Dat ook woonhuismonumenten onze donateurs ter harte gaan, bleek uit een vraag over de sloopplannen van de villa de Elshorst van architect Smits aan de Den Texlaan 12 te Aerdenhout. In het decembernummer 1978 van Ons Bloemendaal" staat een fraaie foto van deze villa, die inderdaad gaat verdwijnen. Volgens het gemeentelijk bestemmingsplan is sloop en nieuwbouw van een aantal huizen mogelijk. Wij betreuren het ten zeerste, dat de Elshorst» die met zijn karakteristieke rieten kap zo harmonisch past bij de entree van Aerdenhout» zal wordea gesloopt. Het is dan ook» zoals ëën der donateurs opmerkte» van groot belang zoveel mogelijk jonge monumenten op de gemeentelijke monumenten lijst geplaatst te krijgen. N.a.v. een opmerking over onze restauratieplannen van de boerderij Aelberts- bergweg 8e zei de voorzitter» dat de boerderij en bijbehorende weilanden een integrerend geheel vormen. Behoud van boerderij én weilanden zijn van even groot belang! Het Historisch Museum Zuid-Kennemerland zal in het voorjaar 1980 in de Vlees hal te Haarlem een tentoonstelling organiseren over herbergen in Kennemerland. Na afloop zal deze tentoonstelling de verschillende dorpen in de omgeving langs gaan en ook enige weken te zien zijn in de kelder van het raadhuis in Bloemendaal Financiële Positie: Op het ogenblik is de financiële positie nog gunstig. Zodra de stichting echter meer activiteiten gaat ontplooien, wordt het op passen,, Vooral voor het tijdschrift is veel geld nodig. Eên nummer kost inclusief verzendkosten ongeveer 1 3.50 per stuk. Het bestuur stond wat huiverig ten opzichte van de suggestie donateurschap en abonnement los te koppelen, omdat het tijdschrift het belangrijkste bindmiddel van Ons Bloemendaal is. Voorlopig denken we ook nog niet aan contributieverhoging, maar pogen b.v. subsidiebronnen aan te boren. Bestuur! Als nieuw bestuurslid werd benoemd in plaats van de Heer R.Timmermans de Heer F.R. Stock, Rustenburgherveg 25» Bloemendaal.Tot de tussentijds afge treden Heer Fuhri Snethlage en de» helaas afwezige, Heer Timmermans sprak de voorzitter woorden van grote dankbaarheid voor ai wat zij voor de Stichting in de afgelopen twee jaar deden. Na de pauze hield de Heer G. Jol, landschaparchitect te Velsen, voor ons een interessante lezing over Het veranderende landschap van Zuid-Kennenerland Aan de hand van prachtige dia's toonde hij ons hoe heel Zuid-Kennemerland, eer tijds geheel bebost, gelegen is op de oude strandwallen» waardoor het landschap zijn karakter van langgerekte stroken weilanden en bos lopend van zuid naar noord, heeft gekregen. Op oude kaarten is dit nog duidelijk te zien. Ook wees hij ons op de veranderingen die het landschap door mensenhanden heeft ondergaan. Vroeger gingen die heel geleidelijk en werden als positief ervaren. Tegenwoor dig verandert het landschap te veel en te snel, wat weerstanden oproept. Op enkele plaatsen in onze gemeente is het oorspronkelijke langgerekte karakter van het landschap nog goed bewaard, o.a. in het noorden bij de Brederodelaan en het meertje van Caprera en in het zuiden langs de Vogelenzangseweg. De Heer Jol maakte ons duidelijk dat bos zeer belangrijk is, maar het be staande open grasland en de overgangen tussen bos en weiland minstens even waar devol, zo niet nog waardevoller. Daarom dan ook zijn de weilanden rond het meer tje van Caprera en die langs de Vogelenzangseweg het behouden waard. Hij wees er ook op, dat door het sturen van de ruimtelijke ontwikkeling het land schap ook ten goede kan veranderen, iets waar de landschapsarchitect zijn bijdra ge toe kan leveren! 3

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 3