probleem, dat om een zinvolle oplossing vraagt. Enerzijds: met een onaantastbaar heidsverklaring, die dit erfgoed maakt tot een feitelijke en vaak storende over bodigheid, is niemand gediend. Anderszijds: een eenzijdige vooropstelling van keiharde zakelijkheid brengt een dergelijk waardevol bezit in handen van lieden, die overal winst ruiken en voor wie geldt: history is bunk Maar ook al is men het met deze laatste categorie niet eens, eenvoudiger wordt het probleem daardoor niet Wie bereid is, desnoods uit eigen schade en schande, te leren, moet dankbaar zijn, dat er gegevens ter beschikking staan, die enigzins duidelijk maken op welke wijze het geval Kareol, waarin het bovengeschetste probleem zich ook aangediend had, afgewikkeld is, welke invloeden zich hebben doen gelden en wat voor argumentatie daarbij gebruikt is. Dagelijkse beslommeringen weerhouden ons in den regel een kwestie die zich over jaren uitstrekt, op de voet te volgen. Wie de twisappel wil leren kennen, kan terecht bij het aardige, geïllustreerde boekje, dat mevrouw Slagter- Wieringa en de heer N.J.P. Bersee in 1974 gepubli ceerd hebben en dat onlangs, terecht, herdrukt is. Hiermede o.a. trachtte de in hetzelfde jaar opgerichte Stichting Kareol te bevorderen aan het landgoed Kareol te Bloeraendaal een zodanig cultureel- maatschappelijke bestemming te geven, die zoveel mogelijk overeenkomt met de historie en de aard van het landgoed, mede rekening houdend met de omgeving, waarin het gelegen is Aldus het eerste deel van artikel 2 der Statuten. Het boekje geeft voorlichting van een soort, die, nu dit doet niet meer relevant is, toch zijn waarde houdt als middel om de locale historie te leren kennen. Van anders gerichte zijde is uit den aard der zaak ge tracht aan te tonen, dat kareol geen cultureel belangwekkend object was: ver schillende deskundigen zijn in stelling gebracht ter weerlegging van het verwijt van cultureel barbarisme, in de argumentatie der andere deskundigen impliciet aanwezig. In het vervolg van de strijd om de gunst der autoriteiten bracht de zakenman zijn praktisch- psychologische inzichten in het geding: hij vroeg aandacht voor de achilleshiel van elk idealisme en trachtte aan te tonen, dat de plannen der Stich- Kareol Q

Ons Bloemendaal | 1979 | | pagina 9