9 - 8. Hotel-cafë-restaurant "Iepenhove". Dit welbekende hotel ligt aan de Hartenlustlaan en werd in het recente verleden een paar maal verbouwd, o.a. in 1955 en in 1962; de laatste keer onder leiding van architect H.W. van Kempen) 9. Restaurant "La Fine Fleur". Dit restaurant aan het begin van de Bloemendaalseweg is gevestigd in een vroegere kruidenierswinkel, waarvan de fraaie luifel bewaard is gebleven. 10. Hotel "Hartenlust". "Hartenlust" was vroeger een van de grootste landgoederen in Aelbertsberg zoals Bloemendaal toen heette. De eigenaren wedijverden met die van "Wildhoef" in grootte en pracht van hun bezit, maar de laatsten wonnen de strijd. Het gebied van Hartenlust omvatte globaal de gronden ten oosten van de Bloemendaalseweg tot aan de huidige Vijverweg (de vroegere oprijlaan) en in het oosten de Delft. Tevens hoorde bij "Hartenlust" een 'overbos' aan de westzijde van de Bloemendaalseweg, lopend van het Kerkplein tot de Mollaan. Wel stond daar enige bebouwing. Nadat het landgoed nog in 1896 bezit was van de heer en mevrouw Borski- Sillem, was het in de periode 1899-1915 hotel. Dit schijnt niet zo geslaagd geweest te zijn, want daarna wordt het weer als woonhuis gebruikt. Thans is het pand, na verkaveling van de gronden, in gebruik bij het PWN. 11. Hotel-pension "Hartenlust". De naam bedriegt, maar dit hotel was gelegen aan de Bloemendaalseweg, west zijde, op de plaats waar nu het gebouw van de Algemene Bank Nederland te vinden is. Hoelang dit hotel bestaan heeft, is ons onduidelijk. In ieder geval is een foto bewaard gebleven van een jubileum, dat daar gevierd werd aan het eind van de vorige eeuw. 12. Hotel "Welgelegen". We gaan weer even terug op de Bloemendaalseweg, en wel naar de hoek met de Zomerzorgerlaan. Hier vinden we nu de supermarkt van Albert Heyn, maar vroeger (daar zijn nog talloze foto's van te vinden), was hier eerst een woonhuis, later hotel, en nog later R.K. pastorie. Op 2 september 1820 koopt Louis Pierre Bienfait een stuk grond van het overbos van Hartenlust en bouwt daar een huis. Op 2 september 1837 voegt hij aan zijn bezit nog een pand toe "'t Kleine dubbelhuis". Deze Louis

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 10