lingen, die in de badplaats Katwijk voor enige "slechtweer-recreatie zorg den., Maar het werk van die commissie bleef toch te ver van de burgerij en toen twee leden bleek, dat er wel belangstelling voor een nieuwe historische vereniging zou zijn0 belegden zij een bijeenkomst, die tot resultaat had, dat per 1 januari 1966 het Genootschap Oude Katwijk werd opgericht. Dadelijk werd een aantal werkgroepen gevormd, voor het aanleggen van een li teratuurlijst over Katwijk, de klederdracht, de studie van de schilderkunst in het kustdorp, het verzamelen van oude foto's en het opzetten van een ge nealogische documentatieo De eerste werkgroep kwam door het uithoudingsver mogen van één man tot een afgerond werkstuk Bibliografie en Iconografie van de beide Katwijken dat uiteraard verder bijgehouden moet worden. De laatste groep voltooide een klappering van de doop- en trouwboeken» aange vuld met allerlei ander materiaal, dat voor genealogisch onderzoek van be tekenis kan zijn. Vanaf de oprichting van het genootschap werd een prettig contakt onderhouden met het gemeentebestuur» dat -eerst in een groot sane- ringspand, later in een kleuterschool- gedurende de zomer expositieruimte ter beschikking stelde. Vanaf 1968 werd ook de oude Vuurbaak (gebouwd in 1605) als uitzichttoren en kleine tentoonstellingsruimte (inwendig 4x4 meter) benut» en dat niet zonder success in de eerste jaren was het bezoe kersaantal in 2 maanden niet veel minder dan 10.000 Aan de voet van de oude toren werd een plaats gevonden voor de gerestau reerde garnalenschuit (enig in zijn soort in Europa) KW 88, die na 1968 ge zelschap kreeg van enig groot materieel der vereniging, zoals een net- tenwagen, een nettenrol en een schelpenkar, die met elkaar een leuke blik vanger aan de Zuid-Boulevard vormden. Helaas bleek na enige jaren, dat de weersinvloeden (regelmatig nat worden en uitdrogen) de gesteldheid van deze kleine'inonumenten" bepaald niet verbeterden. Momenteel krijgt de KW 88 dan ook een zeer grote restauratiebeurt bij de oorspronkelijke bouwer, de Fa. Gebr. Taat te Katwijk aan Zee en Oud Katwijk hooptdat eenmaal een ade quaat permanent onderdak als aanhangsel van een Katwijks museum voor dit unieke scheepje kan worden gevonden. Mede door regelmatig publiceren van historische artikelen in een plaatse lijk weekblad nam de belangstelling-van de bevolking (ook elders, tot in het buitenland wonende autochtonen) gestadig toe en groeide het ledental zo snel, dat tijdens het eerste openstellen van de Vuurbaak in 1968 de 500 verre overschreden werd» Reeds jaren werd de behoefte gevoeld aan een populair en betaalbaar boek over de historie van Katwijk. Dank zij de uit gebreide beelddocumentatie en intensieve studie slaagde een speciale werk groep erin om reeds in 1969 uit te komen met het in eigen beheer uitgegeven boek Vissen voor de kerk (Katwijk vroeger en nu), waarvan de eerste op lage (3.000 ex.) al in ruim een maand uitverkocht was. Ook de tweede druk, eveneens met gemeentelijke garantie uitgegeven» is inmiddels niet meer voor- 21

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 21