BOEKBESPREKING. NESTKASTEN EN VOGELBOSJES Uitgave van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, Driebergseweg 16b te Zeist. Een interessant, geïllustreerd boekje over een aantal dingen, die men zelf kan doen om vogels zich thuis te doen gevoelen in een bepaalde omgeving. Het geeft informatie over nestkastjes voor verschillende vogels, ook over die welke "selectief" zijn, zoals speciaal voor de mezen en de winterkoning. Voor de handige doe-het-zelver worden instructies gegeven betreffende het maken ervan. Wie de nestkastjes klaar wil kopen, of als zelfbouwpakket, waarvan de prijs 14,50 bedraagt, kan hiermee controleren welke verwachtingen men daarvan kan hebben. Beveiliging van de omgeving van de kasten wordt beschreven, evenals verschillende andere interessante onderwerpen. In onze moderne bossen, parken en tuinen is een dode, rotte of door spechten be werkte boom bijna een bezienswaardigheid geworden. Met deze voor de argeloze tuin der of houtvester wellicht gunstig lijkende gang van zaken, ontnemen wij echter een deel van onze vogelsoorten hun natuurlijke broedgelegenheid. En dat juist in een tijd dat de vogelwereld toch al zo vaak wordt geteisterd door bestrijdingsmid delen zoals insecticiden. Hoewel daarin, door een voorzichtiger gebruik, de laatst tijd een zekere verbetering is gekomen, z© wordt uit de verbetering der stand van sommige soorten vogels geconcludeerd. Niet alleen in recreatieve zin vervullen de kleine zangers een belangrijke func tie in bos en tuin; het feit dat velen hoofdzakelijk insecteneters zijn, maakt dat de2e vogels een uiterst belangrijke rol spelen. Ook aan gewassen, welke van belang zijn voor de vogels,wordt aandacht besteed ("vogelbosjes") Het boekje kan worden besteld door overmaking van 4,50 op de postgiro 2.88.25.23 van de Vereniging tot Bescherming van Vogels. 34 bladzijden, formaat 22,5 bij 10 cm. RIVIERWATER- INFILTRATIE IN DUINGEBIED ZUID-KENNEMERLAND In diverse procedures en commissies zijn momenteel de plannen in behandeling tot grootscheepse infiltratie van rivierwater in het duingebied van Zuid- Kennemerland. In onze nota "Infiltratie bedreigt duingebied van Zuid-Kennemerland" wordt een beeld gegeven van de te verwachten schadelijke gevolgen van de infiltra tie van het vervuilde rivierwater voor het duinmilieu. Daarna wordt ingegaan op de vraag in hoeverre voor de geplande infiltratie ook ue alternatieven aanwezig zijn. Er wordt een aantal alternatieven belicht die voor het natuurbehoud een aanzienlijk beter perspectief bieden en uit oog punt van de drinkwatervoorziening geheel gelijkwaardig lijken te zijn.

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 17