uit eindelijk "die gantsche zaak aan de wijsheijt ende regtvaardigheijt dier achtbaare Heeren" - de hoofdstedelijke gezagsdragers - overgeven. In het volgende nummer zal de geschiedenis van Lambert Speller worden verhaald. Bert Sliggers.

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 8