H6T meeRue vaa caprera. jecten -waaronder 620 kerkgebouwen- voor een bedrag van ruim 9 min. aan restauraties bespaard is. Dat is te danken aan het tijdig verhelpen van bouwkundige gebreken. Zestig pet. van die gebreken heeft te maken met wateroverlast. Ook werden suggesties geopperd, wijzend in de rich ting van de verplichting tot onderhoud, wellicht gekoppeld aan de on- derhoudssubsidie. Vormen van onderhoudssubsidie zijn er reeds. De vergadering werd het tenslotte eens over de opvatting, dat men bij het aanvaarden van subsidie tevens de plicht tot onderhoud op zich neemt. Van dr. R. Steensma was de stelling afkomstig, dat een monument per defi nitie nooit functieloos is, een these die later werd aangevuld met de zinsnede omdat functie verder gaat dan het gebruik Eerder had prof. Temminck Groll al opgemerkt, dat zelfs weten dat iets bestaat, en dat fijn vinden, voldoende rechtvaardiging kan zijn om een monument te behouden. Bij monumenten van grote omvang rijst het probleem, dat de restauratie pas pleegt te worden aangepakt nadat de besteading van het complex is vastge steld. Die volgorde is verkeerd, zo meende het congres. De nieuwe trend dient te zijn, dat eerst het onderhoud wordt gewaarborgd, ofwel de even tueel noodzakelijke restauratie, en dat dan pas een mogelijke bestemming aan de orde komt. (vervolg) Er bestond een theorie, dat het meertje van Caprera een overblijfsel zou zijn van een noordelijke Rijntak, die zich bij Katwijk zou hebben afgesplitst. Van Eeden heeft zich jaren lang beijverd deze theorie te steunen. Daartoe verza melde hij vier categorieën van argumenten n.l.: 1) Historische, 2) landschapsmor- fologische, 3) geologische en 4) botanische. Ten behoeve van de historische argumentatie heeft hij veel literatuuronderzoek verricht. De resultaten daarvan publiceerde hij bijvoorbeeld in zijn werk "Album der Natuur" (1867). Daar haalt hij Ampzingh aan, een historicus, poëet, tevens pre dikant uit de 17e eeuw, die in een Beschrijving en Lof der Stad Haerlem van de Haarlemse beek gewaagt: "Die uit den Duitschen Rijn die het Land heeft ververscht Door t dringen van den duyn so reght ter sijden Het Huys en Hof van Kloek: alwaer in oude tijden De Riin qeloopen heeft..." 11

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 11