CONRAD BUSKEN HUET (1828 - 1886) 9 WAALS PREDIKANT Jan en Annie Romein hebben Conrad Busken Huet een plaats gegeven in hun "Erflaters van onze Beschaving", omdat zij hem rekenden tot de fi guren die "in hun algemeenheid typisch Nederlands waren, doch tegelij kertijd door hun eigenheid zozeer boven het gemiddelde-Nederlandse uit staken, dat hun leven en werk beschouwd mag worden als een bijdrage van de Nederlandse tot de Europese beschaving". Wanneer wij in dit blad dus aandacht besteden aan Busken Huet, dan is dat niet alleen, omdat hij van 1862 tot 1868 in Bloemendaal gewoond heeft, maar vooral omdat hij een belangrijke Nederlander was. Niet alleen voor het echtpaar Romein. Deze "typische" Nederlander stamde overigens, zowel van Vaders- als Moederszijde, uit de groep landgenoten, wier voorvaderen na de ophef fing van het Edict van Nantes (1685) om geloofsredenen Frankrijk verla ten hadden om zich in de Republiek der Verenigde Nederlanden te vesti gen, een van de Europese landen waar het Protestantisme de overheer sende godsdienst was. Als vierde kind uit een met tien spruiten geze gend Haags gezin ging Conrad na het gymnasium theologie studeren, mis schien omdat deze goedkoopste studie het kinderrijke gezin financieel het meest convenieerde, misschien ook, omdat een familietraditie in die richting wees, daar men in het geslacht Huet "struikelde over de Waalsche predikanten", zoals hij zelf eens gezegd heeft. Aan de Leidse universiteit legde hij de meeste belangstelling aan den dag voor het studentenleven in al zijn aspecten en voor professor Scholten, een representant van het modernisme, dat Bijbel en geloof plaatste in het licht - of duister, als men wil - van de toen sterk op komende natuurwetenschappen, waardoor de openbaringsgedachte en het bovennatuurlijke element, essentiële zaken voor orthodoxe Christenen, een meer en zelfs zèèr bescheiden plaats kregen. In 1851 benoemd tot predikant der Waalse gemeente te Haarlem, stak hij zijn moderne opvattin-

Ons Bloemendaal | 1978 | | pagina 9