5 Het is dan ook van het grootste belang, dat de gemeente zelf het initiatief neemt en snel dit erfgoed van histo rie, cultuur en natuur (óök natuur: de huizen zijn vaak op heel mooie plekjes gelegen!) beschermt! "Ons Bloemen- daal" heeft de afgelopen jaren hard gewerkt aan inventa risatie van deze monumenten in onze gemeente. Mede op grond van deze inventarisatie is de thans bestaande ontwerp-monumentenlijst tot stand gekomen. De Stichting is, wanneer deze materie door de Raad wordt besproken, gaarne bereid de raadsleden daarover te adviseren. Wij realiseren ons, dat er voor bezitters van deze monumen ten financiële consequenties zijn. Wij hebben de ge meente geadviseerd hiermee rekening te houden en een financiële tegemoetkoming in het vooruitzicht te stellen met betrekking tot het onderhoud. Naast de individuele monumenten is er in de gemeente een aantal hoeken en straat- of laandelen, die wij het predikaat "beschermd dorpsgezicht" zouden willen toeken nen. Zij bestaan uit "echte" monumenten, "beeldbepalende" en "beeldondersteunende" panden. Tesamen met de (natuur lijke) omgeving bepalen zij het karakter van de gemeente. Ook hier zal bescherming op rijksniveau in vele gevallen niet mogelijk, en waar wel, een kwestie van zeer lange adem zijn. Gemeentelijke bescherming zou plaats kunnen vinden door het begrip "beschermd dorpsgezicht" ook in de gemeentelijke Monumentenverordening op te nemen of door middel van planologische voorschriften. Het bestuur heeft het principebesluit genomen niet te streven naar een plaats in de gemeentelijke welstands- commissie of een dergelijke instelling. Wij willen ons volkomen onafhankelijk en onbewogen tegen over het gemeentebestuur kunnen opstellen. Enkele bestuursleden woonden hoorzittingen bij over de voorontwerpen van bestemmingspfevmen voor "Buytentwist" en "Kijkduin".

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 6