KORTE NOTITIES Oud-Heemstede-Bennebroek moeten verlaten. Hij was nog zo goed hen de winter te laten blijven Geheel onverwachts kwam Lambert Speller op 2 oktober met zijn kind op de arm in de kerk en hield het ten doop* "gelijk ik", zo schrijft De Genestet, "hetzelve met veel alteratie gedoopt hebbe» zijnde de gemeente zeer aangedaan". Ondertussen stond de vrouw bij de kerkdeur en was haast niet meer tegen te houden. Toen de dienst was afgelopen, ging ze als een bezetene te keer, greep haar kind» wiste haar het doopsel van het voorhoofdje, wierp de kleertjes op de grond, ver trapte ze en riep: "Daar ligt die verdoemde doop!" Daarna raapte ze de kleertjes op en nam ze mee om te verbranden. De volgende dag liep ze met haar kinderen door het dorp, razende en tierende, om haar geloofsgenoten tegen de Hervormden op te zetten. Uiteraard kon na dit voorval de heer Fagel geen weerstand bieden aan hetgeen ge steld was in een schrijven van de kerkeraad, dat hem op 6 oktober werd overhan digd. Wanneer er nu niet werd ingegrepen, kon de Hervormde Kerk in Bloemendaal maar be ter haar deuren sluiten, aldus De Genestet. Op 10 november 1774 werd Johanna Maria van Gelove, huisvrouw van Lambert Speller veroordeeld tot het met gebogen knieën en gevouwen handen God en de Justitie om genade bidden. Hiertoe werd zij met veel moeite bewogen. Verder mocht zij in geen zes weken haar huis verlaten en moest de religie van haar kinderen aan haar man overlaten, dat alles onder bedreiging met zware straffen. De kosten van het "pro ces" kwamen voor haar rekening. De Genestet vond dat zij nog "aller genadigst" was behandeld, hopelijk zou ze zich in de toekomst wat beter gedragen. Maar die hoop bleek ijdel, want de avond van het vonnis ging zij flink tegen haar man en vooral tegen de predikant te keer, die ze bedreigde. Na het huisarrest zou zij al haar dreigementen uitvoeren? ze zou niet zwijgen, al werd ze door vier paarden uit elkaar gescheurd. Trouwens, bij het bidden om genade» hadden de heren haar geheel tegen haar wil neergedrukt, zodat ze op haar knieën was gevallen Mogen we uit het ontbreken van verdere details in de notulen veronderstellen dat de rust tenslotte was weergekeerd in Bloemendaal Bert Sliggers. De vereniging Oud-Heemstede-Bennebroek organiseert op 8 september om 10.30 uur een wandeltocht vanaf hun centrum, de Meerlhorst, hoek van Merlenlaan- Raadhuisplein, naar o.a. Meer en Bos en Groenendaal. Contribuanten van Ons Bloemendaal zijn ook welkom. Bij de achterpagina: sepia-illustratie door P. Roquette, 17 juni 1795. uit het album Amicorum van Jhr. Mr. C.C. van Valkenburg. STICHTING "ONS BI.OKMKNDAAL" Stichtingsbestuur: L. Bienfait, arts. voorxlttar, D. Stevens, mevr. <lra. S. van Voorat Vadep- Duyekink Sander, aecretareaac; nr. J.H. Varnaara, penningmeester; H.L. Hubrecht, ■evr. J. Sluijter-Uyterhoeven; aeöacQS® van hat Orgaan: D. Stevcna, dra, A. van Houtrik. Redactie»adres: 0. Stevens. Iepenlaan 112, Bloemendaal. Minimum contributie 10,per Jaar, 65 en scholieren 5,op bankrekening 56.23.20.202 A.B.N. te Bloemendaal, of op giro 37.62.200. Oplage: 500 exemplaren. 27

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 27